Regisztráció Blogot indítok
Adatok
EagerEagle

0 bejegyzést írt és 22 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.

Admin Szerkesztő Tag Vendég
„a hunok, médek, gótok, dánok királya, a földkerekség ijedelme, Isten ostora.” – olvashatjuk a Kálti Márknál Attila királyi titulusát. Az előző fejezetben a médek váratlan és anakronisztikusnak tűnő felbukkanásával foglalkoztunk. A médeknél is különösebb…..
EagerEagle 2022.08.17 18:20:49
Több magyarázatot is találtam, sajnos az első századi megjelenés jóval korábbi eredetre utal.

Wikiről:
Scandinavia and Scania (Skåne, the southernmost province of Sweden) are thought to go back to the proto-Germanic compound *Skaðin-awjō, which appears later in Old English as Scedenig and in Old Norse as Skáney.[24] The earliest identified source for the name Scandinavia is Pliny the Elder's Natural History, dated to the first century A.D.

Various references to the region can also be found in Pytheas, Pomponius Mela, Tacitus, Ptolemy, Procopius and Jordanes, usually in the form of Scandza. It is believed that the name used by Pliny may be of West Germanic origin, originally denoting Scania.[25] According to some scholars, the Germanic stem can be reconstructed as *skaðan- and meaning "danger" or "damage" (English: "scathing", German: Schaden, Dutch: schade).[26] The second segment of the name has been reconstructed as *awjō, meaning "land on the water" or "island". The name Scandinavia would then mean "dangerous island", which is considered to refer to the treacherous sandbanks surrounding Scania.[26] Skanör in Scania, with its long Falsterbo reef, has the same stem (skan) combined with -ör, which means "sandbanks".

In the reconstructed Germanic root *Skaðin-awjō (the edh represented in Latin by t or d), the first segment is sometimes considered more uncertain than the second segment. The American Heritage Dictionary[27] derives the second segment from proto-Indo-European *akwa-, "water", in the sense of "watery land".

The Old Norse goddess name Skaði, along with Sca(n)dinavia and Skáney, may be related to Gothic skadus, Old English sceadu, Old Saxon scado and Old High German scato (meaning "shadow"). Scholar John McKinnell comments that this etymology suggests that the goddess Skaði may have once been a personification of the geographical region of Scandinavia or associated with the underworld.[28]
  Lehet, hogy divat a retró, annak is többnyire az über gagyi változata, nem bánom, szóljon az isten véled édes Piroskám, meg a Stux, ez utóbbi persze már egy másik retró, ez a retróba bugyolált retró, olyan, mint a dupla panír. Nem bánom, de kulináris szempontból a retrót javasolnám mindenképpen…..
EagerEagle 2021.10.02 20:00:53
Nem értem ezeket a posztokat, egyiket se. Elsőre, az oké, hogy ha valami olyan hiba van, ami a kategóriába nem fér bele, azt szóvá tesszük. Én nem értek hozzá, de biztos van az a szint ami ciki. Másodjára, igen, a magyarosch ízek pont így néznek ki a turistakönyvekbe és amikor rászánják magukat a turisták hogy legalább egyszer magyaroschat egyenek akkor pont ilyeneket szeretnének enni, vagyis pont ilyen éttermeket fognak keresni. Harmadrészt, finoman fogalmazva a magyar gasztronómia nem a legerősebb, bármennyire is azt hisszük. Van 1-2 népiesch ételünk, de ezeket többségében a szocializmus szűrőjén keresztül ismerjük, esetleg valahogy otthonról, ahol egyszerüsítik, átalakítják, ehetőbbé teszik a háziasszonyok. Ráadásul, szerintem a magyarok nagyrésze ezen fogások többségétől hidegrázást kapna, de legalább is a fiatalok. Ezek közül a fogások közül talán a lecsó volt, amivel szezonban sokat találkoztam gyerekkoromban, a többire ránézni se akarok. És higyjétek el, nem vagyok egyedül. Nem véletlenül nem talponálló gulyásozók, hanem gyrosozók vannak az egész országban.

Innen két dolgot lehet tenni. Egyrészt fejleszthetjük a fine diningot ami nagyon fog hasonlítani a nyugati őseire, azzal, hogy igyekszünk az ALAPANYAGOKBAN helyi dolgokat használni. Tehát nem kell mindennek műpaprikás izűnek lennie, istenments. A másik, hogy újragondoljuk azt a pár ételt amit ismerünk és sejtjük hogy magyarosch. Ezt lehet jól is, rosszul is, közepesen is, drágán, olcsón, és árában is csinálni, nem ez számít. Például az első lépés, hogy úgy maradjanak "szépek" az ételeink, hogy ne legyen emészthetetlenül zsíros az egész amitől a magyarosch vacsora után epegyulladást kap a turista. Aztán kitalálhatunk a menüben olyanokat amik sosem voltak, meg mert miért ne élhetne a magyarosch hagyomány? Próbáltatok már kakukkfüvet rakni a gulyásba? Nem, én se, de attól még valaki kipróbálhatja hátha ehető.

Vagyis: ha már nem erősségünk a gasztronómia, legalább azokat ne utáljuk akik egyik vagy másik módon próbálnak valamit kihozni belőle.
Különös apropója a kérdés felvetésének, hogy az elmúlt néhány év régészeti kutatásai, elsősorban az Olekszij Komar által kutatott szubbotyici-horizont a Dnyeper középső folyásánál, és Vitalij Szinyika Dnyeszter-menti kutatásai alapján az a nézet kezd meggyökeresedni, hogy az eddig feltett Etelköz…..
Nyelvészeink szerint szláv jövevényszavaink száma 550-re tehető. Jelentős szám ez, ha meggondoljuk, hogy legfeljebb ezer ősi finnugor eredetű szavunk van, sokan még ennél is kevesebbre, 7-800-ra becsülik a számukat. A szlávokkal való kapcsolataink már a vándorlások korában megkezdődtek, de csak a…..
EagerEagle 2020.08.21 23:53:31
@kárárámaispj: én is egyetértek, hogy lehetett volna gondolkodni rajta, hogy 1970-ben mi motiválhatta a cikket a.k.a forráskritika, de a konkrét esetben nincs vele baj, gyanúsan máshogy hívjuk barátainkat, mint ahogy mások, vagy ők önamgukat.
www.101languages.net/countries/poland-in-other-languages/
(Figyelem, véleménycikk!) Az 1990-es években David Rohl egyiptológus merész kronológiai elmélettel állt elő, ami nagyjából hasonlít az Illig-féle kitalált középkorhoz, csak nem konteós alapokon áll. Ugyanúgy körülbelül három évszázadnyi hiányt vélt felfedezni Egyiptom történetében, amit szerinte a…..
Röviden: semmit. Tapasztalatból tudom, ezzel máris felültem a puskaporos hordó tetejére. Nem csak azoknak, akik a krónikáinkat szó szerinti beszámolónak tekintik, de még a történészek számára is van egyfajta komfortzóna, egy jól bejáratott értelmezési hagyomány, amiből még kitekinteni is nehéz,…..
Hangos a net a Nők Lapja botrányától. Röviden összefoglalva, egyik rovatukban lelki támogatást, tanácsadást lehet kérni tőlük levélben, amit megjelentetnek, és válaszol rá egy… szakértőt akartam írni, de pont az a lényege a botránynak, hogy nem szakértő válaszolt, és nem szakértői választ…..
Bevallom nem hittem volna, hogy a mindent és mindenkit megelőzni akaró, hatalmas és nagyképű USA egyszer majd eljut odáig, hogy követi a vén Európát. Azt az Európát, amit a legtöbb amerikai elavultnak, túl szűknek, túl kicsinek, túl kopottnak, túl..túl… túlnocúlnak tart…. DE! Azért lelke mélyén…..
   "A nagy budapesti egyetemek összevonása helyett a hvg.hu információi szerint akadémiai kutatóintézetekkel terelné őket közös ernyőszervezetbe az immár a felsőoktatás felett is diszponáló innovációs és technológiai miniszter. (hvg.hu)" "Az MTA intézeti rendszerében azért van HiCi és N & S…..
  – Még az első polgári kormány idején vettem részt az oktatás és a kutatás kapcsolatát áttekintő fehér könyv kialakításában, ami sok tanulsággal járó munka volt. Kiderült, a felsőoktatás nem járul hozzá igazán a tudományos kutatásokhoz, részben azért, mert az oktatókat leköti a tanítás. Azt…..
EagerEagle 2019.08.07 23:17:21
@harmadikszem: elvileg folyamatosan külső validálva van (jellemzően adminisztrátorok, könyvtárosok által)
(Kép: Atilla és Leó, miniatúra a Képes Krónikából) Rövden: nem! Kicsit bővebben: azok sem nevezik hunnak a magyarokat, akiknél a magyar népnév, vagy az országnév a hun- szótaggal kezdődik. Ezek nincsenek is olyan sokan, mint elsőre gondolnánk, lényegében a középkori latinból (hungarus) közvetlenül…..
EagerEagle 2019.08.01 21:11:42
Ez tényleg érdekes, és ha igaz, akkor valóban szegényebbek vagyunk egy nemzeti mítosszal. Andrást támasztja alá, hogy a kalandozások idejében a híres-hírhedt mondat, ha volt is még ungarus formában:
martelyman.blogspot.com/2010/12/a-magyarok-nyilaitol.html

viszont a magyar wikipedián is szerepel a hunokkal való ilyen kapcsolatra utalás, aki nem olvassa figyelmesen annak fel se tűnik, hogy cáfolatként.

"A hun-magyar azonosság elméletét az is táplálhatta, hogy már Iordanes 6. századi gót történetíró összevonta a hunok és az onogurok nevét Hungarus alakban, történetileg ez a két nép 5. és 6. századi keveredésének felelhet meg. A bolgár név Németh Gyula által feltételezett jelentése ('keverék')[25] is erre utalhat. A 16. századból ránk maradt, de 7-8. századi hagyományt örökítő ún. Óbolgár Királylista ezen nemzetség eredetét Irnikig és apjáig, Avitoholig, a feltételezhető Attiláig vezeti vissza.[26]"

A forrás kibogozását a többiekre hagyom:
www.academia.edu/31882812/The_starting_point_of_Bulgaria_in_national_mythology
Van egy térkép, aminek az értelmezése sokaknak gondot okoz. Illetve nem is okoz gondot, mert minden skrupulus nélkül értelmezik félre, és teszik közkinccsé a hozzá nem értésüket. Ha ezt a térképet történetesen nem én csináltam volna a Wikipédia számára, akkor is tudnám, hogy ahol Dzsemdet Naszr,…..
Nagyot fordult a világ. Az angol világnyelvi változata egészen elképesztő karriert futott be. Mára megkerülhetetlen lett az angol nyelv ismerete, alapvető elvárás mindenkivel szemben, hogy az általános élethelyzetekben boldoguljon angolul. Csodálkozást és értetlenkedést vált ki, ha valaki nem tud…..
EagerEagle 2019.07.07 14:19:18
Atyaég milyen semmitmondó és blődli bejegyzés egy egyébként érdekes témáról. Kevés dolog miatt kommentelek, de ilyen esetben mindig. (Lehet ez a cél?)

Addig még rendben is van, hogy az angol világnyelv és ez az ami összeköt kultúrákat, embereket még úgy is, hogy egyébként más nyelven is beszélhetnének. Még az is rendben, hogy Európában a német / francia hátrányára történik ez.

Ettől függetlenül az angol nyelv rendkívül változatosan tud kifejezni dolgokat, aki nem így érzi, az nem tud elég jól angolul. Ezt úgy érdemes felfogni, hogy ha akarjuk "több" angol nyelv él párhuzamosan, és nyilván nem a külföldön segédmunkásként dolgozók által beszélt angol, vagy a légituaskísérők angolja adja azt a kifejezőképességet amit elméletben elvárnánk. A legtöbb esetben a szakmai nyelvek sem ilyenek, a fő szabály a simplicity, hogy értsék meg amit mondani akarunk. Ettől függetlenül, ha érdemben akarsz beszélgetni a szakmádról (tudományos szinten) akkor előbb utóbb nyelvtani oldalról és szókincs felől is meglepődsz, hogy mennyire magas szinten kell ismerni az angolt, hogy ne legyen nagyon ciki, amit csinálsz. Aki ezzel még nem találkozott, nem beszél elég jól angolul, sajnos.

Amiben van igazság, hogy picit jobbak az esélyek az alapszintű kommunikációra angolul mint minden más nyelven. Az angol eredetű nemzetközi szavakat könnyebb bárhova is kötni, és ha tényleg egyszerű dolgot akarunk akkor a nyelvtan lényegében teljesen lebutítható. Ki fog utánad jön, hogy I were in canteen és nem I went to a restaurant.. senki, értik, ettél, nem vagy éhes.

Azért, ha nyelvészkedünk érdemes hozzátenni, hogy az angol nyelv szerkezete (és kötött szórendje) pont ugyanúgy alkalmas mindennek a kifejezésére, mint a mi ragozgatásunk. Sőt, jobbat mondok, számítógépes feldolgozásnál sokkal könnyebb feldolgozni az angol szerkezetét, mint a magyar ragokat. (megszentségteleníthetetlenségeiteket, sok sikert!)

A standard és irodalmi angol nyelv mai szerkezetének kialakulása nem sokkal Shakespeare után, a brit birodalom létrejöttének elején zárult le. Szóval a strukturális egyszerüsödés nem a világnyelv jelleg miatt jött létre, akit érdekel, olvasson utána. Valóban volt egyszerüsödés, de az már kisebb volumenű volt és a megértést egyébként már alig befolyásolta (rendhagyó alakok megjelenése, kikopása, stb..)
A hétköznapi konyhaangol kialakulása folyamatos, térben és időben nagyon meghatározza a beszélők háttere, valamint mostmár az internet is. De ez szimplán nem vethető össze a standard brit vagy amerikai angol nyelvvel.

Azt nem tudtuk meg, hogy mi a cikke, de nem érdemes keverni a szezont a fazonnal. Érdemes inkább rendesen megtanulni angolul.
Reckl Amál blogja X-offenders 2018.12.09 00:37:42
Hát, ezt alaposan benéztem! Pár hete még a tehetségkutatók reneszánszának örvendeztem az idei X Faktor első élő show-ja láttán, ma este már csak ámulok - bámulok, milyen groteszk önbecsapássá fajult ez a műsor, amelyet állítólag az ország harmada néz...
EagerEagle 2018.12.10 18:33:00
Hadd legyek az ördög ügyvédje. Nem lehet az, hogy
- Az emberek kocazenehallgatók és igazából épp nem értenek az egész szakmához?
- Olyan eszközön nézik az emberek, hogy épp nem lehet hallani se ha hamis se ha szép, max azt lehet látni ha valaki nagyon csúnyán belesül/össze vissza ugrál a színpadon/ellenszenves stb?
- A jelenlegi X egyesíti a VV és a rádióhallgatás előnyeit? Le lehet ülni egyszer valami történetszerű dolgot megnézni és közben pedig zenéthallgatni, nosztalgiázni, véleményt mondani, szotyit enni?
- A mai zenei élet (mondjuk a magyar rádiók nemzetközi számai) annyira tucatszámok, hogy nincs köztük se jó se rossz csak tucat + emberek nagyrésze több évtizedes számokat hallgat vissza, mert azt ismeri szereti?
- Nem lehet, hogy ilyen hibrid műfajt csak úgy lehet csinálni ha vannak benne fiatal és vagány megmondóemberek + emberek kerek egész eladható történettel?

+1. Az első megasztároknál is ugyanezeket mondták, hogy jaj egynyári sztárok, haknizni fognak, nincs tehetség, futószalagon gyártják. Dehogy volt régebben minden jobb... És igen, kb 90%-ban mentek az akkori szereplők a levesbe és a maradék 10% is sokszor alibi karriert fut. (pl. haknizik, időnként celebkedik)

Az biztos, hogy az embereket már kevésbé lehet szájtátásra késztetni egy ilyen műsorral mint pár éve: ezért van az, hogy ne legyen paródia az egész a drámainak beállított élő műsort a lehető leggyorsabban lezavarják.
     Munkámmal kapcsolatos nemtetszését fejezte ki az intézmény vezetőjének is, ugyanakkor a mellemmel kapcsolatos tetszésének szemtől szemben adott hangot.A gimnazista diáklányok megnyugtattak, hogy ezt velük is meg szokta tenni. Mármint ez utóbbit. (hvg)    Az milyen lenne, ha Takaró Mihály…..
(Fotó: Fortepan.hu) Nézegettem a napokban az Index2 címoldalát: egymás alatt sorjáznak a receptek és étteremtesztek, kajafotó kajafotó hátán. A foodporn az új bikinihíd és combszemöldök, beteljesülni látszik végre a rég áhított gasztroforradalom! De egészen biztos, hogy ez így van? Hiszen…..