Adatok
Savaria MHV Múzeum
275 bejegyzést írt és 0 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.
December hónap régi magyar elnevezése karácsony hava, mely utal az év végén tartandó egyik legfontosabb keresztény ünnepünkre. Advent első vasárnapjával – mely a karácsonyt megelőző négyhetes várakozási időszak kezdete – új egyházi évbe lépünk. Magát az ünnepet és a hozzá tartozó ünnepkört az…..
Minden év novemberében, a Szent Márton ünnepi héten virágokkal, koszorúkkal, lampionokkal és mécsesekkel ékesítik fel Szombathely, az egykori Savaria híres szülöttének szobrát. A város elöljárói és polgárai, a Szombathelyi Egyházmegye püspöke, papjai és a hívek tiszteletüket fejezik ki a…..
Tóth István korának kiváló szobrászművésze, városunk szülötte halálának 90. évfordulójára emlékezünk 2024. december 12-én. Széles körű művészi munkásságát, nagyságát szobrok, emlékművek, épületdíszítő szobrászati munkák, kisplasztikák és emlékplakettek tanúsítják.
Tóth István: Önarckép. SM…..
A Szombathelyi Képtár Törzsanyagraktárának 30/A rácsán sárga festmény dereng a félhomályban. Tájkép ez, Kóka Ferenc festőművész különös víziója. A sárga égbolt előtt furcsa táj tűnik fel, a horizontális sávok pedig kincseket rejtenek.
Romtöredékek, épületdarabkák, természet-szilánkok, törésvonalak…..
80 évvel ezelőtt, 2024. december 8-án akasztották fel Kiss János altábornagyot a Margit körúti honvéd fogház udvarán.
Az évforduló kapcsán az általa használt és a Savaria Múzeum gyűjteményében megtalálható Kiss János altábornagy hagyaték részét képező cigarettatárca lett a hónap műtárgya.
Annak…..
A Smidt Múzeumban található egy ritka, 1926-ban mindössze 250 példányszámban kinyomtatott kötet, melyet szókimondó, erotikus tartalma miatt már megjelenésekor betiltottak. A kötet első lapján a következők olvashatók: „E könyv, melyből kettőszázötven számozott, a költő kezevonásával ellátott példány…..
Schrammel Imre Ajándék Gyurinak című alkotása egy igaz művészbarátság emlékének őrzője. A mű minden valószínűség szerint Gyurinak, azaz Fekete Györgynek készült, aki Schrammel Imre életen át tartó barátja, kollégája és szomszédja - kortársa volt az egyetemi évektől kezdődően egészen 2020-ban…..
A kör alakú, ónozott bronztükör a Szombathelyi Művészeti Szakközépiskola és Gimnázium területén került elő az új képzőművészeti szárny építését megelőző feltáráson 2006 márciusában. Az ásatás Savaria északi temetőjének újabb 120 sírját hozta napvilágra; a tükör a 44. számú urnasír kerámiaurnájából…..
A Smidt Múzeum gyűjteményét gyarapítja a korabeli Szombathely egyik jelentős, bár mára már kevésbé ismert egyesületének, a Vasmegyei Aggharczos Egyesület zászlója és a zászlószalagja. Az 1884-ben alakult, a cs. kir. hadsereg és az 1868-ban létrejött m. kir. honvédség veteránjait tömörítő egylet két…..
Az ütéssel és lövéssel deformált tökéletes kockák és hasábok, -az úgynevezett "robbantott” formák, Schrammel Imre munkásságának az 1970-es évekre jellemző, átütő erejű darabjai. Lebilincselően érdekes mind készítéstechnikájuk, mind az a művészi elgondolás és szándék, amely létrehívta ezeket az…..
Az európai antikvitás különböző vallásait szokás a pogány jelzővel – mintegy a kereszténység ellentéteként, erősen pejoratív felhanggal – összevonni, az azonban téves elképzelés, hogy ettől ezek az ókori vallások egyformák lennének. Hasonlóságot köztük egyértelműen lehet, és kell, kimutatni, ez…..
Doromby Mária Ferenczy Noémi-díjas textilművész 1976-ban a Magyar Iparművészeti Főiskola textilfestő, texilnyomó szakán szerzett diplomát. 2009 óta a budapesti Metropolitán Egyetemen Alkalmazott Művészeti Intézetének docens tanára. Számos országos és nemzetközi díj birtokosa, mint pl. a HUNGART…..
„Megérem -e ezt én? Vagy mielőtt/ Rivalgó zaj közt harci paripára/ Pattannék föl, tán szép csendesen/ Ráfektetnek majd Szent Mihály lovára?”Petőfi Sándor Újonnan visszajött a régi baj c. részlet[1]
Petőfi Sándor mellett akár Csokonai Vitéz Mihály Szerelemdal[2] című verse is állhatna idézetként az…..
A Tanítók fája, libanoni cédrus 2024. szeptember 19-én (fénykép: Balogh Lajos)
Szeptember 24-e Szent Gellért vértanú emléknapja, aki Szent István király fiának, Szent Imre hercegnek oktatója, az első magyar tanító volt. Nem véletlen, hogy tíz esztendeje éppen ezen a napon avattak emléktáblát a…..
2023 őszén Vép városának határában régészeti szakfelügyelet keretében Kolonits László régész vezetésével 56, jellemzőik alapján zömmel az 5. századra keltezhető temetkezést tártak fel a Savaria Múzeum Régészeti Osztályának munkatársai.
A feltárt sírok jelentős részét rablással bolygatták. A…..
A 20. század elején került napvilágra az egykori domonkos apácazárda területéről az a leletegyüttes, amelyen keresztül megkíséreljük a következőkben bemutatni, hogyan szőtte át a vallás a római emberek mindennapi életét.
Az eredetileg 271 darabos női és férfi agyagszobrocskákból az 1922-es…..
„Ezerkilenszázhuszonkettőben egy esős, borongós áprilisi hajnalon szűkszavú hivatalos táviratot kaptam, amely arról szólt, hogy a húgom férje, aki nyolcesztendei fogság után végre hazatérőben volt és már csak két nap választotta el attól, hogy fiatal feleségét és kisfiát viszontlássa, a foglyokat…..
A festett házoromzatok a Nyugat-Dunántúl népi építészetének, népi díszítőművészetének ikonikus elemei. Utolsóként fennmaradt – és talán legszebb – példányuk Hegyhátszentpéteren tájházként őrződött meg. Sajnálatos, hogy a térség népi építészetét a lehető legteljesebben bemutatni kívánó Vasi…..
Garányi József Munkácsy-díjas keramikus művész 1953-ban végzett a Magyar Iparművészeti Főiskola kerámia szakán. Mesterei: Gádor István, Somogyi József, Borsos Miklós voltak. Három évig a Herendi Porcelángyár tervezőjeként, majd 1956 óta önálló keramikusként dolgozott. Schrammel Imre mellett egyik…..
Trombitás Erzsébet (később: Köveskuti Jenőné, 1879–1968) a szombathelyi feminista nőmozgalom úttörő aktivistája volt. Életpályája – időkereteit tekintve – átfogja a magyarországi nőtörténet majd’ fél évszázados, páratlanul intenzív és ellentmondásos időszakát. Az 1890-es évek közepe tájékán induló…..
A porcelán magas hőmérsékleten, 1200°C és 1400°C között tömörre kiégetett, kagylós törésű kerámia. Jellemzője a keménység, az áttetszőség és a hófehér szín. Előnyös fizikai tulajdonságait a mullit nevű ásványnak köszönheti, amely az égetés során, 1100°C fölött keletkezik a porcelán egyik fő…..
Solti Gizella falikárpit-művész magától a mestertől, Ferenczy Noémitől tanulhatott, aki reáhagyta, mint legkedvesebb tanítványára, a szövőszékét, amin aztán egész életében dolgozott. Solti Gizella Munkácsy-, valamint Kossuth-díjas művész, a tradicionális gobelintechnika virtuóza volt. Egy személyben…..
A Smidt Múzeum régiségtári kiállításán, a népvándorlás kori leletek között egy késő avar kori övgarnitúra bronzból öntött díszeit is megtalálja a látogató. A darabok minden valószínűség szerint a Szombathelytől északra fekvő Vasasszonyfán felfedezett avar kori temető egyik férfi sírjából…..
Ahhoz, hogy megértsük a Szombathelyi Képtár gyűjteményének két fekete-fehér fényképét, messziről kell kezdenünk a vizsgálódást. A műtárgyak története nem a fényképésszel, hanem egy szobrászművésszel kezdődik.
Izsó Miklós, a tizenkilencedik századi magyar művészet megkerülhetetlen alakja, az első,…..
A tükör – ahogy ma is – a mindennapi szépségápolás alapvető eszköze volt a római korban. A korabeli írott és képi forrásokban, illetve régészeti leletként is gyakran felbukkan, elsősorban női temetkezésekben. A leggyakoribb forma a kerek tükörlap nyéllel vagy nyél nélkül, de vannak négyszögletűek és…..
Belépve többet láthatsz. Itt beléphetsz