Regisztráció Blogot indítok
Adatok
LehmannKristof

0 bejegyzést írt és 1 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.

Admin Szerkesztő Tag Vendég
A jó terápiához vezető út első lépése a pontos diagnózis. Íme egy újabb elemzés arról, hogy a világméretű pénzügyi válság kiváltó oka sokkal inkább a kormányzati intenciók, semmint a szabályokhoz igazodó racionális üzleti magatartás szférájában keresendő. Értsd: a…..
LehmannKristof 2009.03.19 10:05:47
@petepeter: Érdekes látni, hallani és olvasni, hogy ki mit ragad meg a jelenlegi válságból. Az, hogy a piacok szabolyozók nélkül az optimális allokcióhoz vezetnek, az kissé megdőlt. A pénz és a piac önmagában nem lehet koordinátor, mert a rendszerben résztvevők cselekvése a pénz, illetve a fogyasztható javak megszerzésére irányul. És ezért az előző posztban megfogalmazotton túl, nem csak a szabályok megfogalmazása, hanem betartatásuk is lényeges volna - a szereplők a legális vonalon is hajlandók túllépni, olykor.
Egy-egy szereplőre önmagában puskát fogni felesleges és szerintem hibás. Ugyanis semmi kirívó nem történt: mindenki a saját érdekét követte ebben a történetben. A bankok profitot akartak. Az ügynökök jutalékot. A hitelminősítők megrendeléseket a szolgáltatásikra. A politikusok szép gazdasági mutatókat, a FED pedig alacsonyan tartotta a kamatot. A fogyasztó lakást, hitelt. A kártyavár alján lévő emberek elhitték, hogy most megkaphatják és így vagy úgy vissza tudják fizetni, vagy el tudják adni a lakást drágábban és nyernek rajta. A Lehman bros az utsó pillanatban is magasabb árat akart a részvényeiért. A FED nem akart újabb adag pénzt pumpálni a rendszerbe. Az európai bankok nyereséget a származékos termékekből stb stb.
A rendszer az ösztönzőkön keresztül jutott el a jelenlegi pontjába. Vannak persze a bűnösök között bűnösebbek (pl a hitelminősítők különösen etikátlanul folytatták tevékenységüket) Ám ha mindenki a rendszer szerinti (rövid távú) érdekét követte, akkor a rendszer felépítménye rossz uis hiányoznak a hosszú távú ösztönzők. És nem a kapitalista rendszerről beszélek, hanem a pénzügyi szféráról. (Sajnos a kapitalizmusnál ebben a percben nem tudok jobbat mondani) :)
Bár tény, hogy a kapitalista rendszer tartóseleme, a fogyasztás, a jövedelemszerzés és termelés egyszer nagy korlátba fog ütközni: a Föld határaiba. Még rengeteg filozófiai és pszichológiai elemet lehetne felvonultatni, de felesleges. Az emberek többsége kapzsi, törekvő, kíváncsi és többet akar. A kapitalista rendszer pedig tökéletes keret ehhez az alaptulajdonsághoz. Amíg ez a szemlélet nem változik meg, addig válságok lesznek, újratermelődnek maximum nagyobb szünetekkel. Az emberek szerzési vágya pedig elég régen, valahol az almánál kezdődött...