Adatok
KarikaTímea
7 bejegyzést írt és 8 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.
Perczel Mór unokái a Nagy Háborúban 2/2. rész
A bonyhádi Perczel család a XIX–XX. században generációkon keresztül kiemelkedő jelentőségű katonákat adott Magyarországnak. Az első világháborúban a család huszonnégy tagja teljesített katonai szolgálatot, köztük Perczel József altábornagy négy fia is.…..
Perczel Mór unokái a Nagy Háborúban 2/1. rész
„A Perczelek a harctéren. A bonyhádi Perczel-családnak, mely hagyományaihoz híven mindenkor buzgón és különösen a szabadságharcban önzetlenül szolgálta a hazát munkával és vérrel egyaránt, jelenleg huszonegy tagja teljesít katonai szolgálatot. Perczel…..
Karika Tímea szerkesztésében 2021-ben hiánypótló kötet látott napvilágot Veszprém első világháborús veszteségeiről. A Magyar Nemzeti Levéltár Veszprém Megyei Levéltára kiadásában megjelent mű levéltári források alapján mutatja be a város nagy háborús emberveszteségét, amelynek a kommunista diktatúra…..
A Nagy Háború
„A koldustarisznyát akaszthatnám nyakamba, Csonka Magyarország dicsőségére”
2021.07.29 07:00:00
A magyarországi hadigondozás a Nagy Háború után
A címben idézett mondat Hegedüs Sándor pápai rokkant honvéd 1922-ben íródott leveléből származik, amelyben a népjóléti miniszterhez fordult segítségért megvont rokkantjáradékának ügyében. Jelen írásunk az első világháború utáni hadigondozást, a…..
KarikaTímea
2021.08.01 19:18:54
@pasztorl92: válaszoltam, véletlenül külön kommentben.
Az első világháborús hadigondozás Magyarországon – 4. rész
Tisza István miniszterelnök a hadirokkantak és családjuk, valamint a hadiözvegyek és hadiárvák gondozásának biztosítására szervezte meg az Országos Hadigondozó Hivatalt, amelyet 1917 márciusában a 900/1917. M. E. számú rendelet hívott…..
Az első világháborús hadigondozás Magyarországon – 3. rész
A m. kir. Rokkantügyi Hivatalt 1915 szeptemberében állították fel, szervezetét és feladatait a 3.301/1915. M. E. számú rendeletben határozták meg. Felállításával érvényesült a két, e témában legtöbbet hangoztatott elv: a rokkantgondozás…..
A Nagy Háború
A hadigondozás kezdeti időszaka: előtérben a rokkantkérdés. A Csonkított és Béna Katonákat Gondozó Bizottság működése
2020.10.01 07:00:00
Az első világháborús hadigondozás Magyarországon – 2.
A háború kitörése utáni első hetekben megindultak a hadbavonult katonák családtagjainak segélyezésére irányuló különféle társadalmi akciók, azonban ezek összehangolatlansága miatt a kezdeti időszak rendkívül zűrzavaros volt. Ugyanez jellemezte…..
Az első világháborús hadigondozás Magyarországon – 1. rész
A háborúk legnagyobb vesztesei a családok, amelyek katonát adnak a hazának, s közülük is leginkább a társadalmi ranglétra alján elhelyezkedők. A Nagy Háború idején szolgálatot teljesítők apák, férjek, fiúk, családfenntartók voltak. Hiányzó…..
KarikaTímea
2020.08.25 18:11:26
@csorsza: Hungler József helytörténész édesapját szintén Hungler Józsefnek hívták (a családi képen a fiúk között a középső). 1882. február 26-án született Veszprémben, kőművesként dolgozott.
Belépve többet láthatsz. Itt beléphetsz
Kedves Róbert!
Az Összetört emlékezet c. könyvben lévő életrajzok Veszprém város, valamint a közigazgatásilag hozzá tartozó Kádárta és Gyulafirátót települések első világháborús hősi halottainak és hadirokkantjainak dokumentumai alapján készültek, így dégi születésű csak akkor lehetne benne, ha Veszprémben éltek a hozzátartozói. Ganzler János azonban nem szerepel a könyvben.
A Pintér Tamás által belinkelt MNL-es adatbázis szerint a polgári halotti anyakönyvezés Perkátán történt. Valószínűsíthető e szerint, hogy Ganzler János családja Perkátán élt, hadigondozást is ott kaphattak. Ennek a Fejér Megyei Levéltárban tud utána járni, tőlük kell információt kérni arról, hogy Perkáta község irataiban maradt-e fenn Ganzler János családtagjaira vonatkozó hadigondozási irat. Ha igen, máris megtudhat sok mindent Ganzler Jánosról és családjáról. (Ha ismeri a hozzátartozók korabeli lakhelyét, az sokat segíthet.)
Sok sikert a kutatáshoz!