Adatok
NmPd
26 bejegyzést írt és 0 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.
Leírás: Egy Turáni, Indid és Armenoid keveredések révén viszonylag újonnan kialakult típus, mely valószínűleg a pastu, szaka és szkíta vándorlások eredménye lehet. Délnyugat-Indiától Afganisztánig gyakori, különösen Gudzsarátban, Mahárástrában és…..
Leírás: Egy nyugat-európai típus, amely egyedülálló módon ötvözi a Nordikus és a Mediterrán jellemzőket. A brir vaskori keltákra emlékeztet. Írország és Nagy-Britannia egyes részeinek (különösen Nyugat-Skócia és Wales) meghatározó eleme. Továbbá gyakori még…..
Leírás: Az Indid típuscsoport leggyakoribb képviselője, egyben a világ egyik legnépesebb típusa. A Gangesz és a Dekkán-fennsík között gyakori, de gyakorlatilag egész Indiában megtalálható. Különféle ősi vándorlások hozták be Thaiföldre, az Arab-félszigeten,…..
Leírás: Az Orientalid típuscsoport főtípusa, ami ráadásul a leggyakoribb típus az Arab-félszigeten, gyakran előfordul a sémi nyelvű népeknél. Elterjedése eredetileg Arábiára korlátodott, azonban az ősi vándorlások és az iszlám terjeszkedés révén Észak-Afrikába is…..
Leírás: Egy Gorid és Dinári-Armenid elemekkel kevert európai típus. A Kárpátok környékén gyakori, többek között a huculok és más ruszin alcsoportok között, de a jobbparti Ukrajnában sem ritka. Megtalálhatjuk még a románok, lengyelek, magyarok, szlovénok, csehek,…..
Leírás: Egy észak-európai típus, mely a Paleo-atlanti, a Hallstatt nordikus és a Kelet-nordikus jellemzőit ötvözi. Az ókori vikingek egyik fő eleme volt. Magterülete a norvégiai Trondelag régióban található. Továbbá, Norvégia többi részén, valamint Izlandon és…..
Leírás: A legelterjedtebb Pamíri változat, a sztyeppék és alföldek jellemző típusa Üzbegisztántól a Fergana-medencétől át egészen Hszincsiang tartományig. Fellelhető benne némi Arali hatás. A Turániak és a Tungidok keveredéséből jött létre és a nomádok körében…..
Leírás: Kelet-Európa módosult Mediterránja, amely a Pontuszit összeköti az északabbi típusokkal. Hatalmas területen terjedt el Lengyelországtól az oroszországi Penza városáig. Északon egészen Finnországig felhatol, délen pedig Észak-Macedóniáig, Bulgáriáig,…..
Leírás: A Kelet-európai típuscsoport Balti-tenger keleti partjain jellemző változata, mely hasonló az Új-dunaihoz és a Borreby-hez. Elterjedésének magterülete a balti országok Svédországtól Finnországig és Észtországtól Németországig, lehatol egészen Romániáig.…..
Leírás: Egy Tungid változat, mely Közép-Ázsia hatalmas sztyeppéin és sivatagjaiban található meg, mint amilyenek a Góbi-sivatag és Dél-Szibéria. Az ősi állattenyésztő nomádoknál alakult ki, jelen volt a hunoknál, avaroknál és mongoloknál, akik nyugatra vándoroltak…..
Leírás: Az Iráni-fennsík jellegzetes típusa. A perzsák egyik fő alkotó eleme, különösen Délnyugat-Iránban. Továbbá fontos elem a kurdok, talysok, gilákik és lúrok körében is. Kiterjed Afganisztán és India területére is, ahol megtalálható a nyugat-tadzsikok,…..
Leírás: Széleskörben elterjedt típus, különösen Kis-Ázsia hegyvidékein találkozhatunk vele. Az ókori ciprusiak és a hetitták fenotípusa volt. Gyakori az örményeknél, a hegyvidéki törököknél (pl. a Torosz-hegységben), a libanoniaknál és a mazanderaniknál. Továbbá…..
Leírás: Egy Turánival kevert nyugati Tungid változat, mely Közép-Ázsia hatalmas sztyeppéin őshonos. Az ókorban alakult ki, amikor a hun, avar és kazár törzsek terjeszkedése felváltotta a régebbi Turáni, Mediterrán és Nordikus népességet. Ma leggyakrabban a…..
Leírás: Európai és afrikai elterjedése miatt hívják még Eurafrikai típusnak is. Viszonylag ősi típus, jelen volt a korai natufiaknál és az európai és észak-afrikai megalitikus kultúrákban. A mezolitikumtól az ókorig terjeszkedett a Földközi-tenger térségében.…..
Leírás: Egy Közép-és Észak-Európában őshonos durva Cromagnon-i forma Nordikus változat. Nevét a svéd Dalarna tartományról és a német Vesztfáliai régióról kapta. Tipikus Közép-Németországban, Hollandiában, Dél-Svédországban, Dél-Norvégiában és részben…..
Leírás: Keleti Alpesi változat, mely nevét a Lengyel "Gora" szóról kapta, aminek Magyar jelentése "hegy". Metrikusan az Alpesi és a Balti között van. Elterjedésének magterülete Dél-Lengyelországban található, továbbá jellemző még a csehekre, szlovákokra,…..
Leírás: A Mediterrán csoport főtípusa, mely a többi Mediterránnál kisebb, sőt Európa leginkább gracilis típusa. Először a mezolitikumban, a mai Palesztina területén élt Natufi kultúrában jelent meg. Gyakori az Ibériai-félszigeten, Dél-Olaszországban, a…..
Leírás: A Nordikus főtípusa, amely a mai Ausztria területén fekvő falu, Hallstatt ősi népességének maradványaira emlékeztet. Napjainkban a svédek és dél-norvégok jellemző típusa. Gyakori még Angliában, Észak-Németországban, Hollandiában, Észak-Franciaországban,…..
Leírás: Keleti Mediterrán altípus, melyet időnként az ókori szkítákhoz, kurgánokhoz és más sztyeppei néphez kötnek. Gyakori a Balkánon (különösen Bulgáriában, Észak-Macedóniában és Görögországban), Nyugat-Törökországban, Ukrajnában, Dél-Oroszországban,…..
Leírás: Egy közép-európai típus, amely nagyon hasonló a Dinárihoz, leszámítva a világosabb pigmentációt. A szerzők ezt a Nordikussal és egyéb világos pigmentációjú típusokkal való keveredés eredményeként értelmezik. Nevét az ókori római Norikum tartományról kapta,…..
Leírás: Egy északi Turáni variáns, mely feltehetőleg a hun, avar és kazár törzsek átali Tunguz terjeszkedés előtt elterjedtebb volt. Az ősi Andronovó kultúra népéből eredeztethető, feltehetően némi Nordikus és Pontuszi keveredéssel. Akár Észak-Pamírinek is…..
Leírás: Az Alpesi típuscsoport fő típusa, melynek Nyugat-Európa hegyvidéki területein őshonos. Gyakran egy másik hegyvidéki típussal, a Dinárival osztozik. Magterülete a Nyugati-Alpokban és Közép-Franciaországban van. Gyakori még Dél-Németországban, az Olaszországhoz tartozó Appenninekben,…..
Leírás: A Kelet-európai altípusa, mely Nordikus és Ladoga elemekkel kevert, a szláv nyelvű népekre jellemző. Gyakori Belaruszban, Oroszországban és Lengyelországban. Előfordulása Szibériától Magyarországon át Görögországig terjed. Időnként megtalálható a Baltikum…..
Leírás: Az Armenoid egyik altípusa Anatóliából. Magterülete Nyugat-Anatólia. Valószínűleg az Armenid és a Mediterrán típusok keveredéséből alakulhatott ki. Törökország domináns típusa, de megtalálhatjuk még az alaviták, a libanoniak és a görögök körében, a…..
Leírás: Ősi észak-európai típus. Nevét a dániai Borreby nevű település környékén talált néhány újkőkorból származó koponyáról kapta. Néha a Cro-Magnoni emberrel való hasonlóságot hangsúlyozzák. Hasonló a Fálihoz, de mégis megfigyelhetőek a Balti és Alpesi…..
Belépve többet láthatsz. Itt beléphetsz