Adatok
emTV
2955 bejegyzést írt és 28 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.

Különleges hullócsillag-kitörésben gyönyörködhetünk május 31-én, ha a csillagászati előrejelzések beválnak – közölte kedden a Svábhegyi Csillagvizsgáló, amelynek tájékoztatása szerint magyar csillagászok Texasban követik a kitörés csúcsát, és a Facebookon is bejelentkeznek. Az MTI-hez eljuttatott…..

Világszerte alvásproblémákat okoz a globális felmelegedés, különösen a nőket és a súlyos betegségekkel küzdő idős embereket viseli meg – olvasható egy új tanulmányban, melyet a The Guardian ismertetett és az MTI szemlézett. A jó alvás ugyanis kulcsfontosságú az egészség és a jólét szempontjából. A…..

Három néző, három különböző reakció: műsorunkban a Brad Pitt főszereplésével készült űrutazásról, és a film által kiváltott élményekről beszélgetünk, melyek között az unalom, a felháborodás és a felhőtlen moziélmény egyszerre képviselteti magát közvetlenül a premier után. Az Ad Astra – Út a…..
Parallaxis Univerzum
Meghallgatást tart az amerikai kongresszus az UFO-észlelések lehetséges nemzetbiztonsági fenyegetéseiről
2022.05.23 10:00:00

Nyilvános meghallgatást tart kedden az amerikai kongresszus hírszerzési bizottsága az UFO-észlelések lehetséges nemzetbiztonsági fenyegetéseiről – jelentette a konzervatív amerikai Fox televízió, amit az MTI szemlézett. A hírcsatorna fontosnak tartotta kiemelni, hogy a testület legutóbb ötven éve…..

Először sikerült növényt termeszteni Holdról származó talajon: a Floridai Egyetem kutatói lúdfüvet neveltek az Apolló-11 asztronautái által hazahozott talajmintán. A kísérletben arra kerestek választ, hogy a Holdról származó durva por alkalmas-e növénytermesztésre, és a későbbi Hold-expedíciók…..

A SzubZsáner harmadik adásában témánk Douglas Adams és a Galaxis útikalauz stopposoknak című regényfolyam, vendégünk pedig Ivanics Ferenc, a Bakonyi Csillagászati Egyesület alapító tagja és törzsgyökeres sci-fi rajongó. A témaválasztás sem véletlen, ugyanis van egy jelentős dátum május hónapban,…..

Teljes holdfogyatkozás kezdődik hétfőn hajnalban, amely Magyarországról is megfigyelhető lesz napkelte előtt, részleges holdfogyatkozásként a látóhatáron. Mint az MTI által szemlézett Svábhegyi Csillagvizsgáló közleményében olvasható, május 16-án, egy viszonylag hosszú teljes holdfogyatkozás…..

Harmadik típusú számítógépvírust a bestiáknak! |
Az "így pusztítja el a Földet Roland Emmerich" sorozatunk következő darabja, s egyben a kifogyhatatlan hollywoodi tudományoskodó szellemi maszturbációk sora A függetlenség napja című 1996-os mozi tudományos vizsgálatával folytatódik. A Will Smith,…..

Harmadik alkalommal emelkedik a magasba az Űrbatyu nevű szonda, mely ismét a közeli világűr tartományát vizsgálja majd kamerájával és műszereivel. Az Űrbatyu III szondán a sztratoszférába utazik egy Insta360 One R virtuális valóság kamera, hogy igazán egyedi felvételekkel örökítse meg az izgalmas…..

Az elmúlt héten kiderült, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsa nem újítja meg a Tilos Rádiót üzemeltető alapítvány szeptemberben lejáró médiaszolgáltatási jogosultságát, mivel ismételt vagy súlyos jogsértés esetén a megújítás lehetősége a törvényi rendelkezéseknek megfelelően…..

Jézus vajon ma szelfizne? |
Húsvétkor mi is lehetne a témánk, mint a vallás és a tudomány viszonya, de hogy végül sikerül-e megérintenünk isten arcát, vagy legalább szelfizni Jézussal, az kiderül a Parallaxis legújabb adásából!
szerkesztő-műsorvezetőHorváth Ádám…..
Parallaxis Univerzum
Fémekben fedezték fel a világ legkisebb földrengéseit az ELTE kutatói
2022.04.14 10:00:00

Az ELTE TTK Anyagfizikai Tanszékén végzett mikromechanikai kísérletek során kiderült, hogy a fémek maradandó alakváltozása során lejátszódó mikroszkopikus deformációs lavinák tökéletes analógiát mutatnak a földrengésekkel. Az ELTE közleménye szerint a felfedezést az egyetem egyedülálló kísérleti…..

Oroszország újraindítja Hold-programját – jelentette be Vlagyimir Putyin orosz elnök a távol-keleti Vosztocsnij űrrepülőtéren kedden, az űrhajózás napja alkalmából megtartott kitüntetési ünnepségen, Jurij Gagarin repülésének hatvanegyedik évfordulóján...

A Hégető Honorka Alapítvány 2022-ben elsősorban azokat az alkotásokat várja, amelyek mozgókép vagy fotó-sorozat formájában mutatják be a háború különböző arcait, az arra adott emberi reakciót. A díj továbbra is teret ad a háborútól független társadalmi problémákat bemutató alkotásoknak is...

A SzubZsáner második adásában Takács Gáborral, a Gabo kiadó szerkesztőjével beszélgetett Ivanicc-Rieger Klaudia, a Bakonyi Csillagászati egyesület alapító tagja.. Az adás témája Emily St. John Mandel Tizenegyes állomás című műve volt, melyet sorozatként adaptált az HBO Max. A regény kapcsán olyan…..
Parallaxis Univerzum
Húsvétkor érkezik a Parallaxis nosztalgikus filmes kibeszélője
2022.04.09 10:00:00

Sok olyan, főleg klasszikusnak mondható 80-as, 90-es évekbeli kisképernyős sci-fi alkotás van, ami témáját, alapsztoriját tekintve, vagy egyéb okokból nem fér bele a Parallaxis Podcast adásaiba. Főszerkesztőnk például már négy éve kutat valami ürügy után, hogy a Szellemirtókról adás készüljön, de…..

Közzétették az első teljes, hézagok nélküli emberi genomot, vagyis a szervezet teljes, DNS-ben kódolt örökítő információját. Több mint két évtizeddel az emberi genom tudományos mérföldkőként ünnepelt első vázlata után a kutatók végül elkészültek a teljes munkával – írta a Science tudományos lap…..
Parallaxis Univerzum
Az ózon nagyobb szerepet játszhat a globális felmelegedésben, mint eddig hitték
2022.04.01 10:00:00

Az ózon gyengítheti a Föld egyik legfontosabb hűtési mechanizmusát, így az eddig véltnél jelentősebb üvegházhatású gáz lehet – derült ki egy kutatásból. A Kaliforniai Egyetem riverside-i intézménye vezette nemzetközi kutatás eredményei szerint az Antarktiszt körülvevő óceáni vizekben a huszadik…..

A Golf-áramlat bekrepált, a tudománynak egy szót se! |
Mai filmünkben szereplő időjárási jelenségek nagy része a fizikai lehetetlenség határát súrolja, és tudományosan annyi köze van a klimatológiához, mint Frankensteinnek a szívtranszplantációhoz. Ezúttal ismét egy Roland Emmerich által dirigált…..

Az áprilisi napközelsége után májusban földközelbe kerülő C/2021 O3 (PANSTARRS) nevű üstökös az előrejelzések szerint május elején szabad szemmel is látható lesz, majd kis távcsövekkel egész nyáron át megfigyelhető lesz az északi égbolt csillagképei között – írta Tóth Imre, az Csillagászati és…..

Először találtak emberi vérben műanyag mikroszemcséket, a kutatók a vizsgált emberek majdnem nyolcvan százalékánál kimutatták a szennyezést. A felfedezés azt bizonyítja, hogy a részecskék terjednek a szervezeten belül és a szervekben is megtapadhatnak. Egészségre gyakorolt hatásukat egyelőre nem…..

A fénynél gyorsabb utazási módok fizikája |
A téridő görbítésén alapuló utazás több mint fantázia: Einsteintől Alcubierre-ig számos tudományos elmélet hivatkozható teljes nyugalommal, ettől függetlenül az ikerparadoxonnal, a gamma-sugárzással és a negatív energia előállításával is meg kell…..
Parallaxis Univerzum
Az EU megkönnyíti az ukrán kutatók hozzáférését az uniós tudományos programokhoz
2022.03.23 10:00:00

Az Európai Bizottság portált hozott létre az Ukrajnában dolgozó és az Ukrajnából elmenekült kutatók számára, hogy megkönnyítse hozzáférésüket az unió tudományos és kutatási kezdeményezéseihez és a támogatási lehetőségekhez – közölte a brüsszeli testület kedden...

Ukrán atomerőművek a háborúban |
A Parallaxis Extrában arra kerestük a választ, hogy hogy milyen eddig nem várt biztonsági kockázattal jár egy háború a nukleáris létesítményekre, illetve, hogy jelen helyzetben mennyire fenyegeti komolyan az ukrán atomlétesítmények biztonságos működését az orosz…..

Mi itt a Parallaxis Univerzumban már 1999 óta igyekszünk szórakoztatva bemutatni a tudomány és fantasztikum világát. A Parallaxis több mint 20 éves története során számtalan magyar és külföldi kutatót láttunk vendégül, mint például Avi Loebet, a Harvard Egyetem Csillagászati Tanszékének vezetőjét,…..
Belépve többet láthatsz. Itt beléphetsz