Adatok
Simonné Ritli Gabriella Mária
0 bejegyzést írt és 4 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.
Lehet-e segítség, hogy visszataláljanak a társadalomba azok, akik fiatalon börtönbe kerültek? Nem biztos, hogy a társadalom valaha is megbocsátja a fiatalkori bűnöket. Akiknek egyszer kisiklott az életük egy meggondolatlan tett miatt, gyakran maradnak mindvégig a periférián...
Simonné Ritli Gabriella Mária
2021.05.13 20:32:13
Egyszerű szóval jellemezném a filmet, nagyon kemény...Én megnéztem az előzmény alkotást is, a Bebukottak című filmet (Monory Mész András), melyet nagyrész a tököli fiatalkorúak börtönében forgattak 1985 környékén. A dokumentumfilm kíméletlenül bemutatja a nyers, durva erőszakot és a félelmet. Így némi képet kaphatunk arról, hogy milyen élete van egy fiatalnak a börtönben töltött 5-10-15 éve alatt. Megfogalmazódott bennem a kérdés, hogy a filmben látott Kádár-kori börtönviszonyok mára miben változhattak, ha változtak egyáltalán? Egy egyébként is egy terhelt lelkű fiatalt milyen irányba sodorhat az élet a börtön után? Ezekre a kérdésekre úgy hiszem, részben választ kaphatunk a Káin gyermekei című dokumentumfilm megtekintésével. Nehéz és kemény téma. Úgy tűnik, szinte kilátástalan számukra az élet. A gyermekkori közeg, családi állapotok, anyagi helyzet , ellátatlanság, elhanyagoltság (fizikai mellett lelkileg is értendő!) mind-mind közrejátszhatnak abban, miért lép egy fiatalkorú vakvágányra, miért követ el bűnöket. És amikor a börtönbe bekerül, ott sem változik a helyzet...Pozitív példát nem kap, megvetés és erőszak tárgyává válik, és azt tanulja meg, ill. abban erősítik meg a börtöntársai, hogy az nyer, az marad életben aki erősebb, erőszakosabb, vagy hallgat és "csicska" vagy "köcsög" lesz. A beavatási rituálétól kiborultam...Szőrnyű már csak belegondolni is abba, hogy ez a rituálé a valóságban is így történhetett, így zajlik?! Ezeknek a fiataloknak egítségre, példamutató közegre lenne szükségük, hogy jó útra térhessenek, és a társadalomba beilleszkedni tudó emberekké váljanak.
Társadalmi szerepeink jelentős részben meghatározzák, kik is vagyunk. Függetlenül attól, milyen életet élünk magánemberként, a társadalom ránk húz olyan szerepeket, amelyek viselkedésünket alakítják. Kérdéses azonban, mennyire adjuk át az irányítást ezeknek a szerepeknek. Mit gondol, meddig menne el…..
Sokat beszélünk arról, hogy a média vagy a politika miként manipulálja az embereket, de kevesebb szó esik arról, hogy a tömeg, a közösség hogyan befolyásolja tagjainak gondolkodását. A filmbeli csoport demokratikus közösségként indul, választott vezetővel, közösen választott névvel, szimbólummal,…..
Egy elmaradott kis faluban sikerül támogatást szerezni teniszpálya építésére. A polgármester mindenre pályázik, amire lehetséges, így kerülhetett sor a pálya és a teniszklub létrehozására is. Egyetért-e a polgármesterrel – vagy van, amit máshogy intézne?..
Belépve többet láthatsz. Itt beléphetsz