Regisztráció Blogot indítok
Adatok
Mártonffy Marcell Miklós

5 bejegyzést írt és 3 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.

Admin Szerkesztő Tag Vendég
Legutóbbi alkalommal röviden körüljártuk az a priori tudás kérdéskörét. Összegezve: egyes ismeretek a prioriak, vagyis az eldöntésükhöz nem kell megfigyeléseket végeznem a világról; az ilyen ismeretek általában a logikai összefüggésekről szólnak, de ezek segítségével a fizikai valóságban is sok…..
Vannak kijelentések, amelyeket nem lehet elégszer idézni. Ilyenek Stephen Hawking és Leonard Mlodinow közös könyvének, A nagy tervnek szállóigévé vált mondatai: "A filozófia halott. Nem tartott lépést a természettudományok fejlődésével, főleg a fizikáéval. Mára a tudósok váltak fáklyavivővé a…..
Mártonffy Marcell Miklós 2024.09.12 22:00:16
@Dagobert21: ez nem cáfolja, amit írtam. A kvantumfluktuáció meg bármilyen hasonló jelenség, amivel a Nagy Bummot magyarázni szokták, a fizikai világ része (a "fizikai" bármilyen használható definciója értelmében).
Legutóbbi, a filozófia és a természettudomány viszonyáról írt posztomat megosztottam egy Facebook-csoportban, ahol több ellenérv is felmerült a benne foglaltakkal kapcsolatban. Elhangzott a vélemény, miszerint igazságtalan voltam Hawkinggal szemben, amikor "a filozófia halott" kijelentését…..
Mártonffy Marcell Miklós 2024.09.09 22:57:57
@Dagobert21: "Az a priori állítások kivétel nélkül analitikusak" -- No igen, az analitikus-szintetikus kérdés itt bekavar. Röviden: én úgy gondolom, hogy ha az analitikust a szűk értelemben értjük (ti. hogy a szavak jelentésénél fogva igaz/hamis), akkor van szintetikus a priori is. Ilyenek mondjuk azok a tételek, amelyeket csak bizonyítással láthatunk be, de a szavak jelentésénél fogva nem (pl.: hogy nem létezik legnagyobb prímszám).
Mártonffy Marcell Miklós 2024.09.10 11:01:13
@Dagobert21: "(Egyes gőzös agyú filozófusokat leszámítva) egészen általános egyetértés van azt illetően, hogy az ilyesmik nem valóságosak" -- azért én a platonistákat nem nevezném gőzös agyúaknak. :) Jó páran vannak ma is (én is erősen szimpatizálok vele). A platonizmusnak is megvannak az előnyei, például hogy jól megmagyarázza, miért tűnnek abszolút szükségszerűnek és megváltoztathatatlannak a matematikai és logikai igazságok.
A párizsi olimpia megnyitójának története igencsak szaftosra sikerült. A nézők egyik fele felháborodott. Ezután a másik fele felháborodott azon, hogy az egyik felháborodott. Ezután az egyik fele felháborodott azon, hogy a másik fele felháborodott azon, hogy ők felháborodtak. A nézők egyik fele…..
Bár a média fősodra továbbra sem a filozófus szakma eseményeit igyekszik dokumentálni, az analitikus filozófia berkeiben azért hír volt, amikor idén tavasszal meghalt Daniel Dennett. Ő volt az elmefilozófia, a kognitív tudományok és a biológiafilozófia egyik nagyágyúja – na és az úgynevezett „új…..