Adatok
livematek
13 bejegyzést írt és 2 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.
livematek
2024.12.13 08:48:55
@_kolléga_: :))
livematek
2024.12.13 09:07:05
@_kolléga_: Hamarosan érkezik a megoldás is, köszönöm a kommentet! :)
Hasonlóan ahhoz, ahogyan a természetes számok pozitív osztóinak számát meghatároztuk, megkaphatjuk ezen osztók összegét is az adott természetes szám prímtényezőinek ismeretében. Így egy újabb számelméleti függvényt kapunk, ami sok hasonlóságot mutat az osztók számát megadó függvénnyel.
A…..
Egy pozitív egész szám osztóinak számát meghatározhatjuk azok konkrét felírása nélkül is a szám prímtényezős felbontása ismeretében. Ahhoz, hogy lássuk, ez egész pontosan hogyan is történik, vizsgáljuk meg először a legegyszerűbb eseteket. Mindenekelőtt, az 1-nek egyetlen pozitív osztója van, saját…..
Amikor az oszthatósági szabályokat tárgyaljuk, a 7-eshez érve gyakran elhangzik, hogy van rá szabály, de túl komplikált, ezért inkább nem is foglalkozunk vele, letudjuk a dolgot ennyivel. Ennek a bejegyzésnek a témája e „rejtély” feltárása lesz.
A közepébe vágva, egy szám akkor osztható 7-tel, ha…..
Két szám legnagyobb közös osztójának meghatározása a számok prímtényezős felbontásának birtokában könnyű feladat. Vannak azonban más módszerek is, közülük is a legismertebb talán az euklideszi algoritmus.
Euklidész lemmája
A módszer alapja, hogy bármely két pozitív a és b egész szám…..
volt egyszer egy matematika
A legnagyobb közös osztó és a legkisebb közös többszörös
2024.09.30 08:00:00
Kezdésként lássunk egy hétköznapi szituációt. A lakás egyik helyisége 3,1 m-szer 4,2 m alapterületű. Ezt négyzet alakú csempékkel szeretnénk kirakni, de lehetőleg úgy, hogy a csempéket ne kelljen darabolni. Ha cm-ben mérve csak egész oldalhosszúságú csempék kaphatók, és szeretnénk a lehető…..
Láttuk, hogy a természetes számok felépíthetők egymásból, illetve lényegében 1-esekből is, az összeadás művelettel. Az összes lehetséges előállítás, azaz a partíciószám meghatározása viszont komoly kihívás. Mi történik vajon, ha az összeadást egy másik műveletre cseréljük?
Ezúttal is érdekes, de…..
Számokat „építeni” sokféleképpen lehet, mindenképp szükséges azonban hozzá valamilyen építőelem és kötőanyag. Kézenfekvő ötlet lehet, hogy az építőkövek bizonyos számok legyenek, a kötőanyag pedig valamilyen matematikai művelet.
Talán a legegyszerűbb gondolat, ha veszünk egy rakás 1-est és az…..
Belépve többet láthatsz. Itt beléphetsz