Adatok
H2SO4
99 bejegyzést írt és 71 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.
A feltalálók kiváló elmék, akik nélkül bizonyára a barlang falára kellene vésnem ezt a bejegyzést és egy-két mamuton kívül a kardfogú tigris sem olvasná el. A közösségi média időnként felkapja Lackfi János Találékonyság című írását, amelyben a magyar feltalálóknak…..
Mi a közös egy labdában és egy repülőgépszárnyban? Tulajdonképpen semmi. Az egyik nem pattog, a másikban nincs kerozin és még sorolhatnánk.
A Veritasium Youtube csatornán sok érdekes videó jelenik meg, ezek közül az egyikben egy labdát ejtenek le 126,5 méter magasból. Egyszer…..
A kémia szó már ott tart, hogy el sem hangzik a médiában. Kivéve azt az esetet, amikor emberek egymással való szerelmi jellegű kapcsolatára azt mondják, hogy "működik a kémia". Egy biológus ilyenkor kb. azt érezheti, mint egy kémikus, amikor a kémiai Nobel-díjat már megint…..
Az ununpentium (Uup) egy olyan kémiai elem, amely nem jön szemben velünk az utcán. Sőt sehol sem. A 115-ös rendszámú elem a periódusos rendszer azon részén lakik, ahova régebben a nyomdászok el se jutottak. Sokunk kémia tankönyveiben olyan periódusos rendszer volt, amelyben a 7.…..
A közeli élelmiszerboltban történt velem nemrégiben ez az eset. A pénztárnál álltam sorban és egyszer csak elém sorolt egy másik pénztáros. Épp ebédszünetre ment és letett a pultra két db zsemlét, egy zacskós kakaót és egy darab sajtot.
Pénztáros 1: (beolvassa az árut és…..
Amikor egy mágnes mozgolódik, annak előbb-utóbb elektromos energia születése a vége. Ezt nyersebben úgy hívjuk, hogy elektromágneses indukció. A zseblámpák között találunk erre jó példákat. Vannak tekerhető, rázható, nyomogatható lámpák, de mindegyik esetében egy mágnest…..
Több jel arra mutat, hogy Kína egyre jobban igyekszik kiterjeszteni befolyását a határaitól messzebb eső dél-kínai-tengeri és indiai-óceáni területeken. Egy elmélet szerint mindezt egy megfontolt stratégia mentén teszi. Ez a gyöngyfüzér teória.
A rohamosan fejlődő gazdaság…..
A Trükkös tudomány a Discovery Channel tévécsatorna egyik népszerű sorozata, amelyben bűvésztrükknek álcázott kísérletek szerepelnek. Most, amikor Középföldén a fizika és a kémia oly sanyarú megítélés alá esik, örülni kell annak, hogy a televízióban vannak ilyen…..
A világ építőkövei nem unalmas társaság. Több mint száz éve egészen komolyan kutatják őket, és a fizikusok számos olyan törvényszerűséget fedeztek fel, amelyek elmesélik nekünk, hogy miért ilyen a Világegyetem és benne a mi szerény világunk. 2012. július 4-én a CERN olyan…..
Aki utazott már repülőn, találkozhatott azzal a problémával, hogy „bedugult” a füle, esetleg fájt is. Ilyen bárkivel megeshet, még a vájtfülű emberekkel is. Igaz, az ő fülük nem fizikailag, hanem zeneileg „vájt”. Ez a jelenség autóban is megesik, ha magasabb hegyen…..
H2SO4
2012.09.09 22:14:23
Ki ne tette volna fel a kérdést, hogy mi van a csíkos fogrém tubusában, illetve, hogyan tessékelik be a fogkrémet oda? Egyáltalán miért nem keveredik össze a két-három-négy színes csík?
A csíkos fogkrém elsősorban azért csíkos, hogy őt válasszák a vásárlók és nem a…..
A gyerekek névadását könyv segíti, de persze azt is el lehet szúrni. A márkanevek, a zeneipar világában azonban vannak olyan elnevezések, amelyeket a periódusos rendszer emlékfoszlányai ihlettek. Itt van mindjárt az örökzöld ózon. Nagyon szeretnek hoteleket, panziókat, kempingeket…..
H2SO4
2012.03.26 22:45:02
@Avatar: Ravasz észrevétel. Remélem senki nem hiszi el :-) Kevés fogorvos lenne, ha fluorral mosnánk fogat...
Nem vagyok sem technofób sem technofil, sem techno-optimista sem techno-pesszimista, de még technokrata sem. Az előadás alapján végre helyre tudtam magamat tenni és felcímkézni magam: web1.0-s vagyok.
Nekem a tegnapi nap 22. órájáig (ekkor hallgattam az előadást) ez a szlogen…..
Ön tudatos korcsolyázó? Vagy csak örömködve csúszik mit sem törődve azzal, hogy mitől csúszik a jég? Ha nem tudja, hogy miért lehet csúszni a jégen, akkor olvassa el ezt a bejegyzést és ezután sem fogja tudni, de egészen máshogyan, mondhatni minőségi módon nem fogja tudni.
Az…..
Karácsonykor a beiglit nem a fénysugarak károsítják, hanem sokkal inkább mechanikai hatások. Azaz nem annyira nézzük, inkább esszük. Pedig nézni is érdekes, ha van egy kis mikroszkópunk.
A képen a darált mák látható kb. 200-szoros nagyításban. A mákszemek az ópium…..
Az arany nem tegnap kezdte építeni a karrierjét a periódusos rendszer elemei között. Nem hirdet, blogja nincs és mégis. Az arany még annyi fáradtságot sem vett, hogy a színét kölcsönözze valahonnan, mindenki aranyszínnek ismeri az arany színét. Az arany színével semmi…..
A Világegyetem még nem mutatta meg magát teljesen. Hiába tartunk házkutatást jobbnál jobb teleszkópokkal, kiderül, hogy a házigazda a cucc közel egyharmadát rejtegeti. Az Univerzum anyagának mintegy 30%-a ún. sötétanyag. Tudjuk, hogy valahol ott lapul, de nem bukkant a nyomára még…..
Egész jól állnak a növénykék, azt gondoltam, hogy a három nap szárazság megárt nekik majd, de nagyon jól bírták, semmi hervadás. (Elutaztunk, ugye...) Ami izgat, sajnos az a ronda fehér foltok a leveleken, illetve a körülöttük lévő rondaságok a leveleken. Egyelőre olyan…..
A globális klímaváltozás, a felmelegedés okozta változások most már egyre több ember számára ismertek. Eljutottunk oda, hogy már nem mutogathatunk csupán a hatalmas gyárkéményekre. Lassan mindenféle termék és tevékenység rendelkezik egy olyan jellemzővel, amit CO2 lábnyomnak…..
A Mahjong nagyon népszerű szemgimnasztikai elfoglaltság. A kémia szerelmesei számára (akik e hazában nem tudnának tömegdemonstrációt szimpátiatüntetést gyanánt a vegytan mellett :-)) egy kedves, online játékot ajánlok. Az ingyenes kémiai mahjong-játék…..
1972. december 19-én járt utoljára ember a Holdon. Az utolsó küldetés, az Apollo 17 volt, amelynek tagjai kifejezetten nem tétlenkedtek. Számos vizsgálatuk mellett kb. 110 kg kőzetet hoztak a Földre. Ez a kőzetmennyiség és a korábbiak adott munkát azoknak az amerikai és japán…..
Az UNESCO és az ENSZ kedvessége folytán elkezdődött A kémia nemzetközi éve 2011, amely Marie Curie (született Skłodowska) kémiai Nobel-díjának 100. évfordulóját ünnepli. Van egy dezodor, amelynek reklámjától Curie és sok szépemlékű kémikus hónapok óta omega…..
A kémiai Nobel-díjat az utóbbi években többször inkább biológiainak lehetett volna nevezni. 2010-ben azonban a kémia lényegét, a kémia kötéseket érintő kutatásokért kapták ezt a rangos kitüntetést. Gondolom, hogy igen sok embert érdekel a kémiai Nobel-díj és véget nem érő…..
A szén az egyik legszimpatikusabb elem. Több módosulatának nem egyforma a renoméja, mivel a gyémántnak és a fullerénnek sokkal jobb menedzsere van, mint a grafitnak. A grafit áll a legközelebb az emberhez, például azért mert néhányan még használnak ceruzákat, amelyek…..
H2SO4
2010.09.03 10:43:54
H2SO4
2010.10.05 14:49:25
Az alumínium nagyobb barátja az embernek, mint a kutya. Gondoljunk csak a sok könnyű szerkezetre, a pehelykönnyű biciklikre, olyan tuti ötvözetekre, mint a repülőgépeknél használt duralumínium. Fájdalom, az alumínium nem terem meg a szántóföldeken és alumíniumbányákban sem…..
Belépve többet láthatsz. Itt beléphetsz
De a pláza honlapján nem találtam rá utalást.