Regisztráció Blogot indítok
Adatok
Tibor Boros

0 bejegyzést írt és 3 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.

Admin Szerkesztő Tag Vendég
Talán kevesen foglalkoznak ezzel a témával, pedig ez világít rá a legtöbb társadalmi baj fő okára. Az eldologiasodás fogalma 1923-ban bukkant fel a magyar filozófiában, amikor Lukács György megírta Történelem és osztálytudat című tanulmányát. Az ő szavait idézve az alábbi jelentése van az…..
A Lukács Györgyről szóló konferencia után gondolkodtam el igazán azon, hogy vajon miért nem lett magyarországi folytatása Lukács György társadalomfilozófiájának. Miután belemélyedtem a részletekbe, az tűnik a legvalószínűbbnek, hogy azért csappant meg az érdeklődés Lukács iránt, mert a marxizmus…..
Tibor Boros 2021.12.19 21:07:58
Már rég jártam erre.
..
A történelmi igazsághoz tartozik, hogy nem Sztálin (Dzsugasvii, Koba) rángatta ki a marxizmust a kávéházakból, hanem Lenin (Uljanov). Lenin változtatta meg a vitaklubnak induló szociáldemokrata pártot, és átalakította egy fegyelmezett szervezetté, amely szervezeten belül szigorú alá-fölé rendeltség van. Az 1917. októberi hatalomátvétel pedig főleg Trockij (Bronstein) érdeme.
..
Sztálin két praktikus kérdésben vette át az irányítást Trockijtól és Buharintól kb. 1928-ban.
Az egyik kérdés a világforradalom gondolatának háttérbe szorítása (Trockij ellenében), a másik kérdés pedig az erőltetett kollektivizáció, azaz a kuláknak minősített önálló paraszti gazdaságok megsemmisítése (Buharon ellenében).
A nagy éhínségek (Ukrajnában, Kazahsztánban, a Volga mentén) a kulákok elleni harccal, valamint a Szovjetunió felfegyverzésével kapcsolatos sztálini politika köveztkezményei.
..
Sztálin az 1940-es években már nem marxista politikusként, hanem az orosz birodalom vezetőjeként lépett fel, amely birodalomnak a határait kiterjesztette (már 1939-40-ben, majd 1945-ben).
..
Az előbbi fontos tényektől függetleül akár marxistának is tekinthetjük Sztálint, azonban ebben az esetben nem a sztálini politikai gyakorlatot, hanem pusztán az általa írt elméleteket vehetjük alapul.
Ugyanis, az elméletek részben levezethetőek a marxizmusból, és elképzelhetünk egy kevésbé diktatorikus, kevésbé militarista sztálinizmust is mint elvi lehetőséget. A sztálinizmus puha változatát képviselte (volna) Malenkov és Nagy Imre.