Regisztráció Blogot indítok
Adatok
curiaborhaz

0 bejegyzést írt és 3 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.

Admin Szerkesztő Tag Vendég
A Művelt Alkoholista 1956 2008.10.02 12:02:00
Néhány hete tartozom magamnak és az olvasónak egy beszámolóval az Oremusnál tett látogatásomról. Amelyről már csak azért is muszáj írnom, mert életemben először ittam öregebb bort nálamnál, és nem bántam meg. Jártam már egyszer olyan kóstolón, ahol kedvenc hegyaljai…..
curiaborhaz 2008.10.08 22:16:18
Kedves boroscimke!
a
www.vigbor.hu honlapot én szerkesztgetem, elég régen foglalkozom az aszúinkkal, talán egy kicsit több információval rendelkezem mint egy átlagos honfitársam.
Az aszú nagyobb mennyiségben történő palackozását az 1800-as évek elejétől számítjuk. Nem tudták eladni és a hercegek, grófok a bor természetes cukortartalmának a megőrzése érdekében lepalackozta az aszúját. Ekkor még nem volt kötelezően használandó palack tipus. Az 1800-as évek végén jelentek meg a most is használt védett tokaji palackok. Tudvalevő dolog, hogy az aszúink évtizedekig, egyes évjáratok a minőségüktől függően évszazadokig fejlődhetnek a palackban. Ez az érlelés csak olyan pincékben ideális amit a bor is szeret. Állandó hőmérséklet, magas páratartalom,stb. A lényeg, hogy az a környezet amit a bor szeret, az pár év alatt elrohasztja a címkéket, ebben a nemes penész is közre játszik. Ezért tárolják címke nélkül hegyalján az utókornak félre tett aszúkat. Ezek általában penészesen kerülnek forgalomba, mi kalitkásoknak nevezzük őket. Egy jelentős probléma van ezekkel a kalitkásokkal. Ez pedig, hogy 1997 után elég sok hamísítványt készítettek, és ezek még ma is eladhatatlanná teszik az erdeti muzeális aszúkat. Elég nehéz megkülönböztetni a hamist az erdetitől, ezért sokan általánosítanak, kétségbe vonják a kalitkások eredetét.
"1956"
Nálam a múzeumban is van erdeti címkés 56-os aszú. Az 1950-1960-as évek elejéről származó tokaji aszúkat külföldön célszerű megkeresni. Lényegében kivitték őket az országból, valutát, német márkát adtak érte. Szerintem téves az a pletyka, hogy más évjárat alatt jelent meg. Valóban elfektették őket, mert valamikor az 1960-as évek elején tértek át a puttonyszám + két éves fahordós kötelező érlelésre.

curiaborhaz 2008.10.11 03:21:56
Vannak legendák és vannak tények.
1944-1945-ben lényegében a hegyalján tárolt aszúkészlet megsemmisült. Az aszúkészletet folyamatosan kezdeték feltölteni és már 1958-ban 4 évig érlelték hordóban. A bródíg jelleg kialakulásához aránylag hosszú időre van szükség, ezt a darabban tartással gyorsították. A puttonyszám + két évet nem én találtam ki, a tudósaink!

"Mi a törvényi kerete az aszúnak?"
Melyik törvény?
1924, 1929, 1936-os bortörvények? 1959-es törvényerejú rendelet?
Ha ezeket nézzük akkor ma nem tokaji aszút készítünk? Ugyan, ma mit számít 120 év! Csak ennyit avináltunk.
Milyen aszút készítettek a XVI, XVII, XVIII. században. Nem tudjuk, de ezt igen, hogy az ősök nem ismerték a pincetechnológiát, nem volt rá szükségük. Azonnal hordóstól eladták a bort.
1990-ig az előbbi két stílusú aszú készült.1908-ig tartósítószer nemtes aszúk készültek.Ma milyen mennyiségű kálium-metebilszulfid lehet az aszúban.Nagyon sok, nem szeretném leírni. Miért, jobb ez mint a borpárlat?
Az őseink a tokaji aszú maximális alkoholtartalmát rögzítették.( 18%vol, 18,5%vol, 16,5%vol) Furcsa módon a mai bortörvény a minimális értéket adja meg.(6%vol, 9%vol.) Ez a kb. 10% külömbség nem számít.
A tokaji aszúkból 1-5 puttonyos minőség készült. Hogyan lett ebből 3-6-puttony-aszúeszencia?
1970-ig a puttonyszám meghatározásánál a maradék cukor-extrak és a sűrúség értékeket használták. Hova tünt a sűrűség?
A tudósaink szerint a tokaji aszút nem csak a maradék cukor és az extrak jellemzi. Elfelejtettük a harmadik legfontosabb tényezőt. Az érlelési körülményt. Ma az aszú készítéséhez teljesen felesleges a hegyaljai pincék mikroklímája.
Ennyit a törvényi keretekről.