Adatok
alva
5 bejegyzést írt és 22 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.
Ha írok valamit, és kiteszem névtelenül a netre – mondjuk egy blogba –, akkor ki mit fog gondolni rólam. Vajon meg lehet-e mondani csak egy szöveg alapján, hogy nő vagy férfi írta, mi lehet a foglalkozása, mi a legmagasabb iskolai végzettsége, vagy hány éves?A Gyilkos…..
Na, miért van, hogy orvos anyuci-apucinak orvos kisfia születik kis sztetoszkóppal a kezében? És a jó munkásembernek meg kis kib…tt jó munkáskölke? Nem tudom. És a cociológusok sem tudják, meg a piszológusok sem, bármennyire is igyekeznek. De valamit megértettem, amikor a…..
"Bújj, bújj zöld ág, zöld levelecske! Nyitva van az aranykapu, csak bújjatok rajta! Rajta, rajta leszakadt a pajta, benn maradt a macska." Na, ez mit jelent?! Fogalmazódott meg bennem a kérdés, amikor egy ovis szájából meghallottam a dalocskát. Immár 20…..
Nyájas Olvasók! Próbáltam összeszedni magam, hogy ez alkalommal ne egy ötperces cikkel szúrjam ki a szemetek, de ez, sajnos, most sem sikerült. Így hát ismét csak mindennapunk nyelvhasználatának - egy hozzá nem értő által elétek tárt - gyönyöreiről lesztek…..
Van abban valami paradox, hogy ma rengeteg emberi agy azon dolgozik, hogy megértse önmagát. Jó volna tudni, hogy hogyan működünk, mert sok hasznos dolgot tanulhatnánk belőle. Az a tízmilliárd neuron olyan tökéletes rendszerbe szerveződött a fejünkben, hogy ha az…..
Ha megvagyunk a hang- és írásrendszerünk megalkotásával, jöhet a nagyobb falat: a nyelvtan kidolgozása. Számos lehetőség áll rendelkezésünkre, de egy elég összetett rendszert kell alkotni ahhoz, hogy bonyolultabb gondolatokat is ki tudjunk fejezni vele. Érdemes viszont megemlíteni,…..
Megdöbbentő, sőt elképesztő, ha bármilyen állat megtanul egy emberi nyelvet. Még akkor is, ha csak egy részét képesek elsajátítani, megérteni. De valóban igaz? Tényleg megértik az emberi beszédet, és csakugyan beszélnek? Vagy csak marketingfogás az egész, és ezzel csupán…..
A napokban kellett produkálnom egy beadandót az egyetemre – megkezdődött a november, nincs megállás... A probléma csak az volt, hogy a gépünkön valamiért nem működött a Windows táblázatkezelő programja – vagyis nem futott az Excel. Nekem pedig, ugye, erre lett volna…..
Mi magyarok vígan elvagyunk a negyvennégy betűnkkel. Minden hangunkat remekül le tudjuk írni velük. Az angolok huszonhattal is jól elboldogulnak, igaz, nekik egy betű több hangot is jelölhet. Mégis, amikor angolul tanulunk, lényegében ugyanazt a latin alapú ábécét…..
A közelmúltban írtunk az állatok kommunikációjának megértéséről, sőt a földönkívüliekkel történő távbeszélgetés elvi lehetőségeiről is, úgyhogy itt a legfőbb ideje, hogy jól lehűtsem a kedélyeket. Hiszen még ember alkotta nyelvi kódokat sem vagyunk képesek feltörni!…..
alva
2008.11.05 13:23:12
Az emberek (köztük én is) szeretik azt gondolni, hogy felsőbbrendűek az állatoknál. Magatartásunk mögött gyakran meghúzódik az elv, hogy mi vagyunk az evolúció csúcsa. Okosabbak vagyunk. Meg hát minket a majmoktól, meg az állatvilágtól ugyebár a nyelvünk emelt ki az evolúció…..
Milyen kellemes is, amikor egy hosszú nap végén felteszünk valami andalító muzsikát, és elmélázva élvezzük a zene gyönyöreit. Egy kis jazz, netán blues… klasszikusok vagy mai slágerek? Ízlésünktől függ, hangulatunkkal változik. De elgondolkodunk-e olykor…..
Amikor Alva világmegváltó terveitől, no meg talán némi bortól megrészegülten saját elhatározásomból arra vállalkoztam, hogy okleveles asztrofizikusként egy nyelvészeti tárgyú blogra is fogok írogatni, nem igazán gondoltam bele, hogy mit is jelent ez tulajdonképpen. Amint…..
2007 áprilisában ifjabb dr. Simonyi Károly neve ismertebb lett apjáénál (házi feladat utánanézni, most nem vesszük elő), amikor is a milliárdos szoftverfejlesztő lett az ötödik űrturista, és a második magyar az űrben (bár sajnos amerikai színekben). Akkori tudósításainkban…..
Egyszer volt, hol nem volt, túl a hegyen, túl a völgyön egy messzi távoli földön élt egy király s annak három szép fia és három szép leánya. A király mindennél jobban szerette gyermekeit, de mindenkitől elvárta országában, hogy olyan munkát végezzen, amely birodalma…..
Fekete Afrikáról egy európainak elsősorban a törzsi táncok, kis apró bőrruhában szaladgáló vadászó férfiak jutnak eszébe, túllépve a sztereotípiákon esetleg bevillannak képek az olimpia 10 000 méteres síkfutás döntőjéről, csádi zavargásokról, és jobb esetben…..
Belépve többet láthatsz. Itt beléphetsz
Szoluska azt nézte, hogy milyen sztereotípiáink vannak, és mennyiben építünk is ezekre, ha rossz helyesírású szöveget olvasunk, és ha erre rá is kényszerülünk.
Theobromba a tudatos attitűdöt nézte, hogy mi az általános reakció, ha hibás helyesírást látunk. Nyilván igyekeztek az emberek megfelelni a társadalmilag elfogadott normának. Mégpedig, hogy ne nézzük embertársainkat hülyének, főleg ne egy sztereotípia miatt. Így nemcsoda, ha előítéletektől mentesen próbáltak reagálni a megkérdezettek. (Festinger kognitív disszonancia elmélete pont erről szól.)