Adatok
HariSeldon
0 bejegyzést írt és 138 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.
Egyszer még választást is lehetett nyerni azzal a csekkel, amin a nyugdíjasoktól állítólag elvett 19 ezer forint szerepelt. Az akkori váltópárt lobogtatta, harsányan hirdetve, hogy ők majd megadják, amit a Fidesz nem - mert amúgy az a pénzt nem elvették, csak nem adták meg az…..
Nem maradt már más fegyverük, csak a félelem. Az pedig egyben rossz tanácsadó is. A legfélelmetesebb természetesen a fasizmus, a konkrét nácik rohamcsapatai, az utcai harcok, a pogromok. Ezt a veszélyt a Jobbik parlamentbe jutása testesíti meg, nem egészen világos, milyen…..
Habemus. Bajnai Gordon miniszterelnök. És máris milyen nagy rá a kabát. Mint száraz kóró, úgy zörög a szószéken. Semmi szenvedély, semmi spiritualitás. Nem így képzeljük a miniszterelnököt. A kormányzó legyen operahős, aki boltozatos mellkasát nekidülleszti az…..
HariSeldon
2009.04.16 13:01:59
Jajjjj nee! istenem! Akartok röhögni?
Ezt olvassátok el. Végig.
index.hu/velemeny/jegyzet/2009/04/16/megfazott_az_ovodas_nincs_utas_a_vonatokon/
Aadalék, hogy miért KELL elvenni 80 milliárdot pl a MÁVtól. (Gaskót csókoltatom. Meg a fideszt is, amint vérző szívvel védik a szárnyvonalakat. Elvégre kurva gazdagok vagyunk, nem? - Ja, és végül csókoltatom az szdsz(mszp)-t is, amiért nem merték meglépni mindezt már évekkel ezelőtt, beijedvén a fidesz és Gaskó idiotizmusától.)
A kislányért meg küldjünk taxit. Akár naponta, oda-vissza. És jobbulást neki :)
Ezt olvassátok el. Végig.
index.hu/velemeny/jegyzet/2009/04/16/megfazott_az_ovodas_nincs_utas_a_vonatokon/
Aadalék, hogy miért KELL elvenni 80 milliárdot pl a MÁVtól. (Gaskót csókoltatom. Meg a fideszt is, amint vérző szívvel védik a szárnyvonalakat. Elvégre kurva gazdagok vagyunk, nem? - Ja, és végül csókoltatom az szdsz(mszp)-t is, amiért nem merték meglépni mindezt már évekkel ezelőtt, beijedvén a fidesz és Gaskó idiotizmusától.)
A kislányért meg küldjünk taxit. Akár naponta, oda-vissza. És jobbulást neki :)
Tulajdonképpen minek ünneplünk egy olyan gusztustalan dolgot, mint a forradalom? Egy másik ünnep óhajtása A tehetetlen halott ..
Antall József szelleme, mint Boross Pétertől megtudtuk, perben-haragban áll Bokros Lajossal. Bokros EP-, illetve miniszterelnöki jelölése, egyáltalán a felléptetése MDF-színekben ezért állítólag hiba, sőt gyalázat. De miért is? Mindenekelőtt: szellemek nem szavazhatnak. Antallé…..
Vége a magyarságnak. Valaki átírja Jókait. Alattomosan perceg, mint a szú, és azon dolgozik, hogy ránk omoljon a magyar égbolt. Nógrádi Gergely munkáit - az "újramesélt" Arany embert, Kőszívűt és Egri csillagokat - még nem olvastam, de úgy látom, nem kell ahhoz…..
Ez egy csodálkozós ország, a magyar politika rendre olyan újdonságokkal rukkol elő, hogy be kell szarni, és alá kell írni legalább egy chartát. Ilyen nóvum például, hogy egy miniszterelnök hazudik. Vagy hogy választás előtt osztogat. Ez olyan egy példátlan eset, hogy…..
Re: Kitennék Mikolát, de nem merikAh, Mikola István! Ó, pirsenő morgolosta! De rég volt már, hogy utoljára villantott! Pedig a valóságshow legizgalmasabb jeleneteinek főszereplője volt valaha. Keveset szólt, de olyanokat, hogy hetekig lehetett fetrengeni tőlük. Egy igazi Pongó volt,…..
HariSeldon
2008.07.16 15:12:19
Orbán Viktor kitapogatta a csapdát a saját fenséges kezével. Éppen azt a vermet, amit olyan ügyesen ásott meg Gyurcsány Ferenc köré. Félmillióra saccolja a Szonda a veszteséget, ennyien tántorodtak el a Fidesztől a Kéri-beszéd hatására, ahol pedig semmi olyat nem mondott, amit…..
Kimegy az ember egy sörért félidőben, és mire visszaér, nem ismer rá a csapatokra. Nemrég még teljesen nyilvánvaló volt, hogy Gyurcsány Ferenc a józan, reális, és az elkerülhetetlen áldozatokat el nem hallgató felelős hazafiság egyszemélyes élvonala, aki nem kertel, hanem…..
Két hét sincs már a népszavazásig, ideje ezért legalább azt eldönteni, miről is szavaz, aki elmegy egyáltalán. Eredetileg és szó szerint arról, hogy akarunk-e vizitdíjat, napidíjat és tandíjat fizetni. Dehogy akarunk. Naná, hogy nem, ez így a világ leghülyébb kérdése…..
Meséli a taxis – autókról beszélgetünk, mint rendesen -, hogy ő Szlovákiába hordja szervizbe a Skodát. Harminc- vagy valahányezer kilométerenként átbumlizik Szlovákiába, és ott végzik el a kötelező karbantartást. Emberünk nem Komáromban él és dolgozik, hanem Budapesten.…..
HariSeldon
2008.02.22 15:14:22
Idegölő, kimerítő munka az ajándékvadászat, a fenyőfa utáni kajtatás, a díszítés, a rokonlátogatások szervezése, a menü összeállítása. Alig marad egy-egy perc, hogy megálljunk, és gondoljunk Rá. Aki Istentől született, megváltott minket, és felméne a mennyekbe. Hány…..
Történelmi szombat hajnala ez a hétfő. Jön, jön, jön! Navracsics Tibor presents: Program of the Fidesz. December 8-tól a mozikban. Az elmúlt másfél évben a Fidesz háza tájáról a legmókásabb magyarázkodások keltek szárnyra arról, hogy miért is nincs nekik programjuk. Azt egy…..
Egoblogba váltunk, de ez már nem öninterjú. Írt ez a szimpatikus, bár nem épp tájbaillő nevű fiatalember, Bukovics Martin, hogy szeretne interjút egy győri diáklapnak, Alternatíva címen. Sose hallottam róla (tiszteletpéldányt a szerkesztőségbe pls), és arra se volt még…..
Nyilasok 1956-ban? Bizony, volt olyan is. De nemcsak olyan...
Szép és dicső dolog könyékig dugni a toalettkacsát a magyar pártpolitika undorító vasúti vécéjébe. Van is riadalom a perem alatt, vonaglanak az ocsmány bacilusok, lárvák, puhatestűek, gerinctelenek és sejtmag nélküliek. Milliónyi baktérium fog elpusztulni. De a megbánás…..
HariSeldon
2007.10.04 18:01:58
Coffins 2007.10.04. 16:20:58
Be kellene idéznem az egészet, úgyhogy nem teszem, olvassátok el Coffins hsz-ét. Erről szoktam beszélni. Pontos.
Az, hogy ez a társ most ilyen, és az alrendszerei így működnek (így működünk), évszázados folyamatok eredménye. Megváltoztatni csak hasonlóan hosszú idejű, ésvagy hasonlóan hatalmas tehetetlenségi erejű ellenfolyamat fogja. Ha egyáltalán lesz (van) ilyen folyamat.
Én egyébként úgy látom, h van.
Ebből a szempontból 90-től nem egészen napjainkig a magyar társ a politikai feléptményrendszer használatát tanulta. (Nem tudatosan - 10milló ember nem tanul tudatosan, még 30 se egy gimis osztályban.) Hogyan lehet befolyásoni a közvéleményt, mivel és hogyan lehet választást nyerni, milyen eszközök megengedettek (minden) és milyenek nem célravezetőek (elég sok), stb.
Az Antall (ill mdf) kormány működése bebizonyította, hogy a nemzeti (bölcsész)romantika nem működik a szakértelemmel, ill a kőkemény piaci logikával szemben. (És akik számára az kiderült, már akkor elkezdtek sírni egy jó kis nemzeti diktatúra után. Csurka.)
Horn mszp kormánya alatt kiderült, hogy a szakértelem nem mindenható (mert vannak gazdasági folyamatok, amelyek lényegüknél fogva kaotikusak), továbbá az is, a szociális demagógia, és általában a kommunikáció fontosabb a politikai életben, mint a valós folyamatok felmutatása (sőt, sokszor maguknál a folyamatoknál is). - Figyelj: erre jött rá mindkét nagy politikai erő, DE ez csak úgy történhetett, hogy a magyar társ erre volt vevő, illetve erre vevő volt.
Itt válik külön a magyar gazdaság-társadalom reálfolyamatai, és a politikai élet.
OV fidesz kormánya már igazi patyomkin-kormány volt. Persze, terelgették a gazdaságot, amennyire tőlük tellett, de a valós folyamatok következményeivel már nem törődtek. A lényeg a kommunikáción volt. melyik rétegnek mit üzenünk és hogyan. Nemzeti romantika a bölcsészeknek, szociális demagógia a kispolgárságnak, polgározás a (nagy)vállakozóknak, zsidózás a B-középnek. A recept működött, annyi különbséggel, hogy a hazaárulózástól-zsidózástól többen tojtak be, mint az a fideszben gondolták. A szocik ugyanazt csinálták, csak hazaárulózás-zsidózás nélkül, ezért győztek.
Miközben a gazdasági, szociális, egyéb folyamatok ettől függetlenül tartottak oda, ahová... nézz körül, látod a végét.
Ez a politikatörténeti folyamat ért véget az elmúlt néhány évben. (Többek közt ez... mert még más is... de arról már beszéltem még tavasszal... emlékszik még rá valaki?)
Az a politika, amely éppen csak annyira veszi figyelembe a reálfolyamatokat, amennyire nagyon feltétlenül muszáj, és egyébként pedig kizárólag saját hatalmi logikája szerint cselekszik (lsd példul a 2002es majd 2006os igéretspirálokat mindkét fél (utóbb, 2006ban főleg a fidesz) részéről), ez a politika most becsődölt.
Másképpen, kicsit történelmiebben fogalmazva: a magyar társadalom megtanulta (vagy legalábbis kezdi megtanulni) a demokratikus politizálás logikai törvényeit. Hogy mire kell figyelni, ha politikust hallgatunk (nézünk, választunk). Minek mi a következménye. Hogyan dönthető el állításokról, hogy azok igazak-e, mennyire igazak, és hogy miért, milyen indíttatásból/célból állította azt valaki, amit.
És hogy annak, amit ennek alapján hiszünk, gondolunk, érzünk, annak következménye van.
Az elkövetkező tíz évben ki fog derülni, hogy mire jutottunk ebben a közös tanulásban.
Most, és ezzel együtt már itt a nyakunkon a köv lecke is: megérteni és használni azokat a bizonyos reálfolyamatokat. Hogy csak egyet mondjak gyorsan: azt felfogni, hogy az egészségügyi ellátás pénzbe kerül. Számtalan módon elosztható, felosztható, de max a teljes nemzeti jövedelmünket költhetjük rá, többet nem. És inkább annál kevesebből kéne kihozni, mert még másra is kell.
És aztán még:
Paszternak · osember.blog.hu 2007.10.04. 16:38:02
"BASSZÁTOK MEG, EZ A SZEMÉT MEGALKUVÁS A HŐSÖK TEREI ÚJRATEMETÉS ÓTA ITT ÉL VELÜNK"
Ez jó végszó, Paszternak, köszi. Így könnyebb elindulni, mint egy kályhától.
Tavasszal már mondtam, hogy a rendszerváltás málunk miért úgy következett be, ahogy, és nem is lehetett máshogy. (Emlékeztető: 56os lázadás -> szovjetek viszonylagos szabadságot adnak Mo-nak -> magyar társ kádári kompromisszuma a keleti szférában látványos gazdasági fejlődést eredményez -> még a rendszerváltás előtt hatalmas nem-állami magángazdaság keletkezik -> a társ tudatában már a 80as évek elejére-közepére megbukik az egypártrendszer -> a rendszerváltáskor nincs számottevő erő v csoportosulás, amely azt gondolná, hogy fent lehet, és bármiért is érdemes fenntartani a létező szocializmust. Ettől békés a magyar rendszerváltás. Vita csak azon volt, hogy hogyan menjen végbe, és pontosan mi legyen utána. Azzal, hogy kell, lényegében mindenki egyetértett.)
Na, és akkor: az egész politikai elit (beleértve ebbe a Paszternak szívének nyilván kedvesebb fideszes felét is) ebben a fent vázolt kádári világban, annak folyamataiban szocializálódott. csakúgy, mint az egész társ, mind a 10milló polgár. Ezek a folyamatok pedig, mint minden társadalom története, folytatódott, folytatódik a maga belső kényszerei, logikái és logikátlanságai, tehetetlenségi nyomatéka szerint. Fel lehet akasztgatni egy részét - de a folyamatok leállításához az egész társadalmat kell felakasztgatni. Az meg olyan rondán néz ki. Érdemes inkább gondolkodni.
És egyébként meg nem, nem lehetett volna. Azért nem történt meg, mert a társ túlnyomó többsége nem akart akasztani (meg most se akar), és így akik mégis akarnának, úgy érzik-gondolják, igen helyesen, hogy túl nagy lenne az a személyes egzisztenciális ár, amit az akasztgatásért fizetniük kellene. Ki akar egy hóhér szomszédjában lakni? (Most sarkítottam, csak a folyamatot akarom érzékeltetni.)
Be kellene idéznem az egészet, úgyhogy nem teszem, olvassátok el Coffins hsz-ét. Erről szoktam beszélni. Pontos.
Az, hogy ez a társ most ilyen, és az alrendszerei így működnek (így működünk), évszázados folyamatok eredménye. Megváltoztatni csak hasonlóan hosszú idejű, ésvagy hasonlóan hatalmas tehetetlenségi erejű ellenfolyamat fogja. Ha egyáltalán lesz (van) ilyen folyamat.
Én egyébként úgy látom, h van.
Ebből a szempontból 90-től nem egészen napjainkig a magyar társ a politikai feléptményrendszer használatát tanulta. (Nem tudatosan - 10milló ember nem tanul tudatosan, még 30 se egy gimis osztályban.) Hogyan lehet befolyásoni a közvéleményt, mivel és hogyan lehet választást nyerni, milyen eszközök megengedettek (minden) és milyenek nem célravezetőek (elég sok), stb.
Az Antall (ill mdf) kormány működése bebizonyította, hogy a nemzeti (bölcsész)romantika nem működik a szakértelemmel, ill a kőkemény piaci logikával szemben. (És akik számára az kiderült, már akkor elkezdtek sírni egy jó kis nemzeti diktatúra után. Csurka.)
Horn mszp kormánya alatt kiderült, hogy a szakértelem nem mindenható (mert vannak gazdasági folyamatok, amelyek lényegüknél fogva kaotikusak), továbbá az is, a szociális demagógia, és általában a kommunikáció fontosabb a politikai életben, mint a valós folyamatok felmutatása (sőt, sokszor maguknál a folyamatoknál is). - Figyelj: erre jött rá mindkét nagy politikai erő, DE ez csak úgy történhetett, hogy a magyar társ erre volt vevő, illetve erre vevő volt.
Itt válik külön a magyar gazdaság-társadalom reálfolyamatai, és a politikai élet.
OV fidesz kormánya már igazi patyomkin-kormány volt. Persze, terelgették a gazdaságot, amennyire tőlük tellett, de a valós folyamatok következményeivel már nem törődtek. A lényeg a kommunikáción volt. melyik rétegnek mit üzenünk és hogyan. Nemzeti romantika a bölcsészeknek, szociális demagógia a kispolgárságnak, polgározás a (nagy)vállakozóknak, zsidózás a B-középnek. A recept működött, annyi különbséggel, hogy a hazaárulózástól-zsidózástól többen tojtak be, mint az a fideszben gondolták. A szocik ugyanazt csinálták, csak hazaárulózás-zsidózás nélkül, ezért győztek.
Miközben a gazdasági, szociális, egyéb folyamatok ettől függetlenül tartottak oda, ahová... nézz körül, látod a végét.
Ez a politikatörténeti folyamat ért véget az elmúlt néhány évben. (Többek közt ez... mert még más is... de arról már beszéltem még tavasszal... emlékszik még rá valaki?)
Az a politika, amely éppen csak annyira veszi figyelembe a reálfolyamatokat, amennyire nagyon feltétlenül muszáj, és egyébként pedig kizárólag saját hatalmi logikája szerint cselekszik (lsd példul a 2002es majd 2006os igéretspirálokat mindkét fél (utóbb, 2006ban főleg a fidesz) részéről), ez a politika most becsődölt.
Másképpen, kicsit történelmiebben fogalmazva: a magyar társadalom megtanulta (vagy legalábbis kezdi megtanulni) a demokratikus politizálás logikai törvényeit. Hogy mire kell figyelni, ha politikust hallgatunk (nézünk, választunk). Minek mi a következménye. Hogyan dönthető el állításokról, hogy azok igazak-e, mennyire igazak, és hogy miért, milyen indíttatásból/célból állította azt valaki, amit.
És hogy annak, amit ennek alapján hiszünk, gondolunk, érzünk, annak következménye van.
Az elkövetkező tíz évben ki fog derülni, hogy mire jutottunk ebben a közös tanulásban.
Most, és ezzel együtt már itt a nyakunkon a köv lecke is: megérteni és használni azokat a bizonyos reálfolyamatokat. Hogy csak egyet mondjak gyorsan: azt felfogni, hogy az egészségügyi ellátás pénzbe kerül. Számtalan módon elosztható, felosztható, de max a teljes nemzeti jövedelmünket költhetjük rá, többet nem. És inkább annál kevesebből kéne kihozni, mert még másra is kell.
És aztán még:
Paszternak · osember.blog.hu 2007.10.04. 16:38:02
"BASSZÁTOK MEG, EZ A SZEMÉT MEGALKUVÁS A HŐSÖK TEREI ÚJRATEMETÉS ÓTA ITT ÉL VELÜNK"
Ez jó végszó, Paszternak, köszi. Így könnyebb elindulni, mint egy kályhától.
Tavasszal már mondtam, hogy a rendszerváltás málunk miért úgy következett be, ahogy, és nem is lehetett máshogy. (Emlékeztető: 56os lázadás -> szovjetek viszonylagos szabadságot adnak Mo-nak -> magyar társ kádári kompromisszuma a keleti szférában látványos gazdasági fejlődést eredményez -> még a rendszerváltás előtt hatalmas nem-állami magángazdaság keletkezik -> a társ tudatában már a 80as évek elejére-közepére megbukik az egypártrendszer -> a rendszerváltáskor nincs számottevő erő v csoportosulás, amely azt gondolná, hogy fent lehet, és bármiért is érdemes fenntartani a létező szocializmust. Ettől békés a magyar rendszerváltás. Vita csak azon volt, hogy hogyan menjen végbe, és pontosan mi legyen utána. Azzal, hogy kell, lényegében mindenki egyetértett.)
Na, és akkor: az egész politikai elit (beleértve ebbe a Paszternak szívének nyilván kedvesebb fideszes felét is) ebben a fent vázolt kádári világban, annak folyamataiban szocializálódott. csakúgy, mint az egész társ, mind a 10milló polgár. Ezek a folyamatok pedig, mint minden társadalom története, folytatódott, folytatódik a maga belső kényszerei, logikái és logikátlanságai, tehetetlenségi nyomatéka szerint. Fel lehet akasztgatni egy részét - de a folyamatok leállításához az egész társadalmat kell felakasztgatni. Az meg olyan rondán néz ki. Érdemes inkább gondolkodni.
És egyébként meg nem, nem lehetett volna. Azért nem történt meg, mert a társ túlnyomó többsége nem akart akasztani (meg most se akar), és így akik mégis akarnának, úgy érzik-gondolják, igen helyesen, hogy túl nagy lenne az a személyes egzisztenciális ár, amit az akasztgatásért fizetniük kellene. Ki akar egy hóhér szomszédjában lakni? (Most sarkítottam, csak a folyamatot akarom érzékeltetni.)
Nagy sárga munkagépek szorítják visszafelé a feketegazdaságot ezekben a pillanatokban is, dolgoznak a kanalak és hidraulikák, a feketegazdaság meg vinnyogva hátrál a hegyekbe. Meneküljön csak! Magyarország lelkesen üdvözli a mindent átitató korrupció visszaszorítását. Nem…..
HariSeldon
2007.09.20 15:25:39
Erről [screenshot]csak röviden, mert hát azt akarják ezek a szerencsétlenek, hogy foglalkozzon velük valaki, cserélje ki a pelust, figyeljen oda rájuk. Viszont a kisegítő korrepetálás nekem nem feladatom. 1. Nem kerítés, hanem viadukt, és nem az árpádsávból, hanem a…..
HariSeldon
2007.06.08 15:09:53
Five Budapest policemen, all of them members of the Police Security Service (REBISZ), were taken into custody on Thursday after a young woman identified them as her rapists, Hungarian media reported on Friday morning. FULL STORY at Caboodle.hu Note: "Kneel and suck" was the order. Yes,…..
HariSeldon
2007.05.22 03:01:51
A rendőr kisebbség terrorizálja a magyarokat, meggyalázza asszonyaikat. Rendőrkérdés van. ..
HariSeldon
2007.05.18 15:05:09
"Tóta W. Árpád · www.worluk.hu/ 2007.05.18. 13:31:44
lehet, vazze, hogy létre kellene hozni egy tisztességes köztársaságot a meglévőn belül. mondjuk nevezhetnénk Hunniának."
Hehe. Erre már mi is gondoltunk haverokkal.
Komolyan viszont: nem lenne semmi értelme. Nem is lehetséges. Nem tudjuk kiválogatni a "jó" embereket, mert nem látunk egymás fejébe. És ha látnánk is, semmi nem biztosítana arról, hogy a Hunnuában született gyerekek mindegyike "jó" ember lesz. Van még a másik lehetőség, hogy az életet a lehető legkisebb részletekig törvényekkel leszabályozzuk, és a törvényeket kegyetlenül betartatjuk, akár a hülyeségig. (szakirodalomnak: Szathmári Sándor: Kazohínia. Kötelező.)
No, ez a törvénnyel leszabályozás évszázadok óta folyik az európai jellegű civilizációban. Tessék megnézni egy középkori törvénykönyv vékonyka méreteit a mai ptk, btk és járulékos szabályzatok kilóihoz képest.
A törvényi szabályozás mennyisége egyenes arányban van a társdalomban élők egymástól való félelmével. Minél jobban bízunk saját tapasztalatainkban, eligazodási képességeinben, és ezzel együtt mások megérthetőségében és meggyőzhetőségében, annál kevésbé van szükségünk törvényekre. És minél inkább nem hiszünk ezekben, csak félünk a másiktól, annál több törvény kell. Az ókori társdalmak még az élhetőségben bíztak. A maiak a törvény mindenhatóságában. De nem azok. (Hogy miért van ez a változás az ókor óta, most hagyjuk, másik mese.)
Szal egy leszabályozott világot, egy Hin-köztársaságot (Szathmári, Kazohínia, mondom) nagyjából mindannyian elviselhetetlennek éreznénk. Akkor már inkább a behinek világa - szerencsére a miénk arra hasonlít leginkább, bár kétségtelenül idióta az egész. de legalább szórakoztató.
Tehát a mi világunk behin-világ - ezért kezdtem, bár más megközelítésből mad-max-világnak leírni az egészet még a legelső kommentemben.
Aanarchikus, zavaros és idióta, és minél több törvényt rakunk bele, annál idiótább. Csak az a bájos benne, hogy ha nem törvénykezünk, attól is idiótább lesz.
Ez attól van, hogy mi emberek annyian, és annyifélék vagyunk. Soha, semmilyen pilotokai, társadalmi vezetésssel, törvénykezéssel, morállal - semmivel - nem fogjuk tudni elérni, hogy mindenki csendes, törvénytisztelő angyalka legyen a felhő szélén. (és ha elérnénk, már dúlnánk is fel az egészet unalmunkban - de hát ez a veszély nem fenyeget bennünket.)
Soha, semmilyen törvénnyel, szervezeti renddel, vezetéssel, stb. nem fogjuk tudni elérni, hogy ne legyenek pl vérnősző barmok, akik, ha úgy érzik, most lehet, nekiesnek egy kiscsajnak.
Hiányolta itt fentebb valaki, hogy mér mindenki csak pofázik, de sehol egy okos ötlet, egy igazi megvalósítható javaslat... Hát azért nincs, mert szvsz nincsenek, eleve nem lehetségesek megváltó javaslatok.
Tízmillió (vagy civilizációs méretben: többmilliárd) ember irdatlan sokfélesége , az általam már sokat emlegetett információs horizontok elképesztő számú lehetséges kombinációja - vagy sokkal egyszerűbben: az élet irdatlan sokfélesége - mindig ki fog bújni minden szabályozás alól. És a magam részéről ráadásul nem is hiszem, hogy ez baj.
Na de akkor ne is tegyünk semmit, Mert hátha mindig lebuknak a barmok?
Dehogynem. Törvények kellenek, szervezetek, szabályzatok és azoknak vezetők. csak soha ne feledjük el, hogy ezek csak keretek. Ha tetszik, irányelvek. Amit mi tölrtünk meg tartalommal.
Barmot, hőzöngőt, gyávát, igaságost, okosat, butát, erőszakost, széplelkűt az adott arányban tartaltalmaz a társadalmunk - most éppen ebben az arányban, ennyit.
Ha sokat beszélünk egymással arról, hogy ki mt gondol, hogyan gondolja, mit érez és gondol, minél többet, orrvérzésig - akkor pl ebből a társadalmi méretű, össznépi kommunkiációból kikristályosodik pl az, hogy mi az az aránya a szabályozatlanságnak és törvényi szabályozásnak, amely a legtöbbek számára még elviselhető és elfogadható. Kevésbé fogunk félni egymástól. Hatni kezdenek egymásra az információs horizontok - amiből fene tudja, mi lesz, de ha azt szarnak érezzük, ami most van, akkor annál remélhetőleg jobb. Megvan rá az esély.
És, hogy a napi eseményre lekonkretizáljuk: ha nagyon sokak infó. horizontjába beépül, hogy hiába bújsz egyenruhába, bizonyos dolgokat akkor se lehet megcsinálni, sőt, annáél inkább nem, ha ez egyszer csak általánosan benne lesz a köztudatban, akkor kevesebb ilyen eset lesz. Persze, lesz, de kevesebb.
Nem hiszek az okos javaslatokban.
A kibeszélésben, a fecsegésben hiszek, azért, amit fentebb leírtam.
És itt mi most éppen ezt tesszük, mindannyian, akik itt hozzászóltak, vagy akár csak csendben beleolvastak a kommentfolyamba. Örülök nektek, mindannyiótoknak.
Szép napot!
(És most már lépek, mert most már nagyon kéne dógoznom is...)
lehet, vazze, hogy létre kellene hozni egy tisztességes köztársaságot a meglévőn belül. mondjuk nevezhetnénk Hunniának."
Hehe. Erre már mi is gondoltunk haverokkal.
Komolyan viszont: nem lenne semmi értelme. Nem is lehetséges. Nem tudjuk kiválogatni a "jó" embereket, mert nem látunk egymás fejébe. És ha látnánk is, semmi nem biztosítana arról, hogy a Hunnuában született gyerekek mindegyike "jó" ember lesz. Van még a másik lehetőség, hogy az életet a lehető legkisebb részletekig törvényekkel leszabályozzuk, és a törvényeket kegyetlenül betartatjuk, akár a hülyeségig. (szakirodalomnak: Szathmári Sándor: Kazohínia. Kötelező.)
No, ez a törvénnyel leszabályozás évszázadok óta folyik az európai jellegű civilizációban. Tessék megnézni egy középkori törvénykönyv vékonyka méreteit a mai ptk, btk és járulékos szabályzatok kilóihoz képest.
A törvényi szabályozás mennyisége egyenes arányban van a társdalomban élők egymástól való félelmével. Minél jobban bízunk saját tapasztalatainkban, eligazodási képességeinben, és ezzel együtt mások megérthetőségében és meggyőzhetőségében, annál kevésbé van szükségünk törvényekre. És minél inkább nem hiszünk ezekben, csak félünk a másiktól, annál több törvény kell. Az ókori társdalmak még az élhetőségben bíztak. A maiak a törvény mindenhatóságában. De nem azok. (Hogy miért van ez a változás az ókor óta, most hagyjuk, másik mese.)
Szal egy leszabályozott világot, egy Hin-köztársaságot (Szathmári, Kazohínia, mondom) nagyjából mindannyian elviselhetetlennek éreznénk. Akkor már inkább a behinek világa - szerencsére a miénk arra hasonlít leginkább, bár kétségtelenül idióta az egész. de legalább szórakoztató.
Tehát a mi világunk behin-világ - ezért kezdtem, bár más megközelítésből mad-max-világnak leírni az egészet még a legelső kommentemben.
Aanarchikus, zavaros és idióta, és minél több törvényt rakunk bele, annál idiótább. Csak az a bájos benne, hogy ha nem törvénykezünk, attól is idiótább lesz.
Ez attól van, hogy mi emberek annyian, és annyifélék vagyunk. Soha, semmilyen pilotokai, társadalmi vezetésssel, törvénykezéssel, morállal - semmivel - nem fogjuk tudni elérni, hogy mindenki csendes, törvénytisztelő angyalka legyen a felhő szélén. (és ha elérnénk, már dúlnánk is fel az egészet unalmunkban - de hát ez a veszély nem fenyeget bennünket.)
Soha, semmilyen törvénnyel, szervezeti renddel, vezetéssel, stb. nem fogjuk tudni elérni, hogy ne legyenek pl vérnősző barmok, akik, ha úgy érzik, most lehet, nekiesnek egy kiscsajnak.
Hiányolta itt fentebb valaki, hogy mér mindenki csak pofázik, de sehol egy okos ötlet, egy igazi megvalósítható javaslat... Hát azért nincs, mert szvsz nincsenek, eleve nem lehetségesek megváltó javaslatok.
Tízmillió (vagy civilizációs méretben: többmilliárd) ember irdatlan sokfélesége , az általam már sokat emlegetett információs horizontok elképesztő számú lehetséges kombinációja - vagy sokkal egyszerűbben: az élet irdatlan sokfélesége - mindig ki fog bújni minden szabályozás alól. És a magam részéről ráadásul nem is hiszem, hogy ez baj.
Na de akkor ne is tegyünk semmit, Mert hátha mindig lebuknak a barmok?
Dehogynem. Törvények kellenek, szervezetek, szabályzatok és azoknak vezetők. csak soha ne feledjük el, hogy ezek csak keretek. Ha tetszik, irányelvek. Amit mi tölrtünk meg tartalommal.
Barmot, hőzöngőt, gyávát, igaságost, okosat, butát, erőszakost, széplelkűt az adott arányban tartaltalmaz a társadalmunk - most éppen ebben az arányban, ennyit.
Ha sokat beszélünk egymással arról, hogy ki mt gondol, hogyan gondolja, mit érez és gondol, minél többet, orrvérzésig - akkor pl ebből a társadalmi méretű, össznépi kommunkiációból kikristályosodik pl az, hogy mi az az aránya a szabályozatlanságnak és törvényi szabályozásnak, amely a legtöbbek számára még elviselhető és elfogadható. Kevésbé fogunk félni egymástól. Hatni kezdenek egymásra az információs horizontok - amiből fene tudja, mi lesz, de ha azt szarnak érezzük, ami most van, akkor annál remélhetőleg jobb. Megvan rá az esély.
És, hogy a napi eseményre lekonkretizáljuk: ha nagyon sokak infó. horizontjába beépül, hogy hiába bújsz egyenruhába, bizonyos dolgokat akkor se lehet megcsinálni, sőt, annáél inkább nem, ha ez egyszer csak általánosan benne lesz a köztudatban, akkor kevesebb ilyen eset lesz. Persze, lesz, de kevesebb.
Nem hiszek az okos javaslatokban.
A kibeszélésben, a fecsegésben hiszek, azért, amit fentebb leírtam.
És itt mi most éppen ezt tesszük, mindannyian, akik itt hozzászóltak, vagy akár csak csendben beleolvastak a kommentfolyamba. Örülök nektek, mindannyiótoknak.
Szép napot!
(És most már lépek, mert most már nagyon kéne dógoznom is...)
Feltámadott az Ő felsőteste. Üres a sír. A holttestét megbolygatók nyilván azt hiszik, hogy győztek, pedig a koporsóból kiszabadult a lelke is. De azt a sírrablók nem látták, hiszen ostobák, mint a szent földjük. Szellemét a tűz nem égeté meg. Mert ebben a jelenetben két…..
Idén száznegyven éve, 1867 június 8-án játszódott le a kiegyezési folyamat zárójelenete: az elbukott szabadságharc és évtizedes elnyomás után a magyar nemesség elfogadta a Habsburgok autonómia-ajánlatát. Következett fél évszázad békeidő, a századfordulóra földalatti…..
HariSeldon
2007.03.17 19:58:25
Belépve többet láthatsz. Itt beléphetsz
Tudjátok, a legnagyobb piramisjátékos maga a természet. (Vagy isten - attól függően, hogy kit/mit tekintünk a világmindenség mögötti végső oknak.)
Egy primitív társadalom, amelynek nagyon korlátozottak az eszközei az őt körülvevő anyagi világ befolyásolására, mindig nagyon sok utódot hoz létre. Persze, mert nem lévén síküveg, papírpelenka és aszpirin, stb, az utódok nagy rész el sem jut a nemzőképes korba, és aki igen, az is nagy valószínűséggel korán meghal.
Amikor ez a társadalom eljut odáig, hogy feltalálja a síküveget (fűthető házak) és a savanyúkáposztát (c-vitamin)(stb), egyre több utódja jut el a nemzőképes korba, és a várható élettartam is egyre hosszabb lesz. Egyre többen lesznek életben akkor is, amikor már nem tudnak dolgozni, illetve lesz olyan, aki tudna, de nem jut neki munka, mert a gépesítés miatt nincs szükség a munkájára.
Ez az egyre növekvő, jellemzően nincstelen és nyomorgó tömeg méretével egyenes arányban jelent instabilizáló tényezőt a mindenkori államra, illetve az egész társadalomra nézve.
Európában szintre mindenhol a 19. században érte el ez a folyamat a kritikus szintet. Megoldási kísérlet sok volt, hagyjuk. Ami az egész világon elterjedt, az Bismarck-féle kötelező állami nyugdíjrendszer volt.
Jó ötlet volt, és szépen működött is - amíg még sok gyerek született, és meredeken nőtt a lakosság száma. Európa lakossága valamikor a késő-középkortól 1850 körülig duplázódott meg. A következő duplázódás már ~80 év alatt bekövetkezett, 1930 körülre. A Bismarck-féle nyugdíjrendszer erre alapozott: mindig több volt az aktív dolgozó, mint az eltartandó inaktív lakosság. Ez az állami nyugdíjrendszer csak azt nem veszi figyelmbe, hogy a lakosságszám növekedése exponenciális függvény (ha nem áll le egy idő után), azaz nagyon rövid idő alatt irdatlan tömegeket eredményez. Ezért persze nem kárhoztathatjuk Bismrackot és 19. századi követőit (szerte a világon), amikor a világ lakossága még alig volt több 1 (!) milliárdnál, szóval volt hely bőven.
De 1930 körül már kezdett kissé szűk lenni a bolygó. Akkor kezdtek először rádöbbenni néhányan a folyamat fenntarthatatlanságára. Emlékszünk József A versére? Már kétmilliárd.
És most mennyi? 8 körül?
Nyilvánvaló, hogy ezt a szaporodási ütemet nem lehet fenntartani, sem bolygószinten, sem lebontva régiókra. Nem véletlenül jött el a környezetvédelmi konferenciák és a fenntartható fejlődés fogalmának kora.
Szerencsére vannak természeti törvények nem csak a kovalens kötésre és a gravitációra, hanem a társadalmak működésére is.
Primitív populációknál (állatfajok) ha túlszaporodnak, egyszerűen kihal (éhen hal) ez eltarthatatlan rész. Ésvagy betegségek tizedelik meg.
Az emberi faj, a társadalom azzal "védekezik", hogy a túlszaporodás közelében leállítja a reprodukciót. (A védekezést azért tettem idézőjelbe, mert természetesen nem tudatos folyamatról van szó. Ez a törvény pont annyira működik tudatosan, mint Ohm második törvénye - azaz semennyire.) Ezernyi elemből áll össze, hogy egy, az anyagi világra komoly ráhatási potenciállal rendelkező (fejlett, pontosabban: technikailag fejlett) társadalomban az egyes emberek miért nem csinálnak utódot, vagy ha igen, fő szabályként legfeljebb egyet-kettőt. De összességében az az eredménye a folyamatnak, hogy a szaporodási ráta stagnálni kezd, vagy éppen negatívba fordul.
Európában ez már rég bekövetkezett, Amerika nagyobbik részén is. Kínában éppen mostanában zajlik a folyamat. (Fekete-Afrikában más a helyzet: ott egy jóval alacsonyabb technikai szint okán a járványok/háborúk gondoskodnak a túlszaporodás megakadályozásáról.)
Mármost ez rengeteg problémát vet fel, amiből az egyik legfontosabb (a modern társadalmakban) ez a bizonyos nyugdíj-ügy.
Vagy bármilyen eszközzel fenn kell tartani a szaporodás exponenciális ütemét - és akkor van miből fizetni a mindenkori inaktívakat... Csakhogy akkor mennyien leszünk pillanatok alatt? 2020-ra 16 milliárd ember? 2035-re 32 milliárd? Számoljátok ki a hatását az egész bioszférára!
De ez nem is kérdés, mert jól láthatóan a modern társadalmak az istennek se hajlandók szaporodni egy bizonyos szint után. Irdatlan támogatásokkal, törvényekkel, stb, a stagnálás, vagy egy minimális növekedés elérhető (pl Franciaország), de ez a gazdasági prosperitás és versenyképesség rovására megy, vagy bevándorlók fogadásával (pl Franciaország, Németország, Anglia, USA), de ez meg egy adott mértéken túl felborítja az adott állam kulturális egyensúlyát.
Ez a fejlett társadalmakra jellemző törvény pontosan olyan természeti törvény, mint a termodinamika vagy a gravitáció. Pont annyi értelme van lázadozni ellene.
Vagyis abban bízni, hogy egy fejlett társadalom mégis elkezd újra őrült módon szaporodni, több, mint dőreség. Ha pedig ez így van, akkor a Bismarckék által anno kitalált állami nyugdíjrendszer (a mindenkori aktívaktól beszedett adóból fedezzük az éppen akkor nyugdíjasok, inaktívak megélhetését) nem járható út. Ez jó volt, és működőképes volt akkor, amikor még nem állt le a társadalom exponenciális növekedése, és volt elég hely a bolygón a szaporodásra. Ma már nem járható út.
Erre kell kitalálni valami más megoldást. És erre szerintem jó megoldásnak tűnik a magánnyugdíj-megtakarítás rendszere.
Ez némileg igazságtalan, mert a mai aktívaknak kettős terhet jelent: fizetni kell azoknak az ellátását, akik még a bismarcki rendszerben voltak aktívak, és félre kell tenniük saját maguknak, a saját öregkorukra.
Veszélye az, hogy egy globális komplex pénzügyi-gazdasági válság, vagy más társadalmi katasztrófa elviheti ezt a megtakarítást. Csakhogy ilyen komplex válság a második vh óta, illetve a k-európai létező szocialista kísérlet óta nem következett be - és ha mégis megtörténne, akkor az olyan katasztrófát jelent az egész világon, amely ellen nem véd semmilyen állam, meg általában semmi.
Egy biztos: Orbán és társai halvány nyomokban sincsenek tisztában ezekkel a törvényekkel. Amit csinálnak, az egészen biztosan nem működik, a fent leírtak miatt.
És akkor még egy személyesebb megjegyzés: én egészen biztosan maradok a magánnyugdíjpénztárnál, mert az biztos(abb).
És amit Orbán és társai csinálnak, nevezzük nevén: egyszerű szabadrablás. Pont ugyanaz, amit a kommunisták csináltak 1946-tól. Ez már akkor is rossz válasz volt a problémákra. Azóta meg még rosszabb.
Üdv mindenkinek!