Adatok
ruhatarosneni
24 bejegyzést írt és 0 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.

A produkció munkafázisainak összessége, sorrendje. Ebben a blogban a hazánkban bevett módjával foglalkozunk, de főbb elemei világszerte megegyeznek (pl. nagy asztalnál ülve olvassák el az elején, és főpróba utáni ünnepélyes premierrel mutatják be a végén).
A hazai kőszínházakban az alábbi lépések…..

A számos-számtalan próbafajta egyike. Normális menetnél az első hét második felében kerül rá sor, alapos rendezőnél ez a szakasz napokig is eltart. Aprólékosan ízekre szedve a szöveget dolgoznak ilyenkor a résztvevők, mondatról mondatra fejtik fel a történetet. A rendező beszél persze a legtöbbet -…..

Bár a nagy alapfogalmak egyikének hangzik, valójában kicsikét ködös, hogy ki mire használja (persze van többféle todományos definíciója, és sok-sok helyes használata is).
Van ugye, amit az iskolában tanítanak, hogy irodalmi műnem. Szerepnév, dialóg, monológ, szerzői instrukció, ilyenek.…..

Egybemenés, lemenni egyben - a számtalan próbafajta egyike. A kőszínházi gyakorlatban általában a díszletszerelés / színpadra menés előtti utolsó próba. Ha a produkció próbateremben próbál a teljes próbafolyamat alatt, akkor a színpadra átköltözés előtti utolsó (néhány) próba szokott lenni.
Az…..

Az előadás látogatottságát furcsa fogalmi áttétellel "ház"-nak nevezzük.
Jó ház volt ma.
- ez természetesen nem az épületre vonatkozik, hanem a nézőkre.
Ha minden jegy elkelt, az a teltház (régies nevén: táblás ház - mármint hogy kitették a "minden jegy elkelt"-táblát). Néhány üres széknél…..

A próbatermi, öltözői, színházi hiszti lényegében ugyanaz, mint a világban: az idegrendszer kisülése, irányíthatatlan, irracionális (és nem ritkán céltalan) dühroham.A színházban azért érdemel külön figyelmet, mert ott az emberek idegrendszere munkaeszköz, és nem elkerülendő dolog, vagy kezelendő…..

A köznyelvben forgószínpad, de a színházban mindig forgó.
Színpadtechnikai berendezés, amely a színpad egy kör alakban kivágott részét képes körbeforgatni.
Régen kizárólag arra használták, hogy tortaszelet-szerűen kialakított részleteire más-más felvonások díszleteit felépítsék, és ezeket relatíve…..

A fotóspróba a főpróbahét eleje-közepe táján tartott próba, amelyre a színház fotósa (és érdeklődés esetén a szélesebb körű sajtó munkatársai, azaz lényegében idegenek is) hivatalosak. Dolgozni jönnek, nem színházat nézni - ennek megfelelően a fotóspróba az átlagosnál zajosabb, a nézőtéren…..

Szállóige, amelyet Ibsennek szokás tulajdonítani (tévesen).
Gunyorosan használatos, olyankor, amikor egy szereplő mondatáról ordít, hogy csak az információ átadása a célja.
Gyakran előforduló dramaturgiai hiba, hogy szereplők a cselekmény/történet szempontjából nélkülözhetetlen információkat…..

Hogy az előadás milyen, mi lesz benne, hogy fog kinézni... az a rendezés maga. A rendezés rengeteg komponensből áll össze (a rendezőnek lényegében az előadás minden részletéhez köze van, szereposztástól a világításon, szövegen, lebonyolításon, ritmuson át mindenhez, most a művészetről nem is…..

Mint a legtöbb színházi szakkifejezés (nem létezvén igazi tankönyv vagy szakirodalom) eléggé ködös - ráadásul sok a más nyelvekből átvett-magyarított kifejezés is (kezdetben a németből, ma már inkább az angolból). Ebből az adódik, hogy egy csomó kifejezés jelentését csak a gyakorlat alakítja ki, és…..

Ha egy előadást kettős (vagy hármas vagy többes) szereposztásban próbálnak és játszanak, akkor az azonos szerepet játszó színészek váltói egymásnak.
A jelenség a zenés színházban meglehetősen általános, prózai színházban ritkább, de nem példátlan. (Rendes neve kettőzés, vagy lekettőzés, a szereplő…..

A próbafolyamatot általában olvasópróbától bemutatóg számolják, és a legtöbb dolgozó számára ez igaz is. Előtte azonban van néhány olyan fázis, amire az abban résztvevők már azt mondják: elkezdődött a produkció.
Ezek egyike az állítópróba. A nagyjából 2-3 órás eseményt az előadás tervezett…..

A régi nagyszínházak nálunk is patkó alakú nézőtérrel épültek, ahol a földszinti székeket (zsöllye) félkörben az egymás feletti páholyok veszik körbe - azok tetején pedig ott a kakasülő (igazából erkély, vagy még inkább karzat).
Hagyományosan a legolcsóbb helyek - a színpad nem is feltétlenül…..

Látcső.
Régebben, amíg a nagyszínházba járás általánosabb szokás volt, magától értetődött, hogy a néző tart mágánál gukkert, vagy ha nincs neki sajátja, kölcsönöz egyet a ruhatárból. Távolabb ülők, vagy a páholyokban (pláne a kakasülőn) helyet foglalók használták, bizonyos nagy pillanatokban akár…..

A hívó egy hangosbemondó-rendszer, amely behálózza az egész színházat. Nemhogy az öltözőkbe, folyosókra, büfébe, tárakba, portára, irodákba, de viccen kívül, sok helyen még a vécébe is be van vezetve.
A hívás a hívón keresztül a színház népéhez intézett közlemény, utasítás. Kötelez. Mindig benne…..

A magyarországi gyakorlatban a társulatos repertoárszínházak dominálnak. A vendégekkel kiegészülő, de alapvetően fix összetételű társulatok több előadást is műsoron tartanak párhuzamosan.
Aki társulati tag, az a társulatára anyaszínházként hivatkozik. Ez optimális esetben lelki-művészi-emberi…..

A színházműsor előállításának legfontosabb fázisa - a színészek ráérésnek összehangolása.
A színészek többsége több előadásban, sőt, több színházban is játszik, különösen, ha főállásban szabadúszó - sőt, ha valaki nagyon foglalkoztatott, akkor egész évben próbál, újabb és újabb előadásokat mutatva…..

Az "áll a színpad!" egy felkiáltás, amire mindenki felkapja a fejét a házban - ha előadáson hangzik fel, akkor néhány súlyos másodpercig tartó bajt jelent.
Akkor használatos, amikor technikai guzmi miatt (vagy mert valaki nem jön be időben, vagy valaki rosszul lesz, nem mondja a szöveget, hanem…..

Az "áll a színpad!" egy felkiáltás, ami ha próbán hangzik el, akkor általában pár percig tartó bajt jelent.
Ha próbán áll a színpad, az azt jelenti, hogy akár a rendezősszisztens szervezőmunkájának hiányosságai, akár a rendező kapkodása, túl gyors vagy következetlen döntéshozatala, technikai hiba…..

A szövegezés elsősorban a színészek szövegtanulásának egy bizonyos fázisára használatos - amikor találkoznak külön (egymással, és/vagy az asszisztenssel/súgóval), és hangosan mondva tanulják a szöveget.
Közismert, hogy a fejben tanulásnak megvannak a korlátai, ezért egy idő után muszáj hangosan is…..

A példány az előadás szövegének próbai használatra sokszorosított változata.
A színházban mindig példány, tehát sosem forgatókönyv, vagy bármi más. PÉLDÁNY.
(A forgatókönyv a filmen/tévében használatos kifejezés, nevéből is látszik: a forgatáshoz van köze. A színházban viszont még csak a…..

A rendezőpéldány különleges dokumentum - egy színházi előadás írott/rajzolt lenyomata.A szövegkönyv egy gondosan preparált példányát jelenti, amelyben a szöveg csak minden második oldalon olvasható - az ellenoldali lap üres, és oda gondos kezek bevezetik (esetenként berajzolják) a mozgásokat,…..

Ez a blog egy enciklopédia. Olyan kifejezések sorjáznak benne, amelyeket egy színházi ember ismer és használ.
Ezt a bevezető bejegyzést azért tettük elé, hogy egyszerre lecseréljük az összes olyan bekezdést, amelyet lényegében később mindegyik cikkhez oda lehetne írni:
igen, tudjuk, hogy…..
Belépve többet láthatsz. Itt beléphetsz