Adatok
Kerek Bálint
96 bejegyzést írt és 0 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.

(Az idősebb George Bush amerikai elnök beszéde a Kossuth téren, forrás: Parlament.hu)
1989. július 11-én Budapestre érkezett hivatalos látogatásra George Herbert Walker Bush, azaz az idősebb George Bush amerikai elnök (a fia az ifjabb George Bush is amerikai elnök lesz később 2001 és 2009 között).…..

(A Hungaroring építése 1985-1986 folyamán, forrás: Sportmotor)
Folytatódik cikksorozatom az első magyar Forma-1-es nagydíj kapcsán. A mai részben a versenypálya építéséről lesz szó (Részletek a szakdolgozatomból).
Most pedig a nyilatkozatok alapján egy kicsit ismerkedjünk meg a leendő…..

(Az első magyar nagydíj nyitóköre 1986. augusztus 10-én, forrás: F1 Hungarian Grand Prix)
Az elkövetkezendő hetekben egy nagy téma köré épülnek a cikkeim: ez pedig az 1986-os első magyar Formula-1-es nagydíj a Hungaroringen. Ebből a témából már írtam egy rövid cikket 2023 augusztusában és ebből…..

(1990 márciusában távozó szovjet katonák Hajmáskéren, forrás: Szabad Európa)
Elvtársak, vége! 1989 októberében tényleg vége volt! Összeomlott a kommunizmus egész Közép-Kelet Európában és Magyarországon is. De a szuverenitásunk még nem állt helyre: ugyanis hazánkban állomásozott körülbelül 50 ezer…..

(A Kerekasztal-tárgyalások ellenzéki résztvevői, forrás: Múlt-kor)
1989. június 13-án kezdődtek meg hazánkban a Nemzeti Kerekasztal-tárgyalások, amelyen az akkori ellenzéki pártok a Magyar Demokrata Fórum, a Szabad Demokraták Szövetsége, a Független Kisgazdapárt, a Fiatal Demokraták Szövetsége, a…..

(A trianoni béke területi következményei, forrás: Kőröshegy honlapja)
105 évvel ezelőtt 1920. június 4-én a trianoni békeszerződés vagy ahogy tetszik békediktátum következtében hazánk elveszítette területének kétharmadát és lakosságának felét. Az akkori magyar társadalom tragédiaként fogta fel a…..

(Farkas Bertalan, forrás: MTI Fotó)
1980. május 26.-a és június 3.-a között 8 napot töltött a világűrben első magyarként Farkas Bertalan a Szojuz-36 fedélzetén. Ennek már 45 éve! És most ismét egy magyar űrhajós fog a világűrben járni június 8-tól Kapu Tibor a NASA „Axiom Mission 4” nevű programján…..

(Székesfehérváron épült panellakások az 1970-es években, forrás: Lechner Tudásközpont)
1961-ben kezdődött meg hazánkban a nagy panelépítési őrület, amely tulajdonképpen a szocializmus végéig kitartott. Az 1990-ig tartó mintegy 30 év alatt 788 ezer lakás épült. Ezeket a lakásokat kezdetben mindössze…..

(Deportálás Auschwitzba, forrás: MTI Archív)
1944. április 16-án kezdődött meg hazánkban a vidéki zsidóság gettókba tömörítése és későbbi deportálásuk főként Auschwitz Birkenau-ba. Ezen a napon emlékezünk meg a Holokauszt magyarországi áldozatairól. Az alábbi cikk a gettósítás és a deportálás…..

(Göncz Árpád az Országház előtt 1990. augusztus 3-án, forrás: Szigeti Tamás, Magyar Hírlap)
Göncz Árpádot 1990. május 2-án az első szabadon választott Országgyűlés ideiglenes köztársasági elnökké válassza meg, hogy miért csak ideiglenes azt kifejtem egy kicsit később, de tény, hogy nála alkalmasabb…..

1946. április 27-én 60 család indult el vasúttal a Jászságból a Fejér megyei Nagylókra egy jobb élet reményében. Köztük a rokonaim is a dédnagyapám és rokonai, akik a szegénység elől "menekültek" Jászárokszállásról föld és munka reményében. Tehát fontos hangsúlyozni, hogy őket nem a kommunista…..

(Bethlen István miniszterelnök, forrás: MTI)
A 20. századi magyar történelem talán legnagyobb formátumú politikusa, álllamférfija, aki talpra állította az országot az 1920-as trianoni békeszerződést követően. 1921. április 14-én nevezték ki miniszterelnökké és ezt a feladatot 10 évig látta el. Az ő…..

(A Felvidékről kitelepítettek, forrás: Gömörilap)
1947. április 12-én kezdődött meg a Felvidéken élő magyarok kitelepítése az anyaországba, amely számtalan életet, karriert és családot tett tönkre! Azért kellett ezeket az embereket kitelepíteni, mert magyarok voltak! Más bűnök nem volt, csak a…..

(Felszabadulás napi plakát, forrás: Történelem Mindenkinek)
„Az 1945. március 16. – április 4. közti időben végrehajtott előretörés következtében a 2. és 3. Ukrán Frontok csapatai befejezték Magyarország egész területének felszabadítását a német megszállóktól” – adta hírül 1945. április 4-én a…..

(Horogkeresztes zászló az Országház épülete előtt, forrás: Rubicon)
A német csapatok 1944. március 19-én szállták meg hazánkat. Az előző cikkben bemutattam a megszállás előzményeit és lefolyását. A mostaniban pedig a megszállás következményeit fogom ismertetni egészen Horthy kiugrási…..

(Német motorkerékpáros alakulat a budai Várban, a Halászbástyán, 1944 márciusa, forrás: OSZK)
1944. március 19.-e. Az a nap, amikor hazánk elvesztette a függetlenségét egészen 1991. június 19-ig. Bár a német megszállás csak 1945 április elejéig tartott, de azt ezt követő szovjet felszabadítás…..

Az (eddig) egyetlen előkerült MUK feliratú röplap a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei politikai rendőrség által 1956 és 1973 között összegyűjtött röplapokat, gúnyverseket és falfirkákat tartalmazó albumban található. Szepesi Gyuláról, az állítólagos készítőről semmilyen közelebbi adattal nem…..

(Grósz Károly és Kádár János az MSZMP 1988. május 21-i pártértekezletén, forrás: MTI Nemzeti Archívum)
A Kádár János a 20. századi magyar történelem talán legnagyobb Big Brotherje, azaz Nagy Testvére az 1956-os forradalom és szabadságharc leverésétől egészen 1988-ig irányította pártfőtitkárként a…..

(1962. május 1-i felvonulás és Kádár János a Felvonulási téren, forrás: Femina.hu)
A magyar lakosság döntő része "szívesen" emlékszik vissza a négy évtizedig tartó kommunista időszak mókás ünnepeire, amikor kötelező volt felvonulni, illetve az iskolákban különféle megemlékezéseket kellett tartani…..

(Mindszenty bíboros egy festményen ábrázolva, forrás: A Turulmadár nyomában)
A Mindszenty cikksorozat második és egyben befejező részében az érsek fogságból történő kiszabadulásáról, majd az amerikai nagykövetségen töltött több mint egy évtizedéről lesz szó. Ezenkívül említést teszek, hogy a Kádár…..

Az alábbi cikk a Rákosi-korszak leghírhedtebb koncepciós perével Magyarország utolsó hercegprímásának őrizetbe vételével és törvénytelen elítélésével foglalkozik. Mindszenty József esztergomi érsek története azért is érdekes, mert élete során folyamatosan harcolt a szocializmus ellen. 1919-ben a…..

(A tanácsköztársaság kikiáltása, forrás: Wikipédia)
Az alábbi cikkben az 1919-es zűrzavarokkal teli évről lesz szó. Kitérek majd a kommunisták hatalomra jutására, a tanácsköztársaság működésére, az északi hadjáratra és az ebből következő bukásra, valamint a végén az ellenforradalom győzelmére.
A…..

(Őszirózsás forradalmárok 1918 október végén, forrás: Wikipédia)
Az alábbi cikkben a történelmi Magyarország széteséséről lesz szó. Kitérek majd az Osztrák-Magyar Monarchia és ezen belül Magyarország világháború utáni helyzetére, bomlására, a háború lezárását követő átalakulási kísérletekre,…..

(Rudolf Alfred Höger: Szuronyroham Doberdónál, A doberdói csata 1916-ban zajlott, forrás: Wikipédia)
Az elkövetkezendőkben Magyarország részvételéről lesz szó az első világháborúban. Kitérek majd a Monarchia hadseregére, ezen belül a magyarok szerepvállalására, a magyar csapatok küzdelmeire, a nagy…..

(Tüntetők egy harckocsin Budapesten 1956 októberének végén, forrás: Toldy Ferenc Gimnázium)
Az alábbi cikk az 1956-os forradalomról és szabadságharcról fog szólni. Kitérek majd a forradalom okaira és közvetlen előzményeire, a forradalom céljaira, az október 23-i és azt követő napok eseményeire,…..
Belépve többet láthatsz. Itt beléphetsz