Regisztráció Blogot indítok
Adatok
Senkisem1234

0 bejegyzést írt és 8 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.

Admin Szerkesztő Tag Vendég
Ahogy kezdek öregedni egyre szórakoztatóbb nézni a fiatalokat a teremben, ahogy mindenféle interneten összeszedett információ alapján vesztegetik az idejüket, ahelyett, hogy edzenének rendesen. Persze az túl snassz, azzal nem fogsz kitűnni a tömegből. Arra pedig nincs idő, hogy a szerényen elvégzett…..
Senkisem1234 2019.08.08 13:36:30
Eddig tiszta sor. A saját tapasztalatom is ugyanez.

De akkor most számoljunk picit: Tegyük fel, hogy a gyakorlataim felét 1 perces pihenővel végzem, a másik felét pedig 5 percessel. Ez átlagosan 3 perc lesz. Ami azt jelenti, hogy ha naponta 1,5 órát edzek (ez átöltözéssel és bemelegítéssel 2 óra lesz), és egy perces végrehajtást feltételezek, akkor körönként 4 perc lesz az időigény, és 1,5 órába 22,5 kör fog beleférni.
Ha visszaolvassuk a korábbi bejegyzéseket, akkor kiderül, hogy ez kb. az a szám, ami egyetlen izomcsoport heti edzémennyisége. (idézet a váll edzéséről szóló cikkből: "A felső testre vonatkozó 15-20 sorozat/hét ökölszabály itt is igaz lehet, de aki nehezebben fejlődik annak simán fel lehet menni harmincig is.")
Ez viszont azt jelenti, hogy az ajánlott mennyiségeket betartva egy héten (ha 5 napot edzek) 5-6 izmot tudok megedzeni. És akkor ebben nincsenek benne még olyan finomságok, mint a bemelegítő körök, "nehezebben fejlődő izmok, a vádli, az "edzzük a nyakunkat is külön", "edzzük az alkarunkat is külön", vagy "ma beiktatok plusz 1-2 sorozatot, hogy növeljem a volument". Na ezért szokott lefagyni az agyam az olyan videóktól és írásoktól, ahol azt hajtogatják, hogy: ha "csak" minden edzés végére még beteszünk egy nyak, meg vádli, meg alkar, meg stb. edzést...
Egyébként pedig szerintem kevesen vannak akik heti 5x2 órát a teremben akarnak lenni. Inkább a heti 4x1 óra a menő. Átöltözést levonva, a bemelegítést elhagyva, netto 45 perc. Ez kereken 11 sorozat, heti szinten pedig 44. Ez 2-3 izomra (sem) elegendő edzésmennyiség?!
Visszanézve az elmúlt pár írásomat kicsit negatívnak találtam magam. Pedig talán nem is én vagyok negatív, csak egyre több dolog esetében kezdünk rájönni, hogy szemmel verés. A mostani téma is folyamatos viták tárgyát képezi. Az egyik oldal szerint a népesség jelentős része, Dél-Európát kivéve…..
Senkisem1234 2019.07.31 11:44:19
Annó én is rászántam pár délutánt erre a vitamin témára. Ha utánaolvas az ember, akkor kb az összes vitaminról lehet találni olyan cikkeket, ami leírja, hogy a túl kevés nem jó, a túl sok meg vagy rákot okoz, vagy valami károsodást. Kivétel a C-vitamin, azt kilószámra lehet szedni, és hajlamosság esetén "csak" veseköve lesz az embernek :D

Így a végén én is arra jutottam, hogy legyen egy arany középút. Vagyis összeírtam, hogy mennyi és milyen vitaminokat viszek be az étkezésemből átlagosan, kikerestem az egyes vitaminokhoz meghatározott ajánlott és veszélyes határértékeket, és ez alapján választottam még egy multivitamint, hogy minden nap meglegyen egy alap bevitel, de soha ne menjek a veszélyes szint fölé.
Ebből adódott egy szép nagy táblázat, mire 6-8 ismert gyártó 1-2 készítménye bekerült a listámba, szépen vitaminokra és megadott mennyiségekre lebontva. Az érdekes pedig az volt, hogy a legtöbb gyártó 1-1 vitamint "túladagol", párat pedig teljesen kihagy, vagy csak úgy mutatóba teszi bele az ajánlott mennyiség 10%-át.
Ha valakit érdekel a végeredmény egyébként, akkor a táblázatom alapján az jött ki, hogy a legoptimálisabb választás az a Biotech One-A-Day keszítménye. (Nem azért, hogy reklámozzam.) Semmit nem visz a veszélyes szint közelébe, de igyekszik mindenből egy alap szintet biztosítani, nekem szimpatikus lett.
Megjegyezném viszont, hogy az E-vitaminra érdemes odafigyelni, mert ha valaki multivitamint szed, reggel betol 2 halkapszulát, és testépítő diátát folytat sok hússal, hallal, tojással, növényi olajokkal, stb. akkor nagyon megugrik a bevitel.

Üdv
Dávid
A sorozatok közti pihenő időre úgy tekintünk mintha az egy egyenlet egyik változója lenne. Úgy kezeljük, mint az intenzitás fokozásának egyik lehetőségét. Minél rövidebb pihenőkkel nyomod le ugyanazt az edzést, annál keményebb csávó vagy. Holott ez egy sokkal bonyolultabb kérdéskör, amivel alig…..
Senkisem1234 2019.07.30 14:42:14
Korrekt bejegyzés lett! Köszönet érte!

Egyébként szerintem ez a pihenőidő kicsit az a kategória, mint hogy valaki futni szeret, valaki meg erőemelni, mert a teste arra a sportágra alkalmasabb. Vagyis sejtésem szerint ez a 3 tényező (ATP, anyagcsere, idegrendszer) nem minden emberben azonos sebességgel regenerálódik.

Ergó én pl. hiába állok át 1perces pihenőkre, csak annyit érek el, hogy kiköpöm a tüdőmet, az edzés végén pedig nincs meg az a kellemes izomfáradtság érzésem. Ha viszont 3-5 perces pihenőkkel dolgozom, és minden sorozatnál szinte bukásig megyek, na az üt.
A feleségem viszont ennek pont az ellenkezője. Csak akkor fárad el igazán ha a nagy súlyok mellett az edzés egyben kardió jellegű is. Így kötött ki ő a crossfit-nél...

Illetve szerintem a rövid pihenőidő, az egy nagyon bizonytalan paramétere tud lenni az edzésnek, így nehéz mellette mérni a fejlődést: 1perc és 1p10mp között 17% az eltérés, és ez pont elegendő lehet arra, hogy 10 helyett 11 ismétlés férjen bele abba a körbe. Na akkor most fejlődtem, vagy nem? És ha feltartanak és 1p30mp múlva tudok nekiállni, akkor most mi lesz, system error?

Így véleményem szerint a legjobb stratégia a szervezetre hallgatni. Vagyis megcsinálni a sorozatot, majd addig pihenni, amíg liheg az ember. Ez egy oldalemelésnél sokkal rövidebb idő lesz, mint egy guggolásnál, és a genetikához meg a napi fáradtsági szinthez is egész jól alkalmazkodik, valamint a fejlődést is egész jól nyomon lehet követni így. Aztán lehet, hogy tévedek...

Üdv

Dávid
Amikor elkezd valaki terembe járni és gyúrni, akkor egy gyakorlat kiválasztása után 3 kérdés merül fel benne: Mekkora súllyal, hány ismétlést és hány sorozatot csináljak? Ebből az első két kérdés nagyjából összefügg, de az utolsónál elég nagy szórás lehet. A többség ezt a három tényezőt külön-külön…..
Senkisem1234 2019.07.16 16:06:28
@IQfitnesz.hu:

Köszönöm a választ, azt hiszem, hogy egy kicsit kerekebb lett a világképem!

A volumen hosszú távú szemlélete hiányzott nálam. Vagyis nem éri meg minden áron növelni az "egy edzés volumen"-t, mert az negatívan hat a regenerációra, és ezzel a hosszabb távú volumenre.

Még egy utolsó gondolat a témához. Ha egy mondatban kéne ezek alapján összefoglalnom a lényeget, azt mondanám, hogy:
Úgy kell növelni az "egy edzés volumen"-t, hogy utána minél gyorsabban tudjunk regenerálódni, miközben az izom minél jobban elfárad ezalatt az egy edzés alatt.

Vagyis:
- volument növelem: növelem a súlyt, az ismétlésszámot, a sorozatok számát, és a pihenőidőt
- gyors regenerálódás: csökkentem a súlyt, az ismétlésszámot, a sorozatok számát
- nagy izomfáradtság: csökkentem a pihenőidőt

Tehát ez egy paradoxon, de ettől lesz szép ez a sport natural-ok számára, és a cél az, hogy megtaláljuk ezen görbék metszéspontját.
(Vagy csak lemegynünk a terembe, aztán csináljuk ahogy jólesik :)

A bejegyzést a pihenőidőről kiváncsian várom!

Üdv

Dávid
Senkisem1234 2019.07.16 11:46:49
Kedves IQfitnesz!

A cikk jó lett, de van egy dolog, ami a volumen téma körbejárásakor még sohasem jött elő, legalábbis én még seholsem olvastam róla. Ez pedig a pihenőidő.

Külön a pihenőidőről már sokszor esett szó, de még egy olyan cikket sem láttam, ahol a volumen+pihenőidő lenne taglalva. Gondoljunk csak bele, 30mp-es pihenőidőkről 5 percesekre áttérve jelentősen megnő az ismétlésszám és/vagy a súly is, ezzel pedig a volumen is. Az első emberke kiköpi a tüdejét és szenvedni fog a görcstől (teljesítí a cikk elvárásait), a masodik meg alig izzad meg és ráér beszélgetni a szettek között (nem teljesíti a cikk elvárásait). Viszont a második emberke volumenben akár 2szer többet mozgat meg. Ki fejlődik jobban ebben az esetben? Még mindi győz a volumen?

Vagy vegyünk egyetlen embert. Ez az ember csináljon 4x8-as edzést 1 perces pihenőidővel, természetesen mindent szabályosan. Az elején szépen fejlődik, de eljön az a pont, ahol stagnálni kezd. Mit lehet tenni? A volument mindenáron növelni kell, így hozzáad 1-2 szériát, és végül az egy perces pihenőről felmegy 2-3-4 majd 5 percre. Így kialakul egy 6x8-as edzésterv, körönként kb. 6perces időigénnyel. Vagyis egyetlen izomcsoportra alanyunk 36perc + bemelegítést fog szánni!!! Tehát a volument igazából a végtelenségig lehet növelni, a pihenőidő és a szettek számának növelésével, ha kellően sok időt tudunk a teremben tölteni. De tényleg kell/érdemes mindenáron növelni a volument?

Valamint ha alanyunk ezt a 36perces edzést csak azért csinálja, hogy egy holtponton átbillentse magát, és újra megindul a fejlődése, szabad-e visszatérnie a 4x8-hoz, immár mondjuk 5%-al több súllyal? Hiszen ez a 6x8-hoz képest kb 45%-os volumencsökkenést jelent, ami pedig tilos ugye, mert a volument csak növelni szabad! Vissza fog így fejlődni?

Szóval ezzel csak arra akartam rámutatni, hogy érzésem szerint hiányzik még egy paraméter a fenti "Volumen = Sorozat x Ismétlés x Súly" képletből, és ez az idő, amiről sohasem esik szó! Szerintem megérne egy blogbejegyzést a "volumen vs pihenőidő" téma!

Üdv

Dávid