Regisztráció Blogot indítok
Adatok
Tóth FM

0 bejegyzést írt és 11 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.

Admin Szerkesztő Tag Vendég
A Régiségbúvár oldalon olvasható annak a szakmai vitának az emlékeztetője, amely Pécsett folytattunk november végén egy konferencián a római kori lelőhelyek védelmével és azok fosztogatásával kapcsolatban. A beszélgetésben és vitában több tucat, főleg római korral…..
Tóth FM 2010.12.23 17:38:49
@Lord Northampton: A hozzászólása nem más, mint tájékozatlanságra, önteltségre és rosszindulatra utaló vádaskodás. A törvények mögül akkor lehet kilépni, ha ismeri és alkalmazza azokat. Ha törvénytelenséget tapasztal egy intézményben, vagy egy szakember munkájában, akkor tegyen bátran feljelentést! Ha maga szerint a törvények csak egy réteget szolgálnak és az igazság csak azokon átlépve érvényesülhet, akkor maga vagy "komcsi", vagy komoly komplexusokkal küzd. Boldog karácsonyt!
 "Bedobnám a köztudatba, most találtam. Jó volt nézegetni, vannak benne érdekességek." - írta Retekblog a link mellé, s ennél többet én sem tennék hozzá. Legfeljebb annyit, hogy kösz!..
Tóth FM 2010.11.05 18:35:48
Színesben mégjobb! www.youtube.com/watch?v=Utyt8u6Oa8Q&feature=related
Külföldi szemmel különösen érdekes. Van egy svéd turisztikai film is az akkori Budapestről, sajnos a neten nem érhető el az egész, de itt van belőle egy bő 10 perc:
www.youtube.com/watch?v=ObssMGCfZK4
Nem csak szebb volt, akkori szemmel nézve modernebb, de összehasonlíthatatlanul tisztább is. Ez persze nem feltétlenül az akkori utcaseprők nagyobb számának, vagy szorgosságának köszönhető, inkább annak hogy nem létezett a mai értelemben vett kommunális szemét (papírzsepi, nejlonzacskó, petpalack).
A Fekete-tenger vidékén a Kr.e. 8. század vége táján megjelenő, majd letelepedő szkíta népcsoportokról az ókori görögök, asszírok és perzsák kortársaiként viszonylag bőséges írott forrással rendelkezünk. Ezeket a forrásokat egészítették ki a 18-19. századtól az egykori…..
Tóth FM 2010.05.01 12:09:58
@bucsin: Mint említettem a korszak etnikai hátterének meghatározása egyelőre kifejezetten problémás. A leletanyag jó része jellegzetesen keleti eredetet, vagy legalábbis előképeket mutat, nem csak az elit, de a köznép sírjaiban, a településeken előkerülő tárgyak esetében is (pl. korongolt kerámia). Egyértelműen jelen vannak ugyanakkor a helyi, késő bronzkori eredetű és általában közel azonos formában továbbélő tárgytípusok is. Homogén népességről tehát már ez alapján sem beszélhetünk, de egyértelműen meghatározó a "szkíta" jelleg. A keleti füves és erdős sztyeppén sem egységes a kultúra és a temetkezési szokások sem. A szórthamvas és a zsugorított rítus pl. egyaránt jellemző a hozzánk legközelebb álló erdős sztyeppi területekre. Ezzel együtt valóban szembeötlőek a különbségek a Pontus-vidék gazdag kurgánjaival és városias településeivel, de ez önmagában még nem meghatározó az etnikus azonosítás szempontjából.
Tóth FM 2010.05.01 12:15:36
@Andras /البكري: Érdekes, de nekem (hasonlóság szempontjából) elég távolinak tűnő párhuzamok. A stilizált állatábrázolás ötvösmunkákon való megjelenése még nem szükségszerűen jelent közvetlen analógiát a szkíta állatstílus jellegzetességeit hordozó tárgyakkal. A stílus eredete az újabb kutatások alapján egyébként Belső-Ázsiába, illetve lehetséges, hogy Észak-Kínába vezet.
Egy hete került sor a Magyar Nemzeti Múzeum legújabb időszaki kiállításának, a szkíta aranykincseket bemutató, Németországból érkezett tárlatnak a megnyitására. A mind a hazai régészettudomány, mind a nagyközönség részéről nagy érdeklődésre számot tartó gyűjtemény…..
Tóth FM 2009.04.13 10:37:28
@Karoldu: Nos, hát akkor én lennék a várva várt őskoros! :) Az általad említett hibákat én is észrevettem, valóban bosszantóak, de ahogy fentebb is írtam valahol, én még nem találkoztam tökéletes tárlattal, kisebb bakik mindig vannak, emberek vagyunk -hibázhatunk. Őszintén szólva nem tudom, hogy pontosan milyen hosszú nyílvesszőket használtak a bemutatott kultúrák harcosai, de több temetkezésben is feltártak már szerencsés körülmények között fennmaradt, vörösre festett, tollakkal ellátott vesszőket. Az egyszerű szkíta reflexíjak jóval kisebbek voltak a későbbi típusoknál, ezekhez tehát mai szemmel minden bizonnyal meglehetősen rövidnek tűnő vesszőket használtak. A feltárt eredetiknek és a pontos méreteiknek alkalomadtán utána nézek!

(A phalera nem veret, hanem szíjelosztó!)