Adatok
beatkorSzaki
817 bejegyzést írt és 0 hozzászólása volt az általa látogatott blogokban.
Volt egyszer egy beatkorszak
Akit nem lehetett mással kicserélni – itt a Barta Tamásról szóló kötet
2024.11.14 08:06:23
Eltalált borító, ütős cím és három szerző: ezek az első benyomásaim a friss Barta Tamás-kötetről. Hármaskönyv, de nem úgy, mint Werbőczyé és mivel jól ismerem az írókat, nem csodálkozom: nem a véletlen sodorta őket közös társaságba. Az sem véletlen, hogy Gábor Eszter neve van elöl, hiszen ebbe az…..
Volt egyszer egy beatkorszak
Öltönyösök a sárgulási bálon – A hódmezővásárhelyi Piramis együttes története
2024.11.11 07:23:02
A beatkorszakban alakult egyik legismertebb hódmezővásárhelyi zenekar az elsőként 1965-ben színpadra lépő vásárhelyi Piramis együttes volt. A vásárhelyi Piramist a beatzenével a középiskolában megismerkedő fiatalok alakították meg...
Volt egyszer egy beatkorszak
Akiből ömlött a zene – in memoriam Szörényi Szabolcs
2024.11.06 07:52:17
2024. november másodikán elhunyt Szörényi Szabolcs. Borzalmas leírni ezt a mondatot, éppen ezért a következőkben inkább Szabolcs életét és munkásságát ünnepelném néhány szubjektíven kiragadott pillanattal, melyek legalább négy évtizede boldogsággal töltenek el engem (és remélem még sokakat), és…..
Volt egyszer egy beatkorszak
Megfigyelt évtizedek ‒ Állambiztonság és popzene kapcsolatának szakaszolási lehetőségei a Kádár-korszakban
2024.11.04 07:50:20
A magyar állambiztonság az 1960-as évek elejétől egészen 1989-ig foglalkozott a könnyűzenével, pontosabban a zenészekkel, előadókkal, illetve ezeknek a fiatalok tömegeire gyakorolt hatásaival. Okkal feltételezhetjük, hogy ebben a szűk három évtizedben a hazai populáris zene és az állambiztonság,…..
Volt egyszer egy beatkorszak
Nehéz zene, nehéz téma, nehéz színpad! – a Szegedi Szabadtéri Játékok előadásai a rendszerváltás előtti években (2.)
2024.10.31 07:22:52
Előző részt A nyomorultak 1987-es ősbemutatójával fejeztem be, és említést tettem Vikidál Gyuláról, aki színjátszóként is nagyszerűen megállta helyét: Jean Valjean szerepe hosszú évekre „ráégett”. Azonban ebben az előadásban ő volt az egyetlen az István, a király csapatából, mert e darab inkább…..
Volt egyszer egy beatkorszak
Hevesi István: „Az Almássy tér egyfajta szabadságzárvány volt Budapesten”
2024.10.28 07:48:39
Hevesi István a Veszprémi Egyetem hallgatójaként kezdett koncerteket szervezni. Annyira magával ragadta a könnyűzene, hogy bár csak a vegyészmérnöki fizetésének felét kínálták neki, mégis inkább népművelőnek állt. Később alámondásos akciófilmeket vetített vasas szakmunkásoknak, illetve az ő nevéhez…..
Volt egyszer egy beatkorszak
Kovács Kati 80 – Az örökifjú nagynéni ma is hangosan énekel
2024.10.25 07:38:46
Apám mesélte, hogy a hangosfilm beköszöntével, az 1930-as években megőrültek az emberek a magyar vígjátékokért. Egy-egy filmet többször is megnéztek, imádták a visszatérően feltűnő színészeket, Kabost, Csortost, Gózont, Perczel Zitát, Turay Idát és a többieket, a moziélmények hatására pedig idővel…..
Volt egyszer egy beatkorszak
„Únalatrinasóvízó”, avagy fonetikus idők és halandzsahegyek
2024.10.22 07:57:47
Vujiserí zsötem, únalatrinasóvízó, danfogetturémebömí. Igen, jól látják, nem tévedés! Az előbbi francia (?), olasz (?) és angol (?) szavak a hatvanas években, a hazai beatkorszak szárba szökkenésének idején az ország bármelyik pontján előfordulhattak egy zenés-táncos összejövetelen, senki sem kapta…..
Volt egyszer egy beatkorszak
Csodálatos, széttört, könnyű – álom és álmodozás a rendszerváltás előtti magyar nyelvű dalokban
2024.10.17 08:38:25
Az 1972-es Made in Hungary tánczenei bemutató hangversenyt a székesfehérvári Vörösmarty Színházból február 21-én élőben közvetítette a rádió. Minden dal kétféle hangszerelésben, két előadó hangján csendült fel, hangsúlyozva, hogy ez nem az énekesek, hanem a dalok versengése...
Volt egyszer egy beatkorszak
Jobbágy Gyula: „Igazi rockőrületet csak a Közgáz Klubban lehetett csinálni”
2024.10.14 11:18:28
Jobbágy Gyula az egyetemre kerülése első napjától a Közgáz Klub szervezőjeként munkálkodott. 1976-ban teljesen újragondolta a helyet. A vele készült interjúnkban sok más mellett elárulta, mit jelentett a hetvenes évek fővárosi koncerthelyszínei közti munkamegosztás, miért volt szükség tagsági…..
Volt egyszer egy beatkorszak
A Jézus Krisztus Szupersztár és a rockzene diadala Szegeden
2024.10.11 07:56:08
1985-ben óriási bukás rázta meg a Szegedi Szabadtéri Játékokat. A János, a vitéz című előadásról van szó. Ki ne hallaná ki a címből az István, a királyra való utalást? Ám, míg a Szörényi‒Bródy szerzőpáros zenetörténelmet írt, a Kacsóh‒Victor duónak nem sikerült ezt megismételni...
Volt egyszer egy beatkorszak
„Nem is olyan nagy dolog a foci”? – Dehogynem! Labdarúgó-indulók Aradszkytól Záray Mártáig
2024.10.07 07:55:24
Ebben a cikksorozatban a rendszerváltás előtti magyar könnyűzene és a sport kapcsolatát igyekszem körbejárni. Ez a vizsgálat vonatkozik a sport témájú dalokra, a zenészek sportmúltjára, élsportolóink popzenei felvételeire, a különböző sportegyesületek indulóira, a különféle sportesemények…..
Negyven éve jelent meg a Fonográf együttes Jelenkor című nagylemeze. Az az album, amelyet a zenerajongók az együttes legjobbjának tartanak. Az évforduló kapcsán Szörényi Leventével beszélgettünk. Nemcsak az albumon szereplő dalokat elemeztük, hanem a Fonográf 1984-es búcsúkoncertjét, illetve…..
Volt egyszer egy beatkorszak
Sárikától Viktóriáig – Csajok, lányok, asszonyok a ’60-as, ’70-es évek magyar dalaiban
2024.09.19 07:33:11
Gyöngyhajú lány, nyári éjek asszonya, álomarcú lány… Ezek a nők a férfiember számára elérhetetlenek. Csodás látomásokban lebegve léteznek, fájdalmasan szép égi tünemények. Aztán amikor az Omega, az LGT és a többiek a keresztnevükön szólítják meg vágyaik, illetve szerelmük titokzatos tárgyát, akkor a…..
Volt egyszer egy beatkorszak
Hazafias Mariska meg a táncestek a Textilben ‒ legendás klubok Szegeden 2.
2024.09.16 07:37:00
Ennek a cikksorozatnak az első része a szegedi hetvenes évekre fókuszált, most pedig a nyolcvanasok következnek. A vállalati klubélet ugyanis továbbra is aktív maradt. Ezeket a helyeket valamikor a hatvanas évek legelején kezdték el kialakítani, de kezdetben nem volt szó nagy mulatságok…..
1982-ben már világlátott kiscsajként kerültem vissza az általános iskola 7. osztályába, de ettől nem lettem bátrabb, nyitottabb. Klári, az osztálytársnőm mindenről tájékoztatott a leveleiben, mi történik itthon, például az Ifiparkban...
A nyolcvanas évek végén egy vidéki faluból Budapestre felkerülni nagyjából olyan volt, mintha egy csónakból átülnél egy óceánjáróra. Idegenként mozogtam a hatalmas utcákon, zavart a metrón a reggeli tömeg, ahogy a körúti autók sokasága is. Másrészt lenyűgözött a sokszínűség, a rengeteg szórakozási…..
1980-at írtunk. Kellemes későnyári napra ébredtem a nyitrai koleszban. Szeptember 3-án, szerdán volt a nagy nap! Este LGT-koncert a kolesz közvetlen szomszédságában található kultúrházban. Már napok óta erre vártunk. Ha minden a terv szerint halad, este egy levegőt szívhatunk a kedvenc bandánkkal...
Volt egyszer egy beatkorszak
Dobra és gitárra koreografált ősrobbanás – kezdődik a Beatkorszak szabadegyetem 6. évada
2024.09.02 07:31:21
Szeptember 18-án startol a Beatkorszak szabadegyetem hatodik szemesztere. Az NKA Hangfoglaló Program támogatásával megvalósuló, november végéig tartó sorozatban ezúttal is hat különleges könnyűzene-történeti előadás szerepel. Feltárul többek között Debrecen és Hódmezővásárhely Kádár-kori könnyűzenei…..
Volt egyszer egy beatkorszak
Dixieland, diszkógömb és kubikus dombormű – legendás klubok Szegeden 1.
2024.08.29 07:59:34
A hetvenes és a nyolcvanas években fontos szerepet töltöttek be Budapest kulturális és zenei életében a nagy állami vállalatok saját fenntartású művelődési házai. Az Ikarus, a Tungsram vagy a Csepeli Munkásotthon alapvető műhelyei és színterei voltak a rockzene, valamint az egyéb kurrens műfajok…..
Történetem szereplője egy nyolcvanas évek elején született srác ‒ nevezzük Krisztiánnak ‒, akit már csecsemő korában beszippantott a zene szeretete. Pechjére, apja leginkább Deep Purple-t, Led Zeppelint és Uriah Heepet hallgatott a húsz négyzetméteres garzonjukban, így az anyatej mellett csak hard…..
Volt egyszer egy beatkorszak
Az első magyar popfesztiváltól a „kékszeműekig” – itt a Hangok és ütemek hetedik kötete [Podcast]
2024.08.22 07:51:28
Hetedik alkalommal jelentek meg kötetben a Beatkorszak Projekt legfrissebb oral history interjúi. A Kurucz Attila, Tolcsvay Béla, Hajnal Gábor, Márkus Barbarossa János, Boros Zoltán, Kály-Kullai Károly, Hont Péter és Ujj Zsuzsi interjúkból ezúttal is Murzsa Tímea szerkesztett könyvet, akivel a…..
Szenvedélyesen szeretem a magyar retrót, különösen a hatvanas-hetvenes évek dalait. Sokat gondolkodtam, hogy mi az, ami megfog ebből a korszakból, és lehetne sorolni, hogy az öltözködés, a hangzás, a karcos énekhangok, Kovács Kati lelkemig hatoló számai, de tulajdonképpen a történetek azok, amik…..
Volt egyszer egy beatkorszak
„Támad a breaktánc-forradalom, átfut az áram a végtagokon” – aerobic és break a keleti blokk országaiban
2024.08.12 16:33:14
Ebben a cikksorozatban a rendszerváltás előtti magyar könnyűzene és a sport kapcsolatát igyekszem körbejárni. Ez a kutatás vonatkozik a sport témájú dalokra, a zenészek sportmúltjára, élsportolóink popzenei felvételeire, a különböző sportegyesületek indulóira, a különféle sportesemények tiszteletére…..
Volt egyszer egy beatkorszak
Sercenések és társadalomkritika ‒ SKAlandok Jamaicától Pol Pot megyéig
2024.08.05 08:41:37
Miként került Magyarországra a ska a nyolcvanas évek elején? A világban a stílusnak addigra már nagy rajongótábora volt, hozzánk azonban nem „saját jogon” érkezett, hanem két úton szivárgott be. Egyrészt, az általam már többször említett jugoszláv új hullám farvizén, másfelől az angolszász punk…..
Belépve többet láthatsz. Itt beléphetsz