Regisztráció Blogot indítok
Adatok
Fődíszpinty

200 bejegyzést írt és 72 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.

Admin Szerkesztő Tag Vendég
Jó szerencsét! Jó túrázást! A csúcsról van még feljebb :). haladjunk végig a gerincen az itt ott hullámzó ösvényen.  Ha beértünka fák közé szemben a kerítésnél forduljunk balra. Ahol elfogy a kerítés haladjunk tovább az erdőben egyenesen. Ne térjünk le róla sehol, amíg el nem érjük a következő…..
Jó szerencsét! Jó túrázást!   Ennek a szakasznak az eleje a track alapján jól követhető, de figyelmet igényel a sok kereszteződés miatt. A leírás a letöltött nyomvonalhoz készült. Az erődöt elhagyva a villanyoszlop mögé térünk be. A mező szélén jobbra fordulunk és a fás-bokros területen egy…..
Jó szerencsét! Jó túrázást! Ahogy a kódtól visszatértünk a földútra jobbra fordulunk és minden kereszteződésnél követve az utat nem térünk le róla, egyenes megyünk tovább. Egy feltűnő kúp jobbra az út mellet jelzi a Dorogi Erőmű volt salakhányóját, a fák között benézve, még több is látható.…..
Jó szerencsét! Jó túrázást! A kód leolvasása után balra kanyarodunk. Ezután követjük az utat majd az ipszilon elágazásnál balra térünk.   Szemben bármelyik ösvényt választhatjuk, másszunk fel a gerincre. Ezután balra fordulva érjük el a kilátópontot. Érdemes kisétálni ameddig lehet,…..
Jó szerencsét! Jó túrázást!   Az indulópont kódjai a Tokod-altáró bejárata feletti kerítésen, a Tárna és a Tavasz utcák kereszteződésében valamint útközben a Gete utca jobb oldalán lévő pihenőpark padja melleti tönkről sarjadó fán találhatóak Kis kitérővel érdemes útbaejteni az 1920-as…..
Üdv!  Egyszer volt… Dorog a II. világháborúban … I. rész Szovjet megszállás. Forrás: Dorogi Füzetek 5. dr. Csiffáry Nándor: Dorog a II. világháborúban Pick József: A II. világháború áldozatai A bejegyzés Dorog Város Barátainak Egyesülete és a Dorog Anno oldal együttműködésében készült. Az…..
Jó szerencsét! Arra gondoltam, hogy aki végigolvasta az eddigi bejegyzéseimet, talán szeretné megismerni mi, hol volt a régi bányaműveletekből. Tulajdonképpen ennek a bemutatására jött létre a Bányászkör és ezen belül a Hantken Miksa-kör 32 km. 32 km, 1000 méter pozitív szint (A színes vastag…..
Üdv!  Egyszer volt… Dorog a II. világháborúban … I. rész A harcok előtt. Forrás: Dorogi Füzetek 5. dr. Csiffáry Nándor: Dorog a II. világháborúban Pick József: A II. világháború áldozatai   A bejegyzés Dorog Város Barátainak Egyesülete és a Dorog Anno oldal együttműködésében készült. Az…..
Jó szerencsét! Köszönöm az eddigi figyelmet! A térképet Faragó Ferenc bocsátotta a rendelkezésemre:   70 részben sikerült feldolgoznom a szénmedence történetének azt a fejezetét, mely magáról a bányászatról mesél nekünk. Heti rendszerességel jelentek meg a posztok. Volt amit 1350 olvasó…..
Jó szerencsét! Arra gondoltam, hogy aki végigolvasta az eddigi bejegyzéseimet, talán szeretné megismerni mi, hol volt a régi bányaműveletekből. Tulajdonképpen ennek a bemutatására jött létre a Bányászkör és ezen belül a  Erzsébet-akna-kör. 12 km, 330 méter pozitív szint (A színes vastag…..
Jó szerencsét! Tokodaltáró belterületén volt a két akna. A bánya bezárása után 1981-ben a XVI-os aknatorony útnak indult, hogy Dorogon új, méltó szolgálati helyre találjon, mint emlékmű.  Az időrend Tóth tibor könyvéből, a kiegészítések külön jelölve Székely Lajos könyvéből származnak. Pick…..
Jó szerencsét! Mikor a Dorogi szénmedence bányászatáról beszélünk, mindig felmerül az a hatamas kár, amit a karsztvíz okozott. Szerencse a szerencsétlenségben, hogy a bányászat révén hozzáférünk a csodálatos természeti kincshez.  A Tokodaltárón termelt víz adja több mint a felét a felhasznált…..
Üdv! A lenti bejegyzés szerkesztője Kovács Tamás a Dorog Város Barátainak Egyesületének elnöke. Dorog Anno, 4. Dorogi Füzetek: (Zrínyi Iskola) Tisztelt olvasóink! Hadd ajánljam figyelmetekbe a Dorogi Füzetek 4. számát, mely szintén településünk múltját mutatja be, egészen az…..
Jó szerencsét! A Tokodi-altáró a szénmedence egyik legfontosabb építménye, előfutára a késöbbi koncentrációnak. Volt egy szűk tíz év amikor a Dorogi és a Tokodi-altáró össze volt kötve, így a föld alatt szinte minden bányaterület elérhető volt anélkül, hogy fel kellet volna a felszínre…..
Jó szerencsét! A Kerékhegyi bányák története egy évszámmal vagy területhatárolással nagyon nehezen választható el. Én a közérthetőség miatt a Gusztáv és a Vilmos akna történetét külön kezelem, mivel ezek voltak a fő aknák a területen. A Gusztáv-akna 1886-ig üzemelt. A lenti térkép segítségével a…..
Jó szerencsét! A mai térképeken Kis-Gete néven illetett domb az összes forrásban Kerékhegy, illetve Radberg néven szerepel. Ezen a területen zajlott az Ó-tokodi bányászat, s ahogy Ó-dorognál, itt is egy komplett kis település épült ki, még kórház is volt. Sok akna és táró biztosította a termelést.…..
Jó szerencsét! A XVII-XVIII-as akna pár az annavölgyi út mellett volt. Az üzemi területet csak pár éve kerítették be. Reménykeltő a nagy kupac kisvasúti sínszál, azt hallani komoly turisztikai  tervei vannak a tulajdonosnak a területtel.  Fotó: Solymár Judit gyűjteménye:     Fotó Tóth Tibor…..
Jó szerencsét! A bányaüzem a Bajnai-út és a Tokodról ide becsatlakozó út kereszteződésében volt, illetve  az üzem épületeinek egy része a mai napig áll, a terület új gazdáját keresi. Némi karbantartási munkálatok nyomai is felelhetőek.  Fotó: Ladányi András könyvéből:   1969 Megkezdik az…..
Fődíszpinty 2024.05.05 17:24:48
@gigabursch: Volt. Mindaddig amíg a szén volt az a fosszilis energiaforrás amit az emberek használtak...jött az olaj majd a gáz. Mindkettő könnyen szállítható. De a szén fénykorában komplett települések és infrastruktúra épült ki a nyereségből.
Jó szerencsét! A "Régi Ebszőny" névvel illetett terület a Hegyeskő Annavölgyi oldala, főleg a Sároldal, Tűzköves alja, Faluhelyek névvel jelölt rész. A legtöbb bánya közel volt az annavölgyi-úthoz, így Ebszőnyre a vasút megépülése után még osztályozót és a vasúi rakodót is építettek.  Fotó: Tokod…..
Jó szerencsét! A Sashegyi-akna története bár rövid, de mégis érdemes külön kezelni, hiszen a Dorogi Könyvtár Helytörténeti Gyűjteménye révén nagyon szép fotókon nézhetjük meg az aknát.    A lenti térképen látható az a terület melyet az aknából műveltek:   Hantken Miksa könyvéből: "A tokodi…..
Üdv! Egyszer volt…a dorogi németség története… Bár nagyon szerettem és a mai napig szeretem a történelmet, mégis el kellet telni vagy 40 évnek az életemből, hogy Dorog történelmével mélyebben megismerkedjek. Szerintem nagy hiányossága a közoktatásnak, hogy a helyismeret nem kap elég nagy…..
Jó szerencsét! Ide gyűjtöttem össze azokról a bányákról a szóló forrásokat illetve térképeket, melyek Tokod egykori területén voltak. Ezek a bányák a legtöbb esetben rövid ideig működtek és e miatt a legtöbb forrásban éppen csak említésre kerülnek. 1. Várberek Ez a római erőd és környékének…..
Jó szerencsét! A területen három akna került lemélyítésre: Erzsébet I (Kör)-akna, Erzsébet II és a III aknák. Mindenesetre elég érdekes a számozás, hiszen a a forrásokban a  II-es 1891, az I-es és III-as 1893 építési dátummal szerepel. A környékbeli aknákhoz képest igen különleges, hogy a…..
Jó szerencsét! A bejegyzés elkészítése közben szembesültem azzal, hogy nem tudtam milyen virágzó bányásztelepülés volt Tokod. Remélem, hogy bár elég komoly információ mennyiséget adok közre másnak is hasonló meglepetést okozok. A tokodi bányászat kezdőpontját Hantken Miksa könyvéből ismerhetjük, ő…..
Jó szerencsét! Arra gondoltam, hogy aki végigolvasta az eddigi bejegyzéseimet, talán szeretné megismerni mi, hol volt a régi bányaműveletekből. Tulajdonképpen ennek a bemutatására jött létre a Bányászkör és ezen belül a XX-as akna kör. 11 km, 340 méter pozitív szint (A színes vastag szövegrészek…..