Adatok
Ladislau1919
0 bejegyzést írt és 1 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.
A minap Orbán Viktor október 23-i beszédéről kérdeztek, az iránt érdeklődve, hogy vajon kijelölte-e a választási kampány irányát? Megvan-e a közös cél? Merthogy nem igazán látják még mi lehet az. Nos, a miniszterelnök a 29. Fidesz kongresszuson úgy fogalmazott, hogy minden ami eddig volt, csak…..
Belépve többet láthatsz. Itt beléphetsz
Azonban meglátásom szerint ez túl szofisztikált egy átlagos választó számára, ha meg is próbálják rendszerként megjeleníteni. Kevés szavazó képes ennyire komplexen látni és értelmezni a nagypolitikai környezetet. Valahol a Fidesz szavazótáborát leginkább az tartja össze, hogy a jobboldaliságot kisajátítva az átkos idők baloldaliságával szemben egy elutasítottságát tartsanak fenn, aminek tükrében a korrupció, feudális puha diktatúra megbocsátható. A Fidesz már régen feladta azt, hogy a saját kormányzati teljesítményével meggyőzze a választókat. Helyette azt az elutasítottságot kell fenntartani és a teljes ellenzékre, minden szereplőjét lefedve kiterjeszteni, ami felülírja azt a tudható tényt, hogy a szakmai kormányzás hiányában szinte csak politikai kormányzás zajlik. S ehhez kell a történet, ami sikeresen becsomagolja azt, ami valahol a másik oldalon az O1G Puzsér Róbert kedvenc kifejezését használva.
Ahogy gondolom, a 40-50 plusz korosztály esetében erre van fogadókészség a történelmi sérelmekből és háttérből adódóan, míg a fiatalabb generációknál ez a recept kevéssé működik, ott pénzügyi transzferekkel kell elérni a nagyobb támogatottságot. Ott ez a logikai keretrendszer kevés szavazónak épül be a gondolkodásába és a valóságérzékelésébe. S a Fidesz csapdája az, hogy a fiatalabb generációk elutasítottsága erősödni fog, míg a mai törzsközönség a természetes demográfiai folyamatok miatt fokozatosan csökkenni fog. A Márki-Zay jelenség ezért érdekes, mert ha a fiatal szavazók között elindul az a mozgósítás, hogy le kell váltani az Orbánisztánt, s Márki-Zay egyfajta garancia lehet az elitváltásra (amit pont a Fidesz is valahol hibáként ró fel), akkor az erőviszonyok eltolódhatnak az ellenzék irányába.
S akkor felmerül, hogy a következő hónapok során mit vált ki az emberekből az infláció, a negatív gazdasági környezet és a COVID együtt? Ezt nehéz megmondani, így tényleg csak az április ad rá választ, remélhetőleg egy jó választ az elmúlt 12 év tükrében.