Adatok
Ozmóz, a nagy varázsló
0 bejegyzést írt és 3 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.
Mindig is veszélyes volt borral foglalkozó sajtóorgánumoknak a gasztronómia boron túli terepére tévednie. Emlékezetes pofáraesések, összeveszések és kínos szituációk alakultak már ki ebből, hogy a bizonyos mércék közötti égbekiáltó különbségeket ne is említsük. Azonban…..
Tokajban hatalmas szellemi- és terroirpotenciált mozgósítottak annak érdekében, hogy nagy száraz borok szülessenek, no meg az ehhez nélkülözhetetlen „elég nagy” száraz borokból álló talapzat. A fajta, aminek atlaszi vállára a terhet púpozzák: a furmint. Hogy a…..
Belépve többet láthatsz. Itt beléphetsz
Beérett az első cabernet sauvignon!
Egy nemzetközi kutatóprojekt több évtizedes munkáját váratlan siker koronázta. a Kongói Demokratikus Köztársaságban, Mbandaka város külterületén - igaz kísérleti körülmények között - sikerült érett cabernet sauvignon fürtöket szüretelni. Egy különleges, háromrétegű polimerizált üvegbúra alatt tartott növény rendkívül korán fakadt, és a francia, ausztrál valamint chilei önológusok legnagyobb meglepetésére beérett.
Mdandaka városa mindössze 5 kilométerre kígyózik az Egyenlítő, és az év során a napsütéses órák száma meghaladja a 11500-at.
A nemzetközi team a szokatlan forróságot okozó El Nino jelenségnek tudja be az átlagosnál is sokkal forróbb időjárást, ami a szokatlan természeti jelenség, nevezetesen a cabernet beérésének előfeltétele volt.
A kutatócsoport egy palack 1947-es Mouton-Rotchild felbontásával ünnepelte e váratlan sikert, a helyi bwulu törzs tagjai pedig három napig tartó n~bwulu tánccal, égetett szeszfogyasztással és tűzbenyilazásal fejezték ki örömüket.
A projekt sikere átírja az eddig kialakult tudományos nézeteket a fenolos éréssel kapcsolatban.
A borászvilág ikonjai is hitetlenül állnak a történtek előtt, meg nem erősített információk (szakmai pletykák) szerint néhány, a cabernet paprikás ízeit és reszelős tanninjait fajta és terroirjellegnek tartó borász állítólag mélydepresszióba esett, sokakat nem lehet elérni mobiltelefonon, híresztelések szeint déltengeri szigeteken és sörböffenésszagú sarki kocsmákban próbálják ráncba szedni zilált idegkötegeiket.
A szakma számára beláthatatlan következményei lesznek a kísérletnek, állítólag a NASA érdeklődését is felkeltették a történtek. A tudósok erre reagálva kifejtették, hogy szerintük normál földi körülmények közt még radikális éghajlatváltozás mellett sem lehet hasonló eseményre számítani.
Kóbor Richárd, borújságíró (Reauters hír alapján)