Adatok
Terepjaro
3 bejegyzést írt és 33 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.
"Letűnt helyek nyomán" olyan helyek vonatkozásában tervezek majd folytatólagos bejegyzéseket, amelyek nemhogy kevésbé, hanem szinte egyáltalán nem ismertek és amik után kutakodtam egy kicsit.
Lesznek benne temetők, régi települések, templomromok, egyéb érdekes, valamilyen szempontból mindenképpen…..
Terepjaro
2021.05.02 15:56:06
Remek poszt, gratulálok hozzá ! A Bertalanmajor és környéke valóban nagyon izgalmas hely régészeti szempontból. Mostanában egy közösségi régészeti csapat önkénteseként - múzeumi megbízási szerződéssel - én is elkezdtem kutatni azt a környéket. AzÁrpád-kori templom szerintem nem a kataszteri térképen megjelölt helyen volt - mi jóval odébb, a majortól vagy fél kilóméterre találtunk egy kisebb, XII. századi érmekkel jól keltezett Árpád-kori telepnyomot. A templom helye még nincs meg - aratás tovább folytatjuk a kutatást.
- Emberek, van egy jó, meg rossz hírem! – hirdeti ki a hajcsár az evezősöknek a gályán. - A jó hír az, hogy holnap mindenki dupla fejadagot kap, a rossz az, hogy a kapitány vízisíelni akar! Ez a régi vicc jut az ember eszébe, arról a parlamentnek benyújtott új…..
Terepjaro
2011.10.01 21:07:27
1. Bevezetés
Az alábbi útmutató egy hivatásos régész, egy jogász és egy olyan fémkeresős közös munkája, aki a hobbiját eddig is a leírt elvek szerint űzte. Az anyagot, mint magánszemélyek tesszük közzé, segítő szándékkal, de az nem tekinthető semmilyen hivatalos…..
A „hétfejű” öregembernek hat emberfeje és egy lófeje volt, és az egyik legfurcsább temetkezés volt, amit valaha láttam. 2006 őszén közel másfél éve folytattuk – kisebb megszakításokkal - egy hatalmas római kori temető feltárását az óbudai Duna-parton,…..
A blogon korábban közzétettük az etikus fémkeresőzés etikai kódexét. Most a saját példámon bemutatom hogy ez hogyan is fest a gyakorlatban, azt hiszem a leírt eset szolgált érdekes tanulságokkal.Akár etikus, akár nem az a keresőzés, többnyire egy kis háttér kutató munkával…..
V. Fiatal Római Koros Régészek Konferenciája, Pécs 2010. november 26-28. Kerekasztal: Kő a kövön – Mit tehetünk a pusztuló dunántúli lelőhelyekért? Vita vezetője: Dr. Visy Zsolt Jegyzetek alapján összeállította: Talabér Ildikó - Szabó Máté Magyarország lelőhelyei…..
A régészeti lelőhelyeken rejlő ingó és ingatlan leletanyag nemzeti kincsünk, aminek védelme, őrzése, gondozása és kutatása a régészeti és örökségvédelmi intézmények feladata. Különösen az ingó leletanyag van veszélyben, korábban inkább a gondatlanság és felelőtlen…..
Nyakig sárosan, bokáig egy békanyálas mocsárban állok, mellettem egy birkanyáj béget, a zsebeim sáros kerámiatöredékkel vannak tele, miközben telefonon egy angol pilóta kitartóan kérdezget a felhők magasságáról. Ráadásul a munka neve, amin éppen dolgozom, magyarul azt jelenti:…..
Terepjaro
2010.08.12 23:00:57
A Magyar Régészeti és Művészettörténeti Társulat vitaülést rendez Rablás, gyűjtés, leletmentés - A fémkeresőműszer használata Magyarországon címmel 2010. június 4.-én, pénteken, 14 órai kezdettel, a Magyar Nemzeti Múzeumban. Az előadók között megtalálható…..
A barabási rendőrök 2010. április 10-én négy személyt igazoltattak az ukrán – magyar határ közelében. A tiszakerecsenyi határ meglehetősen eldugott részén fémkeresőző személyekre a helyi lakosok figyeltek fel, akik határsértőknek nézték a gyanús idegeneket, így…..
Szatírokról hallva az emberek többsége alighanem egyből sötét parkokban magányos nőket molesztáló férfiakra gondol. Pedig a szatírok eredetileg jókedvű, mulatozó, nimfákat hajkurászó erdei lények volt a görög-római mitológiában, félig állat, félig emberi testtel. Igaz, a…..
Hűvösen és eredménytelenül indul a reggel. Annak ellenére, hogy négyen járjuk csatárláncban a terepet, a római útnak nyoma sincs. - Talán majd az őrtornyoknál lesz valami… - jegyezzük meg! Telefonon egyeztetünk a helyi múzeumi kollégával, aki ma fémkeresővel segíti…..
Tavaly tavasszal hívtuk fel olvasóink figyelmét a Múltunk jövőjéről - Régészeti örökségünk sorsáról című írásra, amely a magyar régészet teljesen új finanszírozási modelljére tett javaslatot. A két szerző, Raczky Pál, az ELTE Régészettudományi Intézetének…..
2002 és 2003 nyarán a Vas megyei Zsennyén a település kavicsbányájában egy nem túl nagy, de annál izgalmasabb középső bronzkori temetőt tártunk fel. A sírok az i. e. 1900 – 1600 közé keltezhető úgynevezett Gáta-Wieselburg kultúrához tartoznak. Az ásatás vezetője Ilon…..
Egy gyönyörű, középső bronzkori ékszerkollekció került elő idén ősszel Dabas közelében, egy szántóföldön. Az apró edényben rejtőző tárgyakat Greman István, a környéket rendszeresen járó, történelem és hadtörténet iránt érdeklődő régiségbúvár találta…..
Egy épülő biatorbágyi lakópark területén, a Kulturális Örökségvédelmi Szakszolgálat megelőző régészeti feltárásán, csaknem pontosan egy év eltéréssel, 2007-ben és 2008-ban két római kori éremkincs került elő. Az első, 247 darabos kincset egy fal mellé ásta be egykori…..
Terepjaro
2009.07.12 21:05:01
Következzen akkor az odaút után a 2007-es magyar szudáni régészeti expedícióról szóló élménybeszámoló második része egy fotós szemével. Mint minden tisztességes kenyérkereső foglalkozásnak, a hatékony régészeti ásatásnak is az időben történő munkakezdés az egyik…..
Az alábbi tanulmány 2001-ben született, ez első komolyabb régészeti kalandozásom gyümölcse. Akkoriban határoztam el, részben újdonsült ismerősöm, Bálint Csanád ösztönzésére, hogy a régészettel való ismerkedésben túllépek az addigi 'íróasztali' fázison és a tettek…..
Terepjaro
2009.03.24 21:38:53
@jakab01: Köszi az info-t ! Az eredeti tanulmányban benne van az újságban közölt rajz másolata, ide a blogra ezt nem tudtam feltölteni. Viszont az kellemes meglepetés, hogy digitalizálták a Vasárnapi Újságot, és elérhető a neten !
Üdv
Terepjáró
Üdv
Terepjáró
Ha valaki Szombathelyről Győrbe autóval szeretne eljutni, akkor a 86. számú főút tűnik a legjobb választásnak. Amennyiben lehetőségünk nyílna visszaforgatni az idő kerekét, láthatnánk, hogy ennek az útnak az iránya és elhelyezkedése nem sokban különbözik a rómaiak által…..
Árpád-kori falvak részleteinek feltárása nem volt ritka a hazai feltárásokon, azonban az 1990-es évek előtt az igazán nagy felületre kiterjedő - és ezért komolyabb, összetettebb információkkal szolgáló - kutatásokra csak kivételes esetekben került sor.A közelmúltban…..
Hideg földből, fagyott kézzel, töredezett csontokat, cserepeket kibontani igazi rémálom minden régész számára. Aki egyszer is részt vett téli feltáráson, az tudja, hogy milyen a hajnali ködben végigbotorkálni a göröngyös felületen, munkára ösztönözni a mogorva munkásokat,…..
Tavaly nyáron és ősszel a hazai lelőhelyek fosztogatásával, kincsrablásokkal és jó szándékú keresősökkel kapcsolatos hírek élénk vitákat váltottak ki ezen és más fórumokon is.Elsősorban Terepjáró kezdeményezésre és több törzsolvasónk, többek között régészek és…..
„….az aranyat és ezüstöt a földe ásták, elrejtették mindenféle javaikat….”…..
Belépve többet láthatsz. Itt beléphetsz