Regisztráció Blogot indítok
Adatok
bluberi

0 bejegyzést írt és 19 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.

Admin Szerkesztő Tag Vendég
Aki próbált már megegyezni valaki mással egy viszonylag komplex gondolat igazságában (vegyük ezt, hogy "jó dolog a vasárnap délutánokat cukrászdában tölteni", vagy hogy "John Rawls igazságosságelméletének legfontosabb episztemikus forrása Bodin csalódása az arisztoteliánus erénytanban"), az pontosan…..
bluberi 2019.05.05 13:07:58
@444: Igen, a tőkepiacok felgyorsítják a tőke mozgását, ezért szoros kapcsolatban vannak a kapitalizmussal, de nem azonosak a kapitalizmussal, mint gazdasági intézményrendszerrel.

Történetileg jól elválik a kettő. Hitelkereskedelem, pl váltók már a 14. századi levantei kereskedelemben léteztek, az opciós derivatívákkal pedig gyakorlatilag kb 40 éve kereskednek. A kapitalizums azonban nem 700 éves és nem 40 éves. Az óriási gazdasági és társadalmi változást a bérmunka és a gyáripar elterjedése okozta a 19. század elején.

A mai, 21. századi kapitalizmusokban a tőkepiacok szabályozásai néhány évtizedenként lényegesen változnak, a kapitalista gazdaságok termelésének túlnyomó részét viszont ugyanolyan bérmunkával állítják elő mint 200 éve.
Bumeráng Mi lesz veled feminizmus? 2018.06.24 13:58:49
Jól látható és sokunkat érintő társadalmi folyamat a XXI. században, hogy azok az ideológiák és mozgalmak, amikért több évtizeddel ezelőtt küzdöttek különböző csoportok - legyen az a nők vagy a kisebbségek egyenjogúsága - az mostanra nem tökéletes módon, de tagadhatatlanul megvalósult. A célok…..
bluberi 2018.07.01 21:04:31
" aki jót akar, mehet maszekhoz. "
Igen, ez Magyarországon ma így van, de állítólag vannak európai országok, ahol a közegészségügyi szolgáltatás is elfogadható színvonalú. A magyar kórházakból ellopott milliárdokat szerintem a kormányon érdemes számonkérni.

Az alapítványi iskolák a befizetett pénzekből jobbak. A finn iskolarendszernek például az az egyik kulcsa, hogy iskola működtetésért nem lehet pénzt kérni, emiatt kevés a magániskola, mindenki az állami iskolákba viszi a gyerekeit, így közös társadalmi érdek, hogy minden iskola magas színvonalú legyen. Azok is, amennyire látni.
A magyar iskolákból ellopott milliárdokat szintén a kormányon érdemes számonkérni szerintem.

A cigányok integrált oktatásából adódó feladatokat és konfliktusokat a tanárok túlnyomó része képes kezelni, de több tanár kéne, jobb iskolai felszerelés, magasabb fizetés, hogy a tanároknak ne a másodállásukkal és a megélhetésükkel kelljen folyton foglalkoznia, kevesebb bürokrácia, kevesebb gettó és szegénytelep...

A kerekesszékes emberek eddig is megoldották az ügyeiket, például felhatalmazással, de ma már azt gondoljuk, hogy ez súlyosan sérti a társadalmi esélyegyenlőséget. Nem a kerekesszékes emberek változtak, hanem közintézmények látogathatósága lett része a társadalmi esélyegyenlőség szempontjainak, és ezt az állam többek között az akadálymentesítéssel biztosítja.

A rászorlóknak való segítség, az esélyegyenlőség az emberek túlnyomó része számára teljesen természetes. Az már kevésbé ismert, azt hiszem, hogy a társadalmi esélyegyenlőség köré és mértéke nem kőbe vésett adottság, hanem a társadalom története során változik, hosszú távon jellemzően a nagyobb esélyegyenlőség irányába.

Például előttünk van egy gondoskodási válság, egyre több az idős ember, gyakran egyedülállók, és ha vannak is gyerekeik, gyakran tőlük messze élnek és dolgoznak, nem tudnak közvetlenül gondoskodni róluk. Ez már Magyarországon is bent van a közbeszédben, sajnos a kormány neoliberális elvet követve az állam helyett az emberekre tolta a feladatot, amikor törvénybe írta a kötelező gondoskodást, de ezzel együtt jó, hogy beszélünk róla. A nők és a cigányok helyzetével kapcsolatban is ezt javaslom, és azt, hogy az ember tájékozódjon a társadalomtudományos kutatások eredményéről, épp úgy, ahogy egy orvosi vagy autóvezetési kérdéssel kapcsolatban tenné.
bluberi 2018.07.03 21:44:24
@desw: Visszatérnék arra, hogy az oktatás és az egészségügy színvonala összefügg az erre fordított pénzzel. Kis netes kereséssel azt találni, hogy 2017-ben
az egészségügyre 1.600 mrd
az oktatásra 670 mrd
stadionokra - a 2014-19 közötti 340 mrd-ot 6 évre elosztva évi - 60 mrd
forintot költött a magyar állam. Vagyis a stadionépítés a teljes magyar egészségügy és nyugdíjrendszer 3%-át, a teljes magyar közoktatás 10%-át kapja 6 éven át. Az oktatás vagy az egészségügy szakmai kérdéseinek megvitatása előtt szerintem ezekről az arányokról kellene beszélni.

Igen, a cigányoknak is felelősséget kell vállalniuk magukért. De ha az állam nem biztosítja az egyenlő, integrált és elfogadható szintű oktatást, aminek révén a cigány fiatalok is képzett emberekké válhatnak, és gondoskodni tudhatnak magukról, akkor először az államot és az állam által eltűrt kirekesztő társadalmi gyakorlatokat kell számonkérni, és a cigány fiatalokat csak utána.

Magyarországon a nők helyzetét leginkább talán az javítaná, ha a többségében vagy túlnyomórészt nők által végzett munkák lényegesen nagyobb anyagi és társadalmi elismerést kapnának: a nem-orvos egészségügyi dolgozók, az általános és középiskolákban dolgozók, a kiskereskedelemben dolgozók, a főállású gondoskodási munkát végzők. Erre sokféle eszköz van, az állami szektorban a kiszámíthatóbb életpálya, a piaci szektorban például a szakszervezetek jogköreinek szélesítése, a 6 órás munkaidő elérhetővé és megfizethetővé tétele, stb.
bluberi 2018.07.11 19:58:21
@desw: Igen, szerintem is abszurd, hogy Magyarországon a stadionépítés kiadásai összevethetők a közoktatás vagy az egészségügy éves kiadásaival, és szerintem is szomorú, hogy 200mrd-ot költünk a cukorbetegek kezelésére. De a stadionépítések kiadásait a kormány meg az országgyűlés két nap alatt átrakhatná az oktatáshoz vagy az egészségügyhöz, az építkezések pedig leállíthatók vagy el sem kezdhetők, a cukorbetegség viszont nem szüntethető meg törvénnyel vagy kormányrendelettel. A cukorbetegek meghalnának kezelés nélkül, újabb stadionok nélkül viszont még talán elvegetálunk egy ideig.

Azt, hogy egy pedagógus mire képes szerintem inkább szakemberek mondják meg, például más pedagógusok, oktatáspolitikusok, stb. Ahogy az egészségügyben is inkább az orvosok tudják, hogyan és milyen körülmények között érdemes gyógyítani, az oktatásban is inkább a tanárok tudják, milyen szakértelem és környezet szükséges az integrált oktatáshoz, és ha az nincs meg, annak milyen következményei vannak.

A munkaerőpiacon a piaci és az állami szektorban is régóta van állami szabályozás: van minimálbér, vannak szakszervezetek, van munkatörvénykönyv, vannak kötelező bérjárulékok, stb. Ezeket lehetne használni a nők munkaerőpiaci helyzetének javítására - de a magyar állam nem használja.

A gyesről visszatérő nő kiváló munkaerő, de érthető okokból inkább 6 vagy 4 órában dolgozna, amit a magyar bér- és járulékrendszer nem igazán támogat. Itt tehetne az állam azért, hogy nők többet dolgozzanak és több gyereket tudjanak vállalni. De nincs mire meg hova.
1. Az Egyesült Államokban a 60-as évek második felében felbukkanó hippi mozgalom elsődleges célja a társadalomból való kivonulás, a korábbi kötöttségek alól felszabadított életmód kialakítása volt. A hippik a korábbi nemzedékek prüdériájával szemben a szexualitás…..
Ha választanom kellene a szabadság, egyenlőség, és testvériség értékei közül, a szabadság mellé tenném le a voksomat. Szabadság nélkül a többi értelmetlen, hiszen megpróbálni egyenlőséget teremteni mások szabadságának csorbításával semmi jóra nem vezet, meg lehet nézni…..
Mintegy 50 embert gyanúsítanak bűncselekménnyel a VII. kerületben, amiért egy illegális akció keretében elfoglaltak egy üresen álló belvárosi ingatalant és ott egy szegény sorsú kilakoltatás elött áló asszony számára rendeztek gyűjtést. Az eseményt a Börtön helyett…..
bluberi 2012.05.14 11:57:11
@bigthereal:
Sztem ebből nem lesz magánlaksértés vádja, mert nem lakásról van szó. Lakás az, ami rendeltetése szerint lakhatásra használható, de ez a ház éppen nem használható erre.
www.antiskola.eu/a_data_files/fakulta_257/dokument_4404/obsah/buntetojog_c_tetel.htm
Bojár Iván András korábban a város és az építészet progresszív kritikusaként volt ismert. Ezért is lepődtem meg, amikor a Szeretem Budapestet elnökeként kandeláberhívő városvédők, frusztrált nyugdíjasok és harcos családanyák élére állva graffitiellenes mozgalommá tette…..