Regisztráció Blogot indítok
Adatok
Dognai Mercedes

0 bejegyzést írt és 10 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.

Admin Szerkesztő Tag Vendég
Filmklub Egy csodálatos elme 2021.12.10 20:37:27
A valóság mindannyiunk számára az, amit az elménk valósnak mutat. Ez azonban néha nagyon eltérhet attól, amit a többiek valósnak látnak, és az egész világ hirtelen átrendeződhet, ha szembesítenek azzal, hogy amit valósnak véltünk, mások szerint nem is létezik. Vagy a zsenialitás éppen abban rejlik,…..
Filmklub Az apa 2021.11.29 11:51:52
Az öregedés együtt jár a feledékenységgel. Sokan ezt már viszonylag korán megtapasztalják, bizonytalanná válnak vagy kiesnek emlékek, de ez eleinte még csupán bosszantó jelenség, nem befolyásolja a mindennapi életet. Az időskori demencia ennél sokkal súlyosabb: az emlékek átalakulnak, a környezet…..
Dognai Mercedes 2021.11.30 17:59:43
Milyen szép is lenne, ha nem így lenne. Szokták mondani, hogy egy anya felnevel akár 10 gyereket is, de 10 gyerek sem tud gondoskodni egy anyáról öregségében, elesettségében. Mi a rosszabb, a testi- vagy a szellemi leépülés? Bármelyik rossz és fájdalmas és sajnos nem tudjuk megválasztani öregkorunkat. Sokszor még az egészséges életmód sem biztosíték semmire. Történhet baleset, váratlan esemény. Ki tud vigyázni az idős, beteg szülőre? Ki tud felvenni egy ápolót? A mai magyar viszonyok között, ha őszinte akarok lenni, akkor senki. Senki az átlag dolgozó emberek közül. Egy normális elfogadható öregek otthona is kisebb vagyonba kerül. Hogyan oldják meg a családok, amikor az ő megélhetésük is igencsak nehézségbe ütközik? Hangsúlyozom az átlag családról beszélek, nem a kiváltságosokról. A legjobb, legemberibb megoldás a családban maradás lenne. Ha addig, amíg a ma aktívak dolgoznak belehetne adni, mint egy “óvodába” az idős anyát, apát, hogy ott hasonló társaival felügyelet alatt legyen és este visszatérhessen a családjához, szeretteihez. Ezt az állapotot egy erős család, ahol nem idegen a szeretet, a hála és a humor elviseli. Több állami segítség kellene ahhoz, hogy idős hozzátartozók családon belül élhessék le életük utolsó szakaszát. Kering a neten egy szép történet. Idős férfi naponta látogatja alzheimer kórban szenvedő feleségét. Együtt sétálnak mindennap. A nővér megkérdezi miért utazik ide napról napra, mikor a néni fel sem ismeri, azt sem tudja kicsoda. Mire a bácsi azt válaszolja: - De én tudom, hogy ő ki! Számomra ez a válasz a feltett kérdésre.
Filmklub Száll a kakukk fészkére 2021.10.01 08:11:06
Amikor új páciens érkezik a mentális sérülteket gondozó osztályra, az addig könnyen kezelhető közösség felbolydul, a normális élet kizökken. A személyzet többé nem képes kordában tartani a betegeket, egyfajta lázadás alakul ki - a "bolondok" lázadása a "normálisakkal" szemben. Vajon a mentális…..
Filmklub Káin gyermekei 2021.04.29 08:50:57
Lehet-e segítség, hogy visszataláljanak a társadalomba azok, akik fiatalon börtönbe kerültek? Nem biztos, hogy a társadalom valaha is megbocsátja a fiatalkori bűnöket. Akiknek egyszer kisiklott az életük egy meggondolatlan tett miatt, gyakran maradnak mindvégig a periférián...
Dognai Mercedes 2021.05.19 18:59:09
Úgy gondolom senki sem születik gonosznak, gyilkosnak. (Hacsak nem elmebeteg) Három-öt éves korra azt állítják a megfelelő szakemberek már kialakul az ember jelleme, egy életre szól az ez idő alatt szerzett tapasztalatok sora. Így aztán felmerült bennem, ha ezek a fiatalkorú, szinte még gyerekek, nem ide születnek, vajon ugyanezt a sorsot tudhatnák magukénak? Valószínű nem. Lehet-e segíteni a börtönből szabadultnak? Lehet-e új, értelmes, emberi életcélra szert tenni a börtönökben? Hánynak sikerült? Hogyan? Mi kell hozzá? Mikor sokszor a szerető családban felnövő, bűnt el nem követő gyerekeknek sincs céljuk, nem látják a jövőt, a perspektívát. Az utat, néha azt is kétségbe vonom, hogy van-e egyáltalán út. Mit kellene tenni, hogy a súlyos bűnöket elkövetőknek legyen visszaútja a társadalomba. Hogy lehet újraírni az eltelt éveket, hogyan lehet változni, lehet-e egyáltalán. A fiatalkori gyilkosságot megbocsátja-e a társadalom, ki segít feldolgozni a történteket, ki képes támogatni, erősíteni egy gyilkost. Lehet-e tisztalappal indulni? A legtöbb feltett kérdésre nem a válasz. Irodalmi alkotásban van pozitív példa, a püspök úr Jean Valjeant egyetlen mondatával (és az ezüstjeivel, bizalmával) jó útra téríti (A gyertyatartókat miért nem vitte el?) szép példáját adva a tartsd oda a másik orcádat is elvnek. (Victor Hugo: Nyomorultak) De vajon elvárható-e a való életben az ehhez hasonló viselkedés, különösen, ha lehet hinni a statisztikának, tíz gyilkos közül hét újra öl.
Filmklub Az állampolgár 2021.04.20 21:10:20
Egy magyar vers, tört magyarsággal. Egy idegen, aki a mi társadalmunk tagjává szeretne válni. Egy befogadó társadalom az idegenség helyett megpróbál otthont biztosítani annak, akinek máshol nem lehet otthona. Lehet-e másik hazánk, vagy csak egy van, és ha azt elhagyjuk, sehol nem leszünk otthon?…..
Dognai Mercedes 2021.04.28 17:35:30
Amikor megnéztem a filmet egyáltalán nem örültem, hogy magyar vagyok. Sőt. Szégyeltem magam. Ezt az ócska magyar virtust, ezt a feljelentgetősdit már soha sem hagyja abba ez a nép? Lassan már ez is hungarikum lesz. Itt mindenki a más dolgával foglalkozik és csak a legritkább esetben jóindulattal. Magyarországon a gestapohoz 1944 márciusától több levél érkezett 1945 áprilisáig, mint az összes többi országból együttvéve.

Honvágy, újhaza, beilleszkedés, befogadás? Nehéz kérdések. De ma, hogy a világ kinyílt a számunkra is, már könnyebb a válasz, szerintem. Nincsenek elérhetetlen távolságok, ma már nem kell “szívet cserélni” annak, akit a sorsa máshová vezet. Honvágy esetén elérhető a magyar haza, s az itteni állapotok ismeretében pár nap elég ahhoz, hogy az ember magyar lelke kielégüljön, és visszavágyjon valami kiszámíthatóbba, élhetőbbe, még akkor is, ha nem fogadják be maradéktalanul. Kérdés, hogy mit nyer az ember és mit veszít az új élettel? Azt gondolom, hogy először embernek születünk, s csak aztán leszünk valamely nemzet tagja. Nem örököljük a nemzetiségünket, hanem megtanuljuk. Ha valakit tételezzük fel, három napos korában elrabolnak és egy, mondjuk vietnámi család nevel fel, egész életében nem is hall Magyarországról, boldog vietnámiként hal meg 90 éves korában. Tehát nem lesz honvágya, nem kivánkozik Magyarországra. Ezzel csak azt akarom jelezni, hogy a hazaszeretet tanult viselkedési formánk. Persze tudom, hogy nekünk, akik ide születtünk jó magyarnak lenni, csodás a nyelvünk, amit csak mi magyarok beszélünk, Kosztolányival szólva a Jó Isten azzal kér tőlünk bocsánatot a nyelvi elszigetelőzésért, hogy mi eredetiben olvashatjuk Arany Jánost. Beleszoktunk egy sírva vigadós magyar kultúrába, biztosan hiányozna, ha nem itt élnék. De a világ ma tágabb, mint eddig bármikor. Vegyük birtokba, ne csak egy kis részét, van élet a világ másik részén is.
Filmklub A hullám 2021.03.14 10:36:41
Sokat beszélünk arról, hogy a média vagy a politika miként manipulálja az embereket, de kevesebb szó esik arról, hogy a tömeg, a közösség hogyan befolyásolja tagjainak gondolkodását. A filmbeli csoport demokratikus közösségként indul, választott vezetővel, közösen választott névvel, szimbólummal,…..
Filmklub Besence open 2021.02.25 10:02:32
Egy elmaradott kis faluban sikerül támogatást szerezni teniszpálya építésére. A polgármester mindenre pályázik, amire lehetséges, így kerülhetett sor a pálya és a teniszklub létrehozására is. Egyetért-e a polgármesterrel – vagy van, amit máshogy intézne?..