Adatok
Monakhosz
17 bejegyzést írt és 24 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.

Moliére (Jean-Baptiste Poquelin) francia drámaíró 1665 -ben írta meg a Le Misanthrope című művét, mely voltaképpen egy társadalom-kritika egy képmutató világról. Főhőse Alceste (a mizantróp) szeretne elhatárolódni az őt körülvevő képmutatástól a korszak hízelgő világától. Erre biztatja…..
Monakhosz
2025.04.10 13:04:42
fogalma.hu/mizantrop-jelentese/

Lectori salutem! Köszöntjük olvasóinkat!
A lectorium latinul olvasótermet jelent, azaz olyan helyiséget, ahová a régi időkben (többek közt a középkorban) művelődni, tanulni jártak az emberek, például a novíciusok (pap növendékek), sőt a szerzetesek idővel pedig a világi nemesség ifjai is. Ennek a…..

Nagy kérdés, hogy milyen tettek, intézkedések vagy éppen történelmi sikerek alapján tekintünk egy koronoás főt "nagy" uralkodónak? Többnyire a hódítások, a külpolitikai sikerek, a pénzügyi-gazdasági stabilitás és a virágzó állam jelentették mindig is a siker fokmérőjét Európában az egyes uralkodók…..
Monakhosz
2025.04.07 09:34:12
@Különvélemény..: Köszönöm! IV. Béla azért marad le az első 5-ről, mert az újjáépítésben az önálló döntések és előremutató törvények hiányoztak politikájából (a nemesi vármegye bevezetése kivételével), Zsigmond pedig a végvári vonal kiépítésén túl inkább a bárók foglyaként uralkodott, kevéssé szuverén koronás főként. DE mindkét koronás fő valóban a fontos magyar uralkodók közé tartozik (csak épp nálunk nem az első 5-be sorolódva).

Ha a XV. századra gondolunk vagyis az 1400-as esztendők történelmére a Magyar Királyságban, akkor bizony a török veszély, Luxemburgi Zsigmond és a Jagelló uralkodók kora illetve a Hunyadiak temérdek dicsőséges harca kell, hogy eszünkbe jusson. Az évszázad első négy évtizede még Zsigmond időszaka…..

Történelmi témák, historikus érdekességek, a múlt sajátosságai, élettörténetek, uralkodók és hősök a Szerzetes blogon. Ami a bejegyzések íróját (bloggazdát illeti): Hiszek az intelligenciában, a történelemtudás profétisztikus erejében, a nyugati-civilizációban a különvéleményben és a szabad…..

Petőfi Sándor 1849 július 31-én halt meg az 1848/49-es forradalom és szabadságharc egyik utolsó összecsapásában, Erdélyben, mégpedig orosz katonák keze által. A segesvári csatában ugyanis a kétszeres túlerőben lévő oroszok arattak győzelmet Bem József erdélyi serege felett. Dorsner Ferenc császári…..

A világ egyik legelterjedtebb babonája a péntek 13 -ától való félelem, melyet a "szaknyelv" friggatriskaidekaphobiának nevez. Dan Brown, amerikai művészettörténész, tanár és regényíró 2003-ban megjelent és nagyon gyorsan rekord olvasottságot elért világhírű regénye „A da Vinci-kód” hívta fel a…..

A Magyar Történelmi Társulat Tanári Tagozata Információs és Módszertani Konferenciáján 2009. november 28-án elhangzott előadás szerkesztett változata.
Május 21 a Magyar Honvédelem Napja
Ezt a különleges alkalmat 1992 óta ünnepeljünk ezen a napon. Dátumának kiválasztása tisztelgés a Görgei Artúr…..

Az ókori Hellasz városállamai közül a legerősebb katonaállam kétség kívül Spárta volt, hiszen közel 4 évszázadnyi veretlenséget tudott felmutatni: első nagy vezetője Lükurgosz korától (Kr.e. 750) egészen a leuktrai csatáig (Kr.e. 371). Ebben az ütközetben a feltörekvő Thébai egy időre átvette…..

Monakhosz
2024.05.11 11:29:14
@Laszlovszky András: Az utána-olvasás szokott segíteni a fogalmi tájékozatlanságokon.

Ryan Gosling mostanában nem éppen minőségi filmjeivel kerül a figyelem középpontjába: a nagyon gyenge Szürke ember (2022) és a megosztó Barbie (2023) után most a látványos de dögunalmas Kaszkadőrrel kapcsolódik össze neve, melyben nem csupán főszereplő de producer is. Partnere ezúttal a még mindig…..
Monakhosz
2024.05.08 12:08:12

Október 31 a reformáció napja. Ugyanis majdnem 500 évvel ezelőtt, 1517 október 31-én Luther Márton Ágoston rendi német szerzetes, a wittenbergi egyetem professzora ezen a napon foglalta össze és vetette papírra a katolikus egyház működését és több alapelvét kritizáló vitairatát, melyből a reformáció…..

Nemzeti ünnepünkön 1848 márciusának magyar hőseiről és forradalmárairól emlékezünk meg, miközben ünnepségeinken rendszerint kiemeljük és felsoroljuk céljaikat: egy önrendelkező, modern, haladó és szabad Magyarországról, mely túllép a feudalizmus és az idegen elnyomás béklyóin. Ugyanakkor annak a…..

A Marvel története egészen 1939-ig nyúlik vissza, amikor ezen a néven létrejött az első média-vállalkozás az Egyesült Államokban. Az alapító Martin Goodban média-mogul volt. A cég eredetileg a Marvel Science Stories nevet viselte, melyet később változtattak Marvel Comicsra (1960 körül) [forrás]. Az…..
Monakhosz
2023.07.30 12:33:40

A világtörténelem úgy emlékezik a XIV. századra, mint az emberiség krónikájának egyik legsötétebb korszakára. De vajon mi ennek az általánosan elterjedt felfogásnak az alapja?
A kép forrása: https://www.indiewire.com/2021/09/the-last-duel-review-1234663613/
A jelenleg a mozikban vetítésre kerülő…..
Monakhosz
2021.10.17 22:58:35
@Nietzsche.: Igen, a kiváltságosok korszaka volt, az emberi butaság, hiszékenység és érzéketlenség kora, melyben az egyházi dogmák és a törvények felettiség kettős béklyóban akadályozták az igazságosság kialakulását. Az emberek korán haltak, a szenvedés pedig a mindennapi élet része volt.

Az 1944 június 6-án megkezdődő normandiai partraszállás évfordulóin mindig felvetődik a kérdés: mennyire volt nagy jelentősége a második front megnyitásának és a Szovjetunió - mely ekkor már területe túlnyomó részéről kiűzte a németeket és csapataival Dél-Lengyelországba és Romániába is benyomult -…..
Monakhosz
2021.06.07 11:13:25
@PanelProli: Az igaz, hogy Okinawán 183 ezer, míg Normandiában 170 ezer katona szállt partra, DE Normandia esetében 3 teljes hónapon át folytatódott a partraszállás, így összesen 2,8 millió fő lépett ott a kontinens földjére. Amellett a háború menetét tekintve a normandiai nagyságrendekkel volt fontosabb.
Monakhosz
2021.06.07 14:22:53
@Motorogre: Ez nem "gondolom vagy nem gondolom" kérdése, hanem TÉNY. A normandiai partraszállástól számítva épp 11 hónap volt a reimsi fegyverszünet. 1944 június 6 ==> 1945 május 7.

Március 23 a lengyel - magyar barátság napja, mégpedig 2007 óta, amikor erről a két ország parlamentje megegyezett és Lech Kaczynski illetve Sólyom László köztársasági elnökök közös nyilatkozatot írtak alá, felavatva barátságunk első köztéri emlékművét (Győrben, a Bem téren). Felmerülhet bennünk,…..

A kérdés - mely előző posztunk kapcsán heves vitákat generált, így most újra elővesszük - miszerint "mitől demokrácia egy demokrácia" társadalomtudományi, azon belül is politológiai kérdés, de érinti a filozófia és történelem-tudomány területét is. A Monakhosz blog ezen legutóbbi diszciplinán…..

A deputatio már ötödfél órára megérkezett a cultusministeriumba. Maga a titkos kamarás úr fogadta őket, aki phlegmatikus ember hírében állt, de most izgatottan szítta az ángol burnótját. A legfontosabb financziális projectum volt a Kötelező Olvasmány, amiből százezer kópiát rendeltek és egy…..
Monakhosz
2021.02.26 00:45:58

Mivel nem láttam még Russell Crowe-ot negatív szerepben, nagy várakozásokkal ültem le a Téboly (Unhinged) című 2020-as thriller megtekintéséhez (főleg, hogy kimondottan jókat hallottam róla korábban). A rendező, Derrick Borte aki Németországban született, de amerikai állampolgárként vált filmessé -…..

Korábbi cikkeinkben több német tábornokot is bemutattam, kiemelve például Erich von Manstein rendkívüli stratégiai tehetségét, Heinz Guderian hadműveleti - harctéri sikereit, Sepp Dietrich páncélos tapasztalatait, Erwin Rommel rendkívüli képességeit az Afriakorps élén és Gerd von Rundstedt…..
Monakhosz
2021.02.26 00:38:54

Kevéssé méltatott Árpád-házi királyunk – akivel mostanában inkább csontvázának kutatása kapcsán foglalkozott a hazai média - III. Béla, aki 1172 és 1196 közt uralkodott a Magyar Királyság felett. Közel negyedszázados uralkodói időszakában ő vezette be bizánci mintára az írásbeliséget (hazánk…..
Monakhosz
2021.02.26 00:36:33
@Négyes_: Teljesen egyetértek. A középiskolai történelemtanítás NAT törzsanyagában kiemelt szerepet kellene elfoglalnia III. Béla élettörténetének. Unokája, IV. Béla a tatárjárás miatt megkapja ezt a kiemelést, miközben történelmi szerepük majdnem azonos.
Történelmi blog
A II. világháború legtehetségesebb német tábornoka: Manstein [16.]
2019.02.14 17:47:00

Nem könnyű a "legnagyobb" vagy "legtehetségesebb" vezetők kiválasztása mert ez a fajta kategorizálás, mindig rengeteg szubjektivitást rejt magában. Örök kérdés ugyanis, hogy mitől tesszük függővé a "cím" odaítélését? Egyes tábornokok például kiváló tervezők voltak, mások viszont zseniális…..
Monakhosz
2021.02.26 00:33:02

Kevéssé hangsúlyozott téma, de Európa a két világháború között a legkevésbé sem hasonlított egy demokratikus többségű kontinensre. Ami az egyes országokra jellemző politikai berendezkedéseket illeti, 4 típus volt jellemző: totális diktatúra, tekintélyuralmi rendszer, korlátozott parlamentarizmus és…..
Monakhosz
2021.02.25 20:20:15
@Jericho_: Ez így van. A poszt többek közt kiemeli, hogy a náci Németországban, a fasiszta Olaszországban és a kommunista Szovjetunióban, nem a parlament kezében volt a hatalom.
Hitler nem oszlatta ugyan fel a Reichstagot, de a felhatalmazási törvénnyel (1934 március 24.) minden törvényhozói jogát átruházta a kormányra. Mussolini hasonlóan cselekedett: a fasiszta nagytanács vette át a parlament jogkörét. A szovjeteknél pedig a duma (parlament) feladatkörét a pártkongresszus látta el. Mindhárom modellnél pártirányítás alatt állt mind a törvényhozói, mind a végrehajtói hatalom és a párt első embere maga ellenőrizte az egész rendszert.
Hitler nem oszlatta ugyan fel a Reichstagot, de a felhatalmazási törvénnyel (1934 március 24.) minden törvényhozói jogát átruházta a kormányra. Mussolini hasonlóan cselekedett: a fasiszta nagytanács vette át a parlament jogkörét. A szovjeteknél pedig a duma (parlament) feladatkörét a pártkongresszus látta el. Mindhárom modellnél pártirányítás alatt állt mind a törvényhozói, mind a végrehajtói hatalom és a párt első embere maga ellenőrizte az egész rendszert.
Monakhosz
2021.02.25 22:24:14
@Weißkopf: A különbség annyi, hogy a posztban említett esetekben (német, olasz, spanyol, szovjet modelleknél) a teljes deklarált államberendezkedés a pártállami irányítás szerint lett átalakítva és legalizálva (az ezt a célt segítő állami szervekkel együtt). Ezzel szemben a mai, autokratikusan működő berendezkedésekben (orosz, török, fehérorosz, magyar, lengyel ... stb) példáknál, a látszatstruktúra megmaradt és a demokratikus eszköztár látszólag működik, miközben a valódi irányítás díszletszerveken keresztül egyetlen központból érvényesül, bizonyos jogkörök plurálisan hagyása mellett.

A nagy világjárványok mindig próbára tették az emberiséget. Ezek közül a legnagyobb az 1347 és 1353 közt tomboló pestis-járvány volt, mely 25 millió emberrel végzett kontinensünkön. Minden idők legnagyobb pandémiája alig 5 év alatt koporsóba juttatta a korabeli Európa 35 százalékát. Kórokozója a…..
Monakhosz
2021.02.22 22:25:11
@Argus_: Bizony. És tegyük hozzá nincs rá se gyógyszer, se vakcina. Ha elkapod, annyi neked.
Belépve többet láthatsz. Itt beléphetsz