Regisztráció Blogot indítok
Adatok
Csabicsek

511 bejegyzést írt és 29 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.

Admin Szerkesztő Tag Vendég
 Mai bejegyzésem fő szereplője a nyári lúd. Február közepétől végétől már visszatérnek a telelő területekről és a fészkelőhely tágabb környékén töltik az időt "bandáznak". Ennek kiváló helyszínei a balatoni strandok, fű van,víz van, ugyan némi zavarás is de megszokják és remekül érzik magukat.…..
 Ismét enyhébb arcát mutatja a tél, ma  a meggyesben a fenyőrigók csapatához(60) már seregélyek(15) is csatlakoztak. A tövisszúró gébicsek helyét még a téli rokonok foglalják el ma is több helyen láttam őket.A pockos helyeket messziről elárulják a hófehér nagy kócsagok és a földön üldögélő…..
 Egy hosszabb hideg periódus ért véget a hét közepén. Köd, hideg és zúzmara uralta a tájat, de természetesen ilyenkor is van élet például a gazos szántókon és a bokrosokban. Tótvázsony környékét jártam ebben az igazi téli világban. Az útszéli bokrosban ahol nyáron és ősszel tövisszúró gébics, mezei…..
 A tél mindig más arcát mutatja, különböző időjárási periódusok váltják egymást. Az új év második napján köd borította be a fél országot. A januári hideg például kedvez a zúzmara kialakulásához, de mi is a zúzmara? A köd és zúzmara együtt jár, különleges formákat alakzatokat létrehozva a növényeken…..
A  reggelek fagyosan (-3°C) indulnak, de a sok napsütés hatására délután már kellemes (+7°C) hőmérsékletek vannak ideális madarász időjárás! Továbbra is kevestellem a madarak létszámát, például a nagy létszámú fenyőrigó csapatokat. Ezt sok minden okozhatja, de főleg a táplálék hiány, mivel a száraz…..
 A Balatonon lassan indul a téli madár szezon... Kicsit nekem kevés a téli vendég egyenlőre, de ez természetesen bármikor változhat. Az időjárás a fő tényező, ami alakítani tudja érdemben a dolgok menetét. Amíg nincsenek keményebb fagyok jelentős havazások, időjárási frontok, addig csak lassan…..
A november vége azt is jelenti vége az ősznek, kezdődik a tél... De milyen lesz az idei tél? Cecília napján azaz nov.22.-én be is köszönt, nem várta meg a decembert adott egy kis előzetest. Veszprémben közel 15 cm esett néhány képpel dokumentálom is az eseményt.  Néhány korábban készült kép is…..
 Igazi novemberi időjárás jellemzi a hónap közepét. Ködös, párás napok, reggel fagypont körüli, délután 4°C körüli hőmérsékletekkel. Egyik derültebb délelőttöt kihasználva a lenéztem a Balaton partra milyen élet van a vízen. Sirályok jöttek mentek, szárcsák kisebb csapatai keresgéltek a kikötő…..
 A rétisasok egyik fő tápláléka a hal ezért a halastavak környékén nagy valószínűséggel találkozunk táplálkozó és átrepülő példányokkal egyaránt. Előző bejegyzésemben a leeresztett tómeder vonzó hatása a sirályokra,kócsagokra, gémekre jól látható és ezt a ragadozók sem hagyhatják ki. A hollókat,…..
 A lecsapolt, lehalászott tómeder csak jót jelenthet! A madaraknak terített asztal bőséges lakoma, a madarásznak remek látnivaló.  Mivel a meder általában nem teljesen sík itt-ott vízfoltok alakulnak ki, ahol a kisebb nagyobb  halak  megrekednek és nem tudnak elúszni elmenekülni. Nem tudom csak…..
 Tökéletes időjárás van a madarászok számára az utóbbi napokban. Derült égbolt, kellemes hőmérsékletekkel. Ezt kihasználva egyik délután készültek képeim. Vannak szántók, lucernások ahol a terület gazdája "T- fákat" (leshely pihenőfa) helyez ki, ezzel segítve a ragadozókat. Ezeket szívesen…..
  Az MME Veszprém megyei helyi csoportja gyurgyalag-telep élőhely-kezelési napot tartott Tótvázsony határában.    Ez magyarra fordítva: ásóval, kapával lapátokkal felszerelkezve, kemény fizikai munkával,  biztonságos, jól kialakított fészkelőhely lehetőségének megteremtése. Tavasszal is volt már egy…..
 Mai bejegyzésem  helyszíne az aratás utáni tarlók, az elmaradhatatlan szalmabálákkal. A csapadékos hűvös őszi napokon jó visszagondolni a kellemes nyári délutánokra, alkonyokra. Az idei év a környékünkön erősen "pockos" évnek mondható,nagyon sok volt a földeken a rágcsáló. Amíg a lábon álló…..
 Annak apropóján írom bejegyzésemet, hogy egy barátomat megcsípte egy lódarázs. Belerepült az italos dobozába és nem láthatta, hogy benne van a darázs. A szája szélét csípte meg... első percekben nem volt semmi gond, de kis idő elteltével szólt a többieknek,hogy megcsípte egy lódarázs és bizsergést…..
 Tihany másik madarász szemmel fontos helye a Belső-tó. A vízszint lecsökkent sok a megfelelő táplálkozó hely iszappadokkal, kavicsos részekkel. Tavaly többször felkerestem ezt a helyet, idén is jövök, ha időm engedi. 6 fős pajzsos cankó csapat táplálkozott az egyik távolabbi öbölben, már lemenőben…..
 Kabasólymozni indultam délután a Külső-tóhoz. Nyár végén szeptember elején többször láttam már amint szitakötőkre vadásznak a tó környékén. Kabából kettőt láttam azt is csak rövid ideig, de szerencsére ritka ragadozó madarak kárpótoltak. Halászsast zsákmányszerzés közben megfigyelni nagy élmény…..
 A  kőgát lakóit bemutató sorozat utolsó része következik:                                                                                          Mire ezek a sorok leírásra kerültek madaraink már nagy eséllyel elindultak dél felé, de még két nappal ezelőtt is láttam (09.01.) Révfülöpön min.8…..
 Ebben a bejegyzésben sirályok lesznek a főszerepben, de kisebb szerepekben kis kócsag és billegető cankó is felbukkan. A madarak tátott csőre a meleg miatt van, de néhány képen beszélgetnek rikácsolnak azért nyitott a csőrük. A sárgalábú sirály négy korcsoportos, nagy termetű faj. A négy korcsoport…..
Egész nyáron nem hagyta magát becserkészni, ma sikerült...  Óvatos madár mindig csak akkor láttam , mikor már felreppent vagy felreppentek (mert pár volt). Végig a revírjük közelében tartózkodtak, most is a környéken voltak. Kopáros rész ,bokros legelő néhány fával...
 A kőgátakon és környékükön mindig van élet a Balatonon. Fontos pihenő és táplálkozó hely a madarak számára. Ilyenkor augusztus közepétől szeptember végéig ritka fajok is felbukkanhatnak akik vonulásuk során kis időt eltöltenek ezeken a helyeken. Kajakkal járom be ilyenkor a közeli…..
  Tartja magát a forró száraz nyár, lassan vége a júliusnak és nem volt csapadék ebben a hónapban! Veszprém környékén még vannak tartalékok a talajban, úgy ahogy még bírják a növények, de pl. a Tapolcai-medencében szerintem kezd kritikus lenni a helyzet. Napraforgó és kukoricatáblák levelei lógnak…..
  A kenderikék, tengelicek, zöldikék,széncinegék, a balkáni gerlék, énekes és fekete rigók mindennapos vendégek a kertben. Ismerem a hangjukat ,mikor énekelnek, mikor riasztanak, mikor csak csacsognak. Van egy fekete rigó hím akinek teljesen megtudom különböztetni az énekét a többi feketerigóétól.…..
 Hazánkban három madárfajra (jégmadár, gyurgyalag,parti fecske) tehetjük az élőhelyükre utaló "parti" vagy "partfal lakó" jelzőt. Közülük kettő csak kimondottan partfal lakó a másik vizes árokba  is bevájja fészkét.A parti fecskéről írok néhány információt: Tudományos nevük (Riparia riparia) a parti…..
 Elkezdődött a nyár... Csapadék van bőven a környékünkön, az utóbbi napokban kiadós záporok, néha viharok voltak. Ez látszik is a természetben zöldell minden, színes virágok borítják a mezőket. Veszprémtől keleti irányba indultam el (erre már régen jártam) a terep változatos hol fenyvesek között,…..
  Az énekes madarak nagy része évente kétszer költ április és július között, tehát még igencsak a közepén vagyunk ennek a fontos időszaknak. Nagyon sok tényező tudja  akadályozni a költés sikerességét. Leginkább az időjárás és a környezeti tényezők tudják befolyásolni hány fiókát tudnak sikeresen…..