Adatok
Ceratium
0 bejegyzést írt és 192 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.
Kezdünk, kezdünk, mindjárt kezdünk. Vagy talán már el is van kezdve az új évad, a Müpa a hűségeseinek Snétberger-koncerttel indította a 24/25-öt, nemcsak zene, de beszélgetés is, jól vezetett és érdekes beszélgetés főleg zenéről, de persze az életről is. Snétberger, ezt lehet tudni róla, nagyon…..
Az ember hozzászokik, vagy inkább beletörődik a gondolatba (és a gyakorlatba), hogy nem tud jól angolul, sem egyéb idegen nyelveken, hogy az idegen nyelv valóban idegen marad, jó, mindegy, a magyar a miénk.
Tényleg? Mert viszonylag ártatlan helyzetben, egy régi Wodehouse-könyvet olvasva nem egészen…..
Néhány napja téma volt a Hungária körúti kettős gyilkosság, felderítetlen szörnyűség a múlt század hetvenes éveiből, amely során a tettes kilétének megállapítását tovább nehezítette, hogy az akkor már halálra ítélt Soós Lajos egy ideig azt állította, ez a gyilkosság is az ő lelkén szárad. Soós tette…..
Ceratium
2024.08.24 16:43:10
@Tyranno61: már lyukas az oldalam, ki lehetett a hölgy. Vannak tippjeim. Amúgy orbitális hülyeség, elég csak megnézni Charlize Theront, akinél nehéz finomabb arcvonású, elegánsabb nőt találni, micsoda lepukkant, randa prosti volt a Monster-ben.
Talán ez is valami nemzedéki betegség, mondjuk csapás, de nem nagy csapás, vissza is vonom, hogy az embernek néha eszébe jut Váci Mihály. Szerintem a negyven év alattiaknak már soha nem jut eszébe, és nem tudják, mennyire fárasztó volt színésznőnek készülő iskolatársak előadásában meghallgatni, hogy…..
Ceratium
2024.08.21 19:14:46
@Atestan: ...holtversenyben a "dolgozni csak pontosan, szépen"-nel, meg a "bár zord a harc"-cal. Mondjuk, ez utóbbiért valóban kár, hogy a könyökkinövés sorsára jutott.
Volt nekem két nagybátyám. Hogy pontos legyek, összesen négy nagybátyám volt, de kettő közülük nemcsak külföldön élt, de rendszeresen találkoztam is velük. Az egyik Bécsben lakott, és úgy nézett ki, mint egy tipikus osztrák. Nyilván ebbe belejátszott az öltözködése is, kockás zakó, csíkos ing, meg a…..
Nem tudom, első pillantásra is látszik-e mi van a képen. Ez egy, legalábbis számomra új tengerparti találmány, paddal kombinált napelemes telefontöltő. Nem állítom, hogy sokan használták volna a szemem láttára, szerintem ráülni nem mernek, hátha betörik, de működik, ráteszi a készülékét az ember, és…..
A középkorban a haláltánc volt a szegények vigasza, lophatsz, csalhatsz, rabolhatsz, kizsákmányolhatsz, de a halál elől te sem menekülsz, gazdag, korrupt, gonosz és bármilyen ember. Persze nem menekül előle a jó sem, meg a szegény sem, de hát ez benne az érdekes. Ha a halál jósággal elkerülhető…..
Ceratium
2024.08.12 10:13:45
@Tyranno61: Az. Igazságtalan. Az ember tanul, okosodik, tapasztal, bölcsül és amikor már végre kezdi átlátni a mozgatórugókat, kezd sejtése lenni a világ dolgairól, akkor valahol megnyomják az OFF kapcsolót és győz az entrópia.
Lehet, hogy ez olyan dolog, amit mindenki tudott, amikor még egyáltalán érdekes volt, nekem csak nemrég tűnt föl, hogy a valaha nagy magyar sláger, a Tölcsért csinálok a kezemből voltaképpen egy nagy angol sláger, az Ob-La-Di Ob-La-Da magyarított változata. Nem nagy dolog és nem is halálos vétek,…..
Az ókor leghíresebb atlétája valószínűleg a krotóni Milón volt, én legalábbis hamarjában nem tudok másikat mondani, sokszoros olimpiai bajnok birkózó volt, amíg utol nem érte az atléták közös sorsa: jött egy fiatalabb, és legyőzte őt. Ami az egyéb közös sorsot illeti, nem érte be átlagmegoldással,…..
Ceratium
2024.08.03 19:14:53
@Aurora86: Nos, a Milónos-oroszlános sztori szinte biztosan kamu. A legkorábbi említés Milónról Pauszaniasznál található, cca háromszáz évvel később, de ott is csak röviden, más események kapcsán. Később Ovidiusnál vagy még később, Apollodórosznál lehet vele találkozni, elsősorban egyfajta sportmítoszként, de oroszlánok ott sincsenek. Amennyire én tudom, Milón alakját több, időben is különböző ókori atlétából, hősből gyúrták össze, az oroszlán pedig elsősorban, mint szimbólum jön a képbe. És nehéz nem figyelembe venni azt a körülményt is, hogy az európai oroszlán vagy 10000 éve kihalt, kisázsiai rokona ugyan jóval tovább bírta, de az ókori Görögországban messze nem volt gyakori, Milónnak tehát többszáz kilométert kellett volna utaznia a mutatványhoz az első hadrafogható oroszlánig, miután átlagos oroszlán vélhetően nem foglalkozott volna vele - hacsak nincs kiéhezve vagy nem sebesült.
Lehet, hogy az egészet nem jól értem, leginkább azért, mert egyáltalán nem értem, de érezhető az olimpiai megnyitó után némi nemzetközi és erős hazai felháborodás, mondván, hogy Párizsban kigúnyolták az utolsó vacsorát. Pontosabban, nagybetűvel, Az utolsó vacsorát, Leonardo milánói freskóját, amikor…..
Ceratium
2024.07.29 08:23:27
@Tyranno61: Hát... szerintem pont, hogy tanultak. A Heti Karcsiból is. Merthogy volt egyetlenegy jelenet, ami a muszlimokat "parodizálja"? Miért nem Mohamed próféta körül gyülekeztek a szakállas nők, a kilógó izéjűek, a dagadt transzvesztiták? Pedig a jelenlegi Franciaországnak több köze van a muszlimokhoz, mint akár Leonardohoz, akár Dionüszoszhoz, vagy bármilyen holland festőhöz.
Hogy akkor az egész rendezőbizottság kapna a nyakába egy pokolgépet? És akkor hiába lehetne magyarázni, hogy nem is Mohamed volt az, csak úgy nézett ki.
Vagyis, gúnyolódjunk csak nagybátran azon, aki nem lő vissza, és odatartja a másik orcáját is? Szép és nemes gondolat, de Coubertin báró bizonyára egyetértene vele...
Hogy akkor az egész rendezőbizottság kapna a nyakába egy pokolgépet? És akkor hiába lehetne magyarázni, hogy nem is Mohamed volt az, csak úgy nézett ki.
Vagyis, gúnyolódjunk csak nagybátran azon, aki nem lő vissza, és odatartja a másik orcáját is? Szép és nemes gondolat, de Coubertin báró bizonyára egyetértene vele...
Meghalt Csányi János, az Operaház veterán tenorja. Főszerepben én már nem láttam, Siegfried-énekléséről azért vannak kóbor legendák, hogy (ha jól emlékszem) Astrid Varnay ámulatba esett tőle. De Csányi János operaéneklés nélkül is közismert jelenség volt itthon. Amikor először láttam élőben…..
Az volt az érzésem, hogy Náray Tamás Barbara-trilógiáját többen szidják, mint olvassák. Vagyis ez így nem pontos, de annak meg nincs értelme, hogy hangosabban szidják, mint olvassák. Tehát olvassák, ugyanakkor a ponyvairodalmat megillető irodalmi csend helyett most mégis hallani valami ejejt meg…..
Ceratium
2024.07.18 09:14:52
@gigabursch: zseniális bizony, Benjámin Franklin a forrás: "Life is too short to be spent trifling."
Ceratium
2024.07.22 11:01:42
@jajnemár: hát persze. Szinte biztos. Nekem egy Seneca-mondás is gyanús: "Vita brevis est, sed molesta si inepte vivitur." Nem pont azt jelenti, de közel áll.
Mi már ahhoz a generációhoz tartozunk, amelyik fordítva tanulta a magyar irodalmat, legalábbis sok esetben előbb találkozott a paródiával, és utána az eredetivel. Jó esetben, mert például Szabolcska Mihály verseit én csak az utóbbi napokban vettem át, és aligha fogja kiszorítani Karinthy sorait: „És…..
Amikor Arnold Schwarzenegger megkezdte máig tartó szárnyalását a hetvenes években, az ember úgy érezte: ez a világ megérett a pusztulásra. Már ezt a komorabb lelkek érezték, a vidámabbak inkább csak úgy, hogy milyen vicces, meg lehet élni, és nagy társadalmi elismeréseket is lehet kasszírozni…..
Ceratium
2024.07.15 12:30:58
@Mesterséges Geci: Nem biztos, hogy el tudod dönteni. Pont itt van a művész kutyája elásva. Ha én befestek egy vásznat, felül pirosra, alul sárgára, legfeljebb hülyének néznek, ha Rothko teszi ugyanezt, akkor az dollármilliókat ér. Van a konyhában egy ragasztós lisztmoly-csapda, az meg pontosan ugyanolyan, mint egy Pollock-kép, csak kicsiben. Ha én "megírom" az 5'55" című, egyetlen hangot sem tartalmazó zenei opuszomat, avagy a Kavicsok nappali dala című, egyetlen betűt sem tartalmazó költeményemet, szintén hülyének néznek.
Szóval, már egy jó ideje azt a definíciót, hogy művészet az, amit művészi szándékkal hoztak létre, felváltotta az, hogy művészet az, amit művészetnek lehet eladni.
Szóval, már egy jó ideje azt a definíciót, hogy művészet az, amit művészi szándékkal hoztak létre, felváltotta az, hogy művészet az, amit művészetnek lehet eladni.
Ceratium
2024.07.16 08:00:25
@Tyranno61: így van. A híres emberek - illetve a mögöttük álló pénzügyi team - már nagyon régen rájöttek arra, hogy a rajongók bármit értékesnek tartanak és megvesznek, ami a kedvencükkel kapcsolatos. Innen csak egy lépés az, hogy amit egy bizonyos elitkör művészetnek tart, azt kötelező mindenki másnak is annak tartani, ha nem akar tahónak látszani. Nem mennék bele a gyomorforgató részletekbe, hogy miket és milyen formában tartanak művészetnek, van róla anyag bőven, nekem már a színes festékkel felütött tejeket megivó, azután a vászonra rókázó 'művész' is sok volt.
A Virág Judit Galériában nemrég látható volt ez a Molnár C. Pál festmény. Sőt, valahogy két változatban is látható volt, furcsa módon ez volt a szemérmesebb változat, talán fotón meg lehetett nézni a borotválatlan aktot is. Milyen kár, hogy Molnár C. nem volt nagyobb festő, akkor lehetne ez is…..
Az Evitán agyalok, most ment a Margitszigeten, nem mondhatnám, hogy nagyon fölemelő előadásban, persze, előjött az emberből a „régen minden jobb volt” érzés. 1980-ban, amikor még Kováts Kriszta meg Szakácsi...
Hát, nem tudom. Ha nem is a 80-as, de egy 85-ös parkszínpadi előadás fent van a neten,…..
Most, hogy a Kevin utónevű emberek olyan fontos szerepet játszottak az elmúlt héten mind sport, mind kulturális vonatkozásban, elkezdett foglalkoztatni, hogy ki is ez a Szent Kevin. Ha van egyáltalán olyan, bár magyar névként a Kevin egy kicsit bohém dolognak tűnik, vagy legalábbis azt sejti az…..
Úgy kezdődött, hogy találtam egy kazettát, aminek az oldalára vastag filccel az volt ráírva, hogy 87.IX.7., amiből látszik, hogy akkor még lehetett harcolni az arab számok ellen vagy a római számok védelmében. Mára a dátumozás már elesett, ha a római számokkal vagyunk. Aztán, nagyon halványan el…..
Ceratium
2024.06.29 10:30:32
Hasonlót, jó húsz éve, élőben is láttam. A Millenárison, egy többórás kortárs zenei marathonon Kocsis ült a felnyitott zongoránál, és csak skálázott, fel-s alá (Értjük? Kocsis! Skálázott!!!), miközben Jeney és Tihanyi egy átlagos barkácsáruház teljes kínálatát dugdosta a húrok közé. Jópofa volt, élvezhető volt, de azért Kocsis esetében én inkább maradnék pl. Bartóknál.
A fenti lemezt el lehet érni, pl, itt: rutracker.org/forum/viewtopic.php?t=6544772 de aki Chamayoura kiváncsi, inkább a Sol Gabettával közösen készített Chopin-lemezt javaslom, rutracker.org/forum/viewtopic.php?t=4970332, hát az tényleg remek.
A fenti lemezt el lehet érni, pl, itt: rutracker.org/forum/viewtopic.php?t=6544772 de aki Chamayoura kiváncsi, inkább a Sol Gabettával közösen készített Chopin-lemezt javaslom, rutracker.org/forum/viewtopic.php?t=4970332, hát az tényleg remek.
Ceratium
2024.06.29 17:49:11
@stolzingimalter: Nagy-nagy köszönetem! Tényleg, ez volt az. Még Tihanyit is kevertem az idők távlatából, bár lehet, hogy a Millenárison tényleg ő volt az egyik dugdosó.
Megkaptam az új Cecilia Bartoli-lemezt, és meglepődve láttam, hogy van a borítón egy kis címke: Made in Czech Republic.
Nemcsak az a meglepő, hogy ezt miért írják rá a lemezre, jelent-e ez valami minőséget vagy tartósságot, majd kiderül, vagy vannak-e a világban cseh nacionalisták, akik CD-ben is…..
Ceratium
2024.06.27 17:21:47
Azon töröm a fejem, hogy mi is tetszik nekem, nekünk annyira Iréne Theorin művészetében. Mert hogy tetszik, az nem kérdés, mindenki boldog, amikor kiderül, hogy idén is lesz, jön a Wagner-napokra, Brünnhilde, elfújja, elfúj mindenkit. De közben meg épp nem fúj el senkit, talán ez a legmeglepőbb…..
Ceratium
2024.06.22 13:02:29
@stolzingimalter: igaz, bementem. Utólag tényleg gyerekes dolognak tűnik, mea culpa. Mentségemre csak annyi szóljon, hogy miután életem nagyrészét az ideológiailag és politikailag vezérelt művészet idején töltöttem (pl, minden évben kötelező volt megnézni a Szállnak a darvakat, és csak jó későn vettem észre, hogy valójában nagy film), eléggé ki vagyok élezve arra, ha egy művész összekeveri a művészetet az aktuálpolitikával. Álljon ki, nyilatkozzon, tegyen érte, tisztelni fogom, rendben van, de ha színpadon van, akkor ő Wotan, és slussz. Ha pl. Nyetrebko is színpadon van, akkor összeverekednek (még jó, hogy Anna Jurjevna nem egy tipikus Wagner-szoprán)? Ha a világ meg is hülyült, legalább az opera szóljon az operáról...
Ismerek egy ember, akinek Donald Sutherland bűvész trükköket mutatott be. Ha jól tudom, valami almát tudott úgy eltüntetni, hogy hopp, most a kezemben van, hopp, most nincs. Itt történt, Budapesten, amikor a Citizen X című filmet forgatták, azon kevés filmek egyikét, amelyért hivatalosan is díjazták…..
Régen vártam már annyira filmet, mint a 27-i bemutatót: Horizont. Kevin Costner új filmje. Vagyis az új film negyede, négy rész lesz belőle, és mindegyik hosszú, amit mindig csodálok. Majdnem mindig. De az biztos, hogy kell hozzá magabiztosság, elszántság, hit, hogy azt mondja magának az alkotó:…..
Valaki azon problémázott az interneten, hogy vajon miért változnak meg idővel a zeneművek címei. Mendelssohn 3. szimfóniája ami nálunk rendületlenül Skót szimfónia, angolul egy ideig Scotch Symphony volt, aztán valamikor a hatvanas évek végén átálltak arra, hogy Scottish Symphony. Nyilván nem…..
Van egy titkos remekmű, hiába Haydn, szinte soha nem játsszák, de még lemez sincs belőle annyi, amennyinek lennie illendő volna. Azért van, én Dorátiba helyeztem a bizalmamat, nem csak miatta, de az énekesei miatt is, és nem bántam meg. A mű a Tóbiás visszatérése, Haydn korai oratóriuma. Hogy miért…..
Ceratium
2024.06.06 09:03:14
A kevésbé "igazi" Azária rajongói vélhetőleg nem vádolhatóak mélyebb bibliai, illetve Rembrandt műveihez kapcsolódó ismeretekkel, ám, ha jól tudom, nem az arkangyaltól, hanem Uzziás királytól (pontosabban valami uncsi, többszáz éves holland boomer képéről) származik ez a remek "művész"név. Itt látható a delikvens: www.artbible.info/art/large/211.html
Egy linket kaptam ajándékba, egy videót a YouTube-on, Capucine Korenberg beszél rajta Hokusai Nagy hullám című metszetéről. Tényleg csodás, ha valaki kézen fogja az embert, és mutatja, mit kell nézni. Capucine Korenberg azt találta ki, hogy a föllelhető Hokusai Nagy hullám-metszeteket megpróbálja…..
Belépve többet láthatsz. Itt beléphetsz
Persze, Snétberger nagyon rendben van, ahogy játszik, meg az egész tevékenysége, főképpen, mikor esélytelen gyerekeknek ad esélyt. De hiába emeli az ember a kalapját a tehetséges gyerekek előtt, meg S.F. előtt is, hogy egyáltalán ki mernek állni a full Müpa elé, az akkor sem feledteti azokat a nagy hiányjeleket, amik jelenleg még előttük tornyosulnak. Az a fúvós, bizony, nem szólt szépen. És a vonósnégyes, hát... Tudom, tudom, ahhoz képest, hogy, stb. stb. Meg ingyenes koncert. Nyilván teljes gőzzel szurkolok a gyerekeknek, hogy legyen belőlük valami, de ez még ide kevés.