Adatok
Soponyai György
36 bejegyzést írt és 0 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.
A Keleti Fátyol-köd egy látványos szupernóva-maradvány a Cygnus (Hattyú) csillagképben.Szerkezete két jól elkülönülő részre bontható, ezért az 1880-as években összeállított NGC (New General Catalogue) mélyégkatalógusban két sorszámmal is szerepel: a felső, "húr-szerű" rész az NGC 6992; az alsó rész…..
A mostani ködös, szürke, hidegpárnás időjárás egy bő hónapos napsütéses periódust zárt le. Október 7. és november 10. között az egyetlen felhős október huszonhatodikát leszámítva minden nap sikerült megörökítenem a napkorongot, és rajta a foltok vándorlását...
Az NGC 7635, más néven a Buborék-köd egy híres diffúz köd a Cassiopeia csillagképben, amely körülbelül 7,100 fényévre található a Földtől. Nevét a kör alakú, buborékszerű struktúráról kapta, amelyet a köd központi csillaga, egy forró és masszív kék csillag (tömege a Nap tömegének több, mint…..
Az Orion-köd, más néven Messier 42 (M42), az őszi és téli égbolt egyik leglátványosabb és legtöbbet tanulmányozott objektuma. Az Orion csillagképben található diffúz köd könnyen megfigyelhető szabad szemmel is, különösen tiszta, sötét égbolt alatt. Az M42 egy hatalmas csillagközi felhő, amely főként…..
A Canis Major csillagképben 15.000 fényév távolságban elhelyezkedő NGC 2359 emissziós köd ismert "Thor sisakja"-néven is. Magyarországról nézve soha nem emelkedik 29 foknál magasabbra az égen, így megfigyelése és megörökítése nem könnyű ..
Az NGC 6960, más néven Nyugati Fátyol-köd egy látványos szupernóva-maradvány a Cygnus (Hattyú) csillagképben. Vékony, seprűszerű szerkezete miatt gyakran nevezik Boszorkányseprű-ködnek is.
Tíz- húszezer évvel ezelőtt egy húsz naptömegű csillag robbant fel a Földtől 2400 fényév távolságban. Fényét…..
Októberben 25-ször sikerült megörökítenem a napciklus csúcsát lassan elhagyó napkorong változásait...
A Cassiopeia csillagképben, a Földtől mintegy 7500 fényév távolságban található egy hatalmas emissziós köd, amely különleges, szív alakú szerkezettel rendelkezik. Sajnos nem fér bele a távcsövem látómezejébe a teljes köd (már elkezdtem dolgozni egy mozaikfotón, de ez jó hosszú folyamat lesz), de a…..
A Monoceros csillagképben található ez a gyönyörű, hatalmas HII-régió, vagyis főleg hidrogénből álló világító csillagközi gázfelhő.
Mivel látszó mérete a telihold átmérőjének több, mint hármszorosa, a köd egyes részei külön-külön, saját azonosítókkal szerepelnek az NGC mélyégkatalógusban: NGC 2237,…..
Tegnap éjjel lehetőségem nyílt megörökíteni a Sarló-köd (NGC 6888) nevű diffúz ködöt a Cygnus (Hattyú) csillagképben. Hogy miért ez a neve? Természetesen azért, mert sarló alakúnak látjuk.
4600 fényévre található tőlünk, átmérője 12.5 fényév. A középpontjában található fényes csillag, a WR136 egy…..
Az Orion-köd, más néven Messier 42 (M42), az őszi és téli égbolt egyik leglátványosabb és legtöbbet tanulmányozott objektuma. Az Orion csillagképben található diffúz köd könnyen megfigyelhető akár szabad szemmel is, különösen tiszta, sötét égbolt alatt. Az M42 egy hatalmas csillagközi felhő, amely…..
A Rák-köd (Messier 1, M1) egy szupernóva-maradvány a Taurus (Bika) csillagképben. A körülbelül 6.500 fényév távolságban található köd egy 8-12 naptömegű csillag robbanásának eredménye, amelyet kínai csillagászok figyeltek meg 1054. július 4-én. A Rák-köd átmérője körülbelül 13 fényév, és…..
Folytassuk kalandozásainkat a Sharpless-katalógus látványos emissziós ködjei között. Az Orion és Gemini csillagképek határán található az SH2-252, ez a szép HII-régió, melyet Majomfej-ködnek is neveznek.
A legtöbb HII-régióhoz hasonlóan itt is egy fiatal, kék óriáscsillag (a ködben látható…..
Az Orion csillagképben 1500 fényév távolságban található Lófej-köd (hivatalos nevén Barnard 33) az éjszakai ég legikonikusabb sötét köde. Nevét a jellegzetes, lófejre emlékeztető alakjáról kapta, amely kitakarja a mögötte elhelyezkedő emissziós köd, az IC 434 egy részét. A köd anyagában jelenleg is…..
A Tulipán-köd (SH2-101) egy emissziós köd a Hattyú (Cygnus) csillagképben körülbelül 6000 fényévre a Földtől. Az égi tulipán csillagközi porban és ionizált gázokban gazdag, és dinamikus csillagkeletkezési folyamatoknak ad otthont.
A jobb felső sarok legfényesebb csillaga valójában egy kettős…..
2024. október 7-én délelőtt sikeresen örökítettem meg a Nemzetközi Űrállomás átvonulását a Napkorong előtt Üllőről. A 0.96 másodperc hosszú esemény során az űrállomás 765 kilométer távolsára volt tőlem.
Ha összevetjük ezt a képet a másfél hónappal ezelőtti átvonulás fotójával
, láthatjuk, hogy…..
Ezt a Cassiopeia csillagképben található planetáris ködöt egyesek Delfin-ködnek, mások Garnéla-ködnek nevezik - ki mit lát bele. Szerintem ez inkább egy 700 fényév távolságban víz fölé ugró delfin.
A ködöt 1959-ben katalogizálták SH2-188 néven. Eleinte szupernóva maradványnak gondolták az elnyúlt,…..
Az IC 410 emissziós köd mintegy 12.000 fényévre található a Földtől a Szekeres (Auriga) csillagképben. Leglátványosabb jellegzetessége a két "ebihal", melyek valójában ionizált gázokból és porból álló csillagbölcsők (úgynevezett Bok-globulák), ahol jelenleg is új csillagok formálódnak.
A köd…..
Szeptemberben 21-szer sikerült megörökítenem a napciklus csúcsát lassan elhagyó napkorong változásait. Egy kevéssel csökkent az aktivitás augusztushoz képest...
Az NGC 281, más néven a Pacman-köd egy H II régió a Cassiopeia csillagképben. Nevét jellegzetes formájáról kapta, amely egy régi videójáték-karakterre, Pacmanre hasonlít. A köd egy aktív csillagképződés helyszíne, és egy nyílthalmaz, az IC 1590 található benne, amely fiatal csillagokat tartalmaz. A…..
Charles Messier az 1770-es években adta ki híres katalógusát, amelyben a legfényesebb mélyég-objektumokat sorolja fel. (Ha valaki visszapörgetne a képek között: Orion-köd = M42, Rák-köd = M1. Az "M" betű jelentése: "Messier")
A Pegazus csillagképben található NGC 7331 az égbolt egyik legfényesebb…..
Az Észak-Amerika-köd (NGC 7000) egy lenyűgöző, nagy méretű emissziós köd a Hattyú csillagképben. Körvonalai az észak-amerikai kontinensre emlékeztetnek. Körülbelül 2600 fényévre helyezkedik el tőlünk. A közelben található a Deneb, a Hattyú legfényeseb csillaga, amelynek sugárzása gerjeszti a ködben…..
A Keleti Fátyol-köd egy látványos szupernóva-maradvány a Cygnus (Hattyú) csillagképben.Szerkezete két jól elkülönülő részre bontható, ezért az 1880-as években összeállított NGC (New General Catalogue) mélyégkatalógusban két sorszámmal is szerepel: a felső, "húr-szerű" rész az NGC 6992; az alsó rész…..
A Camelopardalis (Zsiráf) csillagképben található IC 342 (Caldwell 5) galaxis mérete és távolsága alapján az éjszakai égbolt egyik leglátványosabb galaxisa lehetne, ha nem a Tejútrendszer keringési síkjához nagyon közel helyezkedne el. A keringési síkban ugyanis koncentráltan vannak jelen a…..
Az NGC 891 egy spirálgalaxis az Androméda csillagképben, körülbelül 30 millió fényévre a Földtől. Egyike a legszebb égi objektumoknak, mivel éléről látjuk, így a por- és gázfelhők, valamint a spirálkarok látványosan elkülönülnek a galaxis vékony korongjában. Az NGC 891 szerkezete, mérete hasonló…..
Belépve többet láthatsz. Itt beléphetsz