Regisztráció Blogot indítok
Adatok
38Antal38

5 bejegyzést írt és 7 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.

Admin Szerkesztő Tag Vendég
A James Webb űrteleszkóp legújabb vizsgálatai, ami a korai galaxisok szerkezetét kutatja, azt találta, hogy a jelenleg általánosan elfogadott. Lambda-CDM elmélet várakozásával szemben, ezek a csillagalakzatok is lényegében azonos struktúrával rendelkeznek, mint a „maiak”, vagyis azok a galaxisok,…..
38Antal38 2025.01.12 08:11:04
@Dead Man: Ha egy elmélet alapvető paraméterei tetszőlegesen változtathatók, akkor a Popper-féle cáfolhatósági kritérium nem teljesül. Ez vonatkozik az időbuborékos elvre is. Ráadásul, ha az univerzum kora nem 13,78 milliárd év, hanem jóval hosszabb, akkor a jelenlegi kozmológia alapelvét is megszegjük.
Az antigravitáció fellépése a fénysebességhez közeli tágulási sebességet tételez fel, már pedig a hozzánk képest korai, azaz nagy távolságú, galaxisok esetén ez nyilván érvényesül.
38Antal38 2025.01.12 17:28:54
@Dead Man: Nekem az a gondom a jelenleg hivatalosan hirdetett kozmológiával, hogy túl kevés kísérleti tényt túl sok hipotézissel és segéd hipotézissel próbál megmagyarázni. Így olyan elmélethez jutunk, amikor már nincs olyan törvényszerűség, ami az elmélet cáfolhatóságára vezethetne. A Popper elvet matematikailag megfogalmazva ez annyit jelent, hogy a cáfolhatóság esetén több egyenletet állítunk fel, mint ahány meghatározandó paraméterünk van, és így lehetőség van, hogy az N+1 egyenlet megoldása ne legyen összeegyeztethető az N egyenletből meghatározott értékekkel.
Az antigravtációs modellben csak egyetlen hipotézist teszek, hogy az euklideszi geometria torzulhat akár elliptikus, akár hiperbolikus irányban, az egyiket a G általános gravitációs állandó, a másikat a H Hubble állandó határozza meg. Tehát egyetlen hipotézis áll szemben két egyenlettel. Ebből adódik ki a megoldás: hol történik a gravitáció átalakulása antigravitációba. Az eredmény összhangban van az univerzum szerkezetével, mert ez a szám nagyobb a galaxisok méreténél, de kisebb távolságuknál. Tehát mód van a cáfolhatóságra is, és nem kell újabb illeszthető paramétert bevezetni, hogy elkerüljük az ellentmondást.
38Antal38 2025.01.18 08:04:32
@Dead Man: Sajnos az általad felrajzolt kórkép reális. Amikor valaki jól illeszkedik az általad is felsorolt irányzatokhoz, szívesen publikálják a legvadabb dolgokat is, de ha letér róla, már kemény falakba ütközik, így működik a folyóiratok szerkesztési gyakorlata. Pedig nyílt vita kellene, végül is nem baj, ha kiderül valamiről, hogy téves. A tévutak lezárása is szükséges ahhoz, hogy megtaláljuk a helyes utat.
Megjelent a Scolar Kiadónál az új könyvem: A Kozmosz rejtélyei. Létezik-e sötét anyag és sötét energia? A könyvesboltokban már elérhető 5995 Ft áron. Illusztrációként a hátsó borítón szerepel tudományos alapvetésem: : Hogyan léphet tovább a tudomány, ha egy természeti törvényről kiderül, hogy…..
Az Univerzum szerkezetének megformálója: a gravitáció és antigravitáció   Absztrakt A tér, az idő és az anyag elválaszthatatlan egységet alkot. Elindulhatunk a tér lokális forgásaiból, amely megalkotja a mikroszkopikus részecskék világát, a négy alapvető kölcsönhatás ebből felépíti a…..
  Bevezetés Akár a Földre, a Holdra vagy a Napra gondolunk, gömbszerű testet képzelünk el, de ez igaz a Naprendszer valamennyi bolygójára, sőt a távoli csillagokra is. Persze egyik égitest sem tökéletes gömb, pontosabb ellipszoidról beszélni, amely kissé megnyújtott a forgási síkban. A lapultság…..
38Antal38 2024.07.27 16:31:58
@csimbe: A forgó rendszer nem inerciális, mert fellép benne a centrifugális és Coriolis erő, így nem vonatkozik rá a relativitáselmélet inerciarendszerekre megállapított követelménye.. Az határozza meg, hogy egy rendszer forog-e, hogy megfigyelhetünk-e benne olyan mozgást, ami a tehetetlenségi erők jelenlétére utal. Példa lehet rá a Foucault kísérlet elvégzése a Holdon. A Föld-Hold rendszert célszerű a tömegközépponti rendszerben leírni, ahol a tömegközéppont jó közelítésben a Föld. Itt lehet értelmezni az ár-apály jelenséget.
38Antal38 2024.07.28 07:46:33
@csimbe: A Holdon elvégzett Foucault kísérlet a kiinduló referencia rendszer elfordulásáról szól, tehát nem inercia rendszereket hasonlít össze. Ez egy hold év (kb 28 nap) alatt tenne meg egy teljes fordulatot.
  A gravitáció Newton- és Einstein-egyenlete Minden törvény akkor válik teljessé, ha kijelöljük érvényességi hatókörét. Ez érvényes a gravitáció törvényeire is. Newton gravitációs törvényéről először a Merkur perihéliumának vizsgálata mutatta ki, hogy korrekcióra szorul. Einstein korszakalkotó…..
A Dirac egyenletről már szó volt a korábbi bejegyzésben: „A Dirac egyenlettől az általános fermion egyenletig”, de most visszatérek erre a témára, mert a mikrovilág fogalmi rendszere szempontjából alapvető, hogy jól értsük, ez az egyenlet valójában miről is „szól”. Az energia két alapformája Az…..
38Antal38 2024.04.06 18:44:02
@Zoltán Császár: Kedves Császár Zoltán!
Avval kezdem, amivel egyetértek: nem a matematikai formalizmus a lényeg, hanem az a fizikai valóság, aminek leírásához használjuk. Ezt már több írásomban is kifejtettem. Természetesen előfordul olykor, hogy a matematika lendíti tovább a fizikai világ megértését. Erre szép példája a Dirac egyenlet, amely felvetette a világ kettősségét, amely anyagól és antianyagból áll. Dirac eredményét építem tovább, amikor az elektronokat, kvarkokat és neutrínókat is a relativitáselmélet négyzetes szerkezetű energia formulájával hozom összefüggésbe. Ennek semmi köze sincs a neutronokhoz, a három kvarkból felépülő részecskékhez, még kevésbé a neutron csillagokhoz, vagy a pulzárokhoz. Ha ezzel akarsz foglalkozni, akkor a négy kölcsönhatás kapcsolatából, azaz a gravitációs, ez elektromágneses, valamint az atommagokban működő erős és gyenge kölcsönhatás viszonyát kell taglalni. Elég lenne ehhez a középiskolai matematikai és fizikai tudás? Erősen kétlem, hogy a kölcsönhatások kvantumfizikája ilyen alapon megfogalmazható lenne, de ha tévednék, akkor gratulálok! Úgy tűnik, hogy gondjaid lehetnek a kvantummechanika megértésével, ezért nem érted, hogy az elektron és az atommag miért nem egyesül az atomokban. Horger Antalhoz semmi közöm keresztnevünk egyezésén kívül. Bár több hazai és külföldi egyetem professzora voltam, de egynek sem voltam a ’fura ura’. Egyébként bár Horger alul értékelte J. A. képességeit, de saját szakmájának kiválósága volt. Csak annyit tanácsolhatok, hogy több szerénységet saját ötleteid étékelésében és mások megítélésében! Abból indulj ki, hogy ugyan nem a matematika formalizmusa a legfontosabb a fizikában, de mégis nélkülözhetetlen.