Regisztráció Blogot indítok
Adatok
CPB

0 bejegyzést írt és 2 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.

Admin Szerkesztő Tag Vendég
  Szokásos időpont a Lászlóban. Két opció van, egyik csak recept, másik pedig vérvétel. Évente háromszor. Most az utóbbi volt soron. Nem megyek már korán, nem kínzom magam azzal, hogy hajnalban keljek, éppen elég az a feszültség, ami ilyenkor bennem van. Már teljesen kezelhető, nem akarok…..
CPB 2023.01.01 21:35:53
Szia! Úgy tudom, hogy a CD4 és CD8 %-os eredménye már másnap megvan, legalábbis az EESZT rendszerben fenn szokott lenni, csak külön dokumentumban. És még aznap a limphocita szám abszolút értéke is, ezekből az adatokból pedig ki lehet számolni az eredményt.
A kópia eredménye pedig általában 1 héten belül van meg. Ami a protokollhoz hozzátartozik, a CD4 és a kópia mérése az olyan betegeknél, akik éve óta szednek gyógyszert, és jó az eredményük (értsd: kópia határérték alatt, CD4 400-500 felett, CD4% 21% felett), ott felesleges a gyakoribb kontroll. Persze más eredmények miatt érdemes lehet félévente nézni az általános vérképet és egyebeket.
Az USA-ban pl. a gyógyszert szedőknél, akiknek a CD4 száma 500 felett van, ott a jövőben már nem is mérik (kivéve állapotrosszabbodásnál, vagy opportunista fertőzéseknél). De egy karbantartott betegnél, a kópiára is azért van szükség, hogy a vírus határérték alatt legyen (ha nem, akkor tudnak gyógyszert lecserélni).
Az igaz, hogy a többi eredmény is fontos, akár a mellékhatás miatt van eltérés, akár nem. De alapvetően az nem várható el, hogy az egyéb eltérésekkel az ambulancia foglalkozzon. Ha kicsi az eltérés, akkor pláne nem. Ha nagyobb, akkor az adott szakterület specialistájához küldik az illetőt, vagy ők írnak fel valamit. Pl. emelkedett koleszterinre gyógyszert írhatnak fel, vagy elküldenek szakorvoshoz. Az egyéb eltéréseket a háziorvossal meg lehet beszélni, mert lehet nem a HIV az oka, vagy a HIV ellen szedett terápia. Persze, ha a háziorvos nem játszik valami miatt, akkor lehetne kérni a tanácsukat, hogy olyan orvoshoz küldjenek, aki nem fog félni, és van tapasztalata HIV-fertőzöttek kezelésében. Ha nagy a probléma, akkor előbb-utóbb úgyis az adott szakorvosra lesz szükség (akinek nem biztos, hogy tudnia kell a fertőzésről). Most ez olyan, hogy emelkedett vércukor értékkel, vagy egy hónapok óta magas vérnyomással sem a Lászlóba kellene rohangálni. Tanácsot biztos tudnak adni, de azért azt nem lehet elvárni, hogy mindent ők kezeljenek (egyrészt idő és mondjuk lehet szakértelem hiánya is). Nem várható el, hogy hüvelyszárazsággal, magasabb húgysav értékkel, vagy egy folsavhiánnyal náluk kellene kikötni. Főleg, ha olyan krónikus betegségei vannak az illetőnek, ami nem feltétlenül a HIV-related kategória. Így is vannak olyan eltérések, amiknek a kezelését a kezükbe veszik (vagy pl. szülésnél kell is), de egyébként nem lenne kötelességük. Mi lenne, ha mindenki az egyes problémáival oda járkálna, és kérne tanácsot, vagy egy kisebb eltérés miatt kellene nyomozni hónapokig, aminek lehet utólag nem is lesz jelentősége. Ez nem arról szól, hogy mennyit keresnek, vagy mennyire sok a beteg, vagy mennyire kevés az idejük, hanem ez egyszerűen orvos-szakmai kérdéskör. Tudjuk, hogy más szakorvosok mennyire nem vállalnak HIV-fertőzötteket, mert félnek, vagy nincs elég szaktudásuk, de egy bizalmi kör akkor is létezik.
Mindazonáltal azt gondolom, hogy ha nagy baj lenne, biztos segítenének, mint, ahogy tették eddig is. Remélem érted mire akarok ezzel kilyukadni, és bízom benne, hogy semmi más bajod nincs, vagy ha igen, az gyorsan orvosolható. Jó egészséget, boldog új évet kívánva!
  Nagyon régen írtam, pedig elég sok minden történt, de valahogy nem voltam képes írni. Lehet, hogy elfogyott a lendület, és abban sem vagyok biztos, hogy bárkit érdekel még a történetem. Ma eljött a szokásos vérvétel napja. Mostanában nem készítem ki magam azzal, hogy hajnalban kelek, még akkor…..
CPB 2021.08.02 17:20:04
Szia!
A CD4 eredményedet, mint darabszámot Te is ki tudod számolni a labor lelet alapján. A Helper-T limfocita arány az érett T-sejt populációban rovatnál találod a CD4 %-os arányát, amely általában 20% felett elfogadható. A vérképből olvasd ki Lymphocyta (abszolut) értéket (a referenciatartomány 1.5-4.0 G/l között van). Ezt az értéket szorozd meg a %-kal, és a kapott összeget szorozd meg 10-zel, máris megkapod a CD4 sejtszám értékét. Általában még kell a referenciatartomány alapján igazítani az értéket, de ebbe azért se mennék bele, mert kissé bonyolultabb és általában úgyis magasabb érték jön ki, mint a fent számolt eredmény.
Példa: Helper T-limfocita arány: 28%, Lymphocita (abszolut) 2.5 G/l. 2.5-ször 28, szorozva 10-zel az 700, tehát ez bőven jó eredmény. Ha végiggondolod, azért elég a % mérése is, ugyanis ha a Lymphocita (abszolut) értéke a normál referenciatartományban van, és ha a % is 20 felett van, kapásból magasabb a CD4 sejtszám is. Ha csak az alsó határokat nézzük: 1.5 G/l és 20% esetén a CD4 sejtszám 300-ra jön ki, ami ugyan nem magas, viszont határérték alatti vírusnál kielégítő eredményt jelent. Ha esetleg elakadtál, akkor küldd át az értékeket, és kiszámolom. Egyébként az USA-ban 500 feletti CD4 sejtszámnál már nem is mérnek többször immunológiai értékeket (a régóta gyógyszert szedőknél), mert az már azt a szintet mutatja, hogy a beteg immunrendszere olyan, mint egy egészségesé, fontosabb azt ismerni, hogy a betartott gyógyszerszedéssel határérték alatt van-e az eredmény. Remélem, tudtam segíteni.