Adatok
Aleandro
0 bejegyzést írt és 4 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.
Két érdekes, egymással párhuzamosnak is nevezhető hír jelent meg az asva.info portálon. Az egyik szerint végre visszaadták a tavaly augusztusban lefoglalt Power of Freedom szervereket. Külön pikantériája az esetnek, hogy eredetileg kizárólag az adathordozókra szólt a határozat, de…..
A munkanélküliség egyre fokozódó probléma Magyarországon, amivel ellentétes folyamatnak látszik az, hogy az állást kínálók egyre több betöltetlen pozícióra panaszkodnak. Ennek egyik oka, hogy a szakmai felkészültség nem éppen az a színvonalú, amit a munkaadók…..
Belépve többet láthatsz. Itt beléphetsz
Néhány gondolat - ill. azok alátámasztására néhány link - a témában:
Szellemi alkotás esetében nem beszélhetünk tulajdonjogról. Szerzői jogról igen, de ez egy külön kategória, egy külön törvény rendezi ezt a kérdéskört.
Mivel ellopni csak olyan dolgot tudsz, amin másnak tulajdonjoga van, ezért egy szerzői művet (szellemi alkotást) jogilag nem tudsz ellopni. Még egy plusz: a lopás esetén valakitől egy dolgot elveszel, így neki az a dolog nem áll rendelkezésedre, neked viszont igen. Szerzői művet (szellemi alkotást) nem tudsz úgy elvenni, hogy az a szerzői jogok kedvezményezettjének ne álljon rendelkezésre. (Az egyedi példányok kérdése nem ide tartozik.) Btk. 329/A§
www.jogiforum.hu/torvenytar/108/Btk./1978.-évi-IV.-törvény--a-Büntető-Törvénykönyvről
Jelenleg a magáncélra, nem haszonszerzés végett történő letöltést a törvény nem rendeli büntetni. Sőt, ennél többről van szó: „Természetes személy magáncélra a műről másolatot készíthet, ha az jövedelemszerzés vagy jövedelemfokozás célját közvetve sem szolgálja. E rendelkezés nem vonatkozik az építészeti műre, a műszaki létesítményre, a szoftverre és a számítástechnikai eszközzel működtetett adatbázisra, valamint a mű nyilvános előadásának kép- vagy hanghordozóra való rögzítésére.” – Szjt. 35§
www.jogiforum.hu/torvenytar/134/Szjt/1999.-évi-LXXVI.-törvény-a-szerzői-jogról
A fentiek alapján magáncélra (és ingyen) bármennyi zenét, filmet, digitális könyvet, stb. tölthetsz le akárhonnan, feltéve, hogy a fenti követelményeknek megfelelsz. Ami fontos: ha a haverodnak, szomszédodnak, stb. töltesz le (másolsz), az már nem fér bele. Viszont szoftverre ez a szabad felhasználás nem vonatkozik, vagyis ha szoftvert másolsz jogosulatlanul, akkor szerzői jogot sértesz. Vagyis bárki, bármit is mondjon, zene, film letöltése NEM LOPÁS!
És még egy dolog, hogy teljes legyen a kép: minden legálisan vásárolt, üres adathordozó után fizetsz jogdíjat (egyfajta átalánydíj), amit azért fizetsz, mert az adott adathordozó potenciálisan alkalmas arra, hogy arra szerzői művet másolj. Ennek a díjnak a megfizetését igazolja az Artisjus által kiadott matrica. Ha jól emlékszem, a díjak az említett szervezet honlapján megtekinthető. (Ennek oka, gyökere a video- és rádiómagnók megjelenésében keresendő. Hadd ne részletezzem, hogy miért.) Vagyis minden legálisan vásárolt adathordozó megvásárlásval fizetsz azért, hogy – még ha nem is arra használod, hanem pl. családi képeket másolsz rá – arra szerzői művet másolj. Tehát az sem igaz, hogy nem fizetsz a letöltésért, másolásért, stb.