Regisztráció Blogot indítok
Adatok
nakika

218 bejegyzést írt és 43 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.

Admin Szerkesztő Tag Vendég
Ezt az írásomat az Academia.edu honlapon 2024-ben megjelent Levedi és a magyarok című, vitaindító tanulmány hatására készítettem. A tanulmányt Dr. Csikós Károly Miklós írta. „Ez a vitaanyag Levedi vajda és a magyarság kevéssé ismert 9. századi történetét foglalja össze. Minden részletében…..
„A szubbotci jellegű leletanyagot hátrahagyó népesség itt-tartózkodása azonban ennél hosszabb idejű volt. A magyar jellegű leletkör egyidejű feltűnése a Fekete-tenger északi előterében és a Bolsije Tyigani-i (továbbiakban nálam: BT) temetőben ugyanis arra mutat, hogy a Bolsije Tyigani-i temetőt nem…..
Szófejtések A puszta nyelve 2024.09.10 14:31:30
Ha Eurázsia nyelvi viszonyait megpróbáljuk a történelem előtti idökben, mondjuk a kőkorszaktól a vaskorig elképzelni, akkor nagyon sok feltételezést kell figyelembe vennünk. Bizonyítható konkrétumokról itt nem beszélhetünk. Az alábbiakban saját véleményemet ismertetem, amelyet ezekre a megismert…..
nakika 2024.09.13 22:40:00
@Géki: OK! Én még az R1b-re is gondoltam, de nem tudom alátámasztani.
nakika 2024.09.14 07:28:58
@nakika: „Kelet-európai R1b” jelző. Jelentős mértékben a baskírok (burzján altörzs), örmények, egyes észak-kaukázusi népek, albánok, görögök, kisebb mértékben az irániak és a kelet-európai szlávok, magyarok között fordul elő. Ez a csoport dominálja a korai bronzkori gödörsíros (jamnaja) kultúra proto-indo-európainak tekintett csontleleteket.
E. A. Melnyikova, 1941-es születésű szovjet-orosz történész-nyelvésznek, a történelemtudományok doktorának a fenti című tanulmánya 2012-ben jelent meg «Норманны и даны, русь и варяги: скандинавы на западе и востоке Европы» In: «Истори́ческий ве́стник» АНО «Руниверс», 2012. 24-39).  Az alábbiakban…..
Kétség kívül egy alternatív elméletről van szó. Itt is, mint az alternatívák többségénél, én is elvetem a finnugor nyelvek felé mutató nyelvi kapcsolat alaprétegbeliségét (legalábbis annak kizárólagosságát, utalva arra, hogy szerintem pontosan ugyanazok a szavak más nyelvcsaládokkal is rokonok…..
Az igazi kettős honfoglalás elmélete szerint az Etelközben egyesült magyar törzsek egy része az Urál-Volga környékéről érkezett. Mivel jelen írásomban a nyugatra vonulásuk útvonalát taglalom, nincs jelentősége annak, hogy a kiindulási pont az un. északi, vagy déli őshaza volt-e. Ami lényeges az az…..
Előzmények A szakemberek egy része a magyar szót finnugor–ősiráni eredetűnek tartja. (TESz.; MSzFE.; EWUng). Összetett kifejezésről van szó, állítják, melynek első eleme a feltételezett *magy, második eleme pedig az er szó. UESz: „A tagok olyan szavak, ill. elemek voltak, amelyek vagy kihaltak,…..
Szófejtések A székelyekről 2024.05.29 13:59:09
  Mottó: „Mert igaz, hogy sem én, sem senki más nem tudja a székelyek hún eredetét okiratilag bebizonyítani, nem is lehetséges, mert azok a vitéz, Európát reszkettető húnok, bizony hártyára írt okmányokat nem hagytak hátra, hisz ők csinálták és nem írták a történelmet.” (Orbán Balázs: A székelyek…..
A Volga-Káma és az Ural-hegység déli területei között élő magyar törzsek – akik még nagy Bolgárország felbomlása után, a 7. század közepén vándoroltak ide – a 9. század elején (Anonymus szerint, Pais Dezső fordításban 819-ben) kapcsolatba lépnek a Don alsó folyásánál letelepült magyarokkal. „Az Úr…..
  Ez a kérdés csaknem mindig jelen van, amikor a magyarok szóba jönnek egy-egy kötetlen beszélgetés során. Hol nyíltan, hol a háttérben, a szituációtól függően. Mi magyarok, pedig évszázadok óta együtt élünk származásunk alapkérdésével. Van válasz, talán több is, mint kellene! Sokan nem…..
Przemyśl (49.783333°, 22.766667°) a Monarchia legfontosabb erődítménye volt az első világháborúban.  Sokaknak talán csak a nagypapa, dédpapa meséiből, vagy Gyóni Géza: Csak egy éjszakára című verséből ismert. „ Csak egy éjszakára küldjétek el őket: Hosszú csahos nyelvvel…..
A magyarok őstörténetének koraközépkori részét úgy építettem fel, mint egy cölöpökön álló házat. Először felállítottam a négy tartópillért, majd felraktam a tetőszerkezetet, hogy annak védelmében folytathassam a falazat építését a kívánt használhatóság eléréséig. Mi is ez a négy tartó…..
Ez a könyv egy, a magyarok őstörténetével kapcsolatos, esszégyűjtemény. Nem időrendben összeállított, érvekkel szigorúan alátámasztott tanulmányhalmaz, hanem egy kialakított történeti kép alátámasztása, magyarázata. De nem is kitaláció, fantázia szülemény, hanem mások által már megírt töredékek,…..
Ez az írásom kiegészíti Kis magyar őstörténeti összegzés című esszémben leírtakat, beleolvasztva a székelység történetét is. A székelyek első okleveles említése 1116-ból maradt fenn, akkor a Magyar Királyság nyugati gyepűi mentén éltek. Az erdélyi székely helységnevek és a nyugat-magyarországi…..
„Szétszórni csak azt lehet, ami korábban együtt volt” – Valóban így van ez? Ebből indul ki a nyelvrokonság tudományos meghatározása is. Közös őstől kell származni! Ha nincs közös ős, nem lehet nyelvrokonság? Zsirai Miklós szerint őshazának azt a területet tekintjük, ahol az alapnyelvet beszélő…..
  Nem vagyok nyelvész, a nyelvterjedésre vonatkozó elképzelésemet a szakirodalomból megismert elméletekből raktam össze. Ezeket az ismertetésem során egyenként megnevezem. A nyelv és a nép fogalma bizonyos mértékben összefügg, de a meghatározástól függően önállóan is vizsgálható. Minden esetre én,…..
Etnikai és nyelvi szereplők Valós Helyszín: a Kárpát medence Magyar nyelvű idiómák Német nyelvűek Szláv nyelvűek Görög nyelvűek Francia nyelvűek Ismeretlen nyelvűek: kazárok, alánok stb. Irodalmi nyelvek: Latin, görög, perzsa, ószláv stb. Körülmények (gazdasági, politikai…..
Az első probléma, ami felvetődik, hogy kik azok az „ugor nyelvűek” (Ugric speakers)? Ilyen nép sohasem létezett. Ez egy újkori elnevezése annak a népcsoportnak, akik olyan nyelven beszélnek ma, amelyeket a nyelvészek – nyelvész szempontok alapján – ugor nyelvcsaládba soroltak. Tehát ezeknek a…..
Felhasznált irodalom Dr. Török Tibor genetikus (SZTE Genetikai Tanszék) 2022-23-as előadásai, interjúi: A honfoglaló magyarok eredete a genetikai, nyelvészeti és régészeti adatok tükrében. 2023. (Video, Török, 2023) Mit árulnak el a genomelemzések a honfoglalók származásáról? 2022. dec. (Video,…..
Szófejtések Az alapnyelvről 2024.01.23 12:15:27
Jelölések, értelmezések „a”; „b”; „c”……”n”          nyelvek n’ és n”    Az idővel megváltozott ugyanazon nyelv két változata. (Külön utas fejlődés) ab           Az a és b nyelvből kialakult kevert nyelv „A”…. „N”.  A nyelvet beszélők (hordozók) csoportja n(N)       „n” nyelvet beszélők…..
A nyelvrokonság és a magyar (ugor) nyelv eredetéről a jelenleg tudományosan elfogadottal szemben, teljesen más elképzelésem van. Mint már kifejtettem, nálam a nyelvrokonság értelmezéséből a közös eredet szükségessége kimarad. Ugyan így, a nyelvi egységből származtatott „közös eredetű szavakat”…..
  A magyar őstörténetet is érintő írásaimat tesztelni szoktam az időközben megjelenő, hasonló témát feldolgozó szakirodalommal történő összevetéssel. Az academia.edu honlapon megjelent Kerényi Bálint 2017-es diplomamunkája (ELTE Bölcsészettudományi Kar): A korai bolgárok története, címen. Túl…..
nakika 2024.01.12 13:15:29
@Esküdt: Természetesen ez is benne van a pakliban. De én úgy gonolom, hogy a gyakori -ar végződés, ami a keleti (nomád + örmény) világban embert, férfit, urat, napot jelent inkább valószínű ebben a népnévben. Szerintem a PIE (és később a magyar nyelvbe is átvett) foglalkozásképző is innen származhat. A "bolg/balog"-ra meg külön esszém van. Ez itt nagyot (bosoj), erőset stb jelenthetett. Lásd nálam: szavakjelentese.blog.hu/2019/07/24/avar_bolug
Lehet-e beszélői közösségek genetikai viszonyaiból következtetni azok nyelvi rokonságára? Milyen a nép és a nyelv viszonya? Ezek régi és megválaszolatlan kérdések. Pontosabban születtek válaszok garmadával, hiszen egy nép őstörténetének vizsgálatakor ezek szinte megkerülhetetlenek. A válaszok…..
Szabó János írja: Történészként nyúltunk mindenekelőtt a történeti forrásokhoz, mert a régészethez nem konyítunk, és a nyelvészet sem annyira kézenfekvő terep. De az is látszott, hogy itt szükség van egy módszertani megújulásra – nem érdemes ugyanúgy kezelni a forrásokat, ahogyan elődeink tették.…..