Adatok
Timár_Krisztina
1094 bejegyzést írt és 28 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.
Gyűjtögetek – válogatok – alakítok – alkotok
Szép elegáns szamárfül a brit kultúrának (Peter Carey: Jack Maggs)
2025.01.13 23:21:17
Valamiért mostanában rendszeresen szembejön Dickens, akkor is, ha teljesen mást keresek.
A Jack Maggs ügyes fanfiction, a Jean Rhys-i fajtából, aminek igazából nem sok köze van a rajongáshoz (úgy is, mint fan), annál több a nemes versengéshez. Nemcsak a nagy író nagy művével (önmagában is…..
Gyűjtögetek – válogatok – alakítok – alkotok
A magyar irodalom nagy kihagyott lehetősége (Kiss József: Budapesti rejtelmek)
2025.01.10 22:28:03
Sokat gondolkodtam olvasás közben és azóta is, hogy pontosan mit is tehet egy olyan író, aki sablonalakokkal dolgozik, aki a kalandregény hagyományainak megfelelően irracionális cselekményfordulatokat alkalmaz, aki anyagi helyzetéből adódóan elsősorban az eladott példányszámokban érdekelt – a…..
Gyűjtögetek – válogatok – alakítok – alkotok
Bosszútörténetből totális színház (Gaston Leroux: Chéri-Bibi I.)
2025.01.04 21:37:03
Amikor annak idején alaposabban utánanéztem azoknak a klasszikus kalandregényeknek, amelyekre Pierre Pevel hívja fel a figyelmet az első Ambremer-regényében, és elhatároztam, hogy márpedig 2024-ben legalább elkezdem felderíteni őket, Leroux Chéri-Bibi című sorozatát terveztem utoljára elkezdeni.…..
Bodó Lívia és Szilágyi Andrea közös blogja színházról, balettról, cirkuszról, mindenféle kulturális előadásról..
Gyűjtögetek – válogatok – alakítok – alkotok
Izrael. Minden napra tizenkét oldal (Biblia – King James Version)
2024.12.28 19:30:56
Elsősorban irodalmi műként olvastam, de szent könyveket továbbra sem pontozunk, különösen, hogy a saját vallásomé. Nyilván kritikát sem fogok írni róla, értelme sem volna, sem a műveltségem, sem a bátorságom nem elegendő hozzá. Benyomásokat fogok írni.
(Bocs a sűrű szövegért, hamarosan képeket is…..
Gyűjtögetek – válogatok – alakítok – alkotok
Karácsonyi felnőttmese (Susanna Clarke: The Wood at Midwinter)
2024.12.24 10:28:49
Bájos-kemény karácsonyi mese felnőtteknek, furcsamód egyszerre pogány és keresztény. Sajnos ahhoz rövid, hogy igazán beleélje magát az ember, ahhoz viszont éppen elég, hogy inspiráljon, és éppen rövidsége miatt újraolvasásbarát...
Gyűjtögetek – válogatok – alakítok – alkotok
Ősi hagyomány mai játékban (Gaura Ágnes: Sárkánytűzküldetés)
2024.12.21 16:43:25
Gaura Ágnes, aki eddig felnőtteknek írt fantasykkel jelent meg a magyar könyvpiacon, ezúttal új oldaláról, gyerekkönyvvel mutatkozik be. Ez nem jelenti azt, hogy korábbi tapasztalatait, ismereteit maga mögött hagyná, sőt: a gyerekeknek szóló történethez is a magyar hagyományvilágot, népmeséket és…..
Gyűjtögetek – válogatok – alakítok – alkotok
Variációk melankóliára (Mervyn Peake: Gormenghast)
2024.12.17 19:36:02
Körülbelül akkora klasszikusa a fantasy műfajának, mint A Gyűrűk Ura, csak nem olyan híres. Megérdemli a helyét az 1001 könyv listáján, de mindenkit megértek, aki nem bírja elviselni. Gótikus monstrum, depresszióra hajlamos szereplőkkel, nyomasztó helyszínekkel, viszonylag kevés cselekménnyel. Azt…..
Gyűjtögetek – válogatok – alakítok – alkotok
Az is hallott róla, aki nem hallott róla (Ponson du Terrail: Rocambole IV.)
2024.11.30 19:54:21
Halhatatlan, megkerülhetetlen ponyva. Az is hallott róla, aki nem hallott róla. Szóval az is olvassa el ezt a bejegyzést.
Azt nekem nem mondta senki, hogy Ponson du Terrailt olvasni olyan, mint Star Treket nézni: nyugodtan el lehet kezdeni a sokadik évaddal, a legkorábbi részek viszont kizárólag…..
Gyűjtögetek – válogatok – alakítok – alkotok
Fekete, fehér, piros, tudományos, mesei (Bestiarium Hungaricum)
2024.11.27 18:57:18
A bestiárium ókori eredetű műfaj, de a középkorban vált különösen népszerűvé. Eredetileg hagyományos történetek természetfölötti képességű, emberi vagy állati alakban létező, többnyire veszélyes teremtményeit sorolta fel, erkölcsi leckék kíséretében. Ezt a kettősséget a Bestiarium Hungaricum is…..
Gyűjtögetek – válogatok – alakítok – alkotok
Ivan Iljics után szabadon (Hermann Broch: Vergilius halála)
2024.11.15 22:16:23
Állítólag még egy ilyen regény nincs a világon, Brochnak tényleg sikerült valami egészen egyedit alkotnia. Hajlok rá, hogy egyetértsek ezzel a véleménnyel.
Mondjuk, az egyedisége miatt az olvasásához is nehéz tanácsot adni.
Ha valamihez muszáj hasonlítani, az az Ivan Iljics halála (amely –…..
Gyűjtögetek – válogatok – alakítok – alkotok
A gyerekesség ötvennél több árnyalata (Charles Dickens: Nicholas Nickleby)
2024.10.31 21:51:51
Ebben a regényben található a(z általam ismert) világirodalom legrokonszenvesebb főgonosza. Megkockáztatom, hogy filmben sem láttam hozzá foghatót, és ezt olyan ember mondja, aki odavan a The Dark Knightért. Egyébként pedig Dickenst én még így nem untam. A kettő nagyjából egyensúlyba…..
Gyűjtögetek – válogatok – alakítok – alkotok
Hermész meg A rózsa neve (Maurice Leblanc: Arsène Lupin I.)
2024.10.20 11:08:54
Amilyen csekély várakozásokkal néztem a kötet elébe, olyan tökéletes élménynek bizonyult. Ismételten jelzem, hogy Pierre Pevel szobrot érdemelne, amiért száz-százötven éves francia életművekről újra bebizonyította, mennyire aktuálisak. Arsène Lupin nevét nyilván sokkal többen ismerik, mint ahányan…..
Nemes, szép feladat a magyar színjátszás legkorábbi darabjait ma színpadra állítani, de nagyon komoly kihívás is egyúttal. Szigligeti Ede legmaradandóbb vígjátékát a mai közönség számára befogadhatóvá tenni bátorságot és ügyességet igényel, hiszen a Liliomfi 1849-ben íródott, a maitól eltérő…..
Gyűjtögetek – válogatok – alakítok – alkotok
Elbaltázott misztikus kísérlet (Földi Mihály: Kádár Anna lelke)
2024.09.13 21:06:24
Elfeledett írókat több okból is jó olvasni néha, főleg, ha ilyen bestsellert hoztak össze, mint Földi Mihály. Egyrészt kiderülhet, hogy méltatlanul felejtették el az illetőt. Másrészt kiderülhet, hogy későbbi írók támaszkodtak rá. (Itt Szepes Máriára gyanakodtam.) Harmadrészt apró, de jelentős…..
Gyűjtögetek – válogatok – alakítok – alkotok
Amikor az áldozat még él (Gaston Leroux: Rouletabille III.)
2024.08.28 23:32:42
Rouletabille chez le Tsar, magyar fordítása Natasa titka címmel jelent meg.
Még mindig Rejtő műveinek forrásvidékét keresem, és úgy tűnik, Leroux-nál a legjobb helyen vagyok. Nemcsak szakmailag adnak sokat ezek a kalandregények, hanem sok egyéb szempontból is. Csak ne volnának olyan kegyetlenül…..
Gyűjtögetek – válogatok – alakítok – alkotok
Gondolatkísérlet, határáthágás, perverzió (Ursula K. Le Guin: The Left Hand of Darkness)
2024.08.09 21:34:25
Tegye fel a kezét, aki már érezte úgy, hogy földönkívülivel próbál kapcsolatot teremteni, amikor elvileg a vele egy fajba tartozó embertársához közelít. Na, ez a szöveg pont erről szól.
2024 olvasásai számomra elsősorban szakmai jellegűek. Fordítói és egyéb munkákhoz kellenek, még akkor is, ha…..
Gyűjtögetek – válogatok – alakítok – alkotok
Mindenkinek a saját beavatását (Szepes Mária: Raguel hét tanítványa)
2024.07.18 21:39:22
Ötven ponton is lehetne vitatkozni ezzel a regénnyel (fogok is), továbbá egy túlírt monstrum, abszolút életszerűtlen párbeszédekkel, írástechnikai problémák tömkelegével. De valami eszméletlenül izgalmassá teszi egyrészt a mögötte álló irdatlan műveltséganyag, másrészt az, ahogyan ebből a…..
Gyűjtögetek – válogatok – alakítok – alkotok
Maszkjáték tisztelettel (John Buchan: The Thirty-Nine Steps)
2024.07.12 22:17:00
A magyar fordítás címe: 39 lépcsőfok.
Elég sok klasszikus kalandregény került föl az 1001 könyv listájára, köztük ez a kémtörténet is. Mint kémtörténet, elég kiszámítható. Egészen más teszi izgalmassá, és engem is egészen másért kötött le. Mint kémtörténetnek, kötelező eleme az, hogy szereplőinek…..
Gyűjtögetek – válogatok – alakítok – alkotok
A láthatatlan fal mögött (Sylvia Plath: The Bell Jar)
2024.07.07 12:46:39
Hiába íródott évtizedekkel később, azért ez mégiscsak annak az Amerikának az ábrázolása, amely például Dashiel Hammett regényeiben is látható. Nyilván azért asszociáltam egyikről a másikra, mert néhány nap különbséggel olvastam Az üvegkulcsot meg ezt, de igazán nem volt nehéz összekapcsolni egyiket…..
Gyűjtögetek – válogatok – alakítok – alkotok
A mese visszahajlik önmagára (Székely Szabolcs: A csiga, aki nem talált haza)
2024.06.27 22:16:11
Székely Szabolcs verses meséje az a fajta gyerekkönyv, amely gyerekhez és felnőtthöz egyaránt szól, de az utóbbinak mást, többet nyújt. Működik mint bájos kalandtörténet, és működik mint önismerethez vezető beavatástörténet, számos kulturális utalással és találó társadalomrajzzal. Felnőttmese…..
Gyűjtögetek – válogatok – alakítok – alkotok
Kreatív játék, a legnemesebb értelemben (Várkonyi Nándor: Sziriat oszlopai)
2020.02.03 19:52:56
Akkor most azt szeretném, hogy valaki állítson már elő az ehhez a könyvhöz szükséges ismeretanyagból tömény oldatot, öntse infúziós palackba, kösse a karomra a madzag végét, azt' hadd szóljon. Mert adagolom én ezt magamnak szeptember elseje óta napi dózisokban esténként, de intravénásan mégiscsak…..
Timár_Krisztina
2024.06.25 20:46:54
@Irbisz:
Ó, értem, világos! Persze volt neki egy nulladik kiadása is a negyvenes években, erről valóban megfeledkeztem. Én a cenzúrázottat és a teljest olvastam, erről a korai változatról csak hallottam. Biztos, hogy sokat alakított rajta Várkonyi. Azt tudom, hogy Kodolányi János annak alapján írta meg az első magyar fantasyt közvetlenül a háború után.
A háború előtti és a cenzúrázott között van különbség a koncepciót tekintve, vagy "csak" bővült az anyaga? (Arról tudjál, hogy a cenzúrázottnak kb. az utolsó harmadát írták át, szóval ha abban van különbség, az nem számít.)
Ó, értem, világos! Persze volt neki egy nulladik kiadása is a negyvenes években, erről valóban megfeledkeztem. Én a cenzúrázottat és a teljest olvastam, erről a korai változatról csak hallottam. Biztos, hogy sokat alakított rajta Várkonyi. Azt tudom, hogy Kodolányi János annak alapján írta meg az első magyar fantasyt közvetlenül a háború után.
A háború előtti és a cenzúrázott között van különbség a koncepciót tekintve, vagy "csak" bővült az anyaga? (Arról tudjál, hogy a cenzúrázottnak kb. az utolsó harmadát írták át, szóval ha abban van különbség, az nem számít.)
Gyűjtögetek – válogatok – alakítok – alkotok
A párizsi utcagyerek mint detektív (Gaston Leroux: Le Mystère de la chambre jaune)
2024.06.20 21:47:34
Van könnyen elérhető magyar fordítása: A sárga szoba titka.
Nagyon érdekes klasszikus krimi, a francia irodalom leghíresebb krimije, amely Agatha Christie-nek is mintául szolgált. Egyébként rettentően túl van írva (illetve akkor még finoman fogalmaztam), és egyes elemei bizony rosszul öregedtek. De…..
Gyűjtögetek – válogatok – alakítok – alkotok
Társadalmi kísérletezés túlméretezett Messenger-üzenetekben (Jean-Jacques Rousseau: La nouvelle Héloïse)
2024.06.07 22:43:14
Hatszáz oldalas merénylet a XXI. századi olvasó ellen, Messenger-kompatibilis stílusban. Alapmű, többféle szempontból, és ha az embernek sikerül átkapcsolnia az agyát, nagyon-nagyon érdekes is. Jelzem, az agy átkapcsolására meglepő módon a franciául tanulóknak van a legnagyobb esélyük, mert ez a…..
Gyűjtögetek – válogatok – alakítok – alkotok
Szomorú bohócból apa és anya (George Eliot: Silas Marner)
2024.06.04 23:38:06
A magyar fordítás címe: Kései boldogság.
Azok a drága viktoriánus írók, akiknél a hosszú kisregény kifejezés nem oximoron, és akik úgy maradnak elképesztően frissek és aktuálisak, hogy az ember amúgy kétoldalanként megdöglik az unalomtól.
A Silas Marner pontosan megfelel a fentieknek. Egyszerre…..
Belépve többet láthatsz. Itt beléphetsz
Köszönöm, hogy reagáltál, és ezzel mások figyelmét is felhívtad erre a bejegyzésre.
De valamit félreértettél. Ha jobban megnézed a bejegyzést, látod, hogy az általad idézett rész alatt az következik, hogy "azt írta bele más". A cenzor, nem Várkonyi. Egy percig sem állítottam, hogy Várkonyin kellene számon kérni például a lemeztektonika hiányát.
A mű első kiadása viszont, ahogy a bejegyzésben is írtam, a hetvenes évek elején jelent meg. Akkor már a te hozzászólásod alapján is elvárható lett volna a cenzoroktól, hogy tudják, mi az a lemeztektonika. De hát nekik persze nem a hitelességre törekvés volt a céljuk. (Ettől még felháborító, amit csináltak.)
Nem is Várkonyi következtetéseinek a hitelességével volt bajuk, hanem azzal, hogy Várkonyi olyan kultúrtörténeti anyagokat is felhasznált, amiket a marxista kritika elvetett, éspedig nem másért, hanem azért, mert a kiötlőjük a II. világháború idején a rossz oldalon állt. Más kérdés, hogy az anyagok egy részéről tényleg bebizonyosodott, hogy tévesek, de ezt akkor még nem lehetett tudni, csak a kiötlőjük pártállását.
Szóval olvassunk Várkonyit (a kultúrtörténeti műveltségéért, igen), de ne a cenzúrázott változatot.
Utóirat: Biztos, hogy azt szeretnéd, hogy ez a (félreértésen alapuló) hozzászólásod itt maradjon? Vagy töröljem a sajátommal együtt, és kezdjünk új beszélgetést? :)