Regisztráció Blogot indítok
Adatok
Toncsi90

40 bejegyzést írt és 20 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.

Admin Szerkesztő Tag Vendég
Idén újra „leporoltam” a Balaton-felvidéki Kék Túra igazolólapomat, és megfogadtam magamnak, hogy 2024-ben végre befejezem ezt az útvonalat, hogy rátérhessek a „nagy Kékre”. A húsvéti hétvégén a Balatonfüred-Pécsely közötti távolságot szemeltem ki magamnak, a maga 14,2 kilométeres távjával, ami 10…..
A napsütéses, melegebb idő az elmúlt időszakban engem is egyre többször csalogat ki a természetbe, ezért amint akadt egy szabad délutánom, elővettem a hátizsákom, és a nyakamba vettem a várost. Nem vágytam nagy távolságokra, ezért az úti cél kiválasztásakor a szempontok között szerepelt, hogy közel…..
Még 2020-ban írtam egy ajánlót olyan magyarországi templomokról, melyek valamilyen szempontból – akár külsejük, akár történetik okán – különlegesek. Mivel szokatlanul meleg szeptemberünk van, úgy döntöttem, hogy miért ne kereshetném fel valamelyiket, így esett a választásom a feldebrői Szent…..
Be lehet-e járni az ország harmadik legnépesebb városát röpke négy óra alatt úgy, hogy minden fontosabb nevezetességhez eljutunk, és nem csinálunk rögtönzött futóversenyt a ránk szakadt szabadidőből? Ilyen és ehhez hasonló kérdések jártak a fejemben a szállásom felé menet, no meg az, hogy milyen…..
Egy forró nyári napon az ember legkevésbé sem arra vágyik, hogy pipacspirosra sülve, meredek lejtőkön küzdje fel magát valamelyik kilátóhoz. Persze, a látvány később kárpótol, én mégis valami olyan helyet kerestem, ami egyszerűen megközelíthető, megidézi egy túra hangulatát, szemkápráztató kilátást…..
A legutóbbi kirándulás alkalmával eszméltem rá, hogy a kék sáv az északi part mentén is fut, és bár az Országos Kéktúra nem érinti ezeket a kirándulóhelyeket, a Veszprém Megyei Természetbarát Szövetség létrehozott egy 11 szakaszból álló jelvényszerző útvonalat, a Balaton-felvidéki kék túrát,…..
Volt mostanában egy kis szabadidőm, ezért úgy döntöttem, hogy előveszem a túracuccomat, és önkéntes remeteségbe vonulva a természetben töltöm az időt. Bár a járványhelyzet már javul, a biztonság kedvéért olyan helyet kerestem, ahova viszonylag hamar oda lehet érni és reményeim szerint nincsenek…..
A múzeumokkal kapcsolatban még ma is gyakran találkozunk azzal az általános tévhittel, hogy csak gyorsan körbejárható tárlatok, üvegvitrinekben tárolt régiségek, amik leginkább a felnőttek számára izgalmasak. Pedig ez koránt sincs így, a legtöbb kiállítás már a fellelhető legmodernebb technikai…..
Toncsi90 2020.07.08 10:04:54
@0dzsud0: Nagyon köszi a tippeket! A Mezőgazdaságit jó is, hogy említed, mert július-augusztusban indítanak egy klassz tábor kifejezetten gyerekeknek és mostanában van talán a jelentkezési határidő. (A Természettudományi is indított, de ott már minden hely betelt).

A budapesti Planetárium úgy olvastam, hogy június 18-án végleg bezárt, anyagi gondok miatt, és mert olyan rossz állapotban van az épület. Van viszont Bakonybélben a Pannon Csillagda, ahol Magyarország legmodernebb digitális planetáriuma van
Toncsi90 2020.07.24 00:26:15
@Ződ2000: Szia! Az itt felsorolt múzeumok közül csak a tűzoltó-, a csoki- és a porcelánmúzeum az, ami nem "kizárólag" a gyerekeket célozza, minden más úgy lett kialakítva, hogy az elsődleges célcsoport a gyerekek, az ő "méreteikre", érdeklődési körükre, ingerküszöbükre vannak szabva (nyilván itt különböző korosztályokról is szó van, mert más érdekli az 5 éves óvodást és a 12 éves felsőst). A tűzoltómúzeumot - bár "hagyományosabb", abszolút gyerekbarát múzeumként írják le a beszámolók, ami érdekes a gyerekeknek, az egyik csokimúzeum pedig egy nagyon szép várban van, az pedig önmagában is tud érdekes lenni. A porcelánmúzeum (amit te is említettél) kézműves foglalkozásai pedig szintén a gyerekeket célozzák. Utóbbiról édesanyám is azt mondta - ő alsós osztályfőnök -, hogy nagyon jó programok vannak, szokta odavinni az osztályait és szeretik is :) Szóval szerintem bátran lehet vinni a gyerekeket ezekbe a múzeumokba, persze nyilván mivel minden gyerek más, a szülő tudja, hogy milyen típusú dolgok kötnék le az adott gyerek figyelmét, és az adott bemutatott dolgokhoz mennyire "nagy" már :)
Magyarországon egymást érik a különleges tárlatok, amik vagy egyedi kialakításuk, vagy meghökkentő témájuk miatt semmihez sem fogható élményt nyújtanak. Ráadásul, ha kimozdulnánk a fővárosból, remek kísérőprogramot jelentenek egy-egy túrához, kiránduláshoz. Összeszedtem 15 olyan múzeumot az ország…..
Toncsi90 2020.07.24 00:13:20
@ZON: Ez nagyon klasszul hangzik, köszi! Amikor 2 éve Mezőkövesden voltam, akkor el akartam menni oda, csak a Takács múzeumban a múzeum tulajdonosa vezetett körbe, és 1,5 órásra nyúlt az amúgy fél óra alatt bejárható tárlat megnézése (nagyon kedves volt tőle egyébként, hogy körbevezetett és magyarázott). Ez pedig azt jelentette, hogy a 4 kiszemelt múzeumból 2-re maradt időm, és bár terveztem visszamenni, még sajnos nem jutottam el odáig.
A rossz idő nem kedvez a szabadtéri programoknak, különösen akkor, ha esik az eső. Ilyenkor a kirándulók jobb esetben alternatívák után néznek, és beltéri érdekességeket keresnek. Ez a jelenlegi helyzetben nem is olyan egyszerű, hiszen rengeteg helyen találkozunk még most is zárt ajtókkal, ráadásul…..
A szélmalmokról általában Hollandia jut eszébe az embereknek, az országot a facipők és szélmalmok hazájaként is emlegetik. Pedig nem kell Kinderdijkig utaznunk ilyen épületekért, hiszen Magyarországon is nagy népszerűségnek örvendtek, még a 20. század fordulóján is épültek új malmok. Sajnos soknak…..
Nemrég bukkantam rá egy 2019-es hírre, miszerint mormon templom épül Magyarországon, ami bár a felszentelés után csak a hívek számára lesz látogatható, előtte még tartanak majd szervezett bejárásokat. Ez adta az ötletet, hogy körbenézzek, milyen különleges templomok találhatóak még az országban.…..
Május végén új Kolodko Mihály miniszoborral gazdagodott az ország: Gombóc Artúrral Tihanyban. Ez adta az ötletet, hogy megvalósítva régi tervemet nyakamba vegyem Budapestet, és felkeressem a szobrokat. Az útnak három nagy tanulsága volt: először is, nem lehet egyetlen nap alatt végigjárni az…..
Toncsi90 2020.07.07 01:53:53
@kéki béla: de igen, összesen 20 szobor van, és ahogy írtam is, sajnos egy napba körülbelül a fele fér bele. (kb. reggel fél 10-kor indultam Mekk Elektől és este 6 fele értem a bárkához kényelmes tempóban) :( Szóval a Főkukac, Rubik-kocka, Libidó és a többi, ami most nem szerepel, egy következő napra csúszott át.
Toncsi90 2020.07.08 10:20:08
@kéki béla: Nagyon jók! Nekem elég morbid módon eddig a halott mókus a kedvencem, de talán azért mert annyira ötletes, ahogy Columbo háttal neki töri a fejét a "megoldáson".

És ma kaptam a hírt, hogy most avattak két új szobrot a Dreher-gyár közelében. Ezt írták:
"A két miniszobor két ikonikus jelenetet mutat be. Ezekből az egyik a gyár udvarán egy valódi, korabeli söröshordón álló, Dreher Antalt ábrázoló szobor, kezében a jellegzetes sétapálcájával, a háttérben pedig Európa egyik legszebb főzőháza látható.  A gyár előtt áll a másik szobor, amely egy valódi mészkőhídon álló olyan söröskocsit ábrázol, amelyet két dreheres ló húz. "
Ha az ember híres magyarok sírjára gondol, az első hely, ami eszébe jut, minden bizonnyal a Fiumei (Kerepesi) úti sírkert, vagy a Farkasréti temető. Évente több millióan látogatják meg az itt található sírokat, kriptákat, leróva tiszteletüket az elhunytak előtt. Való igaz, hogy a két sírkertben…..
Toncsi90 2020.07.05 03:27:50
@gigabursch: Igen, abban teljesen igazad van, hogy vannak speciális vagy területi nyilvántartások, és az is nagyon hasznos, ha szakirodalmakat hozok, de itt más volt a cél, nem szakmai/temetőtörténeti oldalról való megközelítés. Abban is gondolkodtam, amikor ezt a listát összeállítottam, hogy egy átlagember hol találkozik azoknak a széles körben ismert (tehát általánosan híressé vált) embereknek a sírjaival, akik nem Budapest nagy temetőiben lettek eltemetve. És ez viszont nincs listázva, sőt sokszor a temető maga sem tünteti fel nyilvánosan, hogy kik nyugszanak a díszsírhelyeken (hozzáteszem vannak nagyon pontos információkat tartalmazó, a temetőhöz kapcsolódó honlapok is), és egy régi cikk egy-egy félmondata nyomán jutni csak el az adott hírességhez. És persze, rengeteg embert és temetőt lehetne még felsorolni, hiszen minden városnak megvannak a maga nevezetes halottai, akik sokat tettek a helyért, de sok esetben csak a helyiek ismerik őket. És Kiss Ferenc neve is inkább azok számára ismerős, akik erdészeti tanulmányokat folytattak, vagy szegedi illetőségűek, szemben Juhász Gyulával, aki kötelező szerző az iskolákban, tehát kvázi mindenki ismeri (és ez puszta tény, nem a munkásságuk minősítése vagy szembeállítása). Én ezt a listát inkább az érdekesség oldaláról próbálom megfogni, olyan dolgokat próbálok keresni, megmutatni, amik engem az adott pillanatban foglalkoztatnak, és szerintem izgalmasak lehetnek akár másoknak is, és egy olyan oldalról láttatnak valamit, amit eddig még nem ismertem/ismertünk. És egyébként nagyon örülök neki, ha titeket is érdekelnek azok a témák, amiket feldolgozok, és tudunk róla beszélgetni, és például egy ilyen gyűjtés alá írtok olyan neveket, akiket kihagytam (mint Gregor), vagy olyanokat is akikre érdemes felfigyelni. Mert pl. Kiss Ferencre nem biztos, hogy magamtól rákerestem volna, pedig nagyon fontos dolgokat csinált, és nagyon komoly körökben mozgott, úgyhogy jó tudni róla. És remélem, hogy aki olvassa a kommentet ugyanúgy rá fog keresni a munkásságára.
Talán lehetetlen lenne megszámolni hány könyv szól valamilyen utazásról, és itt most nem az útikönyvekre gondolok, és nem is a „lelki utazásokra”, hanem olyan kötetekre, amikben szerepet kap egy hajó érkezése, egy nyaralás, vagy éppen egy autó, ami eltűnik a látóhatáron. Mégis legtöbbször talán a…..
Toncsi90 2020.07.05 03:35:11
@bikmakk: Köszi! A Milosevits-könyvet nem ismertem, utána is nézek :) Valaki ajánlotta még nekem Moldova György Akit a mozdony füstje megcsapott c. művét, ezt is érdemes megemlíteni :)
A szobrok a mindennapjaink részei, hiszen naponta haladunk el mellettük a városban, faluban. Némelyiket emlékül állították, mások csak a tér díszei, vagy egy, az alkotót érdeklő témát dolgoznak fel. Olykor azonban afféle szabadtéri kiállításként egy park, egy táj meghatározó elemei lesznek.…..
Rengetegszer halljuk, hogy de rossz nekünk, érzelmi intelligenciánkat tekintve gyenge, a fogyasztói társadalom rabjaivá vált, a boldogságukat hiába kergető fiataloknak. Lesz egy ilyen cikk is, de most először a mai világban lévő, számomra pozitív aspektusokra koncentrálnék inkább!  ..
Talán nem túlzok, ha azt mondom, hogy lassan minden témában, vagy minden tárgyhoz kapcsolódóan találni egy múzeumot, gondoljunk csak a tavaly megnyílt New York-i Slime Múzeumra, vagy a belga Sült Krumpli Múzeumra. Nem kell azonban messze mennünk ilyen különleges, vagy olykor bizarr tárlatokért,…..
Az első meleg nyári napon, amikor már azt érezzük, hogy éget a nap, mindig felmerül a kérdés, hogy milyen naptejet válasszunk. Sokféle termék található a boltok polcain, ami nem könnyíti meg a döntést, ezért mi elvégeztük 12 féle 50 faktoros naptej tesztjét. Íme az eredmény!..
A Velencei-hegységben, Pákozd és Sukoró között különleges formájú sziklákkal találkozik az ember, amik furcsa szögben „egymásra dobálva”, élükre fordulva bukkannak elő a sűrű növényzet közül. A Velencei-tó honlapja által „magyar Stonehenge”-ként definiált ingókövek érdekes látványt, és kiváló…..
Toncsi90 2020.06.24 11:48:27
@kacsa.: Nagyon köszi a kiegészítést! Így valóban jó opció a vonat+busz kombó. És ha mondjuk martonvásári az átszállás, akkor akár még a kastélyparkot is meg lehet nézni, mert nincs messze a vasútállomástól, és 1-2 óra alatt bejárható a Beethoven kiállítás megnézésével együtt.
Toncsi90 2020.06.24 11:58:10
@netface: Szia! Köszönöm, hogy jelezted, hogy használnád a képeket! :) Nagyon szívesen odaadom őket, akár nagyfelbontásban is, ha erről egyeztetünk. Örülök, ha tetszenek annyira, hogy akár nyomtatásban is megjelenjenek, viszont egyeztetés és forrásmegjelölés nélkül kérlek, hogy ne használd se online, se nyomtatott formában őket, mert nem szabad felhasználású fotókról van szó. :) Köszönöm!
Toncsi90 2020.06.24 14:03:09
@Alf56:
A pákozdi ingóköveket 3 óra alatt kényelmes, könnyű sétával meg lehet nézni, és ha valaki beiktatná a kastélyparkot, az is nagyjából fél nap alatt bejárható, tehát ebéd utáni programnak simán tervezhető. Bár tény, hogy amikor én jártam ott, akkor az Agroverzumot még csak építették, tehát arról nincsenek tapasztalataim, ellenben bementem az óvodamúzeumba a kastélypark mellett, és azzal együtt volt pár óra. barangolasokteodorral.blog.hu/2019/08/22/beethoven-ereklye_martonvasaron

Persze, ha az ember mást is meg akar nézni akár Pákozdon, akár Martonvásáron, nem csak az ingóköveket és a kastélyt, akkor valóban nem elég az egy nap mindkettőre, de mint írtam és linkeltem is a beszámoló végén, ha valaki csak Pákozdban gondolkodik, az tud menni az arborétumba is (meg egyébként múzeumba, és egy csomó klassz helyre még, amiről a honlapjukon is tud informálódni).
Borongós időben nincs is jobb, mint nyakunkba venni a várost, és felfedezni a nevezetességeket. A kedvelt turistacélpontok mellett azonban néha érdemes benézni a mellékutcákba is, hiszen izgalmasabbnál izgalmasabb tárlatokba futhatunk bele. Ha Budapestre utaznánk, vagy éppen nem szeretnénk…..
Toncsi90 2020.06.18 21:28:19
@geegee: Köszönöm! :) Igen, ahogy írtam az elején is, sajnos egyelőre a legtöbb újranyitási fázisban van, de szerintem hamarosan látogathatóak lesznek. Egyedül a Fodrászmúzeumba futottam bele, ahol nem volt honlap és végül kiderült, hogy véglegesen bezárt. (minden más, pl. jegyárak, a június 17-i állapotokat tükrözik)
Toncsi90 2020.06.17 22:33:51
@fovarosi.blog.hu: Nagyon köszönöm a pontosítást! Sajnos semmilyen információt nem találtam a bezárásról, azért is raktam be honlap nélkül, sajnálom, hogy megszűnt.
A különleges budapesti múzeumok sora szinte végeláthatatlan, és rájöttem, hogy akárhogy próbálkozom, nem tudom egy tízes listára szűkíteni őket. Ezért itt van egy újabb csokor, ami egyértelműen felkerült a „meg kell nézni” listámra. Az előző lista ITT olvasható...
Kicsit megkésve ugyan, de hamarosan beindulhat a nyári szezon, én pedig ismét nyakamba veszem a fényképezőmet, és bebarangolom Magyarországot. Elsősorban a természetben szeretnék idén kirándulni, és bár már most is hatalmas listám van azokról a helyekről, ahova elmennék, folyamatosan újabb és újabb…..
Ősszel hazalátogattam Székesfehérvárra, és mivel kellemes volt az idő, úgy döntöttem, hogy elmegyek kirándulni. Bár majdnem az egész életem Fehérváron éltem, még sosem voltam Sóstón, ami a város határában lévő természetvédelmi terület. Egy kisebb tavat kell elképzelni, ami körül tanösvény megy…..