Adatok
filozofus87
8 bejegyzést írt és 4 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.
A reformista irányzat a munkásmozgalom egyik fő irányzata volt hajdanán – de ma már nincs sok értelme reformizmusról beszélni.
A 19. század végére a kapitalizmus meghaladását célul kitűző mozgalom markánsan két irányzatra vált szét. A forradalmi irányzat – az anarchizmus, illetve a szociáldemokrata…..
filozofus87
2017.06.23 19:44:31
@István Tamasi: Azaz, a tulajdonviszonyok, elsősorban, a termelőeszközök tulajdona a fő kérdés. Azért nem lett volna szabad privatizálni, hogy ne induljon újra a kapitalizmusra jellemző eldologiasodás, amely nem erkölcsi alapon, hanem a piaci automatizmusok (kényszerek) folytán működik úgy, hogy a gazdagok és a szegények közti különbség növekedjen. Ebből, persze, nem következik az, hogy semmit nem tehet az állam. Mert pl. államosíthat is - tehát a kulcsfontosságú, az emberek megélhetését leginkább befolyásoló termelőeszközöket (pl. a földet) állami tulajdonba vetetheti. Ha a politikai vezető tényleg a közjót kívánja szolgálni, akkor ezt teszi. Viszont erre soha nem volt garancia - bármilyen rendszer van, kiszámíthatatlan a hatalomra kerülők viselkedése, bármikor lehetnek a vezetőnek olyan szándékai, amelyek nem a közjót szolgálják, hanem éppenséggel tönkreteszik azt. Ezzel lerombolják a bizalmat maguk iránt. Tönkreteszik a közösség organikus jellegét - ami konfliktusokhoz vezet - újabb háborúkhoz - ez a rebellió. Azok, akik nem reformisták, hanem radikális baloldaliak, azok esetében sem garantálható, hogy nem élnek vissza hatalmukkal. Elég ha pl. Sztálinra, Rákosira gondolunk. Vagy Robespierre-re. A probléma lényegét én intellektuális természetűnek tekintem. Az a gond, hogy az emberek félrevezethetők, manipulálhatók. Ha nem ilyenek lennének, akkor nem támogatnák szavazatukkal a közösség érdekeit, a közjót nem szolgáló politikusokat. Azonban, az emberek többségének nincs világos elképzelése arról, hogy a fontosabb közjogi kérdésekben mi lenne a közjó. Nem kizárt, hogy alkalomadtán saját elnyomatását is meg lehet szavaztatni az állampolgárokkal. Ami, nyilván, azért lehetséges, mert nincs részvételi demokrácia, valódi önkormányzat - az emberek a napi gyakorlat során nincsenek bevonva az őket érintő döntések megvitatásába.
kulturszocializmus
A marxizmus gyenge pontjai: vallásnak nem elég idealista, tudománynak nem elég megalapozott
2017.06.16 21:36:56
A Lukács Györgyről szóló konferencia után gondolkodtam el igazán azon, hogy vajon miért nem lett magyarországi folytatása Lukács György társadalomfilozófiájának. Miután belemélyedtem a részletekbe, az tűnik a legvalószínűbbnek, hogy azért csappant meg az érdeklődés Lukács iránt, mert a marxizmus…..
1. A posztmodern megközelítés
Jean-Francois Lyotard abban látta a világhelyzet és a filozófia helyzetének lényegét, hogy a nagy narratívák (a korábbi világmagyarázatok) érvénytelenek, s ezt a véleményét azzal magyarázta, hogy eleve képtelenség áttekinteni a tudományokban és a tudományosnak nem…..
Talán kevesen foglalkoznak ezzel a témával, pedig ez világít rá a legtöbb társadalmi baj fő okára.
Az eldologiasodás fogalma 1923-ban bukkant fel a magyar filozófiában, amikor Lukács György megírta Történelem és osztálytudat című tanulmányát. Az ő szavait idézve az alábbi jelentése van az…..
kulturszocializmus
A szocializmus bukásának valódi okai: eldologiasodás és érthetetlen kommunikáció
2017.05.04 20:11:57
A Lukács György szellemi örökségét feltáró háromnapos konferencia indította el bennem a gondolkodást az elmúlt 60-70 évről. Vajon mely okok miatt bukott meg a magyar szocializmus? Viszonylag sok sajátos körülményt nevezhetünk meg okként: pl.
- Kádár János kegyetlensége (az 1956-os forradalom utáni…..
kulturszocializmus
A verseny két funkciója és a kulturális szolidaritás fogalmának bevezetése
2017.04.27 10:55:16
Bevezető fogalommagyarázat
Miután új fogalmat vezetek be, tájékoztatom olvasóimat arról, hogy a kulturális szolidaritást mint jelenséget a kommunikáció egyik fajtájának vagy irányultságának tekintem. Olyan kommunikációnak, amely a másik ember tájékozottságának, közérzetének, egészségének javítására…..
kulturszocializmus
Az eldologiasodás változatai, erkölcsi kritikája, Nyikolaj Bergyajev és Hamvas Béla
2017.04.26 11:10:22
Lukács György eldologiasodás fogalma nemcsak a frankfurti iskola tagjait lelkesítette fel, hanem pl. egyes orosz olvasóit is. Az orosz reakció több évtizeddel későbbi, és elvezet a létező szocializmus lényegi megértéséhez. Ugyanis ők pl. azt emelték ki, hogy Lukács György a szocializmusban is…..
A napokban sorra kerülő Lukács-konferencia, feltehetően, ráirányítja majd az érdeklődök figyelmét a filozófiára. Ezért bízom abban, hogy az én fölvetéseimre is akad reakció. Magamról érdemes annyit leírnom, hogy magyarországi és oroszországi egyetemen is tanultam filozófiát, ezért lehetnek…..
A Klub rádió ma (kedd) reggeli műsora kapcsán érzem aktuálisnak ezt a témát.
A XX. század képtelen volt megszüntetni az előítéletes gondolkodást, amely olyan politikai pártok, tekintélyes értelmiségiek gondolkodásában is újjászületik, amely pártok, amely értelmiségiek azt terjesztik magukról, hogy…..
Belépve többet láthatsz. Itt beléphetsz