Regisztráció Blogot indítok
Adatok
CzCsilla

1 bejegyzést írt és 4 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.

Admin Szerkesztő Tag Vendég
Új nap, új esélyek! Ma friss, új földet kaptam, úgyhogy innentől nincs megállás! Szorítsatok, hogy jó nagyra nőjek! via GIPHY  ..
 Az idei statisztikák szerint a háztartások által igénybevett fogyasztási hitelek felvétele nem csökkent az elmúlt évhez viszonyítva. Ez a trend nem igaz a vállalati hitelek felvételére, az jelentősen visszaesett. E két makrogazdasági statisztikákon alapuló kijelentésből…..
CzCsilla 2009.12.08 19:29:58
Az előttem szólók részletesen kifejtették a háztartások, az egyszerű fogyasztó nézőpontját, és azt, hogy miért fordulnak gyakran hitelekhez.
Éppen ezért én elsősorban a vállalati hitelfelvételről szeretnék írni, amiről kevesebb szó esett.
Szinte minden vállalatra hatással van az említett válság, bár főleg az autógyártás és az építőipar van nehéz helyzetben. A hitelfelvétel csökkenésének fő forrása is ez lehet. A vállalatok "óvatosabbak" lettek, sokuknál a túlélés a cél, vagy az, hogy minél kisebb mértékben csökkenjenek bevételeik. Nem fordítanak tőkét például a kutatás-fejlesztésre, az innovációra, mert nincs miből. Hitelt pedig ilyen bizonytalan jövőkép esetén, amivel most rendelkeznek, nem érdemes felvenniük. A hitel a vállalatok számára ugyanis elsődlegesen arra szolgál, hogy egy nagyobb beruházás alaptőkéjét megteremtse, amitől a jövőben megtérülést, magas hasznot várnak. Ez esetben a projekt lefutásától és végrehajtásától függően pár hónap vagy év alatt a hitel-visszafizetés teljes költségének többszörösére tesznek szert. A vállalat pénzügyi stratégiája ráadásul hosszas elemzés és tervezés után születik meg, különböző kimutatásokra építve és a környezet előrejelzéseit figyelembe véve.
Ezzel szemben az egyszerű, hétköznapi ember nem tájékozott kellőképpen pénzügyeit és a hitellehetőségeket tekintve. Számukra az a cél, hogy például a karácsony szép legyen, a gyerek megkapjon mindent, amit szeretne, még akkor is, ha anyagi helyzetük ezt nem teszi lehetővé. Legtöbbször hasonló esetekben vesznek fel hitelt, amit a reklámok kedves és mindig mosolygós színészei oly egyszerűnek és kedvezőnek mutatnak. Az Aviva Életbiztosító felmérése alapján a magyar lakosság mintegy hatvan százaléka nem rendelkezik semmilyen megtakarítással, azaz napról napra él. És a probléma az, hogy legnagyobb arányban ők folyamodnak hitelhez, sok esetben akkor is, ha az nem létszükséglet kérdése, hanem csak a vágyott, magasabb életszínvonal látszatát akarják megteremteni.
 A diákhitelt néhány éve azért vezették be, hogy a hallgatók e kedvezményes konstrukcióval támogatni tudják felsőfokú tanulmányaik végzését. Mi a véleménye a diákhitel intézményéről? Kedves Blogolók! Nagyon örültem, hogy a diákhitel konstrukcióval…..
CzCsilla 2009.12.07 15:45:35
A kérdés valóban összetett, és a különböző helyzetben lévő tanulók esetében a diákhitel lehet segítség, de akár egy akadályozó tényező is (a későbbiekben).
Úgy gondolom, hogy azon tanulóknak, akik számára szülei nem tudják finanszírozni a felsőfokú tanulmányait, és saját megtakarított pénzzel sem rendelkeznek, el lehet gondolkodni a diákhitel kérdésén. Azonban csak abban az esetben érdemes, ha az egyén kellően motivált a tanulásra és mindent megtesz annak érdekében, hogy a lehető legkevesebb pénzt kelljen hitelből előteremtenie. Először is, a középiskolában és az érettségin próbál úgy teljesíteni, hogy államilag támogatott képzésben vehessen részt, megpályázza a kollégiumot, illetve különböző szociális ösztöndíjakat. Ezután az egyetemen/főiskolán is törekszik a minél nagyobb tanulmányi ösztöndíj elérésére.
Az előbbiekből is következik, hogy én nem az iskola melletti munkát tartom a legelőnyösebbnek, mivel ez túl sok időt és energiát vesz el a diákoktól esetleg a tanulás elől.
Amennyiben ezen pontoknak sikerül megfelelnie, vagy nem is lesz szüksége hitelre vagy olyan mértékben, amit később képes visszafizetni. Azonban ha hitelhez folyamodik, mindenképpen diákhitelhez érdemes, mivel egy diák számára valóban ez rendelkezik a legkedvezőbb feltételekkel.
A gond általában ott van, hogy sokszor nem ezen tanulók vesznek fel hitelt, hanem "normális" körülmények között élők, akik esetleg jobb életkörülményeket, több szórakozási lehetőséget szeretnének elérni, és úgy gondolják, hogy "majd, ha lesz munkám, simán visszafizetem." Ez esetekben azonban kifejezetten károsnak tartom, ugyanis a legnagyobb probléma a hiteleknél mindig a visszafizetéskor jelentkezik. Ezért előre át kell gondolni, hogy pár év múlva havonta mennyi pénzt leszünk képesek a hitelre fordítani és semmiképp nem szabad többet igényelni, mint amennyi feltétlenül szükséges. Ezek szem előtt tartásával a diákhitel kedvező szolgáltatásnak tekinthető.
 A tudásalapú gazdaságra vonatkozó egyik állítás, hogy a sikeres munkaerő-piaci alkalmazkodás folyamatos tanulást és a karrierpályán többször is szakmaváltást tesz/tehet szükségessé az egyének számára. Immár legalább 13. éve az iskolapadban ülőként mit gondol erről…..
CzCsilla 2009.11.17 20:22:47
A folyamatos tanulás és továbbképzés valóban hasznos lehet, hogy az ember tudása naprakész legyen, és ne csak az esetleg 20 éve írt könyvekből okosodjon. Bár egy olyan személynél, aki belülről megfelelően motivált, a tanfolyamokon való részvétel és a szakmájában írt könyvek olvasása belső késztetés is lehet, kíváncsisága és tudásszomja kielégítésére.
Azonban a szakmaváltás más kérdés. Úgy gondolom, ha valaki megfelelő végzettséggel rendelkezik, erre nincs szüksége élete során. A megfelelőt itt azért hangsúlyoznám ki, mivel köztudottan napjaink problémája, hogy egyre több felsőoktatási intézmény kap egyetemi "rangot" sokszor alaptalanul. Ők általában nagyon nehezen vagy nem is találnak diplomájukhoz kapcsolódó munkát, csak más munkakörben tudnak elhelyezkedni. Ezen esetekben célszerű lehet a szakmaváltás, bár még hatékonyabb lenne a felsőoktatási intézmények megreformálása.
A szakmaváltás lehetősége azonban jó alternatíva lehet azok számára is, akik beleunnak munkájukba, esetleg elkezdenek érdeklődni más területek iránt vagy tanulmányaik befejeztével ébrednek rá, hogy nem jól választottak. Ilyenkor ez az opció kitűnő és hasznos lehet számukra.
Végül reagálnék lacika írására, miszerint "Napjainkban aki csak egy érettségivel rendelkezik, semmiképpen sem mondható keresett embernek a munkaerőpiacon." Az állítással nem értek egyet, éppen a felsőoktatási intézmények problémájából fakadóan, ma már szinte mindenki diplomát kap, azonban jól képzett szakmunkás alig-alig akad, pedig nagy szükség lenne nagy tudású szakemberekre, mint villanyszerelő, vízvezetékszerelő, ács, stb.
A hungarikumok olyan márkákat jelölnek, amelyek tradicionális magyar termékekhez kötődnek. Kiknek és milyen marketing tevékenységet kellene kifejteni ahhoz, hogy a hungarikumok fogyasztói keresletre találjanak, a piacon maradjanak? Kedves Blogolók! Érdekességképpen jegyzem…..