Regisztráció Blogot indítok
Adatok
Barta Márton

0 bejegyzést írt és 3 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.

Admin Szerkesztő Tag Vendég
Struccpolitika Felvettek 2009 2009.06.07 04:34:00
Kedves felvételizők!Megszülettek a felvételi eredmények, minden újonnan felvettnek sok szerettel gratulálunk!B. Kis Anna           Balogh…..
"Rekorder továbbá a szekértáborok közötti klasszikus árokásásban, a szakmainak álcázott, de politikai töltetű felmérésekben, amelyek rendszerint az ÉS-ben jelennek meg és hónapokra ellátják picsogni- és rettegnivalóval a 168 Óra sajtólevelezőit."- írta az…..
Barta Márton 2009.01.15 11:41:13
Nagyon tetszik.

Az ember mindig jót nevet, amikor tudományos kutatásokat nem tudományos folyóiratokban lát, hanem politikai elkötelezettséggel bíró hetilapokban. Ez az igazi magyar báj. Na de ez mindegy is.

Ami nem mindegy az az, hogy (amint ez Vásárhelyi cikkéből is kiderül) valóban nagy gondok vannak a magyarok történelemhez való hozzáállásához, ami nem a fogalmilag is teljesen értelmetlen jobbratolódás veszélyét jelenti, hanem azt, hogy a társadalom valóban nem hajlandó semmilyen lelkiismereti gyakorlatot elvégezni a történelemmel kapcsolatban. Sem a nemzeti közösség, sem a magánélet/család szintjén. Apuka/Anyuka, mit csináltál '44-ben, amikor elvitték a Weisz bácsit? Apuka, mit csináltál '45-ben, amikor elkergették Windisch bácsit? Apuka, mit csináltál '52-ben, amikor elvitte a 'rettegett autó' a Szabó bácsit? Apuka, mit csináltál '56-ban? Apuka, mit csináltál azóta?

Az ilyen cikkek, amelyek instrumentalizálják a történelmet, és a nemzet legfontosabb erkölcsi-érzelmi kérdéseit csak a rövidtávú politikai-hatalmi kontextusban értelmezhető és hatni ott akaró problémákká transzformálják, akadályozzák a történelemmel való szembesülését a magyar társadalomnak. Vásárhelyi a magyar nép szemére veti - joggal - hogy azt hiszi, a háborúba kizárólag a németek kényszerítettek bele bennünket, mint ahogy a holokausztot is ők csinálták. De ha valami, hát az ilyen cikkek teszik a legtöbbet az ellen, hogy a történelmi kérdések kikerüljenek a mindennapi politizálás hatóköréből, s lehessen valami nyugodt távolsággal szemlélni őket. Hogy végre az emberek történelmi és ezáltal politikai tudatát ne az 'engem ki bántott' szelekciós mechanizmusa határozza meg (amely igencsak megnehezíti a nemzeti létezést, mint olyat).
Barta Márton 2009.01.15 12:48:51
@Grift:
Akkor hagyjuk a picsába az egészet??
Szerintem a történészeknek és a politikusoknak (ez a politikai közösségi szint) meg mindenkinek (ez a családi szint) fel kell tenni ezeket a kérdéseket. Nem abból a célból, hogy az utókor ítéletet mondjon, hanem abból a célból, hogy ezek a történetek egyszer elmondassanak és vitára bocsátassanak. Na meg hogy a múltból tanulni lehessen. Nem kollektív öngyűlölet, hanem önvizsgálat a kívánatos - egyébként szerintem van elég szép része még a huszadik századi magyar történelemnek is, hogy nem kell öngyűlöletbe fodrulni.
Azt meg egyébként nem gondolom, hogy az erkölcsi kérdések szekularizált közösségekben is mindenképp relatívak volnának. Az emberi élet szentsége Isten nélkül is abszolút (kell, hogy legyen) az európai örökségben - pont emiatt érdemes a történelmi kérdésekkel foglalkozni, hogy a morális relativizmusnak ne legyen táptalaja.