Adatok
Alex Buday
28 bejegyzést írt és 0 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.

1984,február 9-én, a hivatalos gyásznapon, amikor a Szovjetunió a világ előtt Andropov halála felett siránkozott, valami egészen más történt velem. Ez a novella, Nemzeti gyász, személyes emlékemen alapul: egy este Zólyomban, két diák, egy kocsma, ahol nem kellett volna nyitva lennie — és egy sor…..

1984 február 9-én, a hivatalos gyásznapon, amikor a Szovjetunió a világ előtt Andropov halála felett siránkozott, valami egészen más történt velem. Ez a novella, Nemzeti gyász, személyes emlékemen alapul: egy este Zólyomban, két diák, egy kocsma, ahol nem kellett volna nyitva lennie — és egy sor…..

1867-ben az Egyesült Államok úgy döntött, hogy vesz valamit, ami hideg, távoli és jobbára lakatlan – nem, nem egy IKEA-s gardróbot, hanem Alaszkát. Az oroszok, akik akkoriban épp elég gondban voltak a saját birodalmukban is (spoiler: pár évtizeddel később cári vér folyt a paloták…..

Az idő különös szerzet. Egyszer csak ott van, máskor meg elillan, mint egy félálomban látott emlék, amit még megpróbálunk elkapni, de már késő. Vasárnap reggeleken különösen viselkedik: mintha képes volna megtréfálni a legprecízebb óraszerkezetet is.
Egy ember – nevezzük csak bárkinek – egy…..

„Talán ez a lopás nem is a magnóról és a pénzről szólt. Valami eltört köztünk, amit már nem lehet helyrehozni.”
? Egy történet, ahol a csernobili katasztrófa árnyékában a bizalom, az összetartozás és az egyén belső szabadságkeresése kerül fókuszba.
Ezt a novellát hétvégi olvasásra ajánlom. A…..

Ma húsz éve csatlakozott hét közép- és kelet-európai ország a NATO-hoz. Magyarország már 1999-ben taggá vált – akkor még hittük, hogy a szabadság, a nyugat, és a kollektív biztonság oldalán a helyünk.
2025-ben azonban ez az elköteleződés megingott – nemcsak nálunk, máshol is. Donald Trump ismét az…..

Turistaként egy városban lenni mindig különös kettősséget jelent. Egyszerre vagyunk kívülállók és részesei, figyelők és szereplők. Ahogy Gene Kelly karaktere csodálkozva szemléli Párizst, úgy én is újra és újra elmerülök a városok lüktetésében – különösen Prágában, amely éveken át az otthonom…..

Ma van az évfordulója annak, hogy Róma szenátusa ünnepélyesen átadta a hatalmat Gaius Julius Caesar Augustus Germanicusnak – közismertebb nevén Caligulának, vagyis „kis katonacsizmának”. E jeles nap kiváló alkalom arra, hogy elidőzzünk a hatalom természetén – és azon a furcsa jelenségen, hogy mi…..

A történelem mindig is bővelkedett különc vezetőkben, akik nem csupán a birodalmaikat, hanem a józan észt is hajlamosak voltak kiterjeszteni – leginkább saját kedvük szerint. Caligula, a „kis katonacsizma” néven elhíresült római császár, talán az egyik legismertebb példája annak, amikor az uralkodó…..

1953. március 27-én Nyikita Hruscsovot megválasztották a Szovjetunió Kommunista Pártjának első titkárává. Egy darab történelem, amit a legtöbben már alig ismernek. De nekem mindig is megmaradt egy kép róla, ami sokkal mélyebben beleégett az emlékezetembe, mint bármely hivatalos portré vagy…..

Egy borongós reggelen Józsi bácsi és Marika néni a konyhában üldögélnek, kávéjukat kortyolgatva. Józsi bácsi az újságot böngészi, Mancs, a hűséges keverék, békésen szuszog a sarokban.
Józsi bácsi: — Marikám, ma van a napja annak, amikor Hruscsov előadta a híres cipőcsapkodást az ENSZ-ben.…..

Szijjártó Péter ismét útra kelt – már megint Moszkva. Olyan rutinnal mozog a Kreml irányába, mint mások a sarki bolt felé. Talán már törzskártyája is van a moszkvai reptéren. Ha valaki még kételkedett volna benne, hogy a magyar külpolitika vezércsillaga a keletre néző szervilizmus, nos, Péterünk…..

Ma ünnepli születésnapját Larry Page, a Google társalapítója – az a figura, akinek a neve mára összeforrt az innovációval, a technológiai forradalommal, és mindenekelőtt a mesterséges intelligenciával. Ő nemcsak újraértelmezte, hogyan keresünk az interneten, hanem elindított egy lavinát, amely…..
Illúziók Nélkül
📘 „Az igazi kérdés az: melyik oldalon fogsz állni, amikor átléped a határt?”
2025.03.26 08:15:45

Egy mondat A határ című novellámból, amely ma, a Népszövetség megalakulásának évfordulóján különös súlyt kap. Mert a határ nemcsak földrajzi – hanem morális, történelmi és személyes is.
? Woodrow Wilson 1919-ben egy olyan világot álmodott meg, ahol a béke közös felelősség. ?Ma, amikor újra…..
Alex Buday
📘 „Az igazi kérdés az: melyik oldalon fogsz állni, amikor átléped a határt?”
2025.03.26 08:15:38

Egy mondat A határ című novellámból, amely ma, a Népszövetség megalakulásának évfordulóján különös súlyt kap. Mert a határ nemcsak földrajzi – hanem morális, történelmi és személyes is.
? Woodrow Wilson 1919-ben egy olyan világot álmodott meg, ahol a béke közös felelősség. ?Ma, amikor újra…..

A világ biztonságát csak a szabad népek szabad együttműködésével lehet megteremteni.” – Woodrow Wilson, 1918
E szavakat jóval később ismertem meg, mint szerettem volna. A nyolcvanas évek végén Moszkvában éltem és tanultam vegyészetet, és akkoriban ilyen mondatokat nem olvashattunk…..

Elton John születésnapja, a flamboyans brit énekes, aki évtizedeken át nemcsak a zenei élet ikonja volt, hanem a meleg közösség egyik leglátványosabb képviselője is. Karrierje során nyíltan vállalta identitását, és bár számtalan támadás érte, végül a nyugati társadalom elfogadását élvezte. Ez a…..

Ma van Elton John születésnapja. Ő számomra nemcsak egy elképesztő zenei ikon, hanem egy olyan ember, aki mindig is büszkén vállalta önmagát – és ezzel nemcsak a saját közösségét képviselte, hanem példát is mutatott a világnak. Miközben a nyugati társadalmak, ha nehezen is, de végül megtanulták…..

Amikor 1989-ben a kollégiumi szobánk falán ott lógott Nena posztere, és a 99 Red Balloons szólt a kazettás magnóból, még nem sejtettük, hogy néhány hónapon belül minden megváltozik. A berlini fal leomlott, a világ új arcot öltött – és mi ott voltunk, fiatalon, a változás küszöbén.
A Velvet című…..
Illúziók Nélkül
Béke vagy geopolitikai alku? – Gondolatok a rijádi tárgyalások kapcsán
2025.03.24 12:30:04

A mai napon, 2025. március 24-én ismét Rijádra szegeződik a világpolitika figyelme. A harmadik fordulójához érkezett az amerikai–orosz tárgyalássorozat, amely – legalábbis a hivatalos narratíva szerint – a békét hivatott előmozdítani Ukrajnában. Az amerikai fél optimistán nyilatkozott: közelebb…..

Amikor 1989-ben a kollégiumi szobánk falán ott lógott Nena posztere, és a 99 Red Balloons szólt a kazettás magnóból, még nem sejtettük, hogy néhány hónapon belül minden megváltozik. A berlini fal leomlott, a világ új arcot öltött – és mi ott voltunk, fiatalon, a változás küszöbén.
A Velvet című…..

Ma van Nena születésnapja. A német énekesnőé, aki egyetlen dallal – a 99 Luftballons-szal – egy egész korszak hangulatát ragadta meg. 1983-ban, amikor a dal megszületett, mi még a szürke hidegháborús valóságban éltünk. De ez a zene – a maga naiv dallamával és sötét üzenetével – áttörte a falakat. A…..

Ma Nena születésnapja. A német énekesnő, aki 1983-ban egy naivnak tűnő popdallal megfogalmazott egy generáció félelmét: a 99 Red Balloons (vagy 99 Luftballons) nemcsak a rádiók slágere lett, hanem a hidegháború groteszk abszurditásának metaforája is. A dal, amelyben egy játékból – 99 vörös lufiból –…..

Pont ma 151 éve született a világ leghíresebb szabadulóművésze: Harry Houdini. Képes volt kiszabadulni vízzel teli tartályból, láncra vert kezekkel, bezárt ládából, lebilincselt testtel, fejjel lefelé lógva. És közben mosolygott. A közönség pedig ámulva figyelte: „Ez lehetetlen.”De vajon ki ámulna…..
Illúziók Nélkül
Magyarország politikai kommunikációja mélyponton: Orbán Viktor vs. Magyar Péter – új szereplő, ugyanaz a történet?
2025.03.22 23:21:24

A magyar politika mindig is híres volt a szenvedélyes vitákról és éles ellentétekről, de az elmúlt időszakban a színvonal annyira lezuhant, hogy lassan már nem is lehet vitáról beszélni. Az érdemi párbeszédet teljesen háttérbe szorította a személyeskedés, a populizmus és az üres lózungok, és ez…..
Belépve többet láthatsz. Itt beléphetsz