Regisztráció Blogot indítok
Adatok
Fodor Feri

0 bejegyzést írt és 3 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.

Admin Szerkesztő Tag Vendég
Szabad Szemmel Business as usual 2009.11.05 16:44:00
A Transparency International és Freedom House kivonult a kampányfinanszírozás reformjára tett javaslatukról szóló ötpárti egyeztetésekről, miután a Fidesz a többi párttal ellentétben még megfontolni sem volt hajlandó a civilek tervezetét. Mondván, hogy szerintük nem kell emelni…..
Fodor Feri 2009.12.10 10:02:25
A két civil szervezet teszi a dolgát, de az egész ügyből az látszik, hogy továbbra sincs megfelelő politikai akarat a pártfinanszírozás rendbetételére, aminek csak kis része a kampányfinanszírozás.
a Fidesznek láthatóan nem érdeke, hogy tiszta viszonyok teremtődjenek, tele vannak forrásokkal, készülnek a győzelemre, rengeteg pénzt gyűjtöttek, és el is akarják költeni. pr és marketing szakemberként nagyjából sejtem (ismerve az árakat), hogy a kétharmaddal megnyert józsefvárosi időközi polg.választásra csak közterületi hirdetés formájában elköltöttek kb.4-5 millió forintot (persze nem listaáras, hanem kedvezményes tarifán számítva).
Bárki, aki ezt tudja, vagy csak sejti, azt is tudnia kell, hogy ez a pénz nem a semmiből lesz.
Radikálisan és életszerűtlenül hangzik, de mi lenne akkor, ha a választópolgárok azt mondanák, hogy csak olyan pártra vagyunk hajlandóak szavazni, amelyik honlapján közzéteszi a teljes kampánybüdzséjének felhasználásáról szóló jelentését (médiatípusonként és eszközönként részletesen lebontva, továbbá a kampányesemények, pr megmozdulások és a fizetett aktivisták költségei is legyenek itt láthatóak), és az elköltött pénzeket számlával igazolja, a számlák másolatát szintén közzéteszi. Ilyen nem lesz, mert az emberek, akik még egyáltalán pártválasztók, fogyasztóként, és nem választókként működnek, ami persze alapvetően nem az ő hibájuk, hanem azoké a spin doctoroké, akik kizárólag fogyasztói társadalomként, és nem demokráciában élő állampolgárok közösségeként tekintenek rájuk. (lásd Wermer "Mágus" András, aki szerint "a politikust ugyanúgy el lehet adni, mint a mosóport, hiszen az is termék.")
Már majdnem két hét telt el azóta, hogy a Nemzetbiztonsági bizottság a cigány kisebbséget és az egész országot több mint egy évig rettegésben tartó sorozatgyilkosságokkal kapcsolatos tényfeltáró vizsgálatát befejezte. A bizottság a jelentést nagy többséggel fogadta el, és…..
Fodor Feri 2009.12.10 08:48:29
Szerintem teljesen rossz úton járnánk, ha az a kérdés merülne fel továbbra is, hogy melyik oldal a "kisebbik rossz"?
Inkább arról érdemes beszélni, hogyan lehetne jól, de legalábbis jobban csinálni bizonyos dolgokat.
A cikkből világosan kiderül, hogy a szerző szerint nem a rasszizmus és a kirekesztő megnyilvánulások terjedéséért terheli nagyobb felelősség a jelenlegi kormányt, hanem azért, mert annak idején, amikor ezek a megnyilvánulások a verbális erőszak mezejéről átléptek a fizikai erőszakéra, az általa felügyelt titkosszolgálat mulasztásokat követett el és ezzel hozzájárult ártatlan, védtelen emberek halálához.
Noch dazu: a szolgálatok tevékenységét egy konkrét ügy kapcsán civil/újságírói részről bírálni, akár úgy is, hogy nem rendelkezünk sok információval, az teljesen bevett dolog nyugati demokráciákban. Mint ahogy az is, hogyha az országban észlelhető egy romló közhangulat, egy erősödő szélsőjobb van jelen vidéken, a falvakban, amely paramilitáris, vagy annak látszó szervezetet hoz létre, akkor igenis a szolgálatok részéről jelentősebb erőforrásokat kell megmozgatni. (Lásd 60-as évek, USA déli államok, ahol a hatóságok, bűnüldöző és hírszerző szervek együttműködése révén sikerült lefülelni Ku-Klux-Klan csoportokat - igaz, ott is számos áldozatot követelt a szélsőséges erőszak, mire sikerült eredményt elérni, de akkor senkit nem köveztek meg, ha azt mondta, írta, hogy a hatóságoknak igenis van felelősségük ebben).

Általában véve igaz, hogy a jelenlegi kormányoldalt támogató értelmiségiek, vagy "csak" szavazók józan megfontolás alapján meggyőzik magukat: még mindig jobb az MSZP-re szavazni, mert a Fidesz ennél is rosszabb. Bizonyos értelemben ez így megáll. A Fidesz idejéből, a '98 és 2002 közötti időszakból is vannak pl. emlékeink, hogy kik és hogyan irányították a szolgálatokat. Azt is tudjuk, hogy akkor szökött szárba annak a jobboldali médiakonglomerátumnak a magja, amelyből mára az uszító és kirekesztő publicisták játszótere lett, és ahonnan elmenekült a tisztességes jobbközép zsurnaliszták nagy része. De azt is tudjuk, hogy az önkormányzatokban a kirekesztő, iskolai szegregációs intézkedések, a települési szintű elkülönítés, azok bizony nagyon is pártsemlegesek. Azt is, hogy a jelenlegi kormányzat olyan jogszabályi mulasztásokat követ el ezen a téren (pl. nincs ma olyan hivatal vagy bármilyen közig.szerv., amely előírhatná egy települési önkormányzatnak, hogyan kell megvalósítania az oktatási integrációt vagy a mai napig nem tiltja senki és semmi, hogy az önkormányzatok hulladéklerakó területet jelöljenek ki lakott terület (lásd jellemzően cigánytelep) közelében, de sorolhatnánk tovább...)
Erre persze bárki mondhatja: a Fidesz sem csinált semmit ezekben az ügyekben (sem). Igaz. De az is, hogy a mostani koalíció, pontosabban az a másfél frakciónyi képviselő és a politikailag lehetetlen helyzetben lévő kormány - ha a Medgyessy-Gyurcsány-Bajnai időszakot kontinuitásnak tekintjük - sem tette meg, pedig a lehetősége, mandátuma, esélye meglett volna. Még 2005-ben is, amikor Gyurcsány Ferenc átvette a kormányzást. Ehelyett borzasztó hibák történtek, és ez a kormány lett az első, amelyik úgy lett rendkívül népszerűtlen, hogy közben egyetlen komoly ágazati, társadalmi szintű reformot sem tudott megcsinálni.
Persze, erre jön a jogos válasz: az ellenzék ott tett keresztbe, ahol tudott. Igen. Egy időben még arra is képes volt, hogy a Parlament helyett kizárólag az utcán politizáljon. Igen, igaz, hogy az ő köpönyegükből bújt ki Vona Gábor és csapata, akik tudatosan felépítették magukat rájátszva a romák elleni előítéletekre, akiktől ma emberek igenis félnek, és akik olyan hangulatot teremtettek, amelyben emberek halhatnak meg egy rasszista sorozatgyilkosság során. De azért álljunk meg egy szóra: hol volt eközben a Medgyessy-Gyurcsány-Bajnai kabinet? Mit tett azért, hogy a legszegényebb kistérségek ne szakadjanak le végérvényesen? Hogy az ott élők közösségekbe szerveződjenek, és ne forduljanak szembe egymással? Mit tett a roma integráció területén? Csinált egy normális gyűlöletbeszéd-szabályozást, aminek érvényt lehet szerezni? Ezekre a kérdésekre mind NEM vagy SEMMIT a válasz.
Tehát ne keressük a kisebbik rosszat, én baloldali-liberálisként így érzem, inkább örüljünk, hogy láthatóan formálódik itt egy olyan - részben civil, részben politikai közösség - amelyik többet tud (mer) mondani a jelenlegi elhasznált figurák lózungjainál. Még akkor is, ha ezzel kőkemény konfliktusokat kell vállalnia.

Elnézést mindenkitől, ha kicsit hosszú és off topic lett a hozzászólásom.
Fodor Feri 2009.12.10 09:11:08
@Brendel Mátyás:

"Megjegyzem, volt már olyan párt, amelyik amikor kicsi volt, és még nem akart dönteni, azt mondta magáról, hogy belga. És lám, mi lett belőle.

Köszönöm, de ebből nem kérek, ez veszélyes! Tessék nyílt lapokkal játszani!"

Ezt most olvastam,és kicsit meglepődtem. A Fidesz "amikor kicsi volt"...ez nem teljesen állja meg a helyét, mert amikor igazán belgák voltak, 90 és 94 között, akkor futott fel a párt népszerűsége közel 40%-ra, amit aztán az Orbán-Kövér-féle tengely Simicskáékkal és más okos emberekkel együtt elrontott (lásd székházügy és egyebek).
Tehát a belgaság elvesztése és a párt "szüzességének" elvesztése nem függ össze. Orbánék tudatosan választották a jobboldali utat, miután egy sor hibával kis híján lenullázták a korábbi törésvonalakat felülíró (belga), igen népszerű liberális pártjukat.
Ilyen hibát épeszű politikus nem követ el.
Lásd erről bővebben:
Petőcz György: Csak a narancs volt