Adatok
Soponyai György
44 bejegyzést írt és 0 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.
A Cygnus (Hattyú) és Lacerta (Gyík) csillagképek határán, meglehetősen sűrű csillagmező előtt figyelhetjük meg ezt a látványos objektumot. A Selyemgubó-köd emissziós és reflexiós ködösségekből áll össze, vagyis ionizált gázok gerjesztett fénye mellett a környező csillagok által megvilágított por…..
Az Orion és Gemini csillagképek határán található ez a halvány, ritkán fotózott HII-régió. Eléggé meg kellett erőszakolnom a képet (talán túl is húztam) a feldolgozás során, hogy láthatóvá váljon némi részlet.A 3200 fényévre található kiterjedt emissziós ködöt 1939-ben egy amerikai amatőrcsillagász…..
Charles Messier katalógusának 33. eleme a Triangulum csillagképben található Triangulum-galaxis. A Tejútrendszerhez egyik legközelebb eső galaxis távolsága tőlunk "csupán" 3 millió fényév, mérete a Tejútnak kb. harmada. Ha tudja az ember hogy pontosan hol keresse, akkor sötét, fényszennyezéstől…..
A Futó ember-köd (Sh2-279) önmagában az északi égbolt egyik legnépszerűbb asztrofotós célpontja lenne, ha balszerencséjére nem közvetlenül az Orion-köd mellett fél látómezőnyire helyezkedne el. Mindenki minden évben elkészíti a kötelező képét az M42-ről. Amennyiben elég "szélesvásznú" a felvétel…..
A Monoceros csillagképben található ez a gyönyörű, hatalmas HII-régió, vagyis főleg hidrogénből álló világító csillagközi gázfelhő.
Mivel látszó mérete a telihold átmérőjének több, mint hármszorosa, a köd egyes részei külön-külön, saját azonosítókkal szerepelnek az NGC mélyégkatalógusban: NGC 2237,…..
Az Ursa Major (Nagy Medve) csillagképben 12 millió fényév távolságban található ez a gyönyörű, már a legkisebb távcsövekkel is megfigyelhető galaxispár. A kép jobb oldalán az M81-et "Bode galaxisának" is nevezik, mivel egy Johann Bode nevű német csillagász fedezte fel 1774-ben, míg az irreguláris…..
Novemberben 18 alkalommal sikerült megörökítenem a napkorongot. (Ebben az évben már 221 napkorongnál járok )..
Az IC 410 emissziós köd mintegy 12.000 fényévre található a Földtől a Szekeres (Auriga) csillagképben. Leglátványosabb jellegzetessége a két "ebihal" (vagy még inkább "spermium" ;-) ). Ezek valójában úgynevezett Bok-globulák, vagyis ionizált gázokból és porból álló csillagbölcsők, ahol jelenleg is…..
Az Ursa Major (Nagy Medve) csillagképben található M109 galaxis a legtávolabbi égi objektum, ami szerepel a Messier-katalógusban. Távolsága tőlünk körülbelül 70 millió fényév. Angol nyelvterületen elterjedt a Vacuum Cleaner Galaxy, vagyis "Porszívó-galaxis" -elnevezés használata, ugyanakkor a magyar…..
A Cassiopeia csillagképben, a Földtől mintegy 7500 fényév távolságban található az Sh2-190 valamint IC 1805 katalógusszámú Szív-köd. Látszó mérete hatalmas: a képen négyszer elférne egymás mellett a telihold! Az emissziós köd északnyugati csücskét (a kép jobb alsó sarkát) Halfej-ködnek (IC 1795) is…..
Az ARP 273 -objektum két, egymással gravitációs kölcsönhatásban álló spirálgalaxist jelöl 300 millió fényévre az Andromeda csillagképben. Vagyis a fény, amit most látunk, akkor indult el, amikor MÉG nem éltek dinoszauruszok a Földön.
A "rózsa feje", vagyis az UGC 1810 tömege kb. ötszöröse a "rózsa…..
A Keleti Fátyol-köd egy látványos szupernóva-maradvány a Cygnus (Hattyú) csillagképben.Szerkezete két jól elkülönülő részre bontható, ezért az 1880-as években összeállított NGC (New General Catalogue) mélyégkatalógusban két sorszámmal is szerepel: a felső, "húr-szerű" rész az NGC 6992; az alsó rész…..
A mostani ködös, szürke, hidegpárnás időjárás egy bő hónapos napsütéses periódust zárt le. Október 7. és november 10. között az egyetlen felhős október huszonhatodikát leszámítva minden nap sikerült megörökítenem a napkorongot, és rajta a foltok vándorlását...
Az NGC 7635, más néven a Buborék-köd egy híres diffúz köd a Cassiopeia csillagképben, amely körülbelül 7,100 fényévre található a Földtől. Nevét a kör alakú, buborékszerű struktúráról kapta, amelyet a köd központi csillaga, egy forró és masszív kék csillag (tömege a Nap tömegének több, mint…..
Az Orion-köd, más néven Messier 42 (M42), az őszi és téli égbolt egyik leglátványosabb és legtöbbet tanulmányozott objektuma. Az Orion csillagképben található diffúz köd könnyen megfigyelhető szabad szemmel is, különösen tiszta, sötét égbolt alatt. Az M42 egy hatalmas csillagközi felhő, amely főként…..
A Canis Major csillagképben 15.000 fényév távolságban elhelyezkedő NGC 2359 emissziós köd ismert "Thor sisakja"-néven is. Magyarországról nézve soha nem emelkedik 29 foknál magasabbra az égen, így megfigyelése és megörökítése nem könnyű ..
Az NGC 6960, más néven Nyugati Fátyol-köd egy látványos szupernóva-maradvány a Cygnus (Hattyú) csillagképben. Vékony, seprűszerű szerkezete miatt gyakran nevezik Boszorkányseprű-ködnek is.
Tíz- húszezer évvel ezelőtt egy húsz naptömegű csillag robbant fel a Földtől 2400 fényév távolságban. Fényét…..
Októberben 25-ször sikerült megörökítenem a napciklus csúcsát lassan elhagyó napkorong változásait...
A Cassiopeia csillagképben, a Földtől mintegy 7500 fényév távolságban található egy hatalmas emissziós köd, amely különleges, szív alakú szerkezettel rendelkezik. Sajnos nem fér bele a távcsövem látómezejébe a teljes köd (már elkezdtem dolgozni egy mozaikfotón, de ez jó hosszú folyamat lesz), de a…..
Tegnap éjjel lehetőségem nyílt megörökíteni a Sarló-köd (NGC 6888) nevű diffúz ködöt a Cygnus (Hattyú) csillagképben. Hogy miért ez a neve? Természetesen azért, mert sarló alakúnak látjuk.
4600 fényévre található tőlünk, átmérője 12.5 fényév. A középpontjában található fényes csillag, a WR136 egy…..
Az Orion-köd, más néven Messier 42 (M42), az őszi és téli égbolt egyik leglátványosabb és legtöbbet tanulmányozott objektuma. Az Orion csillagképben található diffúz köd könnyen megfigyelhető akár szabad szemmel is, különösen tiszta, sötét égbolt alatt. Az M42 egy hatalmas csillagközi felhő, amely…..
A Rák-köd (Messier 1, M1) egy szupernóva-maradvány a Taurus (Bika) csillagképben. A körülbelül 6.500 fényév távolságban található köd egy 8-12 naptömegű csillag robbanásának eredménye, amelyet kínai csillagászok figyeltek meg 1054. július 4-én. A Rák-köd átmérője körülbelül 13 fényév, és…..
Folytassuk kalandozásainkat a Sharpless-katalógus látványos emissziós ködjei között. Az Orion és Gemini csillagképek határán található az SH2-252, ez a szép HII-régió, melyet Majomfej-ködnek is neveznek.
A legtöbb HII-régióhoz hasonlóan itt is egy fiatal, kék óriáscsillag (a ködben látható…..
Az Orion csillagképben 1500 fényév távolságban található Lófej-köd (hivatalos nevén Barnard 33) az éjszakai ég legikonikusabb sötét köde. Nevét a jellegzetes, lófejre emlékeztető alakjáról kapta, amely kitakarja a mögötte elhelyezkedő emissziós köd, az IC 434 egy részét. A köd anyagában jelenleg is…..
A Tulipán-köd (SH2-101) egy emissziós köd a Hattyú (Cygnus) csillagképben körülbelül 6000 fényévre a Földtől. Az égi tulipán csillagközi porban és ionizált gázokban gazdag, és dinamikus csillagkeletkezési folyamatoknak ad otthont.
A jobb felső sarok legfényesebb csillaga valójában egy kettős…..
Belépve többet láthatsz. Itt beléphetsz