Adatok
falvágó (törölt)
0 bejegyzést írt és 2 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.
Jelen posztunkkal szeretnénk gratulálni Mikheil Szaakasvili grúz elnöknek, amiért hétvégi magánszáma keretében hülyére verettette magát az oroszokkal, s ezáltal sikeresen gyengítette saját – és a Nyugat – pozícióit a stratégiai fontosságú kaukázusi…..
Belépve többet láthatsz. Itt beléphetsz
Egyetértek. Ez az orosz "felemelkedés" valószínűleg nem lesz hosszú távú. Legalább is történelmi léptékkel mérve. Egy évszázadon belül a Moszkvai Fejedelemségre zsugorodó Oroszország akár realitás is lehet.
Néhány szempont:
1. A népesség elöregedésén és rohamos fogyásán túl az orosz, illetve szláv, vagy akár nevezzük úgy, fehér népesség arányának alakulása még aggasztóbb képet mutat. A szláv népesség drasztikus fogyása mellett a kaukázusi népeknél viszont magas a születésszám. Ez az ország néhány évtizeden belül már nem szláv ország lesz. (v.ö.: USA - spanyolajkúak...)
2. Szimplán geopolitikai megfontolásból, a lakatlanná váló keleti területeket Oroszország talán még ebben az évszázadban el fogja veszíteni. Az energiára éhes Ázsia (Kína) már kinőtte saját területeit, a kiút teljesen természetesen a lakatlanná váló, de energiahordozókban bővelkedő szibériai területek lesznek, ahol már napjainkban is jelentős a kínai betelepülés.
3. Az oroszok már csak ilyenek. Egy civilizálatlan, bunkó népség, akik csak az erőből értenek. Sajnos ezt Európában néhány évtizede elfelejtették. Ezzel a népséggel csak úgy lehet eredményesen tárgyalni, ha erőt mutat fel a partner (gyakorlatban: ha nincs egy erős európai hadsereg, az oroszok kiröhögik az EU-t). Ha jól odacsapnak neki, akkor Oroszország tudja, hol a helye. Csak a történelemkönyveket kéne sűrűbben forgatni. Ezzel a brüsszeli vízfejjel nem lehet eredményes Oroszország-politikát folytatni. Az oroszok a külpolitika bizánci vállfaját űzik, amivel szemben az európai stílus teljesen hatástalan. (Megj.: A NATO - gyakorlatilag az USA - a Balkánon tudott felmutatni erőt, ott kussoltak is az oroszok.)
4. Szívesen vetítik előre az orosz-kína szövetség rémképét. Ennek a realitása viszont ugyancsak csekély. Kína és Oroszország már ma sem, de a jövőben még kevésbé fog egy súlycsoportba tartozni. És ugyan nem az utóbbi fog diktálni. Kína hosszú távon semmi szüksége nem lesz Oroszorsazágra mint szövetségesre, sőt, már középtávon is riválisokká válhatbak.
5. Olaj, gáz. A jelenlegi európai függőségi helyzet persze kiábrándító, és az oroszok ebből rövid távon profitálnak és erősödnek, Európának azonban inkább az olaj és gáz utáni időkre kellene készülnie. Ez az orosz felfutás csak addig tart, amíg van elegendő olaj és gáz. Azért tegyük hozzá, e téren sem áll nagyon jól Oroszország. Tartalékok ugyan vannak, de az orosz gáz és olajtermelés évről évre esik. Nem kell ahhoz az oroszoknak a gázcsapokat tekergetni, hogy Európában gázhiány legyen. Pár év múlva a csökkenő termelés is olyan helyzetet eredményezhet, hogy Európa gázrllátásában zavarok lesznek.