Regisztráció Blogot indítok
Adatok
JT

0 bejegyzést írt és 14 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.

Admin Szerkesztő Tag Vendég
Nívó Csak az állam? 2010.10.19 06:38:00
Bosszantó vita alakult ki magánnyugdíjpénztár témában az elmúlt napokban. Gyakorlatilag elbeszélnek egymás mellett a vitázó felek, mondhatni süketek párbeszéde zajlik. A kormány azt állítja, hogy a nyugdíjpénztárak nem hatékonyan kezelik a nyugdíjra takarékoskodók…..
JT 2010.10.19 11:03:18
@ebtest: Az állam adott 2700 milliárdot magáncégeknek, akik (részben korábbi és jelen joszabályi kötelezettségeik miatt) a pénz nagy részéből állampapírt vettek, majd a képződött haszon nagy részét kezelési díj címén maguknak kifizették.

Ez nem nagy művészet. Államtól kapott pénzen állampapírt venni és a hasznot bezsebelni- Talán még én is meg tudnám csinálni.
Az Urbanista olvasók már másfél-két éve idekommentelték, hogy egy Foster-féle üvegpalota épül majd a Deák Ferenc és a Harmincad utca közt. És lám, igazuk lett! Ez azt jelenti, hogy nem csak a "dagadt prostira" keresztelt irodaház tűnik el, amiért (jelenlegi formájában) nem kár,…..
JT 2010.07.06 13:07:01
Egy kis történelem:

www.pestipolgar.tvnet.hu/980306.html

és az indexről:

"A jó kapcsolatra utal, hogy Csipak Péter kommunikációs ügyeit Rogán Antal médiaügyekért felelős tanácsadója intézi, a nyilatkozatok ügyében az Indexnek vele kellett kellett egyeztetnie."

Tehát összefoglalva: Úgy kell a belváros legjobb, IGEN legjobb és legértékesebb ingatlantömbjét lenyúlni, hogy előtte a szintén belvárosi parkolótársaságból ki kell szedni a pénzt. Amit korábban parkolási pénz címén befizettünk, abból csipak-rogán birodalom épült steiner támogatással.

Ezek után már senkit nem érdekel, hogy kinek tetszik vagy kinek nem egy belvárosi üveghodály. Az orosz oligarhák elbújhatnak szégyenükben, ehhez képest ők csak kezdő amatőrök!!!

A buzgó cililszervezetekről és a mögöttük álló politikai érdekekről meg annyit, hogy a VII. kerületben nagy csinnadrattával, jogszabály ellenesen megmentették a nem műemlék házakat, itt pedig néma kuss van arról, hogy miért is kell műemléki védettség alól kivonni házakat és lebontani azokat. Kedves civilek! Most hol vagytok?
- Ha túl sós, tégy hozzá egy krumplit. - bökött a gyöngyöző leves felé a nagyi, majd visszafordult a vasárnapi karaj panírjához. Mit tehettem? Nem kérdeztem, pucolni kezdtem. Teljesen feleslegesen. A krumplinak ugyanis az ég világon semmi köze a sóeltávolításhoz. A levesbe…..
JT 2010.06.22 13:09:42
@regression: A molekuláris gasztronómia egy érdekes kísérlet amely divat lett. Volt szerencsém jópár helyen kipróbálni és ugyanaz a véleményem róla mint a többi érdekes, de múló gasztrodivatról. Szükség van rájuk, de az ételkészítés vagy gasztromómia számomra a nemzeti kézműves hagyományokat, a kiváló minőségű és lokális eredetű alapanyagokat és a szakács (legyen az a nagymama vagy egy profi szakács) "belefőzött lelkét" jelenti. A nagymamák (akik ezen blog szerint nem tudtak semmit) gyakran egész életükön keresztül 10-15 fajta ételt készítettek Ez azt jelenti, hogy egy bizonyos ételt akár több ezerszer is megcsinált élete során. A tudomány és a kémia nem tudja helyettesíteni ezt a tudást.Bármilyen jó kémikus vagy, nem tudsz olyan nyári zöldborsólevest készíteni mint az én nagymamám (isten nyugosztalja). A titok tehát a lélekben, a kertben kapirgáló csirkén, a kertben gondozott zöldségben és a több ezerszer elkészített étel miatt kialakult tudásban van.

Nem mondom azt, hogy nem érdekes és szükségszerű egy új technológia, vagy egy új megközelítés. De ettől még nem (biztos), hogy jót eszel, illetve a trendek hamar kimennek a divatból és új trendek jönnek.. Ma egy étteremhez úgy közelítenek, hogy van-e pacojet vagy vákumfőző a konyhában. Pedig nem ez számít.

Ettél már igazán jó vákumfőzött (sous-vid) húst? Én még nem, Illetve ettem olyat ami nem volt rossz, de nem volt jobb mint egy sütni tudó szakács által hagyományosan készített hús. A modern technológiák és az ezekkel kapcsolatos trendek néha csak szemfényvesztésre jók. És a vákumfőzés egészségügyi kockázatáról azért még lehetne sokat beszélni.