Adatok
stolzingimalter
3471 bejegyzést írt és 2186 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.
Ez még tavasszal történt, a repülőtéren. Békésen üldögéltem, amikor a szomszéd asztalhoz telepedett valaki a hamburgerével. De hát én őt ismerem valahonnét. Pedig nem magyar, nem is értem, milyen nyelven beszél, de ez a hosszú arc, a bongyorkás, szőke haj, honnét is? Honnét is?
Megvan. Egy van…..
Van egy komolyzenei lemezlovas, Dave Hurwitz, írásban és a YouTube-on értékeli a klasszikus zenei lemezeket, lendülettel és határozottan. A dolog jelenlegi állapotából fakadóan egyre inkább a múltról van szó, összegzéseket közöl, most épp egy olyan sorozata van, hogy egyes szerzők teljes életművéből…..
stolzingimalter
2026.05.30 17:24:39
@Ceratium: úgy vettem észre, ebben a kérdésben elég megátalkodott.
stolzingimalter
2026.05.31 06:02:11
@RSlash: igen. ez volt az utolsó zongorás fellépés.
stolzingimalter
2026.06.01 06:14:07
@Tyranno61: Gyanús, higy ez már nem lesz jobb vagg szabályosabb, de muszáj elmondanom, hogy 83-ban a rádió riportere megkérdezte a karmestert hogyan ejti a nevét, és azt mondta: börnsztájn. Ugyanakkor (nem ugyanakkor, huszonöt évvel később) a Népszabadság egyik szerkesztője kezébe temette az arcát, hogyan írhattam azt Dmitrij Hvorosztovszkijról, hogy Dima, amikor az Gyima. De hát a lemeznek az a címe, hogy Dima. Nem kellett volna azt a tornyot elkezdeni Bábelben.
Nem csalódás, kicsit sem az a Metropolitanben játszott Frida y Diego (teljes címén, és valamiért mindig spanyolul is mondták a teljes címet: El ultimo sueno de Frida y Diego), vagyis attól függ, mihez hasonlítjuk. Ha a Metben játszott többi operához, akkor a Tosca azért jobb. De nem…..
Szelíd nyomásra, vagy inkább ösztönzésre Michael Chabon Telegraph Avenue című regényét olvasom, lemezboltosok a főszereplők, jazzt hallgatnak. Lassan haladok, mert ha egy lemezről van szó a könyvben, igyekszem meghallgatni vagy legalább belehallgatni, és ez tényleg időt igényel. Az egyik szereplő…..
Ha valahová nem kell képzőművészetet vinni, az Velence. Van ott elég.
Ennek ellenére visznek, mintha Velence a világ egy különleges pontja volna, ahol össze kell gyűlnie a szobroknak és festményeknek. Például a csinos kis templomban, a San Gallóban egy lengyel videóművész varázsol el egy…..
Meghalt Sonny Rollins, szaxofonos, improvizáló művész, ebben a minőségben még irodalmi alak is. Legalábbis a nyolcvanas években sokak által sokat forgatott Üvöltés című válogatásban benne van, nem szerzőként, hanem szereplőként. Az írás címe félrevezető, Trombitaverseny a Mission Corralon, ehhez…..
stolzingimalter
2026.05.27 16:13:09
@csársz: valamelyik vonnegutban a szerző művei olyna könyvekben jelennek meg, amelykenek az vana címlapján, hogy wide open beavers inside. a beaver hódot is jelent, meg egyebet is, vonnegut le is rajzol hozzá egy hódot. a magyar fordításban az van, hogy pumás könyv, és szerintem vonneguttal le is rajzoltattak a magyar változathoz egy pumát.
stolzingimalter
2026.05.28 06:40:42
@laliqua: talán ketten vannak.
Mestre Velence után csalódás, írta a régi Panoráma útikönyvem, ipari város, onnét mennek be dolgozni a pincérek és rakodóemberek Velencébe. Ebben meg is nyugodtam közel negyven éven át. Ha csalódás, nem megyek oda, minek is mennék. Aztán mégis, és tényleg csalódás volt.
De jó értelemben. Szerencsém…..
stolzingimalter
2026.05.27 07:18:45
@Aurora86: igaz, igaz. bár ezek a házak régebbinek látszanak.
Valószínűleg a legismertebb vagy legtöbbet látogatott Carlo Scarpa alkotás az Olivetti bolt a Szent Márk téren. Olivettiék írógépeket gyártottak, és amikor nagyon jól ment a bolt, akkora volt a cég, hogy megengedhetett magának egy üzlethelyiséget az árkádok alatt. Amikor nem ment olyan jól, mert már…..
stolzingimalter
2026.05.26 07:03:31
@Ceratium: mélyvíz!
Emlékszem, amikor egy Svájcban élő ismerősömmel mentem Olaszországba azt kérdezte: hogy van az, hogy itt öt perc alatt több autódudálást hallok, mint Zürichben egy év alatt? Később meg azt kérdezte: hogy lehet, hogy ki van írva, nemcsak tilos a parkolás, de el is szállítják az autókat, mégis harminc…..
stolzingimalter
2026.05.25 07:15:26
@csársz: no kangaroos in austria
Meghalt az amerikai tenor, Limmie Pulliam, aki húszévesen abbahagyta az éneklést, annyian mondták, hogy semmi esélye. A hangjával nincs baj, de a külsejével annál inkább. Nagy. Nem nagy, hatalmas. És nem fölfelé. Szuper-Pavarotti. Nem tudom megsaccolni se, de talán kétszázötven kiló.
Hát jó.…..
Ha egy képpel kellene megmutatni, mégis kicsoda volt Henri Rousseau, lehet, hogy ezt választanám. A névjegyét. Szép, komoly darab, ráírva a lehető legpolgáribb módon keresztnév és vezetéknév, alá a foglalkozása: festőművész. Jobb alsó sarokban a cím. Kinyomtattak belőle, gondolom, vagy ötszáz…..
stolzingimalter
2026.05.22 21:02:03
@csársz: és hányan lettek zseniális festők?
Nyilván nincs sok értelme azon vacakolni, hogy miért így történt, és miért nem másként, de néha elbúsulok azon, hogy a pesti építészetben a franciaablak nem lett főszereplő. Vagy inkább csak nem értem, hogy miért nem. Tudom, hogy nálunk olasz mintákat követtek (inkább) a körúton, és hogy az olasz…..
stolzingimalter
2026.05.21 12:55:25
@hosszan exponálunk: kifelé nyíló franciaablak? vagy az már erkély?
stolzingimalter
2026.05.22 07:32:31
@polyvitaplex: igen, valószínűleg Bécs volt a minta, de Bécsnek is voltak mintái. Amőgy én is az időjárásra gyanakodtam, de mintha nem volna lényeges különbség ebben a kérdésben Pest és Párizs között.
Nem akarom a saját tájékozatlanságomat általános szintre emelni, de szerintem tíz évvel ezelőtt még kevesen tudták, ki az a Hilma af Klint. Most meg szép, méretes kiállítása van a Grand Palais-ban, Párizsban. És sokan kóvályognak a termekben, na jó, nem annyira sokan, mint az ugyanitt látható…..
Két kép is van az Alfortville-i székgyárról, az ember nem tudja, miért volt ez ennyire fontos Henri Rousseau-nak, de legalább kétszer lefestette a saroképületet. Egymás mellett vannak most Párizsban az Orangerie-ben, a fedett narancsligetben, ahol, persze, ma már nincsenek fák, de a lehetőséget…..
Nem állítom, hogy szokványos látvány a Niki de Saint Phalle szobor a Bastille Operában, de az opera maga sem szokványos. S ha az ember utánagondol: jó, kék a nőalak, de hát az is a trikolor egyik színe. Jó, fedetlen a fél keble, de fedetlen a fél keble a Szabadságnak is, aki vezeti a népet. Két…..
Irtó szép, irtó nagy, irtó sok. Alexander Calder kiállítás a Vuittonban, három plusz emeleten, úgy értem, még a tető alatt is Calder, a végére eljutottam oda, hogy még egy felfüggesztett izét nem bírok megnézni, pedig akkor még sok felfüggesztett izé volt hátra. De szép is, jó is, jókedve lesz tőle…..
Van Varró Dánielnek egy oldala, amelyen időnként amatőr költői versenyeket indít: megadja a formát, és záporozhatnak a rímek. A végén eredményhirdetés is van. Nem olyan régen a limerik volt a forma, tetszett a győztes, meg is jegyeztem a verset. És ihletet is kaptam, vagy legalábbis próbakedvet,…..
stolzingimalter
2026.05.16 21:14:28
@csársz: a győztes jó lett.nett kis nő, lakhelye oxford
Minél nagyobbat hazudsz, annál inkább elhiszik, mondja René, a barátja Antoine Doinelnek, így amikor hirtelen ki kell valamit találni, hogy miért nem volt iskolában, azt mondja: a mamám… Mi van vele? Meghalt. Jaj, bocsáss meg, kisfiam, mondja a tanár. A dolog bejött.
Legalábbis átmenetileg. Mert…..
Felicity Lott, ez a csodás angol szoprán kitalálta, hogy valamivel szeretne hozzájárulni a hospice otthonok költségvetéséhez, és elárverezteti a már nem használt fellépőruháit. Az ebből befolyt összeg is segítség.
Aztán kiderült, hogy épp önmagát kell segítenie, végső stádiumban lévő rákos…..
Valami probléma merült föl a szállodai szobával, kérdeztem a megfelelő embert, nem tudnának-e esetleg egy másik szobát adni. Hát, örömmel adnának, de így május 12. körül akkora az érdeklődés...
Miért, mi van 12-én? Nem akartam tőle érdeklődni, gyorsan megnéztem az interneten Olaszország ünnepei,…..
A Pál utcai fiúkat hallgatom Kern András előadásában, hanyatt fekve, miközben hull (hullik?) rám a jégeső a tengerparton. Elfelejtettem, mennyire jól is kezdődik a könyv, a diákok majd belepusztulnak az unalomba háromnegyed egykor, az ablak nyitva, gépzongora szól odakint, és süt a nap. Aztán végre…..
stolzingimalter
2026.05.12 10:51:59
@Tyranno61: én úgy képzelem, hogy héja nélkül, egy kihegyezett hurkapácán.
Elkezdtem fejben összeszedni, kiknek a sírját látogatja az ember Olaszországban. A Mediciket Firenzében, Lodovico il Moróét Paviában, Ilaria del Carrettóét Luccában, II. Gyula pápát Rómában, itt amúgy is sokat, Caius Cestius piramisát, Keats és Shelley, Caecilia Metella, aztán Galla Placidia…..
Ilyen is van. Nem elég, hogy az Operaház magának szervez konkurenciát, az egyik helyszínen Michael Volle énekel, a másikon meg Kolonits Klára Baráth Emőkével, mert közben a Müpában ismétlik az Anyegin-közvetítést a Metropolitanből. Gazdagok vagyunk. Én például egy Anyeginnel lettebb gazdagabb.…..
stolzingimalter
2026.05.11 07:11:51
@Tyranno61: erre kitértek a közvetítés alatt, hogy a vélemény nem változott, Ukrajnával vannak, de Csajkovszkijt játszani kell. az meg csak adalék, hogy féfi és női főszereplő tíz éve jó barátok, összecsapódik a függöny, és a litván-grúz asmik és az ukrán bariton milyen nyelven beszélget egymással? persze, hogy oroszul.
Amikor Michelangelónak felhánytorgatták, hogy akármekkora mester, a portrékészítéshez nem nagyon ért, hiszen Lorenzo Medici nem is úgy nézett ki, amilyennek megfaragta a síremlékén, a szobrász csak a vállát vonogatta: mit számít az. Ezer év múlva senki nem fogja tudni, hogyan nézett ki…..
stolzingimalter
2026.05.10 20:05:49
@Atestan: á, északon kalandozok, mint a hunok
Sejtem, hogy határt kellene már szabnom az Olaszország, az olaszok és az olasz nyelv iránti rajongásomnak, de egyelőre elég nehezen megy. Most is mi történt? Ebeim összeszólalkoztak egy olasz kollégával, bőszen csitítottam őket, a nevüket ordibálva, az ellenség tulajdonosa nem különben,, csak ő nem…..
Belépve többet láthatsz. Itt beléphetsz
