Adatok
svisor
0 bejegyzést írt és 4 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.
Had- és rendvédelem-história, kicsit másképp
A Magyar Néphadsereg és a Számítógép - A hőskor
2011.10.20 23:59:00
A
hadsereg mindig is a csúcstechnika, az újdonságok sok pénzzel rendelkező
támogatója és felhasználója volt. Nem meglepő tehát, hogy az első számítógépek,
mint az ENIAC vagy a COLOSSUS is (az USA, illetve a brit) katonaság
támogatásával jöttek létre. Ez eléggé…..
svisor
2014.02.02 17:45:35
@lérakos: MNAK = Magyar Néphadsereg Adatfeldolgozó Központ
svisor
2014.02.06 20:52:44
@lérakos: Pap Zsigmondot nagyon jól ismertem. Több évig dolgoztunk együtt. Kötél Gyula neve is nagyon ismerősen cseng, de vele kevesebb kapcsolatom lehetett, mert most hirtelen nem tudom hová tenni...
Belépve többet láthatsz. Itt beléphetsz
A napi harcérték (HKSZ) jelentést az akkor még nagyon új (talán az országban első, de mindenképpen elsők között megvalósított) távadatátvitel útján továbbították Székesfehérvárról a HM-II-be. Az R-10 géphez kötött "Stalker" nevű eszköz végezte az adatok fogadását és feldolgozását. A Stalkerben egy EPROM tartalmazta a programot, aminek módosítása úgy volt lehetséges, hogy az EPROM-ot egy erre a célra szolgáló eszközzel törölték (kiégették), majd újra ráírták a programot.
A másik érdekesség a COCOM-listás optikai bizonylatolvasó "hadrendbe" állítása volt, amit csak kellő konspirációval lehetett megoldani. Ez az eszköz nem is egy HM objektumban lett elhelyezve, hanem a KERSZI Dózsa György úti épületében. A gépterem igénybe vételének fejében a KERSZI annyi óra gépidőt kapott az eszközön, amennyibe a terembérlet került volna. Ennek érdekessége, hogy amikor a honvédség részéről már kevésbé használták az eszközt, akkor a terembérlet, és ezzel párhuzamosan a gépóra díja éppen 10-szeresére emelkedett :) Egyébként ez az optikai bizonylatolvasó csak előre meghatározott nyomtatvány adatait tudta értelmezni, leginkább írógéppel kitöltött karakterek felismerésével, de még ezeknél is gyakran kellett a beolvasott karaktert javítani. Szóval elég kezdetlegesnek volt tekinthető, de azért nagymértékben gyorsította az adatrögzítés és adatbevitel idejét.
Még egy harmadik adalék ahhoz a részhez, hogy az R-család gépei milyen mértékben egyeztek meg az IBM megfelelő szériáival (az R-40-re és az R-55-re gondolok elsősorban). A javítást-karbantartást végző műszaki kollégák egy része - mindenki nagy irigységétől övezve - nyugaton vett részt tanfolyamon. Ahol nyilvánvalóan nem az R-család gépeire képezték ki őket :) Az "ős" rendszerszalagok és -lemezek pedig eredeti IBM operációs rendszert tartalmaztak. Biztos, ami biztos alapon :)