Regisztráció Blogot indítok
Adatok
Maga Lenin

243 bejegyzést írt és 1190 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.

Admin Szerkesztő Tag Vendég
Az ötödik részben elkészül, majd szolgálatba áll az első Projekt 667A, és nagyon gyorsan követi számos társa a nagyszabású gyártási program keretében. A ballisztikus rakéták hajók elleni verzióját is betervezik az osztály egy változata részére, de ebből nem lesz sorozatgyártás. Ugyanerre a sorsra…..
Ebben a részben a Projekt 667A-k rakétasilói, a komplexumhoz tartozó legfontosabb elektronika, majd a vetőcsövekből indítható eszközök és a légvédelmi fegyverzet ismertetése következik. Külön fejezetbe került magának az R-27 rakétának a bemutatása. A sorozat első része ITT olvasható, míg az előző…..
Maga Lenin 2025.06.23 18:41:27
@Galaric: @Burgermeister: örülök, hogy tetszett :) még ilyenből sok lesz ebben a sorozatban ;)
Bár ezt akkor még nem lehetett előre látni, de 1776-ban egy új fejezet kezdődött a fehér ember, vagyis a görög-római-keresztény civilizáció történetében. Ezt a civilizációt mindaddig európainak nevezték, képviselői azonban ebben az évben a kontinensen kívül alapítottak új államot. Nem holmi…..
Miután eldőlt, hogy a D-5 komplexumot kapja meg, részleteiben is megtervezhették a Projekt 667A-t. Az alkalmazott megoldásokat mutatja be az első fejezetében a sorozat 3. része, kiemelve a meghajtás és a zajszint kérdéskörét. A második fejezet már a pontos, víz alatti navigációs rendszer létrejöttét…..
Maga Lenin 2025.06.02 23:15:16
@Galaric: @Motorogre: Örülök, hogy elégedettek a t. olvasók. Ugye mit mondott Lenin? A mennyiség átcsap minőségbe. Mi itt túlteljesítjük a tervet, mer' mennyiség is van bőven. Ha van jó, belső felépítést mutató ábra, ráadásul ilyen leírással hozzá, annak mindig örülök én is, sokat segít a megértésben - még ha néha gondolni kell arra is, hogy tengeralattjáróknál ez mennyire igazi. (Az utolsó SSBN változatnál pl. ilyen részletes egyáltalán nincs.) Viszont oroszból magyarrá alakítani, na az nagyon nehéz ezeket a pár szavas megnevezéseket.
Maga Lenin 2025.06.04 21:59:50
@_kolléga_: később csak volt olyan, hogy maga Lenin et. is mondta, no ;⁠)
Maga Lenin 2025.06.06 15:27:11
@_kolléga_: ha arra jár, ezt én is üzenem neki!!

@hereverő heverő: Megleltem magam is, de mindenképp köszönöm! Már csak azt kéne tudni, mennyire valósághű :)
A Szovjetunió az ötvenes évek végén nekiállt megalkotni az új SSBN-jének igazán megfelelő SLBM-et, ami nem kevés, párhuzamos rakétafejlesztéshez vezetett. Végül összeállt a nyerő páros, miután a tengeralattjárók közül is számosat vizsgáltak meg. A sorozat első, egyben előző része ITT…..
Maga Lenin 2025.05.19 10:32:08
@Macroglossa: Erre azért nem gondoltam :D

@at900: Na igen, sok volt a Temp. Félig igaz amit írtam, meg félig a komment is. A 9K71-et nem rendszeresítették, a 9K76-ot igen. És még volt az első mobil ICBM Temp is, amiről meg még a B-70 sorozatban volt szó. Szóval köszi az észrevételt :)

@Galaric: A költségek kapcsán: amerikai forrás szerint 1953-ban 31,2% volt a védelmi kiadások aránya a teljes szovjet költségvetésen belül, 124,2 milliárd rubel értékben, 1960-ra ez 96 milliárdra csökkent, de mivel nőtt a GDP és a költségvetés is, arányában csak 11,1% lett. 1967-ben pedig a Stratégiai Rakécsapatok a védelmi kiadásokon BELÜL igénylt 18%-ot, ez volt a csúcspont számukra. Általában a kiadásokat illetően pl. azt írják, hogy 1951-90 között az ICBM erőkre a védelmi pénzeken belül 7% fordítódott, de pl. ezzel összemérhető volt a PVO költsége is.
A modernwartech legalább a most induló, hosszú sorozat erejéig visszatér, és mindenre kiterjedő részletességgel bemutatja a Szovjetunió egyik legfontosabb, stratégiai fegyverrendszerét. A ballisztikus rakétákat hordozó atomtengeralattjárók biztosították akár egy váratlan első csapás, akár egy…..
Maga Lenin 2025.05.03 18:50:30
@hel45: ugye? Mintha csak a Pravda vagy a Krasznaja Zvezda kerülne az ember kezébe! :⁠-⁠D:⁠-⁠D
Maga Lenin 2025.05.08 23:17:04
@Carada: Helyes, boldognak kell lenni, Sztálin elvtárs is tudta, hogy ha nem boldog a nép, addig kell eltávolítani a tagjait, amíg csak a boldogok maradnak.

@Macroglossa: Ebben az egyre fokozódó nemzetközi helyzetben teljes mértékben indokolt is volt az éberség! Ez a lenini út.
Hét tenger Unortodoxia 2025.04.14 09:12:02
A XIX. század végére nagyjából kialakult a csatahajóknak az a standard felépítése, mely egészen az első világháborúig, sőt, sok jellemzőjüket tekintve az után is jellemezte az ebbe a kategóriába tartozó hajókat. A csatahajók lényegében hasonló felépítésűek voltak, a világ összes haditengerészeténél.…..
Ígértem nektek, hogy az Észbontó Szovjetunió folytatása után a cári Oroszországról sem feledkezem meg. A réges-régen kezdett sorozat most feltámadt, és mindjárt dupla adag jut nektek belőle! 1911. A szentpétervári Nagy Péter cár híd avatása ..
Előszó A Magyar Néphadsereg a hidegháború végén a csatornán már bemutatott[1] MiG-21 család és a MiG-23MF vadászgépek mellett még egy szuperszonikus típus üzemeltetett, ez volt a Szu-22M3 vadászbombázó. Lássuk hát a típus eredetét, képességeit és magyarországi szolgálatának történetét.  ..
Előszó 1976 január 16 és február elseje[1] között az amerikai Streak Eagle nevű átalakított F-15 vadászgépe nyolc emelkedési világrekordot döntött meg. A vadászgépek teljesítményről szóló anyagban láthattuk, hogy mire képesek a vadászgépek üzemszerűen, következzen hát, hogy mit tudtak, amikor…..
Előszó 2024 végén két új kínai repülőgép is lencsevégre lett kapva és egyből megindult a találgatás mik ezek, vagy simán csak kijelentették, hogy íme, ezek a kínai 6. generációs vadászgépek. Tegyük tisztába, hogy ez a „generációzás” honnan is jött, mi a története, mik a korlátai, illetve, hogy…..
Maga Lenin 2025.01.12 22:52:00
Azért kicsit indokolatlan mértékben a két kínai gépen verted el a port amiatt, hogy nem tudni, mitől lesz 6. generációs egy vadászgép. (Igaz, még mindig jobb ez, mint a B-21-est 6. generációsozni :D ) A nagyobb gépre ("J-36"??) tudom mondani, hogy de, attól, hogy máshogy néz ki. És hát máshogy néz ki, igen, látható, hogy mitől más generáció (legalábbis a lehetősége megvan). Nagy, mert kell a sok üzemanyag a nagy hatótávhoz és a hosszú repülési időhöz. Nagy, mert megvan a lehetősége a hatalmas belső elektromos fogyasztás kielégítésének. Ez olyan, tényleg nem külsőre látható képességekhez kell, ami elektronikai alapú, meg persze egy feltételezhető - de most valóban nem látható, ez tény - lézernek. A nagy hatótávhoz meg az észlelhetőség további csökkentéséhez (vagy a nagy méretek melletti szinten tartásához) kell a farokrész nélküli kialakítás. Most az, hogy vadászgép-e, hát... egy MiG-21-eshez képest egy F-22 egy multifunkciós repülő számítógép, mégis vadászgépnek tekintjük mindkettőt. Az, hogy manőverező légiharcra itt nem adnak, lehet, hogy megint tévút lesz, nem tudom, de hát megint minden viszonyítás kérdése. Egy Spitfire-höz mérten a mostani gépek sem manővereznek jól, mégis vadászgépek. A trend a rakétás korszak óta, tehát kb. 60-70 éve az, hogy a vadászgép egyre inkább platform a fegyvereknek meg az elektronikának, lehet, hogy ezt viszik most még tovább, de ettől még ez is vadászgép marad. Nyilván a bizonytalanság óriási, a vége lehet, hogy egy F-111 szituáció lesz, ami csak papíron vadászgép, amúgy nagy hatótávú támadó (bár most a loyal wingman révén már ezt is nehéz lesz így kijelenteni, ha lesz hozzá ilyen).
Azzal se értek egyet, hogy azért, mert régóta lehetne vagy ismert egy technológia, a napi szintű használatba vezetése ne lenne generációs ugrás. Lásd az adaptív hajtómű, de amúgy a lézer is ilyen, hát mióta ismert elvi szinten az is.
Szerintem a hajtóművek terén is nagyon lebecsülöd őket, de hozzá kell tegyem, lehet, hogy az ellenkezője lesz az igaz, és pont hogy azért kell három a nagyobb gépbe, mert nagyon le vannak maradva.
Szóval azért többet sejtet - szerintem főleg a nagyobbik gép, nem akkora parasztvakítások, mint a Szu-47. Hosszú távon ki tudja, utólag visszatekintve majd jobban lehet látni, lehet, hogy pl. ezek lesznek az 5+-osok, és akkor mégsem 6.
Mindegy tudom hogy mondatonként akarod majd cáfolni a kommentet, de csak azt akartam mondani, hogy még ha keveset is tudni, szerintem nagyon leszóltad a két kínait.
Az An-72/74 családnak rengeteg, egymástól sokszor alig eltérő alváltozata van. Bár az An-74-esen alapuló ilyenekről ezúttal is lesz szó, a sorozat záró része elsősorban mégis a különleges típus ha lehet még speciálisabb, légtérellenőrző átalakításaival foglalkozik, azaz főleg az An-71-essel. A…..
Maga Lenin 2024.06.17 22:20:12
@molnibalage: Á én meg ezer éve olvastam már, aztán mégis kiment a fejemből, amikor leírtam az eredeti mondatot. Csak az Orionból átépített AWACS járt a fejemben szerintem.
A bolond amerikaiaknál minden fegyveres meg hadi, erről kapásból eszembe jutott, amikor pár éve bejelentették, hogy na jó, valamelyik egyetemi házi rendészeti szolgálat visszaadja az MRAP terepjáróit...
Maga Lenin 2024.06.19 19:16:41
@MIG-31: Azt írtam... azaz akartam... de tényleg:)
Maga Lenin 2025.01.03 23:00:45
@Carada: Boldog új évet:) Sajnos nem véletlen, hogy nem volt új poszt. Idén valamikor később várhatóan lesz.
A korábbi nehézcirkálók alapvetően ugyanazzal a hajótesttel épültek, mint a sorozat első darabja, a Duquesne. Kisebb-nagyobb módosítások persze mindig történtek, az egyes osztályoknál, vagy akár azokon belül is, más volt a csavarok és a kormánylapátok elrendezése, a páncélzat felépítése, és a belső…..
Fizikai háttér Az oldalon már számtalan radarvezérlésű légvédelmi-rakéta rendszerről esett szó[1]. Viszont nem csak radarral lehetséges rakétákat célra vezetni. Az egyik lehetséges alternatíva közismert nevén „hőkövető”, vagyis az elektro-optikai vezérlés egyik változata, az infravörös vezérlés.…..
1896. Felszabadított amerikai rabszolgák és leszármazottaik várnak a beszállásra a New York-i kikötőben útban Libériába. Libériát kimondottan az amerikai kontinensről és a karibi szigetekről az óhazába visszatelepülő feketék részére alapították..
Az A-10 berepülése zajlik, és közben ki kell javítani a gépágyú miatti hajtóműproblémákat. Az első gépekkel elvégzik a GAU-8 hatékonyságának igazolását, és kialakítják a harceljárásokat is, mialatt megkezdődik a nagyobb ütemű szériagyártás. Az átlagosnál kicsit hosszabb részben 37 kép kapott helyet.…..
Maga Lenin 2020.06.05 09:29:46
@gigabursch: Köszönöm, meg a kommentet is. Azóta ezen nevetek és nosztalgiázok. Gyerekként imádtam azokat a füzeteket. Tiszta őrület :)
Maga Lenin 2020.06.07 17:01:14
@Fredddy: Köszi a kiegészítést.
Maga Lenin 2024.10.07 14:36:48
@gigabursch: Mivel harckocsik ellen nem igazán jó, a maradék célpontok ellen jobbak kisebb, könnyebb fegyverek. A nagyon nagy tűzgyorsaság is csak repülőgépről használva jó - vagy épp légi célok ellen, lásd a DIVAD tervet, meg a Goalkeepert. Egyébként nem feltétlen fontos, pláne más tényezőkkel összevetve egy adott feladatra.
Egy forró hét utáni vasárnapon egy újabb visszatekintő válogatás. Most 39 fotó jön!  1937. Sűrű köd a Chelsea-Charleton bajnokin Nagy-Britanniában. 15 perc után lefújták   1884. A greenwichi királyi csillagvizsgáló Angliában. Közepén megy át a greenwichi délkör - a 0 fok hosszúsági kör -, ami…..
Maga Lenin 2024.08.18 16:49:40
Előszó Az első részben megismerkedtünk az Sz-300P család hátterével, tervezési alapjával és lokátorainak alapvető működési elveivel. Ezek után lássuk hát a rendszer további fő elemeit, például a rakétát, ami alapvetően meghatározta a rendszer képességeit és annak tovább fejleszthetőségét.  ..
Miután megindul a sorozatgyártása, máris számos verziót alakítanak ki az An-72-esből, de néhány papíron marad vagy csak kis számban készül. Így miközben az alapváltozatok különleges szállítási feladatokra megjelennek a légierőn kívül például a Stratégiai Rakétacsapatoknál vagy a honi légvédelem…..
A rész első fejezetében az An-72-esre alapozzák a szovjet sarkvidéki repülők legújabb típusát, és a nagyobb hatótáv és teherbírás miatt megváltoztatott szárnnyal és törzzsel így létrejön az An-74 (eredetileg An-72A). A prototípus megfordul az északi és a déli sarkvidéken is, érdekes és tanulságos…..
Az Antonov iroda STOL szállítógépének sztorija nem annyira nagyszabású, stratégiai kérdéseket feszegető történet, mint a blog előző ismertetőjében szereplő B-70-esé. A típus az alapkialakításán túl nem tartalmaz különlegesen érdekes megoldásokat, kiemelkedően fejlett vagy szofisztikált elektronikát.…..
Maga Lenin 2024.04.23 17:07:05
@Galaric: @KLB80: Örülök, hogy tetszett!
Az itt leírtakhoz majdnem mindig oda lehetne tenni, hogy „amint erről a részletes ismertetőben szó volt”. Néhol, ahol ezeknek a dolgoknak az újabb szemszögű körüljárásáról van szó, vagy ez kiemelten fontos, ott ez meg is történt… de az ismertető adott részeinek linkelését puszta kényelmességből…..
Maga Lenin 2024.03.29 09:39:24
@gigabursch: @Burgermeister: Örülök, hogy tetszett :)

@molnibalage: Köszönjük az információgazdag kiegészítést!
Maga Lenin 2024.04.09 08:34:28
@Level_88: Köszönöm és örülök, hogy tetszett! Ezzel a poszttal együtt van nettó 150 oldal a szöveg, szóval szerintem 3-400 oldalnál könyvben sem lenne több :)
Maga Lenin 2024.04.14 23:21:03
@KLB80: Jóval kisebb ívű, de hamarabb jön, mint 7-10 nap :)