Regisztráció Blogot indítok
Adatok
Kamilla Papp

0 bejegyzést írt és 4 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.

Admin Szerkesztő Tag Vendég
Annak idején még nagy huszár voltam, osztottam az igét arról, hogy kutyát csak tenyésztőtől vegyél, ha már nem akarsz örökbe fogadni, igyekeztem komoly határvonalat húzni tenyésztő és szaporító közé, cimkékkel ellátni egyiket és másikat, felvilágosítani minél szélesebb körben. Még konferencián is…..
Azaz a funkció alkotta a küllemet. (Ezt nem én mondom, hanem tény, így alakultak ki a fajtastandardek) Innentől kezdve pedig nem fér a fejembe, hogy hogy a viharba van az, hogy a funkcióban használt kutyák a kiállításon valahogy mindig háttérbe kerülnek…? Ismerős a szitu? Persze, hogy az. Tavaly…..
Kamilla Papp 2020.06.18 08:59:53
Szia Viki,

annyira egyetértek és együttérzek Veled.. és olyan jó, hogy valaki leírja ezeket a gondolatokat.
Én egy sokkal "szerencsétlenebb" fajtában, a skót juhászban nézem végig a fentieknek egy végsőkig torzított verzióját..
Alig van köztük munkára használható (nekem az van, azért is írok és azért is fáj a téma, nyilván). És ha van, azt nem értékként, hanem kb. lenézéssel kezelik.
Óriási probléma, hogy a tenyésztés kizárólagos értékmérője a kiállítás, ami csak és kizárólag küllemi szempontokat bírál. (Terelő ösztönpróbával meg karakterteszttel nem jöjjön nekem senki, nevetségesek, meg nevetséges ezekre tenyészértékként hivatkozni).
Azt látom, hogy az érték a minél szőrösebb, akarattalan, élettelen, ösztön nélküli "báb" kutya, amelyik mozogni sem tud a szőrtől. Én szívem szerint sírnék, amikor rájuk nézek.
Azt kell látnom, hogy a tenyésztők nagy része a kutyához, mint fajhoz, annak viselkedéséhez nem ért és nem is akar érteni. Ha kellene sem tudná megmondani, hogyan kell munkakutyát tenyészteni, hogy lehetne pl. a terelőmunkát visszahozni, mert azt sem tudja, milyen tulajdonságokkal kell bírnia egy terelőkutyának (az ösztönön túl). Meg valahogy nem is akarnak energiát tenni az egészbe. Mert kemény dolog ám terelő munkavizsgára készülni egy ösztönerős kutyával! Kemény dolog fizikai kondíciót építeni és fenntartani. Kemény dolog mondjuk agility edzésekre járni, túrázni, kullancsokat és toklászokat gyomlálni. Sokkal keményebb, mint szigorúan betonon-pórázon sétálgatni, nehogy koszos legyen a kutya, 2 naponta átfésülni, majd ketrecbe vágni és végigvonszolni a ringen.
Nem kivétel a 30 éve tenyésztő sem sajnos. Sőt.
És nem is akarják érteni a problémát. Óriási, elképesztő az ellenszél azoknak, akik akarnának valamit - mert akkor a "tenyésztőknek" össze kéne kapniuk magukat..
Ami az egyetlen vigasz, hogy ha megnézel bárkit, aki valóban dolgozik a kutyáival, bármilyen fajtával, ugyanezeket mondja. Hogy munkafajtánál nem lehet a küllem az elsődleges. Ők mennek is külföldre, munkakutya-tenyésztőkhöz, vásárolni.. vagy tenyésztenek kutyát maguknak..
Találkoztam nem is egy olyan fantasztikus, ikonikus trénerrel, aki saját bevallása szerint, amikor munkakutyát keresett, végigjárta a tenyésztőkön túl a szaporítókat (!) és más "nem hivatalos" csoportokat, pl. vadászokat/juhászokat is..
És én is láttam már nem egy példát arra, hogy a nem hivatalos tenyészetből (elhatárolódnék a szaporítótól) jövő kutya ezerszer használhatóbb volt, mint a csillivilli győztesek...
Azt gondolom, hogy az igény a munkakutyára kicsi. Mert azzal keményen melózni kell. Mondjuk az sem baj, ha ezt legalább felismerjük.
Kamilla Papp 2020.06.18 12:22:58
@Vikkus: köszi Viki, hasonlóan vagyunk ezzel. Remélem élőben is találkozunk majd, néhány Tőled származó bocit ismerek :) Jó hallani, hogy Nálatok még ilyen tudatosan mennek a dolgok. A beauceron egy kiváló fajta. Több van most belőlük a terelősportban, obedience-ben és csodálom őket.
A fenti témában még három kérdés szokott megfogalmazódni bennem (mindegyik a skótból indul, de általánosítható).
Az egyik, hogy hogy lehetnek értékmérők azok a küllem-tulajdonságok, amiket manipulálni lehet?! Lásd pl. skótjuhásznál a fül súlyozása.. ha súlyozod, szabályos lesz akkor is, ha amúgy nem lenne az. Utólag nem lehet megmondani, miért szabályos a fültartás. De van amikor csak a kiállításra, a felnőtt kutyáét is súlyozzák. Hm.
Aztán: amikor nyígás van a fajta beszűkült génállományára, örökletes betegségeire vonatkozóan, miért is nem néznek körül a nem-kiállítási állományban??
Harmadik, hogy vajon van-e értelme "visszaszelektálni" egy fajtát munkakutyává - ha létezik és itt van nekünk a munkaborder, ami kb. mindent elvisz a hátán.. mert itt már külön vonal van agility-munkaborderre, terelő-munkaborderre, keresőmunka-munkaborderre. És ők lesznek az etalon ezekben a sportokban. Aki sikert akar, munkabordert vesz. A többi fajta pedig képtelen ezzel versenybe szállni.
Mondom ezt úgy, hogy szívem vágya a munka-skótjuhász :)