Adatok
Tanár_
62 bejegyzést írt és 27 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.
Új államszervezet létrehozása (1919):
A végrehajtó hatalmat, azaz a kormány szerepét a Forradalmi Kormányzótanács töltötte be, melynek tagjai a népbiztosok (miniszterek) voltak. Elnöke: Garbai Sándor, vezetője Kun Béla külügyi népbiztos. A törvényhozó hatalom (parlament) szerepét a Tanácsok…..
Az első Teleki-kormány (1920 július 19. -1921 április 14.):
Az első világháború illetve a forradalmak után, gróf Teleki Pál 1920 nyarán kezdődő rövid miniszterelnöksége hozta el a konszolidációt. (Konszolidáció = gazdasági, politikai megszilárdulás és rend kialakulása) Magyarországon kialakult a…..
Orosz forradalom és bolsevik hatalomátvétel
A cári rendszer: A Romanov dinasztia utolsó tagja, II. Miklós cár volt (1894-1917). Uralma alatt – a századfordulótól - egyre nagyobb lett a nyomor és elégedetlenség Oroszországban. Már 1905-ben volt egy forradalom, amin még különböző ígéretekkel úrrá…..
A háború végén az állapotok:
1.) Nyomor: A háború utolsó évére Magyarországon nagy lett a nyomor, az éhezés, a munkanélküliség és az elégedetlenség.
2.) Spanyolnátha járvány dúl Európa-szerte: 1918-1919-ben.
3.) Belpolitikai válság alakul ki Magyarországon. A parlamentben két politikai tábor állt…..
Párizs környéki békék
Az I. világháború végén az Antant az 5 vesztes országgal külön-külön kötött békét melyeket összefoglaló néven hívunk Párizs-környéki békék.
Az 5 vesztes ország: Németország (Versailles), Ausztria (Sint-Germain), Bulgária (Neuilly), Magyarország (Trianon), Törökország…..
Hazánk történelmének fontos eseménysora, amely az 1989-es évehez köthető leginkább és amely a korábbi évtizedek szocialista egypártrendszerét vértelen módon, békés eszközökkel változtatta többpártrendszerré és valódi demokráciává.
A Kádár-korszak utolsó évtizede:
A 70 -es évek közepétől az…..
A világháború előzményei:
A háború kirobbanása egy merényletre vezethető vissza, melyet a trónörökös és felesége ellen követtek el.
A szarajevói merénylet (1914 június 28.):
Egy boszniai hadgyakorlaton egy szerb nacionalista diák (Gavrilo Princip) 1914 június 28 –án lelőtte a Monarchia…..
Demográfia: Demos = nép (görögül), gráfia = írás (görög) vagyis népesség-összeírással, statisztikával foglalkozó tudományágat jelent.
--
Demográfiai helyzet: 1910-ben az Osztrák-Magyar Monarchia 50 millió lakost számlált. Ebből 28 millió az Osztrák Császárság területén élt, 21-22 millió pedig a…..
Népesedés, városfejlődés: A kiegyezést követően, 1867 és 1914 között jelentős népesség növekedés zajlott Magyarországon: 15,4 millióról 21 millióra nőtt hazánk lakossága. Emellet városiasodás kezdődött, erősen megnövekedett a nagyvárosok népessége. Főleg Pest gyarapodott sokat: 30 év alatt…..
A polgárosodó társadalom
Azt a berendezkedést, melyben egyidejűleg létezik egymás mellett az új, polgáriasodó, nyugati típusú társadalom-szerkezet és a régi, feudális, középkort idéző, hagyományos társadalom, torlódó társadalomnak nevezzük.
Fontosabb társadalmi rétegek:
Nagybirtokos…..
Gazdaság a dualizmus korában
Gazdasági felzárkózás:
Folyóinkat hajózhatóvá tették, gátrendszer épült az áradások ellen.
A magyar mezőgazdaság modernizálódott: megjelentek a cséplőgépek, az istállózó állattartás, az intenzív állatfajták tenyésztése (pl Holstein fríz marhák, Fésűsmerino juhok) és…..
Reformáció fogalma: A reformáció egy olyan 16. századi vallási megújulási folyamat volt, mely a katolikus egyház szakadását idézte elő, Luther Márton fellépése nyomán. [1.]
A reformáció elindítója: Luther Márton egy Ágoston rendi szerzetes, aki a wittenbergi egyetemen tanított teológiát. [2.]…..
A nemzeti parkok főleg természeti kincseink, kultúrális értékeink védelmét szolgáló, földrajzi területek hazánkban. Fontosabb és jelentősebb nemzeti parkjaink:
Hortobágyi Nemzeti Park - 1973
Kiskunsági Nemzeti Park - 1975
Bükki Nemzeti Park - 1977
Aggteleki Nemzeti Park - 1985
Duna-Dráva…..
Emelt-szintű történelem érettségire való felkészítést vállalok, on-line foglalkozások megtartásával. A legfontosabb történelmi témakörökből egy tematikát állítottam össze, mely leginkább kiemelt jelentőségű történelmi eseményeket dolgozza fel. On-line felkészítő foglalkozásaimon ezeket az anyagokat…..
A Magyar Tanácsköztársaság
(1919 március 21. - augusztus 1.)
Új államszervezet létrehozása:
A végrehajtó hatalmat, azaz a kormány szerepét a Forradalmi Kormányzótanács töltötte be, melynek tagjai a népbiztosok (miniszterek) voltak. Elnöke: Garbai Sándor, vezetője Kun Béla külügyi népbiztos. A…..
A dulaizmus alatt (1867-1918) a pártok ideológiáját és programját a kiegyezéshez való viszony határozta meg. Ez alapján a pártok három nagy csoportba sorolódtak:
Kiegyezést elutasító pártok:
48-as párt
Balközép Párt
Függetlenségi Párt
A kiegyezést részben támogató pártok:
Szabadelvű…..
Parlamenti válságok
Parlamenti válság 1904-ben: Amikor a kisebbségben lévő parlamenti ellenzék megbénítja az országgyűlés működését, az úgynevezett "agyonbeszéléssel", obstrukciónak nevezzük. Vagyis: addig szólalni fel folyamatosan - egymásnak adva a szót - míg a törvény megszavazása lehetetlenné…..
Az Osztrák-Magyar Monarchia:
Egy hatalmas és gazdaságilag erős (681 ezer km2-es) 52 millió lakosú birodalom volt 1867 és 1918 között. Európa egyik legfontosabb államát alkotta.
A dualizmus:
Az Osztrák-Magyar Monatchia 1867 és 1918 között két állam együttélése volt, egy duális azaz kettős…..
Az őszirózsás forradalom
A háború végén az állapotok:
1.) Nyomor: A háború utolsó évére Magyarországon nagy lett a nyomor, az éhezés, a munkanélküliség és az elégedetlenség.
2.) Spanyolnátha járvány dúl Európa-szerte: 1918-1919-ben. Milliók halmak meg, köztülk az utolsó magyar király, IV. Károly…..
Az első világháború (1914-1918)
Az első világháború 1914 július 28 és 1918 november 11 között zajlott több kontinensen két katonai szövetség között: antant és Hármasszövetség.
A háború kirobbanása egy merényletre vezethető vissza, melyet a Monarchia trónörököse és felesége ellen követtek el a…..
Tisza Kálmán időszaka (1875-1890)
Szabadelvű párt kormányai: Első és legfontosabb miniszterelnök Tisza Kálmán volt 1875 és 1890 közt! Fő ellenzéke a Függetlenségi Párt volt (egyik oldalon) és az Egyesült Ellenzék (a másik politikai oldalon). Ekkoriban a politika bal- és jobboldalt a kiegyezéshez…..
A kiegyezés (1867)
A provizórium (ideiglenes állapot): A magyar diéta feloszlatása után, 1861 és 1865 közt tartott a provizórium időszaka, Anton Schmerling államminiszter vezetésével. Elhidegülés Ausztria és Magyarország között, de két esemény változtat ezen:
Deák húsvéti cikke (1865)
A…..
A reformkor előzményei: II. Lipót és I. Ferenc
II.Lipót (1790-1792)
II.József egy szétesőben lévő birodalmat hagyott hátra. Halálakor a magyarok Ausztria ellen fordultak, mert II. József eltörölte a vármegyerendszert és a nemesség megadóztatását tervezte. Így II. Lipótnak helyre kellett hoznia…..
Megtorlás és elnyomás 1849 után
Önkényuralom megtorlás és ellenállás
A magyarok megbüntetése: A Ferenc József által vezetett Osztrák Birodalom bosszúra szomjazott 1849 nyarán, amiért csak nagy nehezen és csak orosz segítséggel tudta leverni a magyar szabadságharcot! Az ifjú császár Julius Jacob…..
Munkásmozgalmak megjelenése
Szocializmus: A 19.század elején a társadalom problémáit a magántulajdon korlátozásával megoldani kívánó irányzatokat szocializmusnak nevezik.
Viszonyok az ipari forradalom 19. századi kibontakozásakor: Ez volt a "vad-kapitalizmus kora, embertelen munkás-körülmények,…..
Belépve többet láthatsz. Itt beléphetsz