Adatok
Cseri Ádám
0 bejegyzést írt és 6 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.
Természetesnek vesszük, hogy digitális eszközöket használunk csaknem az élet minden területén. Nem is csoda, hiszen sok szempontból megkönnyíti az életünket. Közben pedig szándékolatlanul is nyomokat hagyunk, a szolgáltatók regisztrálják tevékenységünket. Megoldás-e, ha kizárjuk életünkből a…..
Lehet-e segítség, hogy visszataláljanak a társadalomba azok, akik fiatalon börtönbe kerültek? Nem biztos, hogy a társadalom valaha is megbocsátja a fiatalkori bűnöket. Akiknek egyszer kisiklott az életük egy meggondolatlan tett miatt, gyakran maradnak mindvégig a periférián...
Egy magyar vers, tört magyarsággal. Egy idegen, aki a mi társadalmunk tagjává szeretne válni. Egy befogadó társadalom az idegenség helyett megpróbál otthont biztosítani annak, akinek máshol nem lehet otthona. Lehet-e másik hazánk, vagy csak egy van, és ha azt elhagyjuk, sehol nem leszünk otthon?…..
Társadalmi szerepeink jelentős részben meghatározzák, kik is vagyunk. Függetlenül attól, milyen életet élünk magánemberként, a társadalom ránk húz olyan szerepeket, amelyek viselkedésünket alakítják. Kérdéses azonban, mennyire adjuk át az irányítást ezeknek a szerepeknek. Mit gondol, meddig menne el…..
Sokat beszélünk arról, hogy a média vagy a politika miként manipulálja az embereket, de kevesebb szó esik arról, hogy a tömeg, a közösség hogyan befolyásolja tagjainak gondolkodását. A filmbeli csoport demokratikus közösségként indul, választott vezetővel, közösen választott névvel, szimbólummal,…..
Egy elmaradott kis faluban sikerül támogatást szerezni teniszpálya építésére. A polgármester mindenre pályázik, amire lehetséges, így kerülhetett sor a pálya és a teniszklub létrehozására is. Egyetért-e a polgármesterrel – vagy van, amit máshogy intézne?..
Belépve többet láthatsz. Itt beléphetsz
Szerintem nem megoldás, ha kizárjuk az életünkből a technikai eszközöket. Hasznosak a számítógép nyújtotta funkciók (pl. tanulás, szövegszerkesztés, dokumentumok összeállítása, munkafelület, hobbi, stb.), internet nyújtotta funkciók (pl. tanulás, online rendelés, kommunikáció, információszerzés, szórakozás: zenék, filmek, stb). Ámbár ez önmagában nem elég. Az hogy ne befolyásolhassák az internetes tevékenységeinket, és ne kövessék pl hogy mit látunk, fontos olyan böngészőt választanunk ami nem engedi követni és személyre szabni a kereséseinket. Erre alkalmas választás lehet a Qwant, StartPage, vagy a DuckDuckGo is, úgy hogy nem vagyunk bejelentkezve semmilyen közösségi média felületre (a Google fiókba sem).
A megfigyelés egy része ezáltal megoldódott. Maradt az operációs rendszer. A Microsoft ugyanúgy gyűjt adatokat (még akár billentyű leütéseket is) mint bármelyik másik közösségi média. Nem szívesen váltanál operációs rendszert, ugye? Én sem. Erre több megoldás is létezik.
Pendrive-ra feltelepíthető a Puppy Linux vagy a Peppermint OS. Így ha van olyan amit csak Windows-on tudok használni (pl Teams) vagy megcsinálni akkor a Windows-t bootolom be, egyébként pedig bedugom a pendrive-om és egy Linux-ot bootolok be, ami szintén nagyon jól működik. A másik megoldás a dual boot (azaz 2 operációs rendszer egy gépen), amihez több háttérismeret kell.
A közösségi oldalakkal más a helyzet, ezt szépen le lehet redukálni hiszen egyáltalán nem fontosak. Javasolt az értesítések kikapcsolása, illetve a zavaró tényezők eliminálását elősegítő appok (pl. Forest: Stay focused) is hasznosak. Magyarországon kommunikációra a Messenger az elterjedt, ehhez nem kell megnyitnunk se a Facebook-ot, se az Instagram-ot. Egyébként a Messengeren kívül van WhatsApp (end-to-end titkosítással rendelkezik) és hasonló szolgáltatások, de ezek sem számottevően védettebbek. A közösségi médiát én csak akkor használnám ha keresnék valamit. Ugyanis albérletet is itt kerestem még régebben, így ezt nem törölném.
Mindent lehet jóra és rosszra használni. Úgy gondolom hogy az emberek minden találmánynál el fognak menni mindkét végletbe. A társadalmi felelősségvállalás egyre fontosabbá válik napjainkban.