Regisztráció Blogot indítok
Adatok
Raine

1 bejegyzést írt és 20 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.

Admin Szerkesztő Tag Vendég
Praxis Feleslegesen műtöttek 2010.07.03 06:00:00
Sziasztok  Nekem is van egy sztorim. Néhány évvel ez előtti történet, de azt gondolom, tanulságos.  Jó néhány éve küszködtem bokapanaszokkal, mire rá mertem szánni magam, hogy orvoshoz menjek. Nem vagyok különösebben beszari típus, csak voltak már más ügyekből…..
Raine 2010.07.03 13:08:52
@Cicmaláj: Van, csak nem rengeteg. Akiben nincs meg az alázat - jelen esetben ez a tudásra vonatkozik - az sosem lesz szakmailag megfelelő. Ehhez társul a viselkedésbeli alázat, ebben a sorrendben kell kialakuljon szerintem.

OFF
Sziasztok!   Meg szeretném osztani veletek az édesanyám kálváriáját, amely idő előtti halálához vezetett.   Édesanyám COPD-s beteg volt évek óta. Kialakulásában közrejátszott a dohányzás, igaz, az utóbbi 2-3 évben már nem dohányzott, valamint 16 év mosodai munka…..
Raine 2010.07.02 11:00:08
@aesculap: Nem szeretnék veled személyeskedni, főleg nem az interalveoláris septum kérdésén, ami káka a csomón az asztmával való keveréshez képest. Nem kell tüdőgyógyász kollégium a két dolog elkülönítéséhez.

Lapozzunk. A rendben szó tekintetében félreértettél, eszemben sem volt azt mondani hogy rendben van, csak leokéztam, és kérdeztem, hol a többi érték. Amúgy mégis mi értelme lenne az Astrupnak, ha tudják, hogy emphysemas a beteg? Ez valóban kérdés, hozzáértők lehet tudnak példát mondani rá.
Raine 2010.07.02 11:12:05
@benoriel: Értem, sajnálom. Nem tudom, mi segíthetne abban, hogy nyugodjon a lelked. Ahogy látom te mindent megtettél.
Raine 2010.07.02 11:15:44
@benoriel: Értem, sajnálom. Nem tudom mitől nyugodhatna meg a lelked. Ahogy innen látszik te igazán megtettél mindent. Közhelyekkel való bombázással nem hiszem tudnék segíteni.
Egyszer, néhány éve depressziós lettem, és el kellett mennem a pszichiátriára, ahol téves diagnózist állítottak fel, és azt mondták, skizofrén vagyok. Ez persze később kiderült, nem így van. Intézetbe kerültem, súlyos fogyatékosok közé, de én teljesen normális viselkedtem…..
Raine 2010.07.01 15:25:03
@Dr.laikus PhD: Előbbi neked szólt, csak nem címeztem. Az amnézia közismert mellékhatás, ezt biztos elmondták. Mindenkinek magának kell döntenie a következmények ismeretében, az orvos dolga ezeket elmondani és a kezelést elvégezni. Nagyvonalakban meg filozofáljanak ezen Nietzsche nagyhitű követői. Sajnálom, nem tudok mást hozzátenni.
Raine 2010.07.01 14:56:24
@bakela: Ja, jól leírtad. Ez a poszt szerintem sem ide való, hanem egy pszichiátriai konzultációra esettanulmánynak (sértésnek ne vegye senki, bár aki kitette lehetett volna hozzáértőbb). Amúgy a hippocampusban nem elektromos jelként, hanem kémiai jelként tárolódik az információ enzimmintázat formájában mely által ezen "kapuneuronoknak" az ingerlékenysége változik. Ha többször érkezik be ugyanaz az ingerület, könnyebben vált ki egy mintázatot, ezt hívják tanulásnak. A memória innen tevődik az agy a megfelelő szenzoros területeinek megfelelő részekrere, tehát diffúzan. Ergo egy látott élmény emlékei a látókéreg környékére koncentrálódnak. Ez a hosszú távú memória. De ez csak kötözködés, meg szerintem érdekes téma.
Praxis Egy édesapa halála 2010.06.29 06:00:00
Szia, Praxisblog! Néhány hete olvasom a blogot. Minden egyes alkalommal azt érzem, hogy az isten mentsen meg a magyar egészségügytől.Mostanra annyira felgyülemlett bennem mindent, hogy szíves közlésre adom azt a levelet, amelyet sosem küldtem el apám halála után - túlságosan fájt…..
Praxis Fáj bazdmeg 2010.06.20 09:50:00
Sziasztok, Az én sztorim átlagos lehet, nem vagyok rákos, nem veszítettem el egyik végtagomat sem, szerencsém van. Azonban az orvosok hozzáállása rutin műtétem során hagyott némi kivetnivalót maga után. Három hónapja operáltak. Nem szívműtét volt vagy ilyesmi (csak hogy a…..
Raine 2010.06.21 01:43:20
@bakela: 1,2x szorzó biztos nem volt soha. Orvosira pedig nem az IQ-fighterek járnak. Abszolút tapasztalható, érezhető stb., hogy a diákok szellemi képességei (NEM a szorgalma) semmivel sem jobb az átlagénál. Pl. egy patinásabb egyetem bármelyik mérnöki szakához mérve még jóval gyengébbek is. Akármilyen szar is a helyzet ma ebben az országban, a szakma presztízse még mindig elég vonzó, és megfelelő beáldozott időmennyiséggel az átlagpolgárokból is lehet orvos. A diploma után viszont ezen átlagpolgárok túlságosan soknak képzelik magukat, mert azért eljutni a szakorvosságig nem kevés munkába kerül. Ez már csak azért sem szerencsés, mert a gyógyítás komplexitása és a felelősség megfelelő vállalása komoly embert kíván. Kevés dolgot merek biztosan ki jelenteni, ez az egyike ezeknek: sajnos az orvosok nagy része nem képes a feladatra. Ehhez társul, hogy a jobbak hagyják el az eü-t, ergo alulreprezentált marad az orvosi átlag, és a körülmények is sokszor igen nehezek.
Raine 2010.06.21 20:01:46
@bakela: "A legutóbbi évek felvételi adatai szerint alig több mint kétszeres a jelentkező/felvehető arány" Ez éppen a legrosszabb időszakban készült felmérés, de még akkor sem volt 2x alatt. Nyisd meg a felvi.hu-t, fent van az elmúlt kb. 10 év statisztikája, megbízható forrásként. A linkjeidet átfutottam, de sehol sem találtam az 1,2x-ről, elolvasni nem fogom az egészet.
Kedves Szerkesztők! Egészen véletlenül tévedtem a blogra és elkezdtem olvasni a régebbi bejegyzéseket, és sajnálattal láttam a különböző rémtörténeteket. Sajnos nekem is van egy, melynem édesanyám volt a szomorú elszenvedője. kb. 9-10 éve kezdődött nála (azaz 40 éves…..
Raine 2010.06.16 12:09:39
Kicsit a melyik a fontosabb orvosi készség kommenthez röviden, és amiről még nem láttam, lett volna szó:

A SOTE-n, ami a legkomolyabb presztízsű orvosi az országban (nem azt mondom, a legjobb képzésű, azt nem tudom megítélni), ezért az ember úgy gondolja, hozzánk járnak a legtehetségesebbek. Ehhez képest én úgy érzem, orvosnak teljesen átlagos képességű emberek mennek, ugyanis az egyetem elvégzése és annak sikere mindössze a seggen eltöltött órák számával áll egyenes arányosságban (és a háttérrel, de akinek az nincs meg, neki sem kezd).

Vannak olyanok, akik reggeltől estig seggelnek, vizsgán pedig remegő kézzel a legalapvetőbb dolgokat is összetévesztik, mert a szituációs készségük már nem jó. Az első két év vagy azért szar, mert az ember élni is szeretne, viszont emiatt meg folyamatosan meg fog bukni, megalázzák, és ha kis önbecsülése is van ebbe megy tönkre. Ha megpróbálja teljesíteni a szintet, arra jön rá, nem lehet, és így is kicseszhetnek vele, megalázhatják.

A tanterv úgy van elkészítve (ők úm. "rejtett tantervnek nevezik", és az oktatásban is leírják, persze nincs nagy dobra verve), hogy az embereket kiszakítsa a korábbi életükből, szembesítse őket lehetetlen kihívásokkal. Erre azt mondják, személyiségformáló, és ez így is van. Csakhogy: mivel - mint fentebb írtam - a legtöbb ember átlagos vagy alig erősebb képességű és/vagy személyiségű, a dolog a visszájára fordul, és innen már saját érzéseimet fogalmazom meg:

ha az embert folyamatosan a lehetetlennel szembesítik, minden elvesznek tőle, és a többség tényleg lószarba sem veszik éveken át, míg rajta kívül a felsőoktatásban tényleg mindenkinek csak jobb, és jövőképe sincs ebben az országban, akkor egyszer csak bamm, megtörik, és ez nagy valószínűséggel így is marad. Ez az állapot folyamatos félelemmel, irigységgel és be kell vallanom - legalábbis nálam - gyakran már gyűlöletbe csapott át. Ezekkel nap mint nap küzdeni kell, a motivációt folyamatosan fent kell tartani, hihetetlen nehéz higyjétek el. Azok az orvosok, akiknél ez a "rejtett tanterv" a visszájára fordult, lelkileg már szerintem elvesztek, ha lehet ilyen szentimentálisan fogalmaznom. Azoknál ez a sok nehézség, a gyűlölet, felsőbbségtudat mind-mind a rosszhoz tesz hozzá.

A melyik a jobb orvos kérdésre egyértelműen a szakmailag megfelelő orvos a válasz. A helyes kommunikáció rengeteg időt és türelmet, energiát igényel, ma az egészségügyben már a kötszert is vinni kell a kórházakba gyakran, olyan helyzet van, szóval ez a probléma még hosszú ideig fent fog állni. Nem lehet egy piramist a tetején kezdeni.

Üdv.
MedIQ H1N1 vs TBC 2009.05.11 06:36:26
A világ egyik legjobb statisztikusa, Hans Rosling, akinem TED előadása is emlékezetesre sikeredett, nagyon fontos videót közölt. Egy kiragadott adatsor:  13 nap alatt H1N1 Tuberkulózis (TBC) Halálos…..
Raine 2009.05.12 17:50:06
@Meskó Berci: Szerinted mennyi félnivalója van egy átlagembernek a TBC-től a modern világban?

Raine 2009.05.12 18:32:21
@Meskó Berci: Mivel - mint mondtam - nem ismerem a vírust, és az abban rejlő malignus mutációs hajlamot, hadd tételezzek fel fantáziából valamit.

Tegyük fel, hogy létezik egy retrovírus. Ez a vírus szert tett a humán genom valamely dsRNS interferonjának inhibitorára. Netán tovább is fejlesztette azt. Ez a vírus szinte észrevétlenül megfertőz kisebb embercsoportokat a világon, majd évekkel később jelennek meg az első betegek. Miképp állítanád meg a fertőzést?

Ezzel szemben létezik egy baktérium, mely bár rendkívül veszélyes, mégis részleteiben is ismert, kezelésére rendelkezünk megfelelő szakmai tudással és eszközökkel. Mennyi a valószínűsége annak, hogy világméretű járvány alakul ki, mely komoly veszélyt hordoz.

Szót sem ejtettem arról, hogy a TBC veszélytelen, jelentéktelen, és hogy ne lenne alulértékelt a médiába. Arra akartam rámutatni, hogy a) helytelen a két betegség összehasonlítása b) halálozási adatok alapján megítélni egy betegségben rejlő veszélyeket legfeljebb egy laikus esetén elnézhető.

TOSOBASA Sörteszt 2008.11.02 22:52:00
Hol volt, hol nem volt, volt egyszer egy ötlet: teszteljünk sört! Mert azt ugyebár szeretjük, s mi más adhatna jó indokot majd egy tucat márka végigkóstolására, mint a pusztán tudományos érdeklődés? :-) Az ötlet gyakorlatba ültetésére J.-ék lakásán került sor még…..
TOSOBASA Mulholland Drive 2009.01.04 20:03:00
Üdv mindenkinek.Első bejegyzésem nem véletlenül váratott sokáig magára. Sosem éreztem azt, hogy megfelelően rá lennék hangolódva az éppen kiválasztott alkotásra ahhoz, hogy érdemben átadhassam, amit számomra nyújtott. A megfelelő indíttatást végül tegnap kaptam, mikor egy…..