Regisztráció Blogot indítok
Adatok
Ágnes gyógynövény

17 bejegyzést írt és 0 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.

Admin Szerkesztő Tag Vendég
Felfutó komló (Humulus Lupulus) Érdekesség: Tradícionális nyugtató hatása miatt alkalmazták. Teaként, párnát töltöttek meg a komlóval. Az első feljegyzések a VII. századi arab orvoslásban olvasható. A feljegyzést Mesue készítette, aki vértisztítónak ajánlotta a…..
Katáng (Cichorium intybus L.)     Élőhely: mezők parlagok rétek utak mentén   Hatóanyag: szeszkviterpén laktonok cikóriasav flavonoidok inulin…..
Kamilla (Matricaria recutita L.) Orvosi székfű Élőhely: Alföldön (Magyarország) mezőkön réteken Hatóanyag: flavonoidok hidrofil illóolaj (Matricariae…..
Lándzsás útifű  (Plantago lanceolata) Ha ezt a nevet halljuk, sokunknak a köhögés elleni szirup juthat eszünkbe. A svájci Künzle tisztelendő ezt írta: "Az útifű mindegyik fajtájából az egész növényt felhasználhatjuk, gyökerét, szárát, virágját és termését. Nincs…..
Szeder, vadszeder (Rubus fruticosus L.) Érdekesség: A szedersövény védi a házat a villámlástól. A fekete tea helyett használták.   Előfordulás: erdőszéleken megműveletlen területeken kertekben árokpartokon   Hatónyag: C-vitamin csersav (gallusz,…..
Ágnes gyógynövény Kakukkfű 2017.08.18 07:05:00
Kerti kakukkfű (Thymus vulgaris) Érdekesség: Egyiptomban a kakukkfüvet balzsamozáshoz használták. A görögöknél a vitézség jelképe volt A méhek kedvence Nagy Károly elrendelte, hogy a kastélyok és kolostorok kertjeiben ültessenek kakukkfüvet is. A szegények…..
Aranyvessző (Solidago) Érdekesség: A VIII.Magyar Gyógyszerkönyveben is helyet kapott  Előfordulás: gyomként kertekben parkokban Hatóanyag: fenolos glikozid flavonoid (rutin, kvercetin) illóolajok kathecintípusú…..
Bodza (Sambucus Nigra) Előfordulás: erdők árterek kertek utak mentén   Hatóanyag: virága: flavonoidokat szaponint illóolajat   Gyógyhatás fejfájás féreghajtó (kérge) hasható hörghurut hörgőgyulladás immunrendszer…..
Citromfű (Melissa Officinails) Érdekesség: Paracelsus szerint az élet meghosszabbítója. Nevét jellegzetes citrom illata után kapta. A Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság (MGYT) Gyógynövény Szakosztálya az orvosi citromfűvet választotta az Év Gyógynövényének…..
Fokhagyma (Allium sativum) Érdekesség: Már az ókori Egyiptom lakói is használták,, ha nem régebbről ismeretes ez a nagyszerű növény. A VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben is szerepel a középkori néphit szerint a vámpírok és démonok elriasztója, ez a mai napig megmaradt az…..
Kövirózsa (Sempervivum tectorum L.)   Érdekesség: Az ókorban az a hiedelem járta, hogy megvédi a házat a villámcsapástól. Ezért a legtöbben a ház tetejére ültették, biztos, ami biztos alapon.   Előfordulás hegyvidékeken sziklakertekben napos…..
Levendula (Levendula angustifolia)   Érdekesség: Lajos a Napkirály, ha megszeretett volna hódítani egy számára tetszetős hölgyet egy csokor ámbrába merített levendulát küldött. Ha a hölgy egy szálát a szájába tett, akkor az uralkodó számára egyértelmű volt a…..
Zsálya Salvia Officinails Érdekesség: A Magyar Néprajzi Lexikon szerint a zsálya a szerelemkeltés gyógynövénye. Gondoljunk csak a dalra: "Tele kertem zsályával, szerelemnek lángjával" Előfordulás: kertek dísznövénykertek védett, napos helyek Gyűjtés: levelét:…..
Kukorica(Zea mays) Kukoricabajusz Hatóanyagai: szaponin cseranyagot, barna és sárga színanyagot, zsírosolajat, karvakrol illóolajat, pentozánt foszfor keserű glikozidát Virágzási ideje: júniustól augusztusig Gyógyhatása: húgyutak bántalmai, vizelethajtó vesekő és…..
Hecsedli (Rosa canina)   Érdekességek a csipkebogyóról: A Magyar Néprajzi Lexikon szerint egy-egy növénynek azért adtak több nevet, hogy ne lehessen felismerni, miről beszélnek. A faluban élő füvesasszony ezeket a növényeket gyógyítási, illetve mágikus célra használta és nem szerette volna…..
Kerti borágó (Borago officinalis) Hatóanyag: gamma-linolénsav linolsav, palmitinsav, olajsav  sztearinsav is A növény levele tartalmaz : nyálkát, cseranyagokat flavonoidokat szaponint illóolajat ásványi…..
Nagy csalán (Urtica dioica)     Előfordulási helyei: Mocsarak, gyomtársulások, erdők, kertek Gyűjtési idő: levelének április-május gyökerét: tavasszal vagy ősszel Hatóanyaga: flavonoid, kálcium, kálium, vas, cserzőanyagok, illóolaj, nyálka, szénhidrátok, ásványi anyagok. A…..